Novi NOA H9 flagship prošetao se kroz redakciju SmartphoneHrvatske. Opremljen impresivnim zaslonom, senzorom otiska prstiju na leđima i s 4 GB RAM-a na raspolaganju, jasno je da je ovdje riječ o perjanici NOA branda. Što sve možete očekivati od telefona koji košta 2199 kuna, doznajte iz ove moje recenzije.
SPECIFIKACIJE
NOA H9 |
|
dimenzije masa |
148 x 73,8 x 8 mm 180 g |
zaslon |
5.5” IPS LCD 1080 x 1920 (~400 ppi) |
CPU/GPU |
octa-core MediaTek MT6755 2.0 GHz; Mali-T860 |
RAM |
4 GB |
podatkovni prostor |
32 GB + microSD* |
kamera |
stražnja: 13 MP; HDR; dual LED; 1080p; prednja: 5 MP; LED; 1080p |
povezivost |
4G; dual sim; WiFi; Bluetooth 4.1; GPS; Wi-Fi hotspot; |
baterija |
Li-ion 3000 mAh izmjenjiva |
OS |
Android 6.0.1 Marshmallow |
DIZAJN I ERGONOMIJA
Mnogi su među vama već nakon mojeg unboxinga primijetili kako je dizajn uvelike posuđen od Elephone P9000 modela, koji je nedavno također prošao kroz moje ruke. Unibody kućište s polikarbonatnim leđima i metalnim okvirom ostavljaju solidan prvi dojam.
Sprijeda ovdje imamo prostrani 5.5-inčni zaslon. Ispod njega ima prostora koji nije iskorišten, budući da su navigacijske tipke na zaslonu. Poviše zaslona je zato hrpa toga. Uz zvučnik slušalice tu su još oko prednje kamere, LED bljeskalica, LED lampica obavijesti te nevidljivi senzori.
Na desnom metalnom bridu je hibridna ladica za dvije mikro SIM kartice ili Mikro SIM i MicroSD karticu. Na suprotnom bridu su kvalitetno izvedene tipka kontrola glasnoće i tipka Power.
[photomosaic nggid=863 padding=”5″ columns=”3″]
Na gornjem je brdu 3.5 mm audio izlaz, a dolje uz USB C port za punjenje baterije i sinkronizaciju svoje mjesto imaju glavni mikrofon i glavni zvučnik. Premda ćete pomisliti kako su dolje dva zvučnika, nisu. Dvije rešetkice su tu da zavaraju neprijatelja.
Stražnji poklopac je, kao što rekoh, plastičan. Hrapav je na dodir i podsjeća donekle na onaj s lanjskog OnePlus 2 zmaja. Ne možete ga skinuti. Straga je glavna kamera s Dual LED bljeskalicom s jedne i laserskim autofokusom s druge strane. Ispod toga se nalazi okrugli senzor otiska prstiju, a još nešto niže NOA logo.
Napredak u kvaliteti izrade i općem dojmu se s NOA H9 modelom definitivno primijeti, no i dalje to nije na onako visokom nivou kakvog nude kinezi iz Xiaomi i Meizu ergela.
S obzirom na masu i gabarite, računajte na to da ćete ga uglavnom koristiti s dvije ruke.
ZASLON
Kao jedan od aduta NOA H9 smartphonea svakako se nameće njegov zaslon. Riječ je o prostranu 5.5-inčnom IPS LCD-u s rezolucijom 1080p. To osigurava oko 400 piksela po inču, što garantira više no solidnu oštrinu prikaza. Pohvaliti se može blago zakrivljenim bridovima, solidnim kontrastom, čitljivošću pod kutom pa i iznenađujuće živim prikazom boja.
Jačina osvjetljenja zaslona je pristojna i za korištenje NOE H9 na otvorenom.
S obzirom na cjenovni rang, riječ je o vrlo dobru zaslonu, a svakako najboljem dosad na jednom NOA modelu.
KAMERE
Kao i obično, kod kineskih telefona, glavna zamjerka ili kompromis, ako hoćete, pada na kameru. Slično je i ovdje. NOA H9 na leđima ima 13 MP kameru s laserskim autofokusom i dvotonskom LED bljeskalicom. Snima video u 1080p kvaliteti. Mislili su i na selfie generaciju pa prednja 5 MP kamera ima vlastitu LED bljeskalicu.
Sučelje kamere je razočaravajuće i tipično za MediaTekove telefone. Ne obiluje opcijama, a ni brzina joj nije vrlina. S desne strane tražila su tipke okidača fotoaparata i video kamere, prečac za Galeriju te tipka za skok u Postavke, gdje ćete pronaći izbor scena, podešavanje balansa bijele boje, ISO osjetljivost te veličinu fotografija i videa.
S desne strane tražila na izbor uz automatski imate još samo Panoramu, a podržan je i HDR.
Fokusiranje ćete ili prepustiti automatici ili ćete ga ručno usmjeravati dodirom zaslona, što je moguće u fotoaparatu i video kameri.
13 MP fotografije snimljene u idealnim uvjetima izgledaju pristojno iako malo sfumato, no čim padne razina osvjetljenja i kvaliteta fotografija ide rapidno dolje. Fokusiranje u takvim uvjetima također traje poprilično dugo i nije odveć precizno. Stražnja bljeskalica nije preslaba i dobro osvjetljuje mete ali je zato ova prednja prilično anemična pa nemojte baš računati na neke super selfije.
Videokamera također nije baš za pohvaliti se. Dnevni 1080p video nije naročito detaljan, fokus zna šetati, a ono što mi javiše smeta je trzavost. Noćni video je akvarelno brljiv.
Sve u svemu, kamere su prihvatljive za ovaj cjenovni rang ali se mogu naći i bolje kamere za manje pare.
Evo par primjera fotografija i videozapis koristeći automatske postavke:
[photomosaic nggid=862 padding=”5″ columns=”3″]
Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte OVDJE
SOFTVER
NOA H9 vrti skoro pa čisti AOSP Android 6.0.1 Marshmallow s nekim manjim izmjenama korisničkog sučelja Zaslon zaključavanja prikazuje pristigle obavijesti, točno vrijeme i datum, a nudi i prečace za kameru te Google Now. Otključava se klizanjem prstiju preko njega ili ukucavanjem šifre, no najvjerojatnije ćete koristiti čitač otiska prstiju, koji funkcionira prilično dobro.
Početni zaslon ima sveukupno 5 stranica s prečacima, widgetima i mapama. Dolje je dock s četiri prečaca koje sami odaberete i prečacem za ladicu sa instaliranim aplikacijama, kojeg su jednostavno morali brandirati NOA logom. Ispod doka je navigacijska traka s tri ili četiri tipke, a raspored je posve prilagodljiv. Moguće je uključiti i da se ta navigacijska traka skriva kad je ne trebate. Tipka Multitasking nudi kartični prikaz nedavno korištenih aplikacija i tipku za uklanjanje svih odjednom.
Povlačenjem statusne trake prema dolje otvara se Centar za obavijesti s prikazom brzih postavki i klizačem za regulaciju pozadinskog osvjetljenja zaslona. Tu je i prečac za skok u glavne Postavke.
Ono što je bitno je da je navigacija sučeljem brza, glatka i bez štucanja, što je s obzirom na 4 GB RAM-a i za očekivati.
Internetom se prilično ugodno i brzo surfa standardnim Android web preglednikom ili Google Chromeom. Pinch-to-zoom je pristojno gladak, a web sadržaji na prostranom zaslonu izgledaju jako lijepo.
Virtualna tipkovnica je ona standardna Googleova i tu nema nikakvih iznenađenja
Galerija, Glazba i Video odrađuju sve što trebate po pitanju multimedije. NOA H9 posve razumljivo bez problema vrti i full HD filmove s raznim codecima, a YouTube u 1080p kvaliteti. Zvučnik na donjem bridu kućišta je prilično glasan iako kvaliteta zvuka koja iz njega izlazi, ne oduševljava. Zvuk kroz slušalice pristojne glasnoće i kvalitete, a s njima možete slušati i FM radio.
NOA H9 će zadovoljiti i ne pretjerano zahtjevne gejmere. Real Racing 3 i Modern Combat 5 nakon nešto duljeg učitavanja vrti pristojno s ne naročito upadljivnim trzuckanjem i bez pretjerana zagrijavanja.
Pozdravljam i to što NOA H9 nije opterećen bloatwareom. Uz Upravitelj datotekama i FM radio tu je tek nekoliko predinstaliranih aplikacija pa birajte što vam treba, a što ne.
PERFORMANSE I BATERIJA
NOA H9 je pogonjen 64-bitnim Mediatek MT6755 čipom s osam Core-53 jezgri takta 2.0 GHz Mali-T860 grafikom i izdašnih 4 GB RAM-a, koje u ovom cjenovnom rangu nije lako naći. Od 32 GB podatkovnog prostora, korisniku je dostupno oko 25 GB na jednoj particiji, a dodatno se da proširiti microSD karticom ako nećete koristiti dual SIM telefoniju.
Sve to osigurava vrlo dobre performanse, pogotovo kad se sjetimo koliko NOA H9 košta. Ne bih rekao da mu tih 4 GB RAM-a daje neku uočljivu prednost u odnosu na neke druge uređaje s 3 GB RAM-a, no tu su kao nekakav ulog u budućnost.
Kvaliteta poziva je standardna, zvučnik je dovoljno glasan, a dual SIM funkcionalnostima je lako baratati kroz poseban odjeljak u postavkama gdje lako odaberete zaduženja za svaki SIM.
GPS lovi prihvatljivom brzinom i preciznošću.
Pohvalit ću i senzor otiska prstiju na leđima, koji funkcionira bez pritiskanja i prilično je pouzdan.
Integrirana baterija kapaciteta 3000 mAh pruža pristojnu jednodnevnu autonomiju,. a plus je i podrška za brzo punjenje pa se do 100% napuni za oko 75 minuta. Navečer bih se mojim standardnim korištenjem svakako spustio na ispod 30% kapaciteta. One dane kada bih ga baš upregnuo, uhvatio bih i 5 sati SOT-a.
Kako biste stekli bolji dojam autonomije znajte da za sat vremena Wi-Fi surfanja pojede oko 10% kapaciteta, a isto toliko i za pola sata Real Racinga 3.
ZAKLJUČAK
NOA H9 je aktualna perjanica NOA obitelji, no većinom specifikacija ipak spada u nekakav srednji rang Androida iz kojeg ga donekle izdiže vrlo dobar zaslon i natprosječnih 4 GB RAM-a. Performanse su na nekoj očekivanoj razini kao i autonomija. Senzor otiska prstiju je vrlo dobar. To što mu kamera u uvjetima slabijeg osvjetljenja nije za pohvaliti je očekivano i uz iszostanak NFC-a predstavlja njegove najveće minuse. USB C je i dalje i plus i minus.
Da se kinezi iz redova Xiaomia i Meizua dosad nisu probili do hrvatskog tržišta, NOA H9 bi s cijenom od 2100 kuna imao još više smisla, ovako će mnogi ipak prednost dati njihovim etabliranim modelima. Prednost NOE H9 naspram dotičnih bi trebali biti jasniji jamstveni uvjeti i lokalna servisna podrška. Hangar 18 čak prvih 500 kupaca časti s 3 godine jamstva.
|
|
Uređaj na testiranje ustupio H18 Megastore gdje u trenutku nastanka ove recenzije košta 2199 kuna.
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Zamolio bih Vas za preporuku, kupujem novi mobitel pa se mislim između ove Noe ili Zenfona 2? Unaprijed hvala na odgovoru
Gore ste kod podatkovnog prostora napisali 4 gb, a trebalo bi pisati 32 gb + micro sd. 🙂
Prilicno skupo u odnosu na gorepomenute kineske konkurente! Ne verujem ni da je jamstvo dovoljan razlog da se toliko vise plati.
Pozdrav svima
Ima li kakvih šansi za Nougat?
Smeće od smartphonea