Meizu opet napada. Ovaj put iz ponude koprivničkog Hangara 18, novi Meizu MX4 proteklih se tjedan dana družio s mojom blogerskom malenkošću pa smo nas dvojica spremni iznijeti sve pa i one najprljavije detalje naše veze. Ako ste oko bacili na Meizu MX4, ova detaljna recenzija će vam sigurno pomoći u vašoj konačnoj odluci.
SPECIFIKACIJE
Meizu MX4 | |
dimenzije/masa | 144 x 75.2 x 8.9 mm i 147 g |
zaslon | 5,36” IPS LCD 1920 x 1152 (~418 ppi) |
CPU/GPU | octa-core MediaTek MT6595 2.2 GHz; PowerVR G6200 MP4 |
RAM | 2 GB |
podatkovni prostor | 16 GB |
kamera | stražnja: 20,7 MP; HDR; LED; 4K; prednja 2 MP 1080p |
povezivost | 4G; WiFi; Bluetooth 4.0; GPS; Wi-Fi hotspot; NFC |
baterija | 3100 mAh integrirana |
OS | FlyMe OS 4.2 (Android 4.4 KitKat) |
DIZAJN I ERGONOMIJA
Kako sam prije nekoliko mjeseci imao prilike pozabaviti se modelom Meizu MX3, ovaj njegov novi brat MX4 ne dolazi mi kao neko pretjerano iznenađenje pa ni u ovom dizajnerskom pogledu. Kao još jedan pretendent na titulu kineskog Applea, Meizu i s modelom MX4 inspiraciju za dizajn traži baš u Appleovim iUređajima.
Riječ je o atraktivnu uređaju, koji pažnju plijeni izuzetno tankim okvirima zaslona i fantastičnom iskorištenošću prednjice uređaja. Opet im je furka ta jedna i jedina kapacitivna tipka ispod zaslona koja ujedno funkcionira i kao pulsirajuća LED lampica obavijesti. Nakon tjedan dana korištenja, za onim drugima više nećete patiti.
Meizu Mx4 ima oku ugodan, a vjerujem i strukturno važan metalni okvir koji uređaj obavija po svim bridovima. Na lijevom je bridu odlično izvedena dugačka metalna tipka kontrole glasnoće, dok je desni brid posve čist. Power tipka je gore desno, što je prilično daleko na ovako veliku uređaju, no na svu sreću neće vam previše ni trebati jer je zaslon moguće uključiti i isključiti koristeći kapacitivnu tipku ispod zaslona i geste kucanja po njemu.
[photomosaic nggid=632 padding=”5″ columns=”3″]
Gore je uz Power tipku i 3.5 mm ulaz za slušalice te rupica sekundarnog mikrofona, a dolje rupica glavnog mikrofona te mikro USB konektor za sinkronizaciju s računalom i punjenje baterije te četiri veće rupice iz kojih solidno praši glavni zvučnik.
Leđa uređaja su u ovom slučaju izrađena od sjajne bijele plastike, koja se lijepi za prste i tako osigurava siguran hvat uređaja u ruci ali i masnoća s vaših ruku pa će to smetati čistuncima. Tamo straga je i po sredini smješteno impresivno oko 20.7 MP kamere s dual LED bljeskalicom ispod, a još niže je Meizu logo. Taj stražnji poklopac je također ugodno zaobljen što dodatno poboljšava ergonomiju. Ispod poklopca je tek utor za micro SIM karticu, a baterija nije izmjenjiva.
Kvaliteta izrade, odnosno dojam kojeg MX4 ostavlja u ruci je na višem nivou od onoga kojeg se sjećam s modela MX3. Prednjica je zaštićena Gorilla Glass zaštitom i uređaj općenito ne djeluje naročito krhko kao što možda izgleda na fotkama, a kako bi se MX4 snašao u sudaru s pločicama ili asfaltom mogu samo nagađati. Bolje bi bilo da vam ne ispadne, uostalom kao i svaki drugi smartphone.
Sviđa mi se.
ZASLON
Meizu MX3 je imao odličan zaslon, a ima ga i ovaj Meizu MX4. Ovdje je riječ o još prostranijem i raskošnijem zaslonu 5.36-inčne dijagonale IPS LCD panela s čudnjikavom rezolucijom od 1920 x 1152 piksela što rezultira i dalje vrlo impresivnom gustoćom od 418 piksela po inču. To za posljedicu ima vrlo oštar prikaz pa je užitak buljiti u njega satima.
Čitljivost zaslona pod kutom je na zavidnom nivou, a nije loš ni po jačini pozadinskog osvjetljenja no tu na otvorenom uvijek može bolje. Veliki plus je mogućnost uključivanja i isključivanja zaslona gestama bez potrebe da posežete za Power tipkom koja je visoko gore na gornjem bridu. Povlačenjem prsta s kapacitivne tipke prema gore uključiti zaslon i skočiti direktno na Početni zaslon. Poželite li zaslon isključiti i uređaj poslati u stanje mirovanja, jednostavno dulje zadržite prst na toj Home tipci.
KAMERE
Meizu MX4 na leđima ima onako obećavajuće oko kamere s 20.7 MP kamerom iz Sonya s dual LED bljeskalicom i podrškom za 4K video, dok prednja kamera raspolaže 2 MP senzorom, a snima 1080p video. Uz auto fokus u fotoaparatu i videokameri fokusom možete upravljati i ručno dodirom točke na zaslonu.
Kamera aplikacija je manje, više intuitivna i nudi veliku virtualnu tipku okidača fotoaparata te manju za snimanje videa. Tu još možete birati između prednje i stražnje kamere, kontrolirati blic i ući u glavne postavke. S lijeve strane je odabir Načina snimanja, a osim Automatskog na raspolaganju su još Ručno, Ljepota, Panorama, Polje svjetla, Noć, Skeniraj, Usporeno i Microspur (makro). Dublje u postavkama možete odabrati i HDR te čačkati po ISO vrijednostima koje možete raspaliti sve do 1600, Balansu bijele boje, Brzini blende te veličini fotografija i videa.
Kvaliteta fotografija i videa generalno je na prilično visokom nivou s minimalnim šumom, a naročito kad snimate u idealnim uvjetima osvjetljenja, premda su fotke solidne i u mračnijim uvjetima kad smirite ruku i uključite HDR. Bljeskalica u mraku nije preslaba, a što se videa tiče, snima i u 4K rezoluciji no taj kodira u nekom začudnom HEVC kodeku, kojeg raspoznaje samo Meizu pa s obzirom da ga treba konvertirati gnjaviti se s njime nije naročito iskoristiv.
Evo par primjera koristeći automatske postavke pa prosudite i sami:
[photomosaic nggid=633 padding=”5″ columns=”4″]
Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte OVDJE
Test video kamere
SOFTVER
Ako to niste znali, čujte i počujte. Meizu MX4 nije tipični Android iako u podlozi ima Android 4.4 KitKat. Njihov FlyMe mobilni OS nije mi nepoznanica, a donekle podsjeća na Xiaomiev MIUI budući da ni ovdje nema one za Android tipične ladice s aplikacijama pa su sve ikonice i aplikacije razbacane po stranicama Početnog zaslona. Ovdje je aktivna verzija FlyMe OS 4.2.2.1A i očito je napredovala u odnosu na FlyMe 3.0.
Zaslon zaključavanja je jednostavan, prikazuje točno vrijeme i pozadinu po vašem izboru, a otključava se klizanjem prsta prema gore ili ukucavanjem šifre. Ako pak dvostrukim tapkanjem po zaslonu uključite zaslon moguće je brzo uskočiti u Kameru.
Stranice početnog zaslona označene su slovima A, B, C itd.. Ispod je dock s maksimalno 5 aplikacija koje ćete najčešće koristiti. Po stranicama početnog zaslona ikonice možete aranžirati po volji, grupirati ih u mape, a na izbor je i relativno ograničen izbor widgeta.
Povlačenjem statusne trake otvara se zavjesa s obavijestima na čijem vrhu je i proširivi red brzih postavki za Wi-Fi, GPS, 4G, Bluetooth i slične stvari. Prikaz nedavno korištenih aplikacija (multitasking) se priziva klizanjem prsta s dna zaslona prema gore pa možete skakati iz jedne u drugu, ubiti svaki ponaosob guranjem prema gore ili ubiti sve odjednom klizanjem prsta prema dolje.
Samo jedna navigacijska tipka – Home, nadoknađena je navigacijskom trakom koja se pojavljuje na dnu zaslona unutar svake aplikacije pa se osim tipke Natrag tu pojavljuju raznorazne tipke. Unatrag se inače bilo gdje može ići i klizanjem prsta s Home tipke prema gore. Ako vam cijela ta priča ne sjedne uvijek možete instalirati neki alternativni launcher poput Nove, Apexa i drugih. U svakom slučaju je navigacija sučeljem glatka i fluidna, u što se možete uvjeriti u video recenziji.
Internetom ćete surfati Meizuovim web preglednikom ili bilo kojim drugim web preglednikom kojeg preuzmete i instalirate. Web stranice se učitavaju brzo, poglavito na 4G brzinama, a na ovom lijepom prostranom zaslonu izgledaju fantastično. Pinch-to-zoom je solidno gladak.
Virtualna tipkovnica je prostrana i podržava hrvatske znakove ali ne i hrvatske opcije auto ispravaka pa vam se ne sviđa lako ćete instalirati neku drugu, recimo standardnu Googleovu Android tipkovnicu, koja šljaka perfektno.
Meizu MX4 će i svojim gaming performansama zadovoljiti i one okorjele gejmere među vama. Igrice poput Real Racinga 3, Asphalta 8 Airborne, Temple Runa 2 i slične MX4 vrti glatko i bez natruha zamora. Na ovom velikom zaslonu i sa solidnim zvukom užitak igranja je zagarantiran.
Predinstaliranih aplikacija na ovom modelu iz Hangara18 ima cijela hrpa, a dobar dio njih su neke turbo kineske petljancije kojih bi me da sam paranoidan bilo strah, no na svu sreću lako ih deinstalirate i počistite situaciju i podatkovni prostor, koji je ionako ograničen na oko 12-tak Gigabajta.
PERFORMANSE I BATERIJA
Meizu MX4 pokreće osmijezgreni MediaTekov MT6595 čip satkan od 4 Cortex-A17 jezgre takta 2.2 GHz i 4 Cortex-A7 jezgre takta 1.7 GHz, popraćeno s PowerVR G6200 MP4 grafikom, 2 GB RAM-a te 16 GB podatkovnog prostora od kojeg je korisniku na raspolaganju oko 12 GB. Utora za microSD kartice nema pa računajte na taj minus ili odaberite skuplji 32/64 GB model. Sve to skupa osigurava doista vrhunske performanse na razini premium flagshipa, što Meizu MX4 u biti i jest.
Telefonija mi nije tijekom testa zadavala nikakve probleme. Zvuk u slušalici je adekvatne glasnoće i kvalitete, a 4G brzine mobilnog interneta omogućuju super brzo surfanje u pokretu. GPS lociranje također šljaka bez problema.
Podržan je USB OTG protokol priključivanja memorijskih USB stickova uz pomoć adekvatnog adaptera.
Integrirana baterija, kapaciteta 3100 mAh pruža nekakvu prosječnu autonomiju od dana do dana i pol srednje intenzivnog mješovitog korištenja s uključenim svim oblicima povezivosti i pozadinskom sinkronizacijom. Oni aktivniji korisnici s puno razgovora i dosta igranja, punit će definitivno svaku noć. Za sat vremena reprodukcije full HD videa, pocucla oko 15% kapaciteta baterije pa računajte.
ZAKLJUČAK
Meizu MX4 je svakako još jedan premium Kinez i pretendira na titulu kineskog Applea. Svojim značajkama, performansama i dizajnom MX4 ima svoje mjesto u premium segmentu. Po cijeni od 2999 kuna koliko u trenutku nastanka ove recenzije košta u ponudi Hangara 18, nudi vrlo zanimljivu alternativu brand name perjanicama, koje su u pravilu dosta skuplje.
Ipak uz ograničen podatkovni prostor i jedan drugačiji Android na kojega se treba naviknuti, jedan LG G3, koji košta samo 100-tinjak kuna više, nameće se kao bolja opcija. Potpunu listu prednosti i mana pogledajte u nastavku.
![]() | ![]() |
|
|
Uređaj na testiranje ustupio Hangar 18
Usporedi cijene mobitela 
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Kako ti se cini kamera u odnosu na model Lumia 930?