meizu mx4 pro recenzija

Direktno iz ponude HonorBuy webshopa, novi Meizu MX4 Pro proteklih je nešto više od tjedan dana proveo u mojem društvu pa je vrijeme za detaljnu recenziju. U nastavku ćete pronaći sve što ste ikad htjeli o njemu znati.

SPECIFIKACIJE

Meizu MX4 Pro

dimenzije/masa

150.1 x 77 x 9 mm i 158 g

zaslon

5,5” IPS LCD 1536 x 2560 (~546 ppi)

CPU/GPU

octa-core Exynos 5 Octa 5430 2.0 GHz;

Mali-T628

RAM

3 GB

podatkovni prostor

16/32/64 GB

kamera

stražnja: 20,7 MP; HDR; LED; 4K;

prednja 5 MP 1080p

povezivost

4G; WiFi; Bluetooth 4.0; GPS; Wi-Fi hotspot; NFC

baterija

3350 mAh integrirana

OS

FlyMe OS 4 (Android 4.4 KitKat)

DIZAJN I ERGONOMIJA

Nakon modela  Meizu MX3 i Meizu MX4 nakon njega, MX4 Pro treći je, najveći i najmoćniji njihov smartphone, koji je put pronašao do hrvatskog tržišta, a time i do mojih ruku. Unatoč impresivnoj iskorištenosti prednjice, svrstao bih ga u kategoriju phableta jer je svojim gabaritima ipak veći od nekih konkurenata s 5.5-inčnim zaslonima.

Meizuovi uređaji su uvijek lijepi pa je tako i ovaj. Dizajnom opet podsjeća na ranije modele Appleova iPhonea i iPada, a za razliku od dosadašnje karakteristične kapacitivne Home tipke ispod zaslona, ovdje imamo pravu fizičku, kilkabilnu tipku, koja integrira i senzor otiska prsta, također po uzoru na Apple. Iznad zaslona je rešetka zvučnika slušalice, prednja kamera, senzori ali i LED lampica obavijesti.

Okvir uređaja izrađen je od metala, što izgleda lijepo, osigurava čvrstoću ali donekle narušava ergonomiju i pojačava mogućnost isklizavanja iz ruke.  Na lijevom je bridu odlično izvedena dugačka metalna tipka kontrole glasnoće, dok je desni brid posve čist. Power tipka je gore desno, opet prilično daleko od prsta ruke kojom ga držite, no na svu sreću neće vam previše ni trebati jer je zaslon moguće uključiti i isključiti koristeći Home tipku ispod zaslona.

[photomosaic nggid=667 padding=”5″ columns=”3″]

Gore je uz Power tipku i 3.5 mm ulaz za slušalice i rupica sekundarnog mikrofona, Dolje su pak 4 rupice s glavnim zvučnikom, glavni mikrofon te mikro USB konektor za sinkronizaciju s računalom i punjenje baterije. Taj je položaj glavnog zvučnika bolji od onog na leđima ali se da nehotice zaglušiti prstima dok ga koristite u ležećoj orijentaciji.

Leđa uređaja su u ovom slučaju izrađena mat plastike, koja podsjeća na brušeni aluminij i nisu suviše klizava. Tamo straga je i po sredini smješteno oko 20.7 MP kamere s dual LED bljeskalicom ispod, a još niže je Meizu logo. Ispod poklopca je tek utor za micro SIM karticu, a baterija nije izmjenjiva.

Kvaliteta izrade, odnosno dojam kojeg MX4 ostavlja u ruci je na prilično visokom nivou. Uređaj je čvrst, ne šuška ni ne krcka pod pritiskom. Prednjica je zaštićena Gorilla Glass 3 zaštitom i uređaj općenito ne djeluje naročito krhko no opet bi bolje bilo da vam ne ispadne.

ZASLON

meizu mx4 pro recenzija

Meizu MX4 Pro ima stvarno impresivan zaslon. Pohvaliti se može prije svega prostranom 5.5-inčnom dijagonalom ali i izuzetnom oštrinom prikaza koju mu osigurava Quad HD rezolucija 1536 x 2560 i gustoća piksela od 546 ppi. Čitljivost zaslona pod kutom je na zavidnom nivou, a nije loš ni po jačini pozadinskog osvjetljenja, no tu na otvorenom uvijek može bolje. Volio bih da je to prednje staklo na otvorenom malo manje reflektivno, što bi dodatno poboljšalo čitljivost.

KAMERE

meizu mx4 pro recenzija

Meizu MX4 Pro na leđima ima 20.7 MP kameru iz Sonya s dual LED bljeskalicom i podrškom za 4K video, dok prednja kamera raspolaže 5 MP senzorom, a snima 1080p video. Uz auto fokus u fotoaparatu i videokameri fokusom možete upravljati i ručno dodirom točke na zaslonu.

Kamera aplikacija je manje, više intuitivna i nudi veliku virtualnu tipku okidača fotoaparata te manju za snimanje videa. Tu još možete birati između prednje i stražnje kamere, kontrolirati blic i ući u glavne postavke. S lijeve strane je odabir Načina snimanja, a osim Automatskog na raspolaganju su još Ručno, Ljepota,  Panorama, Polje svjetla, Noć, Skeniraj, Usporeno i Microspur (makro). Dublje u postavkama možete odabrati i HDR, a u ručnom načinu rada možete podešavati ISO osjetljivost, balans bijele i slične kerefeke.

Kvaliteta fotografija i videa generalno je na prilično visokom nivou s minimalnim šumom, a naročito kad snimate u idealnim uvjetima osvjetljenja, premda su prihvatljive i fotke nastale u mračnijim uvjetima. Bljeskalica u mraku nije preslaba. Dnevni video je odličan, a noćni može proći.

Evo par primjera koristeći automatske postavke pa prosudite i sami:

[photomosaic nggid=668 padding=”5″ columns=”4″]

Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte OVDJE

Test video kamere

 

SOFTVER

MEIZU-MX4-PRO-RECENZIJA-SCREENSHOTS-3

Meizu MX4 Pro vrti FlyMe OS 4.2.2 s Androidom 4.4 KitKat u podlozi i kao takav nije mi više neka nepoznanica. Znamo već da nema one za Android tipične ladice s aplikacijama pa su sve ikonice i aplikacije razbacane po stranicama Početnog zaslona. Zaslon zaključavanja je jednostavan, prikazuje točno vrijeme i pozadinu po vašem izboru, a otključava se klizanjem prsta prema gore, ukucavanjem šifre ili pak možete koristiti integrirani senzor otiska prsta tako što ćete samo zadržati prst na tipci Home.

Stranice početnog zaslona označene su slovima  A, B, C itd. Ispod je dock s maksimalno 4 aplikacije koje ćete najčešće koristiti. Po stranicama početnog zaslona ikonice možete aranžirati po volji, grupirati ih u mape, a na izbor je i relativno ograničen izbor widgeta. Povlačenjem statusne trake otvara se zavjesa s obavijestima na čijem vrhu je i proširivi red brzih postavki za Wi-Fi, GPS, 4G, Bluetooth i slične stvari. Prikaz nedavno korištenih aplikacija (multitasking) se priziva klizanjem prsta s dna zaslona prema gore pa možete skakati iz jedne u drugu, ubiti svaki ponaosob guranjem prema gore ili ubiti sve odjednom klizanjem prsta prema dolje.

MEIZU-MX4-PRO-RECENZIJA-SCREENSHOTS-4

Navigacija sučeljem je isprva malo čudna zbog samo jedne navigacijske tipke – Home. Tako unatrag možete ići i klizanjem prsta s Home tipke prema gore ili tapkanjem po njoj (bez pritiska). Ako vam cijela ta priča ne sjedne uvijek možete instalirati neki alternativni launcher poput Nove, Apexa i drugih. U svakom slučaju je navigacija sučeljem glatka i fluidna, u što se možete uvjeriti u video recenziji.

MEIZU-MX4-PRO-RECENZIJA-SCREENSHOTS-2

Internetom ćete surfati Meizuovim web preglednikom ili bilo kojim drugim web preglednikom kojeg preuzmete i instalirate. Web stranice se učitavaju brzo, a poglavito na 4G brzinama.  Na ovom lijepom prostranom zaslonu web sadržaji izgledaju fantastično. Pinch-to-zoom je gladak.

Virtualna tipkovnica je prostrana i podržava hrvatske znakove ali ne i hrvatske opcije auto ispravaka pa ako vam se ne sviđa lako ćete instalirati neku drugu, recimo standardnu Googleovu Android tipkovnicu, koja pak obavlja posao perfektno.

U pogledu multimedije poslužit će vas tri osnovne aplikacije Galerija, Glazba i Video. Galerija katalogizira sve vaše fotke i slaže ih po albumima, a integrirani alat za obradu poslužit će za brze popravke fotki prije dijeljenja s drugima. Video vrti sve moguće formate videozapisa i ništa mu nije problem. Glazba bez problema vrti mp3-ice. Zvuk iz glavnog zvučnika je prilično glasan, a odličan je i zvuk kroz 3.5 mm izlaz za slušalice, no njih ćete morati nabaviti zasebno. FM radio nije podržan.

MEIZU MX4 PRO RECENZIJA

Meizu MX4 Pro će i svojim gaming performansama zadovoljiti sve pa i najzahtjevnije igrače. Igrice poput Real Racinga 3, NOVE 3, Temple Runa 2 i slične on vrti glatko i bez natruha zamora. Zaslon i jak zvuk iz glavnog zvučnika opet dolaze do izražaja.

Što se predinstaliranih aplikacija tiče mora vam biti jasno da kad uređaj prvi puta pokrenete nećete pronaći ni G od Googlea no to je rješivo unutar 3 minute. S Meizuovih web stranica ili pak od bilo kuda s interneta preuzmite Google Installer apk i pokrenite. Ona će automatski injektirati Google u vaš telefon pa ćete dobiti Google Play Trgovinu, a s njome i sve ostalo. 90% od hrpe kineskih aplikacija koje ćete pronaći na uređaju, može se nasreću deinstalirati. Od onih koje bi vam eventualno bile od koristi tu je set alata pod imenom Sigurnost, preglednik datoteka Dokumenti ili pak aplikacija Podsjetnici.

SENZOR OTISKA PRSTA

MEIZU-MX4-PRO-RECENZIJA-OTISAK-PRSTA

Meizu MX4 Pro integrira i prilično dobar senzor otiska prsta unutar fizičke tipke Home. Kad kažem prilično dobar, mislim na to da sam zadovoljan njegovim funkcioniranjem, a po upotrebljivosti je otprilike u rangu onoga kakvog poznajemo na Galaxyu S6, a nešto slabiji od onoga na Appleovu iPhoneu 6. Pritisnete li Home tipku i zadržite tamo prst još djelić sekunde, zaslon će se uključiti, prepoznati vaš otisak i automatski otključati.

PERFORMANSE I BATERIJA

S50519-214210

Meizu MX4 Pro pokreće Samsungov osmojezgreni Exynos 5 Octa 5430 maksimalnog takta 2.0 GHz s Mali-T628 grafikom, izdašna 3 GB RAM-a te 16/32/64 GB podatkovnog prostora bez utora za memorijske kartice. Na mojem testnom 32 GB modelu, korisniku je dostupno oko 26 GB.  Sve to skupa osigurava vrhunske performanse na razini premium uređaja.

Telefonija mi nije tijekom testa zadavala nikakve probleme. Zvuk u slušalici je adekvatne glasnoće i kvalitete, a 4G brzine mobilnog interneta osiguravaju super brzo surfanje u pokretu pod uvjetom da ste u dometu signala 4G mreže. GPS lociranje također šljaka bez problema.

Podržan je USB OTG protokol priključivanja memorijskih USB stickova uz pomoć adekvatnog adaptera.

Integrirana baterija, kapaciteta 3350 mAh pruža nekakvu prosječnu autonomiju od dana do dana i pol srednje intenzivnog mješovitog korištenja s uključenim svim oblicima povezivosti i pozadinskom sinkronizacijom. Usporediva je s onom kakvu postiže Galaxy Note 4 iz Samsunga. Kao i obično, autonomija će ovisiti o tome kako ga koristite. Za sat vremena Wi-Fi surfanja ode oko 10% kapaciteta baš kao i za 20 minuta igranja Real Racinga 3 pa si računajte. Oni aktivniji korisnici s puno razgovora i dosta igranja, punit će definitivno svaku noć, a oni štedljiviji, možda i svaku drugu.

ZAKLJUČAK

Meizu MX4 Pro svojim značajkama, performansama i dizajnom ima svoje mjesto u premium segmentu. Po cijeni od 340 eura + troškovi dostave za 16 GB model ili 405 eura + troškovi dostave za 32 GB model u ponudi HonorBuy webshopa, Meizu MX4 Pro nudi vrlo zanimljiv premium smartphone po ipak povoljnijoj cijeni od standardne brand name konkurencije.

Opet mu kao glavnog konkurenta vidim sada već lanjski ali itekako aktualni LG G3 s kojim dijeli taj impresivan 5.5-inčni Quad HD zaslon.

 

  • oku ugodan dizajn i kvaliteta izrade
  • odličan zaslon
  • odlične performanse i fluidno sučelje
  • vrlo dobra kamera
  • odličan senzor otiska prsta
  • podrška za USB OTG
  • solidna autonomija
  • dobra cijena
  • nema utor za microSD
  • nema FM Radio (kome smeta)
  • Flyme OS iziskuje period navikavanja

Uređaj na testiranje ustupio HonorBuy webshop

Usporedi cijene mobitela Nabava.net

Svi mobiteli na jednom mjestu.

Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.

MEIZU MX4 PRO VIDEO RECENZIJA

Prethodni članakPayPal za iOS napokon podržava Touch ID
Sljedeći članak5.5-inčni Gionee M5 ima dvije baterije i 6000 mAh
Gadget manijak i zaljubljenik u sve smart i phone. SmartphoneHrvatska.com i istoimeni YouTube kanal od 2011. uređuje, piše i vodi samostalno unatoč dvoje živahne djece i dva posla. Sve pod motom "Dok ide, ide" i "Dobro je dok je glava na ramenima".
Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

3 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
vepar

ima li problema s rušenjem nakon instaliranja google aplikacija?fluidnost,brzina učitavanja stranica i load igara,da li je usporedivo sa naprimjer Note 4?

musa

dali se placa carina sa te stranice