Noa X81 još jedan zanimljiv Android smartphone iz Hangara 18, koji će svojim atraktivnim dizajnom, impresivnim performansama i 18 MP Sonyevom kamerom uzmutiti vode uređaja s cijenom do 2000 kuna. Sve o njemu saznajte iz detaljne recenzije u nastavku.
SPECIFIKACIJE
H18 NOA X81 |
|
dimenzije/masa |
143 x 72,6 x 6,9 mm i 134 g |
zaslon |
5” OGS IPS LCD 1080 x 1920 (~441ppi) |
CPU/GPU |
octa-core MediaTek MT6592 1.7 GHz; Mali-450 MP |
RAM |
2 GB |
podatkovni prostor |
16 GB + microSD* |
kamera |
18 MP; HDR; LED; 1080p; prednja 8 MP |
povezivost |
3G; dual SIM*; WiFi; Bluetooth; GPS; Wi-Fi hotspot; HotKnot |
baterija |
Li-ion 2500 mAh integrirana |
OS |
Android 4.4.2 KitKat |
DIZAJN I ERGONOMIJA
H18 NOA X81 nastao je u suradnji s kineskom tvrtkom Doogee i u dizajnerskom pogledu se temelji na modelu Doogee Turbo 2, kojeg krasi atraktivno unibody kućište sa Gorilla Glass 3 staklom na prednjici i leđima uređaja. Pogled s boka podsjetio me na neke Lumia modele iz Nokie, a polikarbonatni okvir ostavlja dojam solidne kvalitete izrade.
Sprijeda ne možete ne primijetiti kako se duboko crna staklena površina izdiže iz kućišta. Tu je 5-inčni zaslon sa pozadinski osvjetljenim kapacitivnim navigacijskim tipkama ispod njega i zvučnikom slušalice, te okom prednje kamere iznad. LED lampice obavijesti nažalost nema, a kapacitivne tipke ispod zaslona su posve nevidljive dok se svjetlo iza njih ne uključi.
Bridovi Noe X81 na prvi pogled će svojom bojom zavarati da pomislite kako su metalni no u naravi su polikarbonatni, što je u ergonomskom pogledu po meni i bolje jer nisu klizavi. Na lijevom boku su smještene pristojno izvedene tipke kontrole glasnoće i tipka Power. Nije to naročito praktičan smještaj za sve one koji uređaj drže desnom rukom, no ta nezgodancija je donekle ublažena softverskim trikovima buđenja zaslona tapkanjem i okidanje screenshotova troprstnim dodirom zaslona.
Na desnom je bridu ladica koja kombinira dvije mikro SIM kartice ili jednu mikro SIM s jednom microSD memorijskom karticom. To onda isključuje mogućnost dual SIM rada s uporabom memorijske kartice. Dolje je rupica glavnog mikrofona i mikro SUB za sinkronizaciju s računalom i punjenje baterije, a podržava i USB OTG protokol. Gore je tek 3.5 mm izlaz za slušalice.
[photomosaic nggid=614 padding=”5″ columns=”3″]
Leđa uređaja su izrađena od stakla baš kao i prednjica, a na ovom crnom modelu su prije svega mamac otiscima prstiju pa će čistunce stalno tjerati na glancanje i dezinfekciju. Sklop kamere je u gornjem lijevom ćošku je lagano izdignut iz inače ravne površine, a obrubljen je kromiranim rubom. Uz oko kamere je i LED bljeskalica, a natpis Turbo 2 je tu, valjda da podsjeti da je Noa X81 temeljen na DooGee Turbo 2 zmaju. Dolje niže je Noa logo te procjep glavnog zvučnika.
Noa X81 na daljinu i u ruci ostavlja prije svega dojam više razine kvalitete izrade. Čvrst je i solidan bez šuškanja i krckanja. Njegovi ukupni gabariti u ruci nisu naporni, a u prednjem džepu traperica će vas ipak bockati svojim oštrim kutovima.
Pohvalno je što Hangar 18 u paketu poklanja i par zaštita prednjice i leđa od kaljenog stakla te par onih standardnih plastičnih folija za ultimativnu kontracepciju.
ZASLON
5-inčni IPS LCD ovdje ima rezoluciju 1080 x 1920 piksela što rezultira gustoćom piksela 441 ppi. Riječ je o odličnu zaslonu oštra prikaza i solidno vjernog prikaza boja. Impresivna je i čitljivost po širim kutovima gledanja, a jačina pozadinskog osvjetljenja pruža adekvatnu čitljivost unutra i na otvorenom. Osjetljivost zaslona na dodir nije upitna pa sve u svemu zaslonu neke objektivne mane nema. Ne srami se zaslona brand name uređaja iz premium segmenta.
KAMERE
Noa X81 barata s prilično impresivnim parom kamera. Na leđima ima 18 MP kameru iz Sonya s otvorom blende F/2.0, a sprijeda širokokutnu 8 MP kameru za selfije. Straga je i LED bljeskalica, a kamera podržava snimanje 1080p videozapisa te HDR fotografije. Već to bi vas u ovom cjenovnom rangu trebalo impresionirati, a i u zbilji su to prilično dobre kamere.
Sučelje kamere nam je poznato s hrpe drugih testiranih kineskih smartphonea pa na zaslonu na raspolaganju stalno imate tipke okidača fotoaparata i videokamere, a s lijeve strane birate načine snimanja poput Auto, Fotografija uživo, Praćenje pokreta. Estetika lica, Panorama i Pregled u više kutova. Uz HDR moguće je birati i preddefinirane algoritme kroz scene: party, zalazak sunca, noć, plaža… Dublje u meniju možete se poigrati postavkama ekspozicije, balansa bijele boje, ISO vrijednostima, dodavati efekte boja i sve ono drugo što nikad nećete ni pipnuti.
Kvalitetom fotografija i videozapisa biste trebali biti zadovoljni, pogotovo kad u obzir uzmemo cjenovni rang uređaja. Fotke su u idealnim uvjetima doista vrlo dobre s hrpom detalja i bez vidljiva šuma. Slične rezultate ćete ostvarivati i u dobro osvijetljenim interijerima. Blic nije preslab i dobro osvjetljuje mete u totalnoj mrčini, a nisu loše ni ostale fotke u uvjetima slabijeg osvjetljenja. Prisutan šum je prihvatljiv. 1080p video nije savršenstvo bez mane ali je prihvatljiv. Barem danju.
Evo par primjera fotografija i videozapis koristeći automatske postavke:
[photomosaic nggid=613 padding=”5″ columns=”3″]
Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte OVDJE
SOFTVER
Noa X81 dolazi s gotovo pa izvornim Androidom 4.4.2 KitKat i donekle izmijenjenim setom ikonica te drugim, uglavnom kozmetičkim zahvatima. Zaslon se otključava povlačenjem prstena prema dolje, a na zaključanom zaslonu se prikazuju i ikonice propuštenih obavijesti, koje je također moguće povući i skočiti direktno u dotičnu aplikaciju.
Početni zaslon ima sveukupno 5 stranica s prečacima, widgetima i mapama. Dolje je po običaju dock s 4 prečaca koje sami odaberete i krajnjim desnim prečacem za ladicu sa instaliranim aplikacijama. Iznenađenja nema ni s Centrom za obavijesti, a otvara se povlačenjem statusne trake prema dolje. Ako isto napravite s dva prsta pristupate brzim postavkama otkud možete skočiti i u one glavne Postavke. Podržan je i hrvatski jezik sučelja, premda neki dijelovi sučelja nisu prevedeni, a rad je fluidan i gladak.
Adut su mu i softverski trikovi poput pametnih gesta za uključivanje zaslona dvostrukim kucanjem ali i brzo pokretanje aplikacija iscrtavanjem simbola. Tako ćete na primjer iscrtavanjem slova C na isključenom zaslonu pokrenuti kameru, horizontalnim povlačenjem prsta preko zaslona pokrećete SMS, a moguće je kreirati i vlastite prečace. Pozdravljam i opciju javljanja na poziv podizanjem uređaja do uha i slično.
Internetom se surfa standardnim Android web preglednikom ili Google Chromeom, a oba web stranice učitavaju brzo. Pinch-to-zoom je solidno gladak. Od brand name premium modela se ovdje razlikuje po izostanku podrške za 4G.
Virtualna tipkovnica je ona standardna Googleova i solidna je za tipkanje jednim ili s dva palca istovremeno u obje orijentacije zaslona. Ako vam se ne sviđa Android dozvoljava instalaciju bilo koje druge iz Trgovine Play.
Standardni Galerija, Glazba i Video, ispunit će vaše prohtjeve po pitanju multimedije. Podržan je širok spektar video formata no za još više kodeka instalirajte neki dobar player iz Trgovine Play. Inače 1080p video X81 vrti bez muke, a na ovom zaslonu izgleda super. Zvuk iz stražnjeg zvučnika je pristojne jačine i kvalitete.
Ako ste oko bacili na Nou X81, a gejmer ste, ne trebate biti u strahu jer on bez problema guta ove moderne naslove poput Real Racinga 3, Subway Surfersa, Temple Runa 2 i sličnih naslova. Igre se vrte glatko, a grafika izgleda solidno. Nakon par minuta jurcanja po stazama RR3 primijetit ćete da se uređaj straga u okolici kamere zagrijava no ne toliko da vam prsti zasmrde po paljevini.
Od ostalih predinstaliranih aplikacija kao korisne istaknuo bih Flashlight lampu, FM Radio koji funkcionira s priključenim slušalicama, standardan Upravitelj datotekama, Obvezu za vaše zadatke te Documents To Go za office potrebe. Za sve ostalo tu je Trgovina Play.
PERFORMANSE I BATERIJA
Noa X81 je pokretan trenutno najjačim MediaTekovim osmojezgrenim čipom MT6592 takta 1.3 GHz s osam Core-A7 jezgri i Mali-450 MP grafikom. Tu je i solidnih 2 GB RAM-a te 16 GB proširivog podatkovnog prostora. Od tih 16 GB korisniku je na raspolaganju oko 13 GB podijeljeno na dvije particije 3 + 10 GB, a dodatno se da proširiti microSD karticama. Sve to skupa rezultira odličnim performansama koje će zadovoljiti i one zahtjevnije, a uređaj radi fluidno u svakom pogledu.
S telefonijom nisam uočio nevolje. Zvuk u slušalici je solidne kakvoće i jačine, a dual SIM rad će nekima također biti od koristi, no u tom slučaju nije moguće koristiti memorijske kartice budući da ladica s utorima prima mikro SIM + Mikro SIM ili mikro SIM + microSD kombinacije.
Integrirana baterija kapaciteta 2500 mAh, ovisno o načinu korištenja osigurava prosječnu autonomiju pa će srednje intenzivnim korištenjem izgurati standardan dan korištenja od jutra do odlaska na spavanje kad će vam obično ostati ispod 30% kapaciteta.
Štedljiviji bi mogli izvući i nešto više i u najboljem slučaju puniti svaku drugu noć. Gaming je po običaju aktivnost koja pojede najviše, a pola sata igranja RR3 odnese oko 24% baterije pa si računajte. Implementiran je i poseban Način rada za uštedu baterije kojim ćete isključiti neke značajke ili prikaz na zaslonu učiniti crno-bijelim pa tako dodatno ušparati na bateriji. Bateriju je moguće mijenjati samo u servisu.
ZAKLJUČAK
NOA X81 je dosad najjači Noa model iz Hangara 18 i svojim se dizajnom ali i performansama ne srami brand name protivnika iz premium segmenta. Na ovom je modelu i poslovično slabija kamera napredovala i zadovoljit će i one izbirljivije.
Sve to Noa X81 nudi za 1 999 kuna što zvuči kao solidan omjer uloženog i dobivenog, a pogotovo što Hangarovci u paketu daju i par zaštita od kaljenog stakla za prednjicu i leđa te par standardnih plastičnih folija. Zamjeriti mu se mogu izostanak LED lampice obavijesti i NFC-a te nemogućnost istovremena dual SIM rada i korištenja microSD kartica.
|
|
Uređaj na testiranje ustupio Hangar 18 gdje u trenutku nastanka ove recenzije košta 1 999 kuna.
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Ako ima dvije unutarnje particije znaci da se aplikacije ne mogu prebacit na SD karticu nego samo sa jedne na drugu particiju. I dalje ne kuzim svrhu od dvije unutarnje particije.
Podržano je premještanje aplikacija na memorijsku karticu. Provjereno!
vidio u h18 u cityja u st, ne slikama mi je ljepsi, tek uzivo vidim da je mobitel za moj ukus ruzan i uopce mi se ne svidja sto metalni okvir nije oko cijelog mobitela nego je staklo nekako izdignuto, mozda kada padne na rubove ne pukne, ali padne li direkt na staklo nema te vise sile koja ce ga spasiti. ostatak je solidan, ali u ovom cjenovnom rangu mogu se nabaviti skoro pa novi samsung s4, lg g2, xperie z1 i z2. trenutno mogu i g2 za 2000 novu s garancijom tako da mi kupnja kineza pod h18 brandom… Read more »
A koji zaslon neće puknuti ako padne direkt na staklo??…:)
Primjetio sam da u recenzijama općenito ne poklanjate nimalo pažnje kvaliteti zvuka u kada su uključene slušalice (ne nužno one koje dobijete s mobitelom). Mislim da govorim o većini kada kažem da mi je stavka glasnoće vanjskih zvučnika malo ili nimalo bitna jer glazbu na s uključenim slušalicama slušam puno češće nego što gledam filmove na mobitelu..(postoje kina i televizori za to)…:)
Molim vas da u idućim recenzijama uzmete i tu stavku u obzir jer mi je ona jako bitna pri kupnji telefona.
Pozdrav!
Uvijek ti ja priključim slušalice ili ove koje dođu s uređajem ili neke svoje, da primijetim baš loš zvuk prijavio bih.
Nisu svi dobri, ni blizu. Malo usporedbe bi dobro došlo…:)
Mobitel je smeće nad smećima, preporučio bih svima da uzmu neki brandiran mobitel sa lošijim specifikacijama umjesto ovog, a razlog je slijedeći. Uzeo sam ovaj mob. Kao drugi (uz HTC One kojeg iman vise od godinu dana bez ikakve greške) i sam se ugasio prilikom punjenja, tj. isao sam ga isključiti iz punjača kad ono ne daje nikakve reakcije. Nakon što sam ga zamjenio drugi mi se na punjenju pregrijavao, i toliko se jednom pregrijao da je prekidač od punjača oštetio matičnu ploču. Dakle mobitel je svjetska kaldrma!