Samsungov šef mobilne divizije izjavio je na nedavnom predstavljanju nove Galaxy Z serije da će njihov preklopni uređaji kroz naredne tri godine preuzeti primat u premium segmentu. Uvjereni su dakle da ti uređaji iz kategorije Foldables postaju mainstream I prodavat će se bolje od serije Galaxy S. 

Ovogodišnji Galaxy Z preklopnjaci – Galaxy Z Flip4 i Galaxy Z Fold4 ne razlikuju se baš naročito od prethodne generacije i to je sasvim očekivano. Samsung će to polako i natenane.  

Ipak ovaj Galaxy Z Flip4 donosi neka važna poboljšanja pa popričajmo malo o njima. 

Galaxy Z Flip4 SPECIFIKACIJE

Galaxy Z Flip4
6.7“ Dynamic AMOLED 2X
FHD+ (1080 x 2640); 395ppi
20:9
120Hz

1.9″ Super AMOLED 260 x 512 pixels (Gorilla Glass Victus+)
165.2 x 71.9 x 6.9 mm
84.9 x 71.9 x 15.9-17.1 mm (preklopljen)
187g
Gorilla Glass Victus + staklo izvana, metalni okvir okvir
stereo zvučnici: DA
Vodootpornost: IPx8
Snapdragon 8+ Gen1 5G (5 nm) (1×3.19 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510)
Adreno 730
128/256/512GB UFS 3.1

microSD: NE
8GB
3700mAh
55W žično (100% za 75 minuta)
15W bežično
Straga:
12 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS
12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1.12µm

Selfie:
10 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1.22µm
Straga:
4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+

Selfie:
4K@30fps
čitač otiska na boku
Face Unlock
5G; Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, Bluetooth 5.2,dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
3.5mm audio: NE
IR Univerzalni daljinski: NE
FM Radio: NE
NFC: Da
Ultra Wideband (UWB): NE
pretraži cijene na nabava.net

Galaxy Z Flip4 DIZAJN I ERGONOMIJA

Dizajn odnosno vanjski izgled se toliko malo mijenjao da će većina teško razlikovati Flip4 od Flipa 3. Koncept je identičan. Telefon sa 6.7-inčnim ekranom koji se da preklopiti po pola.  

Metalni su bridovi ipak nešto manje zaobljeni, što u praktičnom smislu ni nije neki plus. Naime, Flip4 je zbog toga teže otvoriti jednom rukom.  

Raspored otvora i gumba se nije mijenjao. Power tipka je i ovdje ujedno i čitač otisaka. Ta Power tipka, a naročito tipka kontrole glasnoće malčice su previsoko čak i meni s povećim šakama.  

Nema 3.5mm audio jacka, a ladica za SIM prima samo jednu nano SIM karticu. Utora za memorijske kartice nema uopće. 

Izvana je takozvani cover screen ostao isti. Nedovoljno velik za neke ozbiljnije radnje, no ima svoje praktične strane. Pored njega su opet dvije kamere I LED bljeskalica. 

To staklo izvana ove godine ima mat završnu obradu pa se otisci prstiju i masnoće znatno manje hvataju ali je telefon u ruci skliskiji. 

Galaxy Z Flip 4 tabakera ili pudrijera?

Kad se rasklopi, a to je onako kako se ovaj telefon koriti 99% vremena, dobiva se 6.7-inčni zaslon, nešto užeg, a višeg formata od uobičajnog.  

Selfie kamera je u rupici u zaslonu. Zaslon ponovno ima izdignute rubove, a rekao bih i dodatnu zaštitnu foliju. Poviše je zvučnik, koji pruža dosta dobar stereo zvuk s drugim na dnu uređaja, dok je rasklopljen i preklopljen. 

Galaxy Z Flip 4 Flex Mode

Šarka je navodno još nešto stanjena i osvježena, a opet omogućuje Flex Mode odnosno postavljanje uređaja u razne kutove. Dakle, šarka pruža otpor i ne otvara se ni ne zatvara automatski.  

Dok je preklopljen i dalje se dva kraka ne priljubljuju skroz kao ni na prethodniku. To je Motorola sa svojim Razr-om odradila nešto drugačije. 

Galaxy Z Flip4 je opet vodootporan po certifikatu IPx8 pa će preživjeti uranjanje u vodu do dubine 1.5m do 30 minuta. Time je uz Fold jedini vodootporni preklopni mobitel na tržištu.  

Hands-friendly vs. Pocket-friendly 

Popričajmo malo i o kompaktnosti ovog telefona. Kompaktnost mjerimo u tome koliko je telefonom lako baratati jednom rukom, koliko je težak i koliko lako staje u džep. To je barem neko moje poimanje kompaktnosti telefona.  

Uređaji ovog tipa nude luksuz prostrana zaslona, uz mogućnost preklapanja i lakše pohrane u džep dok se ne koristi. Taj zadatak Flip4 kao i njegov prethodnik izvršava jako uspješno.  

No pričamo li o lakoći baratanja jednom rukom, mogućnosti dosezanja svih dijelova zaslona palcem ruke koja uređaj drži pa i masi, Flip4 nije ništa znatno kompaktniji od Galaxya S22 Ultra.  

To se naročito vidi i osjeti kad Flip4 usporedite s kompaktima poput Galaxya S22, Xiaomia 12, Zenfonea 9 ili iPhonea 13 mini. To su oni realni kompakti. 

Tako da bismo mogli zaključiti da je Galaxy Z Flip4 kompaktan u džepu, a u ruci je manje, više kao i svaki drugi telefon s 6.7-inčnim ekranom danas.  

Dobro razmislite što zapravo tražite – Hands-friendly ili Pocket-friendly telefon. 

Galaxy Z Flip4 ZASLON(i)

Zaslonima se Flip 4 realno ne razlikuje od prethodnika. Pričalo se nešto o većem vanjskom zaslonu, no to se nije dogodilo. Opet je to 1.9-inčni AMOLED zaslon, osjetljiv na dodir.  

Galaxy Z Flip 4 1.9″ Cover Screen

Ima zadatak prikazati obavijesti o primljenim porukama i pozivima, pomoći pri snimanju samog sebe glavnim kamerama, a ove godine nudi i još nešto veći izbor widgeta. Može biti uključen stalno ili na kucanje. Dakle kao Always ON zaslon. 

Unutra je isto tako opet isti savitljivi 6.7-inčni Dynamic AMOLED 2X zaslon u FHD+ rezoluciji i s prilagodljivom stopom osvježenja, koja ide do 120Hz. 

Galaxy Z Flip 4 6.7″ zaslon

Podržava naravno i HDR10+, a osvjetljenje mu ide do 1200nita u maksimumu. 

I brazda po sredini je ostala, rekao bih ista. Primijeti se pod svim kutovima osim dok u ekran gledate baš drito. Osjeti se i pod prstom dok skrolate po sadržajima na ekranu. Nije realan deal-breaker, no očekivao sam da će ove godine biti možda još nešto manje uočljiva. 

Meni osobno više smeta što ovi plastični ekrani stalno izgledaju packavo i muljavo od masnoća i otisaka prstiju. I prašina se nekako skuplja više. Naravno i osjetljiviji je na oštre predmete od zaslona prekrivenog staklom. 

Generalno, zaslon je prostran, oštrog prikaza, živopisna prikaza boja, odlične čitljivosti pod kutom i vrlo dobre svjetline. Lijepo je na njemu skrolati kroz internetske sadržaje ali i gledati filmove i igrati igrice.  

Podržava i Always ON prikaz mada uz vanjski zaslon za njim nema neke velike potrebe. 

Ukratko, Galaxy Z Flip4 zadržava sve pluseve i minuse zaslona svojeg prethodnika.  

Galaxy Z Flip4 KAMERE

Na papiru i kamere izgledaju identične kao na prethodniku, no nije baš u potpunosti tako. Izvana ili ako hoćete na poleđini, opet su dvije 12MP kamere – glavna i ultra-širokokutna.  

Galaxy Z Flip 4 kamere

Glavna je kamera opremljena OIS stabilizacijom, a dobila je i navodno 65% svjetliji senzor. Pikseli su narasli s 1.4 na 1.8 mikrona, što se donekle osjeti u snimanju noću. 

Unutra u zaslonu je ista 10MP selfie kamera, koja također snima i 4K video, no uz vanjski zaslon kao pomoć pri kadriranju uvijek je bolje koristiti vanjske kamere jer su rezultati jednostavno bolji. Postavljanjem uređaja u polupreklopljeni položaj lako ćete ga nakeljiti na neku površinu i snimati sami sebe. 

Kao i obično sučelje kamere nudi pregršt režima snimanja. Uz Portretni fotoaparat i video, Noćni, Profesionalni fotoaparat i video, Samsung nudi i onaj svoj Redateljski režim i Single Shot, koji istovremeno snima svim kamerama pa jednim klikom nudi pregršt snimaka. 

Kao i njegov prethodnik, Flip4 nema baš flagship kamere ali ima vrlo dobre kamere. 

Glavnom kamerom snima danju izvrsne fotografije, izraženih boja s puno detalja i širokim dinamičkim rasponom. 

U Noćnom će režimu također snimiti vrlo dobre fotografije s puno svjetla i detalja uz prihvatljivu dozu šuma. 

Ultra-široka kamera danju je naravno bolja no pri snimanju noću, a pozitivno je što je reprodukcija boja dosta dobro usklađena s onom na glavnoj kameri. 

Telefoto kamere nema pa Flip4 zum odrađuje isključivo digitalno. Do nekih 4x je OK, a sve preko toga jedva. 

Video snima u maksimalnih 4K 60fps. Dnevni je izvrstan s impresivnom stabilizacijom. Noću također izgleda dosta dobro, a naravno ovisit će o količini svjetla i snimate li s mjesta ili u pokretu. 

ANDROID 12 + ONE UI 4.1.1

Nema iznenađenja ni sa softverske strane. Android 12 ovdje prekriva One UI 4.1.1. Nudi klasično Samsung iskustvo s pregršt opcija i mogućnosti uz punu podršku za Material You teme i prilagodbu izgleda sučelja. 

Ovdje se osim prilagodbe Početnog zaslona nudi i prilagodba izgleda sata i dodavanje widgeta na vanjski zaslon. 

Podržan je naravno Dark Mode, aplikacije mogu biti u izborniku u kojeg uklizavate s dna ili po stranicama Početnog zaslona. Za navigaciju sučeljem nudi se navigacijska traka s tri tipke ili navigacijske geste.  

Geste kucanja po zaslonu za uključivanje i isključivanje te gesta za spuštanje Centra za obavijesti s Brzim postavkama olakšavaju baratanje jednom rukom. 

Najvažnije u cijeloj priči je da je sučelje pod prstima glatko, a animacije fluidne i bez trzuckanja, koje nije strano ni u Samsungovu premium segmentu. 

Samsungov paket aplikacija i alata uključuje one standardno dobre aplikacije poput Bilješki, Interneta, Smart Things za povezivanje s drugim uređajima iz Samsung eko sustava, Samsung Health pa i Bixby Asistenta. 

Veliki plus Samsungovih flagship telefona pa i Galaxya Z Flip4 su četiri godine ažuriranja Androida i pet godina sigurnosnih zakrpa.

Galaxy Z Flip4 PERFORMANSE, ZVUK I BATERIJA

Da ima pravo svoje mjesto tražiti u flagship segmentu, Galaxy Z Flip4 potvrđuje pogonskim čipom. To je sad već dobro poznati Snapdragon 8+ Gen1. Dolazi s 8GB RAM-a i 128/256 ili 512GB podatkovne memorije. Memorijske kartice ne prima. 

Složit ću se s onima koji misle da flagship telefon mora danas imati minimalno 256GB podatkovne memorije, no realno se uz cloud servise može i sa 128GB ako baš nećete instalirati hrpu igara.

Na performanse Flip4 telefona nemam zapravo nikakvih zamjerki. Sve obavlja brzo i glatko. S obzirom da je prilično tanak, zagrijavanje kućišta u naporu me ne čudi. Najviše temperature sam osjetio pri snimanju 4K videa, a osjetit će se i pri igranju igrica. Pad performansi uslijed grijanja nije uočljiv no vjerojatno tako vuče više baterije. 

Kvalitetom zvuka iz dva zvučnika ugodno je iznenadio. Od tako tankih telefona u pravilu ne očekujemo puno, no dovoljno je glasan, a zvuk je i na maksimumu bez jakih distorzija. 

Podržan je naravno 5G, a s kvalitetom telefonskih poziva i povezivošću nisam uočio nikakvih problema. Prima jedan fizički i jedan eSIM.  

Možda i najopipljiviji upgrade u odnosu na prethodnika donosi 300mAh jača baterija (sad 3700 mAh) i brže 25W žično te 15W bežično punjenje. Ja osobno mojim načinom korištenja nisam imao problema s autonomijom ni njegova prethodnika, a ovdje sad imamo još nešto veću bateriju i štedljiviji čip.  

Galaxy Z Flip4 ponudit će jednodnevnu autonomiju s 5-6 sati uključena zaslona. To će većini biti dovoljno za od jutra do odlaska na spavanje, no bit će i onih koji će ga nadopunjavati tijekom dana. Barem je sad to punjenje brže pa će se za pola sata na 25W ili jačem punjaču napuniti do 50%. Do 100% mu treba oko 75 minuta. 

Imajte na umu da punjač nećete pronaći u prodajnom pakiranju. Morate ga kupiti zasebno. Ja sam punio drugim bržim punjačima, koje imam po kući. 

Galaxy Z Flip4 OCJENA

Iz svega što ste ovdje pročitali shvatili ste da Galaxy Z Flip4 u odnosu na prethodnika predstavlja tek blažu nadogradnju. Jača baterija, brže punjenje i još nešto bolja glavna kamera su pohvalne, no nekako sam očekivao više.

Performanse su nedvojbeno na razini flagship telefona, a autonomija bolja no što biste od ovakvog telefona očekivali. Nije razočarao ni stereo zvučnicima. Jedan je od dva vodootporna preklopna telefona na tržištu.

Ja sam se ipak nadao (vjerojatno nisam trebao) manje uočljivoj brazdi na preklopu glavnog ekrana. Nadao sam se i većem vanjskom zaslonu, a ne bi me uvrijedili ni telefoto kamerom. Isto tako mislim da telefon ovakvog kalibra mora imati minimalno 256GB podatkovne memorije.

Bit će i onih kojima će nedostajati 3.5mm audio jack, utor za memorijske kartice pa i utor za drugu SIM karticu.

Je li Galaxy Z Flip4 telefon za vas morat ćete procijeniti sami. Nemojte da vas zavara pričom o kompaktnosti. On doista jest kompaktniji u džepu, a u ruci je praktički jednako velik kao i svaki drugi telefon s 6.7″ ekranom.

Zaključno: oni koji već koriste Galaxy Z Flip3 nemaju nekog realnog razloga za prelazak na 4-vorku ali ako tražite svoj prvi preklopni smartphone, Galaxy Z Flip4 je trenutno najbolji kojeg možete kupiti.

Kod nas model s 8GB RAM-a i 256GB podatkovne memorije košta 1130 eura, što nije malo ali u flagship segmentu sasvim očekivano.

Što vi mislite o Galaxyu Z Flip4? Je li i dalje najbolji preklopni telefon na tržištu?

PLUS MINUS
✅ preklopni dizajn (veliki zaslon, kompaktan u džepu)⛔visoka cijena
✅ vrhunske performanse⛔potencijalno osjetljiv plastični zaslon
✅ prostran 120Hz zaslon⛔nema telefoto kameru
vrlo dobre kamere⛔samo 128GB memorije u osnovnom modelu
solidna autonomija⛔ne podržava mem. kartice
vodootporan (IPX8)⛔dual SIM samo uz eSIM
stereo zvučnici
Flex Mode
bežično punjenje
duga softverska podrška (4/5 godina)

Usporedi cijene mobitela Nabava.net

Svi mobiteli na jednom mjestu.

Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.

Galaxy Z Flip4 VIDEO RECENZIJA

Prethodni članakAndroid 13 je za Pixel 6 seriju one way trip
Sljedeći članakWhatsApp konačno dobiva nativnu Windows i Mac aplikaciju, evo koje su prednosti
Gadget manijak i zaljubljenik u sve smart i phone. SmartphoneHrvatska.com i istoimeni YouTube kanal od 2011. uređuje, piše i vodi samostalno unatoč dvoje živahne djece i dva posla. Sve pod motom "Dok ide, ide" i "Dobro je dok je glava na ramenima".
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

8 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zoki385

Možda je, možda nije, ne znam.
Ali znam da mi je supruga odlučila kad joj istekne uskoro tarifa, kako je odlučila uzeti Huawei p50 pocket.
Ili možda ovaj ako Huaweia nema.
Novi je odlučila preklopni, pa će tako i biti.
A visoka cijena nas ne zanima, jer ionako uzima svake dvije godine.
No, i taj stari s21 će se prodati za neki pristojni novac.

MIB

Puno kompromisa za telefon koji izgleda ko da ga je netko polomio. ?‍♂️

Ado

Ti jos nisi posjetio psihijatra, i zapoceo sa lijecenjem

Ado

Sve prema zaslugama

MIB

Vidim da ti terapije kod psihića nisu pomogle jer stvarno nisi normalan.

Kengur

O moj Boze dragi dokle vise

Dan Cooper

Ne znam bas dal je ta njegova čarobna kugla ispravna. Možda se varam ali jos da i otvaram i zatvaram telefon, ne hvala. Treba biti sto jednostavnije a ne kompliciranije.