Premda to po imenu ne očekujete, razlike između Moto G4 i Moto G4 Plus i nisu naročito uočljive. Čak su im i zasloni iste dijagonale, a u naravi G4 nedostaje samo nešto bolja kamera i čitač otisaka da bi i sama zaslužila Plus u svojem imenu. Sve o Moto G4 iz ponude Smartsona, doznajte u nastavku.
SPECIFIKACIJE
Moto G4 |
|
dimenzije masa |
153 x 76.6 x 9.8 mm 155 g |
zaslon |
5.5” IPS LCD 1080 x 1920 (~403 ppi); GG3 |
CPU GPU |
octa-core Snapdragon 617 @ max 1.5 GHz Adreno 405 |
RAM |
2 GB |
podatkovni prostor |
16/32 GB + microSD |
glavna kamera selfie kamera |
13 MP; f/2.0; autofokus; auto-HDR; dual LED; 1080p; 5 MP; f/2.2; auto-HDR; 1080p |
povezivost |
4G; WiFi; Bluetooth 4.1; GPS; Wi-Fi hotspot; FM Radio |
baterija |
3000 mAh integrirana; Turbo Charge |
OS |
Android 7.0 |
DIZAJN I ERGONOMIJA
Ta sličnost između G4 i G4 Plus zastupljena je i u segmentu dizajna. Oba su smartphonea izrađena od polikarbonata i imaju stražnje poklopce, koji se skidaju. Ono što prvo upada u oko je izostanak četvrtastog čitača otisaka ispod zaslona, a stražnji je poklopac ovdje hrapav pod prstima. Sve ostalo je skoro pa identično
Prednjicu i ovdje obilježavaju podeblji okviri 5.5-inčnog zaslona, tim više uočljivi jer su u bijeloj boji. Poviše zaslona su glavni zvučnik, odnosno slušalica za pozive, otvori senzora i prednja kamera. Ni ovdje nema notifikacijske LED-ice, no zato je tu Moto Display štedljivi prikaz obavijesti koji se uključuje kad uređaj pomaknete s mjesta. Ispod zaslona je u staklu izbušena rupica glavnog mikrofona.
Na lijevom bridu nema ničega, a na desnom su tipke kontrole glasnoće i rebrasta tipka za uključivanje/isključivanje. I ovdje je tipka Power iz nekog začudnog razloga dobila gornju poziciju. Gore je samo 3.5 mm audio izlaz, a dolje mikro USB za sinkronizaciju i punjenje baterije.
Straga je 13 MP kamera s dual LED bljeskalicom ispod i mikrofonom malčice ulijevo. Nešto niže je prepoznatljivo udubljenje s Moto logom.
Stražnji je poklopac izrađen od hrapave plastike koja djeluje jeftinije pa mi se svakako više sviđa onaj s Moto G Plus. Može ga se skinuti, zamijeniti nekim u drugoj boji, a ispod su utori za dvije mikro SIM kartice te jednim za microSD memorijske kartice. 3000 mAh baterija je svejedno integrirana i van dosega smrtnicima.
Unatoč plastičnu kućištu, Moto G4 u ruci ne djeluje jeftino. Prilično je robusna i djeluje izdržljivo.
Ima je komad pa nikako ne spada u kompaktne phablete, no ne bih je proglasio nesavladivom. Može se njome baratati i jednom rukom barem dok su promili u krvi na prihvatljivoj razini.
ZASLON
Moto G4 ima isti 5.5-inčni IPS LCD zaslon standardne 1080p rezolucije s oko 403 ppi kao na modelu G4 Plus. Oštrina prikaza je posve dovoljna, čitljivost pod kutom također, a neće razočarati ni jačinom osvjetljenja.
Podržan je i Moto Display štedljivi prikaz točnog vremena i obavijesti, a uključuje se svaki put kad uređaj pomjerite. Prednjica je i ovdje pod zaštitom Gorilla Glass 3 stakla.
KAMERE
Ako je izostanak čitača otisaka razlika broj jedan, onda je ipak nešto slabija 13 MP kamera na leđima, razlika broj dva u odnosu na G4 Plus.
Glavna je kamera otvora blende f/2.0 a izostali su još i laserski te fazni autofokus, koji je i dalje tu ali valjda onaj obični, kontrastni. Ima dual LED bljeskalicu, auto-HDR i podršku za 1080p videozapise. Sprijeda ima istu 5 MP f/2.2 kameru s 1080p vidozapisima.
Sučelje kamere je opet identično kao na G4 Plus. S desne strane je velika tipka okidača, s onom za odabir načina rada poviše i tipkom za odabir prednje/stražnje kamere ispod. Podržano je i pokretanje kamere zakretanjem zgloba.
S lijeve strane tražila su kontrola blica, timer i HDR. Dodirom zaslona prstom možete usmjeravati fokus ali i posvijetliti te potamniti kadar. Uz Auto-HDR tu je i Ručni način snimanja s kontrolama, duljine ekspozicije, ISO osjetljivosti, balansa bijele, kontrasta i fokusa.
Kvaliteta fotografija i videozapisa je u idealnim uvjetima je i ovdje vrlo dobra, no u uvjetima slabijeg osvjetljenja je vidno slabija od G4 Plus. Dnevni je video vrlo dobar, a noćni prilično zrnat i onako općenito bljakast.
Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte OVDJE
Test video kamere
SOFTVER
Moto G4 vrti Android 7.0 i to u prilično izvornom izdanju, što je svakako njen adut.
Zaslon zaključavanja je jednostavan, a prikazuje točno vrijeme i pristigle obavijesti. Početni zaslon je također vrlo blizak onome na Nexusima. Na vrhu svake stranice je fiksna Google tražilica, a ispod nje prostor za postavljanje widgeta, prečaca i mapa. Na dnu je dok s četiri prečaca po vašem izboru i središnjim za izbornik s aplikacijama na bijeloj podlozi.
Još niže je navigacijska traka s tri gumba. Desni prikazuje nedavno korištene aplikacije i Multi Window rad u dvije aplikacije odjednom.
Povlačenjem statusne trake otvara se zavjesa s obavijestima i jednim redom Brzih postavki no s drugim povlačenjem prikaže se još njih i to na dvije stranice. Tu je i prečac za skok u glavne Postavke.
Navigacija sučeljem je i ovdje glatka. Zastat će ipak i trznuti kad se 2 GB RAM-a zakrči s puno aplikacija ili nekom zahtjevnom igricom. Za razliku od G4 Plus ovdje nema opcija s više RAM-a.
Google Chrome je zadani web preglednik i nije me razočarao. Ugodnom iskustvu surfanja doprinosi i prostran, a oštar zaslon, a web sadržaje otvara adekvatnom brzinom.
Google Gboard tipkovnica je predinstalirana, a ako vam se ne sviđa, ima u Trgovini Play i drugih, no to ste znali i bez moje mudrosti.
Poput G4 Plus i G4 bez plusa ima frontalni zvučnik poviše zaslona. Nije turbo kvalitete ali je usmjeren u čelo i glasan. Na vrhu je i 3.5 audio izlaz pa možete priključiti slušalice, kojih nema u paketu. S njima pa i bez njih možete slušati i FM Radio.
Fotografije na jednom mjestu čuvaju i u oblak pohranjuju sve vaše fotke i videozapise. Glazba Play zadana je aplikacija za mp3-ice. YouTube vrti u 1080p kvaliteti.
S obzirom na iste iznutrice kao u Moto G4 Plus, nije me iznenadilo što bez neke muke G4 vrti Real Racing 3. Jurio sam stazama, a češće pored njih, bez muke i pregrijavanja, a nakon toga malo trčkarao i kroz par nivoa Super Maria.
Predinstaliranih aplikacija je vrlo malo, što i pozdravljam. Sve što vam treba je u Trgovini Play pa birajte.
PERFORMANSE I BATERIJA
Moto G4 pogoni Snapdragon 617 s osam jezgri Cortex-53. Četiri kucaju na taktu 1.5 GHz, a druge četiri na 1.3 GHz. U igri je su modeli G4-vorke s 2 GB RAM-a i 16 ili 32 GB podatkovne memorije. Utor za microSD memorijske kartice je i dalje tu. Od 16 GB raspoloživo je oko 10.8 GB. Podržan je i USB OTG.
Kvaliteta poziva pokazala se prosječnom i na razini one na G4 Plus, a i ovdje imamo dva zasebna funkcionalna SIM utora uz korištenje memorijskih kartica. GPS na otvorenom lokaciju određuje očekivanom brzinom i preciznošću.
3000 mAh integrirana baterija pruža jedan dan srednje intenzivnog korištenja. Meni bi pred spavanje obično bila na oko 10% s do 6 sati uključena zaslona. Od jutra do navečer bi trebala izdržati većini, a najmanje će trajati onima koji se igraju.
Plus je i podrška za Turbo Charge brzo punjenje premda se u paketu isporučuje obični punjač. Poslužit će i bilo koji drugi Quick Charge punjač.
ZAKLJUČAK
Moto G4 u Smartsonu sada košta povoljnih 1499 kuna ili 200 eura pa se nameće kao vrlo dobar izbor svima onima koji traže povoljan Android solidnih specifikacija i većeg zaslona. Svidio mi se njen zaslon, opći dojam u ruci, solidne performanse pa i kamera danju te čisti Android.
16 GB interne memorije je tanko pa bi možda bilo pametnije uzeti onu s 32 GB, a kad već plaćate možete još malo nadodati i za G4 Plus pa doboto bolju kameru i čitač otisaka. Na listi aduta su i dual SIM podrška te FM Radio.
Zamjerit ću opet nešto veće gabarite, izostanak NFC-a i notifikacijske ledice.
![]() |
![]() |
|
|
Uređaj na testiranje ustupio Smartson
Imaš nešto za reći?
2 Comments on "Recenzija: Moto G4"