S obzirom na sveopći napad jeftinih kineskih smartphonea na naše tržište pitamo se može li jeftinije. Iz Hangara 18 poručuju da može. Testirao sam njihov ultra, mega povoljni Noa C25, koji po cijeni od tek 500-tinjak kuna nudi 4-inčni zaslon, dual SIM rad, pristojan dizajn, a poslužit će i za pokoji đir kroz staze Real Racinga 3. Sve o njemu pročitajte i pogledajte u detaljnoj recenziji u nastavku.
SPECIFIKACIJE
H18 NOA C25 |
|
dimenzije/masa |
125 x 65 x 10 mm i 125g |
zaslon |
4” IPS LCD 480 x 800 (~233 ppi) |
CPU/GPU |
dual-core MediaTek MT6572 1.2 GHz; Mali-400MP |
RAM |
512 MB |
podatkovni prostor |
4 GB + microSD |
kamera |
5MP; LED; 480p; prednja 2 MP |
povezivost |
3G; dual SIM; WiFi; Bluetooth; GPS; Wi-Fi hotspot; |
baterija |
Li-Po 1500 mAh izmjenjiva |
OS |
Android 4.2.2 Jelly Bean |
DIZAJN I ERGONOMIJA
H18 Noa C25 je kompaktan mali smartphone koji će poslužiti svima onima s manjim rukama i čine svoje prve korake u svijetu pametnih telefona. U dizajnerskom pogledu, riječ je o nekakvom klasičnom i ne naročito upadljivu izgledu premda sjajna bijela leđa donekle njegovu estetiku podižu na viši nivo.
Omjerom površine zaslona i prednjice uređaja Noa C25 nije baš šampion iskoristivosti no što je, tu je. Ispod zaslona, zaštićenog folijom, nalaze se tri kapacitivne navigacijske tipke bez pozadinskog osvjetljenja, a iznad uz procjep s rešetkicom zvučnika je i oko prednje kamere. Lampcie obavijesti nažalost nema.
Bridovi uređaja najvećim su dijelom zaštićeni stražnjim poklopcem koji se razvlači po bokovima te gore i dolje. Na lijevom je boku tipka kontrole glasnoće, a na desnom tipka Power. I jedna i druga su solidno izvedene. Gore je uz 3.5 mm izlaz za slušalice i mikro USB konektor za sinkronizaciju i punjenje baterije, a dolje rupica mikrofona.
[photomosaic nggid=590 padding=”5″ columns=”3″]
Bijela leđa prekrivena su poklopcem od sjajne tvrde plastike, na kojoj se otisci prstiju ne primjećuju previše no nakon duljeg korištenja mastan dojam je neizbježan. Podsjeća me na leđa Galaxya S3. Tamo je osim NOA loga još i oko 5 MP kamere s LED bljeskalicom. Skroz dolje desno je procjep s glavnim zvučnikom. Ispod poklopca je izmjenjiva baterija te utori za dvije SIM kartice s utorom za microSD memorijske kartice do 32 GB prostora.
Kvaliteta izrade je na prihvatljivom nivou, a škirpkanja i krckanja pod pritiskom su minimalna. Sve u svemu, u ovom cjenovnom rangu, dizajnu ovog uređaja teško je išta ozbiljno zamjeriti.
U prodajnom paketu se osim uređaja dobije adapter punjača, mikro USB kabel, zgodne in-ear-slušalice, dodatna zaštitna folija za zaslon, korisničke upute na hrvatskom i jamstveni list.
ZASLON
IPS LCD zaslon u ovom segmentu je prilična rijetkost, a ovdje dolazi dolazi s dijagonalom od 4-inča i rezolucijom od skromnih no prihvatljivih 480 x 800 piksela. To rezultira s otprilike 233 ppi i ne baš zvjezdano oštrim prikazom no kad u obzir uzmemo da je nekadašnji zmaj svih zmajeva Galaxy S2 imao istu rezoluciju na 4.3-inčnom zaslonu, shvatite da za 500 kuna teško možete očekivati više. Razina osjetljivosti na dodir je uredna, a razina maksimalnog pozadinskog osvjetljenja bi za rad na direktnom suncu mogla biti i viša.
KAMERE
U biti najveći kompromis ovog superjeftinog smartphonea je njegova posve bazična kamera, odnosno dvije. Na leđima on nosi 5 MP kameru s LED bljeskalicom i podrškom za 480p videozapise, dok na čelu ima 2 MP kameru za videopozive i selfije. Sučelje kamere poznato je otprije. Fokusom možete upravljati ručno dodirom zaslona u fotoaparatu ali ne i u videokameri. Uz Automatski način snimanja tu je i Panorama te Detekcija osmijeha. Dublje u meniju možete pročačkati po postavkama ekspozicije, balansu bijele boje, dodavati efekte boja i slične varošarije koje neće vam neće naročito pomoći.
Kvaliteta fotografija i video zapisa je na onom najosnovijem nivou i zadovoljit će one najneizbirljivije. U uvjetima idealnog osvjetljenja izvući ćete i pokoju OK fotku pod uvjetom da da vam se ruke ne tresu od sinoćnje žestice, a strpljenja imate na lopate. U uvjetima slabog osvjetljenja, rezultati su uglavnom zrnati i mutnjikavi, a bljeskalica je tako slaba ili pak ne uštimana s okidačem da se pitate jeste li je uopće uključili. Noa C25 snima i video u 480p kvaliteti, a osim slabe oštrine nervirat će vas i njegova prilična nefluidnost.
Evo par primjera fotografija i videozapis koristeći automatske postavke:
[photomosaic nggid=589 padding=”5″ columns=”3″]
Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte OVDJE
SOFTVER
H18 Noa C25 dolazi s Androidom 4.2.2 Jelly Bean opet s manjim kozmetičkim preinakama sučelja, ponajprije u pogledu izgleda ikonica. Zaslon otključavate povlačenjem prstena u bilo kojem smjeru, a podržan je i prikaz widgeta na tom Zaslonu zaključavanja. Početni zaslon ima sveukupno 5 stranica za sve vaše prečace, widgete i mape. Dolje je dock s 4 prečaca koje sami odaberete i centralnim prečacem za ladicu sa instaliranim aplikacijama.
Povlačenjem statusne trake prema dolje jednim prstom otvara se Centar za obavijesti s posebnom stranicom s brzim postavkama i prečacem za skok glavne Postavke. Podržan je i hrvatski jezik sučelja. Bitno je da je navigacija sučeljem uglavnom glatka. Duljim pritiskom na Home tipku dobit ćete prikaz nedavno korištenih aplikacija.
Internetom se surfa standardnim Android web preglednikom ili nekim drugim ako ga sami instalirate. Ovaj standardni web stranice učitava prihvatljivom brzinom, a vidio sam i gori pinch-to-zoom. 4 inča zaslona nije baš san snova za uživanje u web sadržajima no u Appleu se ne bi složili. Podržane su 3G brzine i na 900 MHz.
Virtualna tipkovnica je i ovdje ona standardna Googleova i kao takva je OK premda za moje prste prilično tijesna pa iziskuje period navikavanja. Podržan je hrvatski jezik s ispravcima.
Multimedijalno će vas Noa C25 također fer poslužiti. Za vrijeme testa je zavrtio i full HD video u mp4 formatu pa ni standardni video formati niže kvalitete neće biti problem. Reprodukcija zvuka je prihvatljiva, a glavni zvučnik bi mi bio draži da je ipak nešto glasniji. U paketu ćete pronaći i in-ear slušalice.
Doista se tome nisam nadao no C25 je zavrtio i Real Racing 3, koji ruku na srce ne izgleda bajno no ipak šljaka. Podatkovni prostor je ovdje podijeljen na dvije particije pa ćete uz RR3 i Temple Run 2 teško instalirati još puno toga.
Budući da je podatkovnog prostora malo, pozitivno je što uređaj ne dolazi zatrpan predinstaliranim aplikacijama. Od tih najkorisnije će vam biti Arhiviranje i vraćanje postavki, Obveza, Upravitelj datoteka te FM Radio, koji je nekima i dalje bitan.
PERFORMANSE I BATERIJA
H18 Noa C25 u svojoj maloj utrobi ima dvojezgreni MediaTekov čip MT6572 takta 1.2 GHz s Mali-400MP grafikom i tek 512 MB RAM-a. Ovdje se to u načelu ipak pokazalo adekvatnim za prilično glatku navigaciju korisničkm sučelje, ok iskustvo surfanja internetom, multimediju pa čak i nekakav gaming. Naravno da će ako ste naviknuti na brže, više i jače bit će trenutaka kad ćete htjeti počupati kosu sebi ili nekome tko vam se nađe u blizini, no tada duboko udahnete i kažete “petsto kuna”. Uz 4 GB podatkovnog prostora tu je i utor za microSD kartice do 32 GB.
Telefonija me se nije dojmila problematičnom osim želje da zvuk u glavnom zvučniku i slušalici bude još nešto glasniji. Dual SIM opcijama je lako baratati kroz poseban odjeljak u postavkama gdje lako odaberete zaduženja za svaki SIM. KAo i obično jedan SIM utor podržava 3G, a drugi tek EDGE brzine.
Od integriranih 4 GB podatkovnog prostora, na raspolaganju vam je oko 2.5 GB i to na dvije particije što je otegotna okolnost za instalaciju onih gabaritnijih aplikacija i igrica. Prebacivanje aplikacija na memorijsku karticu opet ovisi od aplikacije do aplikacije. USB OTG priključivanje memorijskih USB stickova nije podržano.
Izmjenjiva litij-polimerska baterija, kapaciteta 1500 mAh će zahvaljujući slabijem hardveru i nižoj rezoluciji zaslona ponuditi otprilike dva dana korištenja i punjenje svaku drugu noć. Ako koristite oba SIM utora i volite se igrati, rezultati će varirati pa ćete puniti češće.
ZAKLJUČAK
Ako ste pažljivo čitali shvatili ste da ovdje nije riječ o kolekcionarskom primjerku smartphonea za istančano smartphone nepce. H18 Noa C25 je više no solidan pokušaj da se za 500-tinjak kunića ponudi pametni telefon za one kojima ne treba puno. Ako kamera nije prva na listi vaših prioriteta, već tražite nešto što stane u džep, surfa internetom i fejsom, šalje poruke i mailove, upućuje i prima pozive, a možete se tu i tamo na njemu i poigrati, Noa C25 iz Hangara 18 će vas zadovoljiti.
|
|
Uređaj na testiranje ustupio Hangar 18 gdje u trenutku nastanka ove recenzije košta 549 kuna, a možete ga naći i u ponudi Tele2 operatera.
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Moze li mi tko reci kako promjeniti android na Noi C25, kupio sam taj mobitel polovno sa androidom 4.4.2, a citam i svi kazu 4.2.2 da je android.. i da li mi tko moze rec jeli do androida to sto signal gubi i gasi se mobitel.. hvalaa