Zahvaljujući ekipi iz Mobisa tjedan i nešto više dana družih se s Alcatelom OT Idol 3 s 5.5-inčnim zaslonom. O kakvom je phabletu riječ i je li to uređaj po vašoj mjeri saznajte iz ove detaljne recenzije.
SPECIFIKACIJE
Alcatel OT Idol 3 5.5 |
|
dimenzije/masa |
152.7 x 75.1 x 7.4 mm i 141 g |
zaslon |
5.5” IPS LCD 1080 x 1920 (~401 ppi); |
CPU |
octa-core Snapdragon 615 1.5 GHz; Adreno 405 |
RAM |
2 GB |
podatkovni prostor |
16 GB + microSD |
kamera |
stražnja: 13 MP; 1080p HDR; LED; prednja 8 MP; 1080p |
povezivost |
4G; WiFi; Bluetooth 4.0; GPS; Wi-Fi hotspot; NFC |
baterija |
Li-Po 2910 mAh integrirana |
OS |
Android 5.0.2 Lollipop |
DIZAJN I ERGONOMIJA
Phablet – riječ nastala peštanjem riječi phone i tablet u jednu, kako bi opisala uređaj koji svojim gabaritima i veličinom zaslona levitira negdje u eteru između svijeta telefona i tableta. Alcatelov Idol 3 s 5.5-inčnim zaslonom jedan je takav i k tome prilično kompaktan, tanak i s obzirom na njegov okretan karakter i vrlo zanimljiv uređaj.
Prednjicu kao i obično obilježava zaslon, ispod i iznad kojega su procjepi sa frontalo usmjerenim JBL Stereo zvučnicima, koji ujedno integriraju i mikrofone pa telefonirati možete kako god uređaj podigli sa stola. Nažalost kad jednom prihvatite dolazni poziv, za vrijeme tog poziva više ne možete mijenjati orijentaciju inače će vam mikrofon i slušalica biti na krivim mjestima.
Iznad zaslona (što je s obzirom na njegovu okretnost također relativan pojam) još je oko selfie kamere, jedva vidljivi senzori te LED lampica obavijesti. Ispod zaslona nema ničega jer su navigacijske tipke na zaslonu.
Na lijevom bridu je appleoidna ladica sa microSD i micro SIM karticom te skroz gore pri vrhu i posve nepraktično, smještena je tipka Power. Na suprotnom, desnom bridu je tipka kontrole glasnoće. Dolje je glavni mikrofon te mikro USB za sinkronizaciju i punjenje, a gore sekundarni mikrofon s 3.5 mm izlazom za slušalice
[photomosaic nggid=680 padding=”5″ columns=”4″]
Straga ćete u gornjem lijevom kutu naći 13 MP kameru s LED bljeskalicom. Idol logo je po sredini leđa, a dolje niže je i Alcatel OneTouch logo. Stražnji je poklopac inače kao i ostatak uređaja izrađen od plastike ili polikarbonata i izgleda lijepo s nekakvim uzorkom zbog kojeg ćete na prvu pomisliti da je riječ o brušenu aluminiju. Ispod poklopca je integrirana baterija kapaciteta 2910 mAh.
Kvalitetom izrade i dojmom kojeg ostavlja u ruci Idol 3 me nije razočarao. Uređaj djeluje solidno izrađen, ne krcka ni ne šuška i čini se izdržljivim. Kako bi se pak nosio s tvrdom površinom i koliko brzo će se ove lažno kromirane štrafte po bokovima izlizati mogu samo nagađati. Možda bi ga ipak bilo najbolje smjestiti u nekakvu masku.
S obzirom na 5.5-inčnu dijagonalu, mogu reći da je Idol 3 čak i solidno kompaktan i meni osobno njime nije teško baratati jednom rukom, poglavito jer podržava double tap uključivanje i isključivanje zaslona pa i ona predaleka Power tipka skoro pa opće nije trebala. Ipak za razvući prst do statusne trake treba imati komad prsta.
ZASLON
Kao definitivan adut Idola 3 je njegov odličan 5.5-inčni IPS LCD zaslon rezolucije 1080 x 1920 i 401 ppi. Prikaz na njemu je vrlo oštar, a blagoslovljen je i impresivnom čitljivošću pod kutom te adekvatnim pozadinskim osvjetljenjem za rad unutra ali i vani. Zapravo je sam prilično impresioniran čitljivošću zaslona na direktnom suncu.
Zahvaljujući prostranosti i oštrini prikaza ovaj je zaslon odličan za surfanje internetom, gledanje filmova, YouTube uradaka pa i za gaming.
KAMERE
Alcatel OT Idol 3 ima na papiru dvije solidne kamere. Na leđima nosi 13 MP kameru s LED bljeskalicom i podrškom za 1080p filmove, a sprijeda obećava 8 MP kamera za selfije. Nažalost sve je to na papiru budući da ni jedna ni druga nisu naročite pa iako nisu baš loše, očekivao sam više.
Sučelje kamere je u automatskom načinu rada prilično jednostavno za snalaženje. Na desnoj strani je tipka okidača fotoaparata te tipka za pokretanje snimanja videa. Na lijevoj su strani tipka za odabir prednje kamere, tipka za kontrolu blica te tipka za odabir načina, odnosno ulazak dublje u postavke kamere.
Među načinima su Auto, Manual, Pano, HDR, Scanner, Time-Lapse i Face Beauty. Klikom na mali zupčanik na kraju ulazite dublje u postavke pa možete birati veličinu fotografija 13 MP u 4:3 ili 10 MP u 16:9 formatu te kvalitetu videa i neke druge parametre. Odabirom Manual Mode ručnog načina, možete ručno podešavati ISO osjetljivost, balans bijele, ekspoziciju i slične kerefeke.
Uz autofokus, fokus kontrolirati možete i dodirom zaslona u fotoaparatu i videokameri. Brzina okidača je prihvatljiva, autofokus je mogao biti i brži, a bljeskalica nije preslaba premda je i ona mogla biti i jača.
Kvaliteta snimljenih fotografija u idealnim uvjetima je pristojna iako i tada fotografijama nedostaje detalja, što je još očitije kad snimate u slabije osvijetljenim uvjetima. Snimate li video po noći primijetit ćete kako fokus šara posvuda, a kvaliteta snimljenog zvuka definitivno nije baš na nivou. Ukratko, od kamere sam očekivao i više. Možda u ovom cjenovnom rangu nisam trebao.
Evo par primjera fotki i videozapisa pa se uvjerite i sami:
[photomosaic nggid=679 padding=”5″ columns=”4″]
Fotke u punoj veličini OVDJE
SOFTVER
Idol 3 vrti gotovo pa izvorni Android 5.0.2 Lollipop s manjim zahvatima u korisničko sučelje poput izmijenjenih ikonica i zasebne Alcatel Stream stranice početnog zaslona. Zaslon zaključavanja je manje više klasičan, no uz one za Lollipop standardne prečace za Kameru i Telefon nudi i prikaz nekih drugih prečaca po vašem izboru. Početni zaslon je skoro pa tipičan Nexusov Početni zaslon no s dodatkom spomenute krajnje lijeve stranice naziva Alcatel Stream, a prikazuje nekakve vijesti i vrijeme te predlaže aplikacije. Nisam našao načina kako to isključiti, a stvarno sam poželio.
Stranice Početnog zaslona uredit ćete svojim prečacima, mapama i widgetima, a dolje je malo poviše navigacijske trake i dock s četiri ikonice po vašem izboru te onom centralnom za skok u ladicu s aplikacijama s bijelom podlogom baš kao na Nexusima. Povlačenjem statusne trake prema dolje otvara se Centar za obavijesti te stranica s Brzim postavkama i sklopkama za Wi-Fi, Bluetooth, GPS i slično.
Klikom na desnu navigacijsku tipku otvorit će se Multitasking prikaz za brzo skakanje iz aplikacije u aplikaciju s tipkom za čišćenje svih aplikacija odjednom. Duljim pritiskom na Home tipku otvara Google Now.
Cjelokupno je sučelje okretno za 180 stupnjeva pa ako vam je ta značajka uključena u bilo kojem trenutku ono što je bilo gore može biti i dolje. Fora ali ne od presudnog značaja. Ako vas nervira isključite u postavkama.
Valja napomenuti da moj testni primjerak nije imao sučelje na hrvatskom jeziku, a hoće li ga imati primjerci u službenoj prodaji ne mogu potvrditi pa to provjerite s prodavačem prije kupnje, ako vam je uopće bitno.
Internetom se surfa standardnim Android web preglednikom ili Google Chromeom, a oba web stranice otvaraju brzo. Pinch-to-zoom posao obavlja glatko, a zaslon je odličan za surfanje.
Virtualna tipkovnica je ona standardna Android tipkovnica, a podržani su hrvatski znakovi i ispravci.
Multimedija je svakako adut ovog telefona, što zbog vrlo dobra i prostrana zaslona, to i zbog frontalno usmjerenih JBL stereo zvučnika, koji doista zvuče dosta dobro i ne srame se naročito ni HTC Boom Sound zvučnika, koje ćete platiti praktički dvostruko više. Jedno su prijepodne prpošne Norvežanke na hvarskom muletu veselo drmale na mjuzu iz ovih zvučnika. Zvuk kroz izlaz za slušalice i JBL-ove in-ear sluše u paketu je također odličan. Sve to Alcatel je začinio i Mix aplikacijom koja osim za reprodukciju glazbe služi i kao DJ mikseta na kojoj ćete umiksavati vlastite ljetne hitove.
Galerija uredno katalogizira fotke i videozapise, a Idol 3 bez problema vrti i full HD video, no za punu podršku za one egzotičnije formate videa i podnapise potražite neki od Playera iz Trgovine Play.
Opet sam zaigrao Real Racing 3 i Modern Combat te zaključio kako se na Idolu 3 može solidno igrati. Jureći stazama taktički se zabijajući u druge aute primijetio sam povremena trzanja grafike, koja ne vidim prvi put jer sam slična uočio i na drugim uređajima pogonjenim Snapdragonom 615. To opet nije nikakav razlog da ovaj uređaj ne kupite jer nije nimalo dramatično i vjerojatno normalna čeljad to ni neće primijetiti.
Od ostalih predinstaliranih aplikacija tu su sve one Googleove, a uz njih će vas možda zanimati FM Radio koji funkcionira sa priključenim slušalicama, dobar File Manager, Barkod skener, Bilješke, WPS Office paket i hrpu drugih koje vas neće zanimati jer su zapravo tek priprema za preuzimanje nekih igrica koje se plaćaju. Sav me taj bloatware najprije iznervirao no kasnije sam shvatio da se dobar dio toga može deinstalirati.
PERFORMANSE I BATERIJA
Idol 3 pokreće 64-bitni osmojezgreni Snapdragon 615 takta 1.5 GHz s 2 GB RAM-a i 16 GB podatkovnog prostora od kojeg je korisniku dostupno oko 11 GB. Tih 11 je samo po sebi oskudno, a ovdje je k tome prilično zatrpano nepotrebnim aplikacijama pa sam u biti vrlo brzo počeo brojati sitno. Podržan je i USB OTG protokol priključivanja USB memorijskih stickova.
Sve to skupa nudi uglavnom gladak rad i navigaciju korisničkim sučeljem te pristojan multitasking, uz povremeno zastajkivanje u Real Racingu 3 ili pri povratku iz zahtjevne aplikacije na Početni zaslon. Nakon 20 i više minuta igranja osjetit ćete toplinu pod prstima tamo straga oko oka kamere, no nije zabrinjavajuće.
4G/LTE osigurava brzo i glatko surfanje u pokretu, a s telefonijom nisam za vrijeme testiranja iskusio nevolje. GPS isto funkcionira kako bi i trebao.
2910 mAh nudi solidnu autonomiju za ovako tanak uređaj s 5.5-inčnim full HD zaslonom. S uključenim baš svim oblicima povezivosti, sinkronizacijom Gmaila, Hangoutsa, WhatsAppa i Facebooka uz srednje intenzivno korištenje izgurat će dan, a navečer mi je znalo ostati 20-30% kapaciteta. Kad bih ga upregnuo i igrao igrice, iscijedio bih ga kasno navečer do ispod 10% s otprilike 5 sati uključenog zaslona. Ako ne jašite na njemu konstantno, vjerujem da bi se dalo razvući ga i na cijela dva dana autonomije.
Za sat vremena surfanja internetom Idol 3 5.5 potroši oko 14% kapaciteta, a za sat vremena 1080p YouTubea ode oko 25%. Za pola sata igranja Real Racinga 3 isto izgubi oko pozamašnih 25% pa računajte.
ZAKLJUČAK
Prije godinu dvije, ovakve specifikacije po ovakvoj cijeni (oko 2500 kn) bile su znanstvena fantastika, a danas se u ovom cjenovnom rangu može naći pristojan izbor uređaja. Nedavno testirani Xiaomi Mi 4i po specifikacijama je tu negdje no nudi ipak nešto manji zaslon i nema utora za microSD kartice. Desire 820 iz HTC-a je također tu negdje na tragu ovoga no dosta skuplji, a zaslon mu je niže rezolucije.
Alcatel Idol 3 5.5 dobar je izbor za sve one koji traže velik i lijep zaslon te solidne performanse po povoljnoj cijeni za otključan uređaj. Pronađite ga u Mobisovu webshopu i dućanima njihovih partnera.
|
|
Uređaj na testiranje ustupio Mobis
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Ne znam kako je kod vas u Hrvatskoj,ali ovde u Srbiji je ovaj telefon 300+ eura,sto je preskupo,a da uzmes preko operatora je tek skupo,oni deru sa cenama,znaci ubise nas.. Izgleda da ga sigurno necu kupiti,morat cu uzeti Spirit..
Ima li u Hangaru 18 jos kojih mobitela osim Noa i Zopo jer sam cuo a i u nekim tvojim recenzijama vidio da si Meizu (MX4) dobio iz Hangara 18, a na web stranici Hangara 18 se mogu naci samo noa i zopo?
Pojma nemam. Što im je na stranicama to imaju, što nije, nemaju…
Meizu imaš u wowshopu…
Mislio sam da je kamera na Idol 3 bas dobra :S
A eto uvjeri se i sam. Imaš još fotografija na linku u punoj rezoluciji. Dnevne nisu loše
Da li je Huawei G7 bolji od Idola?
Nisam ga testirao no po zaslonu, pabi čipu ne bi trebao biti bolji. Nagađam
Je li ekran u SUPER AMOLED tehnologiji? 🙂
IPS LCD.
ima li dublje vode od srednje klase androida
Teško 🙂
Kao da nas vku na visu klasu 🙂
Alcatel one touch idol 3 5.5 ili lenovo k3 note
Poštovani,imam priliku po sličnoj cijeni kod jednog operatera uzeti ovaj uređaj ili Meizu MX3. Što bi po vama bio bolji izbor,tj. kojega bi sebi vi uzeli? Hvala.
Danas bih radije uzeo alcatel.