Pametni nosivi gadgeti sve jasnije nisu prolazni trend. U moru pametnih satova i narukvica odlučio je zaplivati i Alcatel. Njihov Alcatel OneTouch Watch proteklih se tjedan dana družio s mojom malenkošću pa evo mojih dojmova u recenziji koja slijedi u nastavku.
DIZAJN, ERGONOMIJA I NOSIVOST
Svojim dizajnom. Alcatelov Watch najviše podjeća na Moto 360, s kojim dijeli metalno kućište i okrugli zaslon. Za razliku od LG G Watch R pametnog sata, kojeg sam također imao prilike isprobati, ovdje je narukvica pričvršćena šarafima i nije izmjenjiva prije svega jer integrira NFC čip i skriveni standardni USB 2.0 konektor za vjerojatno najlakše i najpraktičnije punjenje baterije u smartwatch svijetu.
Njegov zaslon ima promjer od 1.22” (41.8 mm), a rezolucija mu je 240 x 204 što ne rezultira nekom naročitom oštrinom prikaza. Točnije, pikseli su uočljiviji no na iti jednom drugom smartwatch zaslonu koje sam dosad imao prilike isprobati. Svejedno nije od toliko presudnog značaja da bih ga zbog toga izbacio iz izbora. Lijepo je čitljiv unutra i vani, a jačinu pozadinskog osvjetljenja moguće je podešavati. Jedan manji isječak kruga zaslona služi kao svojevrsna tipka Home, dodirom koje se vraćate na početni zaslon.
Dok Android Wear smartwatchevi podržavaju always on – stalno uključeni zaslon u zatamnjenom izdanju ovdje to nije slučaj. Zaslon se automatski isključuje pa opet uključuje kad zapešće podignete prema licu ili ako pritisnete fizičku tipku na desnom boku sata. To je sigurno još jedan razlog za ovako dobru autonomiju.
[photomosaic nggid=683 padding=”5″ columns=”3″]
S donje strane kućišta, one koje prijanja zapešću smješten je svjetlosni senzor otkucaja srca, što će poslužiti sportašima rekreativcima. S obzirom da nosi IP67 certifikat vodonepropusnosti i otpornosti na prodor prašine, Alcatelov Watch se ne boji vode, znoja ni prašine. To ne znači da s njime trebate ići plivati ili roniti u moru. Jednostavno znači da mu kiša ili ono malo vode dok se umivate neće naškoditi.
Njegova gumirana narukvica nije baš najudobnija na svijetu no nije me ni nažuljala. Duljina je lako podesiva, a sistem učvršćivanja nije prelabav. U ponudi bi trebala biti i bijela gumena te metalna narukvica. Gabariti Alcatelova Watcha trebali bi također biti na listi aduta jer neće biti prevelik nijednom zapešću, a njegova masa ne opterećuje. Kvaliteta izrade je solidna.
SOFTVER I UPRAVLJANJE
Alcatel je za svoj Watch razvio vlastitu mobilnu platformu, koja je kompatibilna s Androidom i iOS-om pa mu je to svakako adut naspram Android Wear pametnih satova. Primijetit ću opet kako očito ni njima Windows platforma nije učinila dovoljno atraktivnom. Za uparivanje s Androidima i iPhoneima koristi Bluetooth i NFC, integriran u narukvicu.
Kad Alcatel Watch po prvi puta uključite sat će vas podsjetiti da na smartphoneu instalirate aplikaciju Onetouch Move, koju ćete pronaći u Google Play Trgovini i App Store trgovini. Uparivanje s LG G3-ojkom prolazi glatko, a veza između uređaja pokazala se postojanom. Tom ćete aplikacijom upravljati satom, mijenjati watchfaceve i pozadine, namještati alarme, pregledavati prikupljene fitness podatke i slično. Dok je sat uparen sa smartphoneom i u dometu Bluetootha, obavijesti koje pristignu na smartphone, prikazat će se i na zaslonu sata, što je popraćeno moćno vibracijom no ne i zvukovima.
Obavijestima se pristupa klizanjem prsta s dna zaslona prema gore. Nažalost s prikazanim skraćenim obavijestima SMS-a, Hangoutsa, WhatsAppa ili Gmaila i drugih aplikacija, ne možete učiniti ništa. Ne možete na njih odgovoriti, niti ih odbaciti. Sve ćete to morati odraditi na uparenom smartphoneu. Bezveze!
Prilagodba izgleda korisničkog sučelja vrlo je štura. Osim tri predinstalirana watchfacea, drugih nema i pitanje je hoće li ih biti. Mijenjati možete i pozadine vlastitim wallpaperima, bojama i slikama, no tu priča oko prilagodbe staje. Android Wear je tu puno bolji, a koliko sam vidio i Apple Watch također.
Dodirom zaslona ulazi se u glavni meni s prikazom ikonica instaliranih aplikacija, koji meni osobno izgleda pomalo dječje, a u prilog mu ne ide ni pikseliziran prikaz na zaslonu. Ikonice su također premale i preblizu jedna drugoj pa sam često otvarao ono što nisam htio, a to mi naravno baca na živce. U svakom slučaju sučelje iziskuje period navikavanja nakon Android Weara.
Ikonica/Aplikacija ima desetak, i bojim se da je to to. Nitko se još nije upustio u razvoj aplikacija za Alcatelovu Watch platformu, što će se u budućnosti možda i promijeniti, no zasad je to što imate na satu. Uz aplikaciju Vrijeme, od koristi bi vam mogle biti one standardne štoperice i slični alati ili pak aplikacija za mjerenje otkucaja srca.
Tu je i nekakav digitalni kompas te fitness aplikacije, koje koristeći akcelerometar, žiroskop, visinomjer, e kompas i senzor otkucaja srca, aktivno broje korake, otrčano vrijeme i korake pretvara u kilometre i potrošene kalorije i slično. Jedan sam dan trčao s Alcatel Watchem na jednoj i Sony Smartwatchem 3 na drugoj ruci pa usporedio. S obzirom da Sonyev sat koristi GPS nekako više vjerujem njemu, a Alcatelov Watch je na kraju na pretrčanih 5 kilometara zabilježio 5.8 km.
Dok se na Android Wear satove može pohraniti glazba i reproducirati na Bluetooth slušalice i zvučnike ovdje te opcije nema. Podržana je samo kontrola reprodukcije glazbe s uparenog mu pametnog telefona pa pjesme možete preskakati koristeći zaslon sata umjesto da iz džepa izvlačite telefon. Na sličan način sa zaslona sata možete na daljinu okidati i fotografije kamerom tog istog uparenog telefona.
U svakom slučaju, ne potrudi li se Alcatel oko fonda aplikacija, teško da će privući mnoge kupce.
PERFORMANSE I BATERIJA
Iznutrice odgovorne za pokretanje Alcatelova Watcha ostaju mi prekrivene velom tajne, no zaključak je da performanse nisu nikakav problem. Podizanjem sata pred lice, zaslon se uključuje svaki puta i bez odgode, a aplikacije se pokreću i izvršavaju brzo i glatko. Mislim da bi bilo lijepo kad bi integrirao i GPS no ni to nema baš sva Android Wear konkurencija.
Integrirana baterija kapaciteta tek 210 mAh osigurava prema Alcatelu 2-5 dana korištenja na jednom punjenju. Nakon što sam ga prvi puta napunio, baterija mi je izdržala puna tri dana. Smartwatch 3 na primjer, punim najčešće svaki drugi dan, premda je njegova baterija dvostruko većeg kapaciteta. Veliki plus mu je i punjenje baterije putem standardnog USB 2.0 konektora integriranog u narukvicu pa puniti možete bilo gdje.
ZAKLJUČAK
Ako priču oko pametnih satova svedemo na pitanje njihove svrhe, onda mogu reći da Alcatelov Watch pouzdano daje informacije o vremenu, prikazuje obavijesti s uparenog mu pametnog telefona i prati vaše fitness akcije. Da nije onoliko napucan značajkama kao Android Wear konkurencija pa ni Samsungovi Tizen satovi, također stoji.
Aduti su mu kompatibilnost s Androidom iOS-om, iznadprosječna autonomija, solidan kompaktan i oku ugodan dizajn, integrirani USB 2.0 za punjenje, integrirani senzor otkucaja srca pa valjda i cijena, koja se vani kreće oko $150. Mane su mu ograničen pa rekao bih zasad i nepostojeći eko sustav aplikacija, ne baš naročito korisničko sučelje, loše razvijen sustav notifikacija i neizmjenjiva ne baš udobna narukvica.
Sve u svemu Alcatel Onetouch Watch predstavlja nekakav miks svih pametnih satova koje sam isprobao. Od nijednog nije bolji, a nije ni puno gori. Jednostavno je ono, OK.
|
|
Uređaj za potrebe testa ustupio Mobis
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Pozdrav, Toni! Imam jedno pitanje,ne baš vezano uz ovu recenziju.
Hoćeš li možda recenzirati novi LG Magna koji je dostupan u Tele2?
Ps. SmartphoneHrvatska ima najbolje recenzije gadgeta i vama najviše vjerujem. 😀
Karlo, ne mogu ti ništa obećati. Ako ga nabavim bude.
Pogreška u zaključku ; senzor otiska prsta
A gdje ga se može, ili će se moći uzeti?!
najbolje je pitati ekipu iz Mobisa. Imaš link na kraju recenzije.
Pozdrav Toni. Interesuje me ja kako sam zaključio da vi sve gadgete koje dobijete od sponzora, uradite recenziju te ih poslje zadržite za sebe???
I kada Toni ide recenzija gadgeta ili mobitela Lenovo P70???
Nadam se da se ne ljutiš što pitam ali raspravljam temu sa drugovima baš upravo o vašim recenzijama, poznati ste također i u Bosni i Hercegovin i podržajemo vas u tome što radite.
Svi ti uređaji nakon testa idu natrag… 🙁