Još jedan iPhoneoliki Meizu smartphone prošao je moju torturu. Meizu Pro 6 dolazi u nešto kompaktnijem izdanju od svojeg prethodnika ali zadržava premium look and feel kako bi se to reklo u Dalmatinskoj zagori.
Među prvima u svijet Androida donosi i Force Touch Super AMOLED zaslon te 10-jezgreni procesor. Sve o njemu doznajte iz moje poslovično iscrpne pisane i video recenzije.
SPECIFIKACIJE
Meizu Pro 6 |
|
dimenzije masa |
147.7 x 70.8 x 7.3 mm 160 g |
zaslon |
5,2” AMOLED 1080 x 1920 (~423 ppi) Gorilla Glas 4; 3D Press Touch |
CPU/GPU |
10x Helio X25 2.1 GHz 64bit; Mali-T880 MP4 |
RAM |
4 GB |
podatkovni prostor |
32/64 GB |
kamera |
stražnja: 21 MP; PDAF, laserski autofokus; prestenasti 10 LED; 4K; prednja: 5 MP 1080p |
povezivost |
4G; WiFi; Bluetooth 4.0; GPS; Wi-Fi hotspot; dual SIM |
baterija |
2650 mAh integrirana |
OS |
FlyMe OS 5.2 (Android 6.0.1 Marshmallow) |
DIZAJN I ERGONOMIJA
To da Meizu voli kopirati Appleov dizajn zna i moja baba, a baba zna da i to da kad već kopiraju, bolje da kopiraju nešto dobro. U anticipaciji novog iPhonea 7, Meizu je svoj Pro 6 opremio dizajnom, kakav će premda dosad raspoloživim renderima i špijunskim fotkama furati Appleova nova uzdanica. To znači da imamo elegantno aluminijsko kućište bez oštrih rubova i s antenskim linijama zamaskirane uz gornji i donji brid.
5.2-inčni zaslon na prednjici uređaja ima impresivno tanke bočne okvire. Staklena fronta se inače lagano savija prema bridovima što klizanje prstiju preko zaslona čini još ugodnijim. Iznad zaslona su tek zvučnik slušalice, sićušna LED lampica obavijesti i prednja kamera, a ispod ovalna fizička tipka Home sa odličnim senzorom otiska prsta ispod nje.
Na lijevom se bridu nalazi kombo ladica za dvije nano SIM kartice. Na desnom su bridu pak isto tako vrhunski izvedene tipke kontrole glasnoće te tipka Power.
[photomosaic nggid=825 padding=”5″ columns=”3″]
Gore je 3.5 mm ulaz za slušalice te rupica sekundarnog mikrofona, a dolje rupica glavnog mikrofona, USB C konektor za sinkronizaciju s računalom i punjenje baterije u sredini te četiri veće rupice glavnog zvučnika. Taj položaj zvučnika je možda bolji od onog na leđima ali ćete ga često nehotice prekriti dok uređaj držite u ležećoj orijentaciji zaslona.
Stražnji se poklopac također savija preko bridova sve do prednjeg stakla, a sve bez oštrih bridova. Zbog toga je ugodan za držanje ali je i sklizak pa bi jedna tanka silikonska maskica dobro došla. Po sredini leđa je blago stršeće oko 21 MP kamere s još jednim okom ispod. U zjeni tog drugog oka je laserski autofokus, a uokolo se smjestilo 10 LED lampica u dvije boje. Još niže je i Meizu logo, a ispod poklopca je tek integrirana baterija.
Kvaliteta izrade je na najvišem nivou, doimlje se vrlo čvrstim i rekao bih u skladu s cijenom. U ergonomskom je smislu meni osobno prilično ugodan za baratanje jedno rukom, a nije mi neka presija ni u džepu. Sve naravno ovisi o tome kolike su vam šake, a za nešto sigurniji nabavite neku TPU maskicu.
ZASLON
Definitivan adut ovog turbo kineza je njegov 5.2-inčni Super AMOLED zaslon u full HD rezoluciji. 423 ppi tako osigurava oštrinu prikaza, koja vas neće razočarati. Čitljivost pod kutom je izvrsna, razina osvjetljenja unutra i vani je na adekvatnoj razini, a prikaz boja živ te se može regulirati po volji u postavkama. Teško da mu se nešto može zamjeriti.
Kao da to nije dovoljno, ovaj zaslon podržava i prepoznavanje jačine pritiska na njega opet po uzoru na Appleov iPhone 6s. Meizu to zove 3D Press Touch. Omogućuje još praktičniju interakciju sa zaslonom, a da ne bih ovdje trošio riječi, što može pogledajte u videu kojeg sam snimio
Zaslon inače moguće uključiti dvostrukim kucanjem po njemu ili jednostavno klikom na fizičku tipku Home, koja će ujedno skenirati vaš otisak prsta Poželite li zaslon isključiti i uređaj poslati u stanje mirovanja, jednostavno dulje zadržite prst na toj Home tipci.
KAMERE
Meizu Pro 6 na leđima 21 MP kameru opremljenu Sonyevim senzorom IMX 230 s LED bljeskalicom i laserskim autofokusom ispod. Uz 1080p video, snima i 4K videozapise. Sprijeda pak ima 5 MP selfie pucaljku s podrškom za 1080p video. Uz auto fokus u fotoaparatu i videokameri fokusom možete upravljati i ručno dodirom točke na zaslonu.
Kamera aplikacija je manje, više intuitivna i nudi veliku virtualnu tipku okidača fotoaparata te manju za snimanje videa. Tu još možete birati između prednje i stražnje kamere, kontrolirati blic i ući u glavne postavke. Vertikalnim klizanjem prsta preko tražila birate između Načina snimanja, a osim Automatskog na raspolaganju su još Ručno, Ljepota, Panorama, Polje svjetla, Gif i Usporeno. Načine rada možete birati i vertikalnim klizanje prsta preko zaslona.
Dublje u postavkama odnosno u Pro režimu snimanja možete odabrati i HDR, čačkati po ISO vrijednostima (do 1600), Balansu bijele boje, brzini zatvarača (do 20 sekundi), kompenzirati ekspoziciju, birati 4:3 i 16:9 omjer stranica fotografija i slično.
Kvaliteta fotografija i videa generalno je vrlo dobra i rekao bih na razini one njegova prethodnika. Sve što snimate danju i u uvjetima idealna osvjetljenja je odlično, a u uvjetima slabijeg osvjetljenja imamo pravo očekivati više. Ova prstenasta bljeskalica u Kvaliteta videozapisa je na vrlo visokom nivou danju, a noćni je prihvatljiv. Problem je to što Meizu za svoj 4K video koristi neki začudni codec sa suludom kompresijom, kojeg YouTube ne prepoznaje.
Evo par primjera koristeći automatske postavke pa prosudite i sami:
[photomosaic nggid=824 padding=”5″ columns=”4″]
Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte OVDJE
Test video kamere
SOFTVER
Meizu Pro 5 se u mojem društvu proveo vrteći FlyMe OS 5.2 s Androidom 6.0.1 Marshmallow u podlozi. Dotični model nema hrvatski izbornik niti je imao predinstalirane Google servise pa sam to brzo riješio Google Installerom. FlyMe sučelje je i ovdje bez ladice s aplikacijama pa su sve ikonice i aplikacije razbacane po stranicama Početnog zaslona.
Zaslon zaključavanja je jednostavan, prikazuje točno vrijeme i pozadinu po vašem izboru, a otključava se klizanjem prsta prema gore, ukucavanjem šifre ili jednostavno skeniranjem otiska prsta. Ako pak dvostrukim tapkanjem po zaslonu uključite zaslon moguće je brzo uskočiti u Kameru klizanjem prsta ulijevo.
Stranice početnog zaslona i ovdje su označene slovima A, B, C itd. U dnu Početnog zaslona je dok s maksimalno 4 aplikacija koje ćete najčešće koristiti. Po stranicama ikonice možete aranžirati po volji, grupirati ih u mape, a na izbor je i relativno ograničen izbor widgeta. Izgled korisničkog sučelja moguće je mijenjati temama, koje ćete preuzimati kroz aplikaciju Themes.
Povlačenjem statusne trake ili pak klizanjem prsta prema dolje već od sredine zaslona otvara se zavjesa s obavijestima na čijem vrhu je i proširivi red brzih postavki za Wi-Fi, GPS, 4G, Bluetooth i slične stvari. Raspored tih brzih postavki je također moguće mijenjati.
Prikaz nedavno korištenih aplikacija (multitasking) se priziva klizanjem prsta s dna zaslona prema gore pa možete skakati iz jedne u drugu, ubijati ih pojedinačno guranjem prema gore ili sve odjednom klizanjem klikom ikonu metle na vrhu. Kliznete li prstom preko početnog zaslona prema gore otvara se univerzalna tražilica po uzoru na Appleov Spotlight.
Budući da nema standardnih triju navigacijskih tipki, Home tipka ovdje ima dvojaku pa i trojaku funkciju. Kratak dodir tipke bez pritiska vodi vas korak unatrag. Pritisak na nju vraća vas na početni zaslon, a duljim pritiskom na nju recimo možete isključiti zaslon. Ako vam se Flyme sučelje nikako ne sviđa instalirajte neki drugi launcher, no znajte da onda neće raditi 3D Press kerefeke.
U svakom slučaju je navigacija sučeljem glatka i fluidna, u što ćete se uvjeriti u video recenziji.
Internetom ćete surfati Meizuovim web preglednikom ili bilo kojim drugim kojeg preuzmete i instalirate. Ja sam naravno koristio Google Chrome, koji mi je web stranice otvarao brzo, a poglavito na 4G brzinama. Pinch-to-zoom je gladak.
Instalirao sam Googleovu tipkovnicu i dobio podršku za hrvatske znakove i ispravke.
U pogledu multimedije, Meizu Pro 6 oduševit će lijepim i prostranim AMOLED zaslonom, a malo manje relativno tihim glavnim zvučnikom. Zvuk kroz 3.5 mm izlaz za slušalice je solidne glasnoće i kvalitete. Uređaj će bez problema zavrtjeti i najzahtjevnije formate videa te YouTube u 1080p kvaliteti.
Gaming performanse sam testirao zaigravši Real Racing 3, Modern Combat 5, FIFA 16 i Riptide GP. Zaključio sam da je Pro 5 ipak bio nešto malo bolji u gaming performansama, pa vas sizna zrzuckanja u RR3 ne bi trebala omesti u igranju. Nakon 20-tak minuta igranja, Pro 6 će se zagrijati, no ne toliko da bi vas zabrinjavalo. .
Većinu kineskog bloatwarea na svu sreću moguće je deinstalirati, no znajte da će se one vraćanjem na tvorničke postavke te iste aplikacije opet vratiti pa ćete ih morati nanovo protjerati. Od korisnijih aplikacija istaknut ću aplikacije File Explorer – kao upravitelj datotekama, Memos, Toolbox set alata poput libele, ogledala, lampe, povećala i sličnih te set aplikacija i alata pod imenom Security.
PERFORMANSE I BATERIJA
Meizu Pro 6 je prvi uređaj na mojem testu pokretan 10-jezgrenim Heliom X25 iz MediaTeka. Dotični se čip sastoji od 2 jezgre Cortex-A72 takta 2.5 GHz, 2 jezgre Cortex-A53 takta 2.0 GHz i još 4 2 jezgre Cortex-A53 takta 1.4 GHz. Prati ih i Mali-T880 MP4 grafika te punih 4 GB RAM-a. U ponudi su 32 i 64 GB modeli bez utora za memorijske kartice. Od ovih 32, raspoloživo je oko 25 GB.
Sve to zajedno bi trebalo zadovoljiti većinu pa i one zahtjevnije korisnike. Pro 6 sve odrađuje brzo i glatko, solidan je u multitaskingu, a jedina zapinjanja ćete primijetiti eventualno u Real Racingu 3.
USB OTG protokol priključivanja memorijskih stickova nisam testirao jer nisam imao odgovarajući adapter, a navodno je podržan.
S kvalitetom poziva nisam imao problema, zvuk u slušalici je pristojne glasnoće i kvalitete, a 4G brzine mobilnog interneta omogućuju super brzo surfanje u pokretu. Plus je i podrška za dual SIM rad, GPS lociranje je također uredno. NFC ni FM Radio nisu podržani.
Senzor otiska prsta integriran u tipku Home je odličan. Za otključavanje uređaja dovoljno je pritisnuti tipku Home i zadržati prst manje od sekunde.
Integrirana baterija, kapaciteta 2650 mAh pruža standardnu jednodnevnu autonomiju korištenja danju s punjenjem noću. Podržano je i brzo punjenje, no nije me oduševilo nekom brzinom. Uz nekakvo moje standardno korištenje izgurao bi mi do kasno navečer s ispod 20% preostalog kapaciteta i oko 4 sata uključena zaslona. Za sat vremena Wi-Fi surfanja pojede oko 10% kapaciteta, a za pola sata igranja oko 12%, a za sat vremena YouTubea oko 17% kapaciteta baterije pa si računajte.
ZAKLJUČAK
Meizu Pro 6 poput svojeg prethodnika nudi odličan AMOLED zaslon, impresivan dizajn i vrhunsku kvalitetu izrade, odlične performanse s 4 GB RAM-a pa i prilično solidne kamere senzor otiska prsta. Podržana je i nekima bitna dual SIM telefonija.
Što se nedostataka tiče, navest ću cijenu koja je viša od očekivane za jedan kineski brand, ma koliko ona opravdana bila. Navigacija sučeljem sa samo jednom navigacijskom tipkom je nešto na što se treba navići nakon standardnih Androida. Nema utora za memorijske kartice, NFC nije podržan, a nema ni nekima bitna FM radija. Gejmeri trebaju znati da je u onom najzahtjevnijim igricama, mogao biti i nešto bolji.
U Honorbuy webshopu, ćete ga u trenutku nastanka ove recenyije dobiti po cijeni od oko 3250 kn s uključenom brzom DHL dostavom i bez dodatnih troškova ako naručujete s EU skladišta. Ne zaboravite pri narudžbi upotrijebiti i promo kod SMARTHR za dodatnih 5 eura popusta.
|
|
Uređaj na testiranje ustupio Honorbuy webshop
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.