smartphone 2013 pregled

U drugom dijelu pregleda najzanimljivijih događaja u smartphone 2013. iza nas pregledat ćemo drugih 6 mjeseci, koji nisu bili ništa manje zanimljivi od prve polovice godine. Taj drugi dio godine, obilježili su i novi uređaji poput novih Googleovih Nexusa ali i izvrsne Lumie 1020, Galaxya Note 3, Xperie Z1 i drugih.

Smartphone srpanj

Lumia 1020 recenzija kamera

Početkom sezone kupanja, ljetnih haljinica i vrućih hlačica Google je objavio kako je Android 4.2 Jelly Bean je napokon prešao u vodstvo i postao predominantnom verzijom Androida. HTC je službeno svijetu predstavio mini verziju svojega HTC-a One. Google je u srpnju predstavio i novi Nexus 7 2013 s full HD zaslonom i novom verzijom Androida 4.3 kao svojevrsnom međuverzijom do skorog predstavljanja Androida KitKat, koje će uslijediti u listopadu.

Iz Nokie je stigla toliko očekivana Lumia 1020 s 41 MP PureView kamerom na leđima i danas aktualna kraljica smartphone fotografije. Srpanj je obilježen i opetovanim golicanjem mašte s fotografijama i informacijama o misterioznom LG-evu smartphoneu s tipkama na leđima. Sony i1 Honami je također odzvanjao blogosferom nagovješćujući još jednu vrhunsku smartphone kameru.

Smartphone kolovoz

Ukraden pun kamion LG G2 telefona

Prvim danom kolovoza, ljetne vrućine su se nastavile, a na svijet je stigao još jedan izvrstan smartphone kojeg nikada nećemo vidjeti – Googleova Motorola Moto X s naprednim značajkama poput Touchless Control upravljanja uređajem glasom. LG G2  se pojavio kao prvi smartphone na svijetu s fizičkim tipkama na poleđini uređaja i KnockON pametnom značajkom kucanja po zaslonu. LG je na njemu primijenio i svoju novu slaganu bateriju, maksimalno ispunivši praznine u kućištu. Pokazao se šampionom autonomije.

Samsung je svojim Hennessyem tamo na Istoku pokazao da preklopno još nije out, naguravši četverojezgreni čip u nimalo klasični preklopni mobitel. Za Samsung nema brige, što proizvedu i koliko god proizvedu prodat će.

Smartphone rujan

xperia z1 galaxy note 3

Rujan je bio kao i obično vrlo uzbudljiv, obilježen novim modelom iPhonea i IFA sajmom u Berlinu. LG se požurio pa je i prije službenog otvaranja sajma predstavio svoj izvrsni LG G Pad 8.3 tablet. Microsoft je objavio da kupuje Nokiu za siću i time zapečatio tužnu sudbinu Nokia branda. Sony je službeno predstavio svoju Xperiu Z1 s 20 MP kamerom na leđima, a Samsung svoj novi Galaxy Note 3 i Galaxy GEAR pametni sat.

iphone 5s iphone 5c hrvatska

Apple se razbacao novim iPhoneima i po prvi put u povijesti predstavio dva modela. iPhone 5S debitira s 64-bitnim A7 čipom i Touch ID Home tipkom s integriranim senzorom otiska prsta. iPhone 5C je predstavljen kao “jeftinija” varijanta no nitko tu ni “j” od jeftinog vidio nije. Na ponos hrvatskog naroda, još uvijek neslužbeni Nexus 5 se pojavio na videu u hrvatskoj birtiji.

Microsoft je predstavio nove Surface 2 tablete no nikog nije bilo briga baš kao ni za Surface 1 godinu ranije, a Steve Ballmer se u suzama oprostio od tvrtke. On je jedini plakao. BlackBerry se prodao za 4.7 milijarde dolara, a Dr. Dre je otkupio HTC-ov udjel Beatsa i napustio zgradu.

Iz ove perspektive se pitam kako sam uopće preživio taj rujan, ispunjen uzbuđenjima i početkom nove školske godine.

Smartphone listopad

HTC One Max službeno

U listopadu su u Hrvatsku stigli LG G2 i G Pad 8.3, Nokia Lumia 1020, Sony Xperia Z1 te Samsungov Galaxy Note 3 s GEAR pametnim satom. Konkurencija nikad nije bila žešća, a Hrvati nikad nisu imali manje love. HTC je prvim kvartalnim gubitkom u povijesti pokazao da je njihova banana tolika da je ima za sve.  Svejedno su uspjeli predstaviti svoj solidan odgovor na segment phableta i ljudi s majmunskim rukama – HTC One Max.

Samsung je predstavio svoj prvi smartphone sa savitljivim OLED zaslonom – bizarni Galaxy Round, zvan klackalica. LG je uzvratio svojim G Flexom koji barem ovako u teoriji ima puno više smisla. Nokia je predstavila svoje prve phablete – Lumiu 1520 i 1320 te Lumiu 2520 tablet i time najavila quad-core i full HD budućnost Windows Phonea. Apple je napao izvrsnim iPadom Air i iPadom mini s Retina zaslonom.

Google Nexus 5 službeno

Posljednji dan mjeseca listopada za sebe je preoteo Google svojim Nexusom 5 i Androidom 4.4 KitKat

Smartphone studeni

Moto G (1)

U listopadu je Motorola opet tamo daleko predstavila vrlo zanimljivu Motorolu Moto G, koja po cijeni od 200-tinjak dolara nudi sve što prosječni smartphone korisnik treba. Opet se pokazalo da smo banana pa je možemo samo gledati iz prikrajka i nastaviti kupovati skupoće dostupne na našem tržištu. Za utjehu dobio sam na test  Google Glass pametne cvikere pa sam bio RoboCop s ćevapima.

Samsung je u studenome gadno zakakio stvar i zavio mnoge u crno lošom nadogradnjom za Galaxy S3, koja je uz Android 4.3 donijela hrpetinu bugova, lagova i nervoze da su mnogi posezali za bakinim mobitelom. Jelly Bean Android je zavladao s preko polovice aktivnih Androida u opticaju.

Smartphone prosinac

Jolla Sailfish

U mjesecu sarme, kiselog kupusa, špic rebara, čvaraka i kuhanog vina našlo se mjesta za još pokoji smartphone događaj. HTC je mjesec započeo novim nevoljama u Velikoj Britaniji, gdje ih je Nokia tužila za povredu patenata, što je umalo rezultiralo zabranom prodaje HTC One serije uređaja. Isto im se dogodilo krajem mjeseca u Njemačkoj gdje im je zaprijetila totalna zabrana svih njihovih Androida.

U prosincu je u prodaju krenuo i prvi Jolla Sailfish smartphone iznikao iz nekadašnje Nokia MeeGo platforme, a Samsung je nagovijestio skore smartphone s 4 GB RAM-a krenuvši s masovnom proizvodnjom svojih LPDDR4 modula.

Eto toliko. 2013. je stvarno bila prepuna zanimljivih smartphone događaja i teško bi ih bilo nabrojati baš sve kao ni sarme koje ste ubili tijekom ovih blagdana. Siguran sam da nam predstoji još jedna izuzetno zanimljiva smartphone godina, a SmartphoneHrvatska će i dalje biti tu da vas zabavi, informira i iznervira. Pozivam vas da se nastavimo družiti i u 2014. jer slijedi hrpa novih testova, recenzija i zezancije.

guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

13 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
N.N.

Nije istina da se ne može kupiti Motorola Moto G kod nas. Točna je istina da je nema u našim dućanima no kako smo u EU to je ipak donijelo neke prednosti pa recimo amazon.de zna vršiti dostave i kod nas te je Moto G sa 8GB memorije 169 dok je onaj sa 16GB 199 eura. Mislim da je to trenutno best-buy srednje klase naročito ako je taj telefon brži nego jedan Samsung S3, no doduše u većini aplikacija su od S3 danas vrži dualci sa Kraitom tipa S4 mini i slično.

Šime

Moto G brži od S3? Molim te po čemu si to zaključio, jesi ih paralelno koristio?
Moj S3 radi ko švicarski sat, nema nikakvog trzanja, antutu 22k, dok moto g “trza” u ponekim aplikacijama pogotovo kad je multitasking u pitanju, a antutu daje nekih 17k
Ja ovo govorim iz iskustva, ako želiš dođi u vž, ja donesem moto g i s3, platim pivu i usput ti dokažem da griješiš
NHF

natrag na temu
Toni, savršeno odrađeno 🙂

N.N.

Šime, velika je razlika kod multitaskinga S3 ili S3 LTE ponajviše jer ovi potonji ima 2GB RAM-a. Ne znam na koji se S3 ti referiraš, ja na onaj bez oznake LTE i naravno sa Samsungovim SW-om, nikakva nabacivanje nestandardnih ROM-ova, Google SW kakav je na Motoroli je jednostavno tu brži i iako ima neznatno sporiji Cortex-A7 je brži u radu nego uređaj sa Cortex-A9. Meni osobno nijedan taj uređaj nije onako što se kaže snappy kao dualac sa Kraitom tipa S4 mini jer Krait je procesor za klasu jači nego ta dva, iz istoga ratloga je i iPhone 5 onako… Read more »

N.N.

Kako baš imam S3 GT-I9300 moram reći da mu je Antutu score 14252 i nipošto ne leti pri korištenju, štoviše jedan HTC One mini mi je brži.
Recimo relativno jeftini HTC Desire 500 koji je isto sada kod mene na Antutu ostvari 10112 ali ima i stariji tip procesora i lošiju grafiku. Šteta što nemam recimo Desire 601 da vidimo što može moderni Krait i to samo dual-core.

Šime

Moj tekst se također odnosi na GT-I9300, a ovaj tvoj antutu score je već da se malo zapitaš ja sam već davno odustao od stocka jer nema smisla (tj. ovaj zadnji stock update 4.3 je stvarno savršen), ali ja trenutno koristim NeatROM v6.2 + boeffla kernel i mob je brz ko space shuttle kad malo bolje pogledaš NeatROM je također stock rom samo sa maknutim nepotrebnim koještarijama Ali ajmo ovako, kolega ima stock 4.3 VIP također I9300 i score mu je oko 18k Ti vjerojatno u nečemu strahovito griješiš kod korištenja…na temelju tvojeg scorea zaključujem da koristiš opciju štednje baterije,… Read more »

N.N.

S3 nije moj i ne leti. Jednostavno ARM Cortex-A9 nisu nešto posebno brze jezgre, ja smatram da je od quad mobitela takove konfiguracije pametnije imati dual Qualcomm Krait. Recimo S4 mini je primjer moćnog mobitela sa dual Kraitom. I ne, na ovom S3 nije bila štednja energije… Iako tu je negdje score kakav je i za očekivati, oko 15k. Lagodnije korištenje očekujem od Androida 4.4, recimo na jedno Nexusu 4 koje imam prilike vidjeti sa vremena na vrijeme je donijelo značajan pomak, ovo sve do sada su bili koračići.

Šime

Video 1 – Stock 4.3 Antutu test –> youtu.be/RctNOa9bZz4
Video 2 – Stock 4.3 review –> youtu.be/L8BEwY4kOVk
(Video 2 Description – Antutu Benchmark scores – 18980 on this Rom)

PS Toni
sry za off topic, neće se ponoviti 😀

Tvrtko

S3 na 4.3.1 slim bean romu pokopa tu tvoju motorolu moto g 😉

Marin

Ne zelim se svAđati ali uzmite u obzir cijenu galaxya s3. Imam s4 mini i eto bas da vidim skinuo modern combat 4 najzahtjevniju igu na google playu. Igra radi savrseno. Mislim da je moto g ipak bolji izbor od galaxya s3 ali to ne znaci da je moto g kvalitetniji

N.N.

Meni su glupe ove usporedbe S3 na nekom custom ROM-u sa Moto G. Ja tvrdim da S3 I9300 nije brži od Moto G kada su oba dva na softveru kojega nudi Samsung odnosno Motorola. Zbog svega toga Motorola Moto G je uvjerljivo best-buy trenutno na tržištu, barem dok su mobiteli sa dual-core Kraitom cijene kakve su sada.

Šime

Tvrdi dalje što želiš, ali ja tvrdim da si u zabludi 😛
kao što rekoh, dođi da popijemo pivu i pojedemo čevape, a za to vrijeme još ću te uvjeriti u suprotnu tvrdnju
na stocku, naravno 🙂

ganga

Nije,trenutni best buy na trzistu je nokia lumia 520,na njoj sve glatko radi

Ivan

Toni svaka čast na stranici….samo tako nastaviiu 2014-toj 🙂