Zahvaljujući ekipi iz Mobisa testirao sam još jedan interesantan Alcatelov smartphone. Alcatel Go Play je 5-inčni Android za segment srednjeg ranga, kojeg prije svega obilježava vodonepropusno kućište veselih boja i cool dizajn. Evo recenzije.
SPECIFIKACIJE
Alcatel Go Play (TCL 7048X) |
|
dimenzije/masa |
143.3 x 73.3 x 9.2 mm i 151 g; vodootporan po IP67 certifikatu |
zaslon |
5” TFT LCD 720 x 1280 (~294 ppi) |
CPU/GPU |
quad-core Snapdragon 410 1.2 GHz; Adreno 306 |
RAM |
1 GB |
podatkovni prostor |
8 GB + microSD |
kamera |
stražnja: 8 MP; 1080p HDR; LED; prednja 5 MP; 1080p |
povezivost |
4G; dual SIM; WiFi; Bluetooth 4.1; GPS; Wi-Fi hotspot; |
baterija |
Li-ion 2500 mAh integrirana |
OS |
Android 5.0.2. Lollipop |
DIZAJN I ERGONOMIJA
Svakako jedan od glavnih aduta Alcatela Go Play je njegov dizajn. Osim po upadljivim neonskim kombinacijama boja kućišta, karakterističan je i po tome što je njegovo kućište zabrtvljeno po certifikatu IP67 pa bez problema neko vrijeme može provesti pod vodom. Ako baš mora. Teško da ćete s njime postići nešto dok je pod vodom premda je tipkom kontrole glasnoće moguće okidati i fotografije ispod površine. 3.5 mm izlaz za slušalice i mikro USB konektor su zabrtvljeni gumenim čepovima i pitam se koliko puta mogu biti otvoreni i zatvoreni prije no što otpadnu.
Prednjica uređaja obilježena je uglavnom 5-inčnim zaslonom prilično debelih okvira i s dosta prostora iznad i ispod zaslona. Poviše ekrana su uz zvučnik slušalice još i kamera, LED lampica obavijesti te otvori senzora, vidljivi na ovom bijelom modelu. Ispod zaslona su tri kapacitivne tipke s pozadinskim osvjetljenjem.
Bridovi uređaja su spoj prednjice i stražnjice pa su dvobojni. Na lijevom su bridu gumenim poklopcem zabrtvljene ladice za nano SIM i microSD kartice koje leže u metalnim utorima, a izvlače se priloženom iglicom. Na suprotnom, desnom bridu je tipka kontrole glasnoće te tipka za isključivanje/uključivanje. Sve su tipke solidno izvedene s jasnim odzivom pod pritiskom prsta. Dolje je glavni mikrofon te čepom prekriveni mikro USB za sinkronizaciju i punjenje, a gore sekundarni mikrofon s isto tako zabrtvljenim 3.5 mm izlazom za slušalice. Tu je Go Play nešto deblji, dok bismo inače mogli primijetiti da je riječ o prilično tanku telefonu s obzirom na to da je vodootporan.
[photomosaic nggid=797 padding=”5″ columns=”4″]
Straga ćete po sredini leđa naći 8 MP kameru s malom LED bljeskalicom. Go logo je po sredini leđa, a dolje niže su i Alcatel OneTouch logo i glavni zvučnik još niže. Ispod poklopca, koji se ne skida bez pajsera je integrirana baterija kapaciteta 2500 mAh, a nudi solidnu autonomiju.
Kvaliteta izrade Alcatela Go Play je solidnoj razini u ovom cjenovnom segmentu. Uređaj ostavlja dojam čvrstoće i izdržljivosti, ne krcka ni ne šuška.
U ruci leži lijepo, a njegov stražnji poklopac izrađen od nekog mekog polikarbonata je ugodan na dodir. Nije klizav, a ja osobno s obzirom na šape relativno lagano njime baratam i jednoručno.
U prodajnom paketu ćete uz sam uređaj dobiti hrpu materijala za potpalu, slušalice, adapter punjača, mikro USB kabel za sinkronizaciju s računalom i punjenje baterije i igličasti alat za izvlačenje SIM-a.
ZASLON
5-inčni TFT LCD zaslon rezolucije 720 x 1280 nije naročit adut ovog smartphonea, no nije mu ni neka mana. Prikaz na njemu pristojne oštrine, čitljivost pod kutom je s obzirom na TFT panel i bolja no što sam očekivao, a pozadinsko osvjetljenje je adekvatno za rad unutra pa i vani premda je na otvorenom staklo zaslona dosta reflektivno.
Riječ je dakle, o jednom prosječnom zaslonu, ništa više ni manje.
KAMERE
Alcatel Go Play ima dvije prihvatljive kamere. Na leđima nosi 8 MP kameru s LED bljeskalicom i podrškom za 1080p videozapise, a sprijeda 5 MP kameru za selfije. Sučelje kamere mi je poznato s ranije testiranih Alcatelovih smartphonea. Na desnoj strani su tipke okidača fotoaparata i videokamere bez vidljivog prečaca za Galeriju, no u nju možete horizontalnim klizanjem prsta preko tražila.
Na lijevoj su strani tipke za odabir načina snimanja s opcijama: Automatski, HDR, Ljepota Lica, Panorama, Ručni način koji omogućuje podešavanje ISO osjetljivosti, balansa bijele, ručnog fokusiranja te duljine ekspozicije, a tu su još i Time-lapse te barkod skener. Na toj lijevoj strani je još i kontrola blica te odabir prednje/stražnje kamere.
U glavnim postavkama kamere možete još birati veličinu fotografija i neke druge sitnice. Uz relativno spor autofokus, fokus možete kontrolirati i dodirom zaslona u fotoaparatu i videokameri. Kamera se inače dosta sporo pokreće, a tako i okida. Bljeskalica nije preslaba iako je jedna od najsitnijih koje sam vidio.
Kvaliteta snimljenih fotografija u idealnim uvjetima je posve prihvatljiva. Dnevni video je također pristojan, a noćni jezovito loš, trzav, mutan i obliven žutilom.
Evo par primjera fotki i videozapisa pa se uvjerite i sami:
[photomosaic nggid=796 padding=”5″ columns=”4″]
Fotke u punoj veličini OVDJE
SOFTVER
Alcatel Go Play vrti gotovo pa izvorni Android 5.0.2 Lollipop s manjim zahvatima u korisničko sučelje poput izmijenjenih ikonica i aplikacije Kamere. Zaslon zaključavanja zadano nudi prečace za Kameru i Telefon, a Alcatel omogućuje postavljanje dodatnih. Početni zaslon je praktički ono što biste dobili na Nexusu. Dakle, Google Now launcher no s izmijenjenim Alcatelovim ikonicama i dodatnom krajnjom lijevom stranicom koju u Alcatelu zovu one touch stream. Ona nudi vremensku prognozu, podsjeća na obveze iz kalendara i prikazuje najvažnije vijesti ali izvore vijesti ne možete birati. S obzirom da dodatno opterećuje performanse, štuca i zapinje, isključio sam taj one touch stream dok si rekao van tač.
Stranice Početnog zaslona uredit ćete svojim prečacima, mapama i widgetima, a dolje je i dock s četiri ikonice po vašem izboru te onom središnjom za skok u ladicu s aplikacijama na bijeloj podlozi baš kao na Nexusima. Povlačenjem statusne trake prema dolje otvara se Centar za obavijesti te stranica s Brzim postavkama i sklopkama za Wi-Fi, Bluetooth, GPS i slično.
Klikom na desnu navigacijsku tipku otvorit će se Multitasking prikaz za relativno glatko skakanje iz aplikacije u aplikaciju s tipkom za čišćenje svega odjednom. Duljim pritiskom na Home tipku otvara se Google Now.
Generalno je navigacija korisničkim sučeljem glatka premda ne uvijek, a ovisi o tome koliko toga imate u pozadini, odnosno koliko mu je RAM-a na raspolaganju. Recimo da je OK.
Internetom se surfa standardnim Android web preglednikom ili Google Chromeom, a oba web stranice otvaraju solidnom brzinom, no ne i na 4G mrežama. Pinch-to-zoom je prihvatljivo gladak/trzav, a web stranice na ovom 5-inčnom zaslonu izgledaju posve OK.
Zadana virtualna tipkovnica je Swiftkey tipkovnica, koju volim koliko i griz na mlijeku, no tu je i Googleova Android tipkovnica, koja mi paše puno više.
Galerija uredno katalogizira fotke i videozapise, a uređaj hardverski bez problema vrti i full HD video, ako vam je to baš gušt. S YouTubea ćete vrtjeti maksimalno u 720p kvaliteti. Zvuk iz leđno postavljenog zvučnika je tek prihvatljiv i ne baš glasan, a kroz slušalice je nešto bolji. S njima možete slušati i FM radio.
S obzirom na naziv uređaja Go Play, logično je da očekujete kako se na njemu možete i igrati. Pa i možete. Test Real Racinga 3 pokazao je da će ovaj uređaj zadovoljiti i ne pretjerano zahtjevne gejmere među vama.
Alcatel Go Play dolazi prilično nakrcan aplikacijama, koje vam uglavnom neće trebati, no na svu sreću uglavnom se daju deinstalirati. Uz predinstalirane aplikacije društvenih mreža možda će vas zanimati FM Radio koji funkcionira sa priključenim slušalicama, dobar File Manager, Bilješke i WPS Office paket. Gejmerima će biti zanimljiva i aplikacija ViewMe, kojom ćete snimati on što radite na zaslonu telefona zajedno sa svojom njuškom u kadru pa to dijeliti s drugima.
PERFORMANSE I BATERIJA
Alcatel Go Play pokreće četverojezgreni Snapdragon 410 s četiri jezgre Cortex-A53 takta 1.2 GHz s 1 GB RAM-a i 8 GB podatkovnog prostora od kojeg je korisniku dostupno oko 4.4 GB. USB OTG protokol priključivanja USB memorijskih stickova nije podržan ali će vam dobro doći podrška za premještanje aplikacija na microSD karticu.
Kao što već ranije rekoh, a ponovit ću se, sve to skupa osigurava ovdje relativno gladak rad i navigaciju korisničkim sučeljem te prihvatljiv multitasking pabi trebao zadovoljiti većinu ne pretjerano zahtjevnih korisnika. Da se muči najviše ćete primijetiti pri povratku iz zahtjevne aplikacije na početni zaslon kada ćete čekati na ponovno učitavanje ikonica i widgeta.
Uz Wi-Fi brzine ovdje se surfa i 4G brzinama. S telefonijom nisam za vrijeme testiranja iskusio nevolje. Kvaliteta poziva je prihvatljiva.
Izmjenjiva baterija kapaciteta 2500 mAh osigurava solidnu autonomiju od jednog dana intenzivnog ili dva dana nekakvog prosječnog korištenja uređaja. S uključenim baš svim oblicima povezivosti, sinkronizacijom Gmaila, Hangoutsa, WhatsAppa i Facebooka navečer bi mi ostalo oko 40% kapaciteta s oko 4 sata uključenog zaslona.
Za sat vremena surfanja Wi-Fi internetom Go Play potroši oko 10% kapaciteta, a za sat i pol vremena reprodukcije HD filma 18%. Za pola sata igranja Real Racinga 3 pojede oko 8% pa računajte, što otprilike možete dobiti nekakvim vašim prosječnim korištenjem.
ZAKLJUČAK
Alcatel Go Play u slobodnoj prodaji košta oko 1700 kuna, a za tu lovu nudi simpa telefon za ne pretjerano zahtjevne korisnike. Možda i najjači adut mu je razigran dizajn, vodootporno kućište solidne izrade i pristojna autonomija. Performansama ni kamerom neće baš oduševiti, a ni razočarati. Zamjeram mu te nepraktične poklopce utora, koje stalno treba otvarati i zatvarati, izostanak podrške za USB OTG, a kad bi mu cijena bila još niža, siguran sam da bi našao više poklonika.
|
|
Uređaj na testiranje ustupio Mobis.
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Tft zaslon ko to jos izbacuje na trziste
.