Premda to po imenu ne očekujete, razlike između Moto G4 i Moto G4 Plus i nisu naročito uočljive. Čak su im i zasloni iste dijagonale, a u naravi G4 nedostaje samo nešto bolja kamera i čitač otisaka da bi i sama zaslužila Plus u svojem imenu. Sve o Moto G4 iz ponude Smartsona, doznajte u nastavku.

SPECIFIKACIJE

Moto G4 

dimenzije

masa

153 x 76.6 x 9.8 mm

155 g

zaslon

5.5” IPS LCD 1080 x 1920 (~403 ppi); GG3

CPU

GPU

octa-core Snapdragon 617 @ max 1.5 GHz

Adreno 405

RAM

2 GB

podatkovni prostor

16/32 GB + microSD

glavna kamera

selfie kamera

13 MP; f/2.0; autofokus; auto-HDR; dual LED; 1080p;

5 MP; f/2.2; auto-HDR; 1080p

povezivost

4G; WiFi; Bluetooth 4.1; GPS; Wi-Fi hotspot; FM Radio

baterija

3000 mAh integrirana; Turbo Charge

OS

Android 7.0

DIZAJN I ERGONOMIJA

Ta sličnost između G4 i G4 Plus zastupljena je i u segmentu dizajna. Oba su smartphonea izrađena od polikarbonata i imaju stražnje poklopce, koji se skidaju. Ono što prvo upada u oko je izostanak četvrtastog čitača otisaka ispod zaslona, a stražnji je poklopac ovdje hrapav pod prstima. Sve ostalo je skoro pa identično

Prednjicu i ovdje obilježavaju podeblji okviri 5.5-inčnog zaslona, tim više uočljivi jer su u bijeloj boji. Poviše zaslona su glavni zvučnik, odnosno slušalica za pozive, otvori senzora i prednja kamera. Ni ovdje nema notifikacijske LED-ice, no zato je tu Moto Display štedljivi prikaz obavijesti koji se uključuje kad uređaj pomaknete s mjesta. Ispod zaslona je u staklu izbušena rupica glavnog mikrofona.

Na lijevom bridu nema ničega, a na desnom su tipke kontrole glasnoće i rebrasta tipka za uključivanje/isključivanje. I ovdje je tipka Power iz nekog začudnog razloga dobila gornju poziciju. Gore je samo 3.5 mm audio izlaz, a dolje mikro USB za sinkronizaciju i punjenje baterije.

[photomosaic nggid=932 padding=”5″ columns=”4″]

Straga je  13 MP kamera s dual LED bljeskalicom ispod i mikrofonom malčice ulijevo. Nešto niže je prepoznatljivo udubljenje s Moto logom. 

Stražnji je poklopac izrađen od hrapave plastike koja djeluje jeftinije pa mi se svakako više sviđa onaj s Moto G Plus. Može ga se skinuti, zamijeniti nekim u drugoj boji, a ispod su utori za dvije mikro SIM kartice te jednim za microSD memorijske kartice. 3000 mAh baterija je svejedno integrirana i van dosega smrtnicima. 

Unatoč plastičnu kućištu, Moto G4 u ruci ne djeluje jeftino. Prilično je robusna i djeluje izdržljivo.

Ima je komad pa nikako ne spada u kompaktne phablete, no ne bih je proglasio nesavladivom. Može se njome baratati i jednom rukom barem dok su promili u krvi na prihvatljivoj razini. 

ZASLON

Moto G4 ima isti 5.5-inčni IPS LCD zaslon standardne 1080p rezolucije s oko 403 ppi kao na modelu G4 Plus. Oštrina prikaza je posve dovoljna, čitljivost pod kutom također, a neće razočarati ni jačinom osvjetljenja.

Podržan je i Moto Display štedljivi prikaz točnog vremena i obavijesti, a uključuje se svaki put kad uređaj pomjerite. Prednjica je i ovdje pod zaštitom Gorilla Glass 3 stakla.

KAMERE

Ako je izostanak čitača otisaka razlika broj jedan, onda je ipak nešto slabija 13 MP kamera na leđima, razlika broj dva u odnosu na G4 Plus.

Glavna je kamera otvora blende f/2.0 a izostali su još i laserski te fazni autofokus, koji je i dalje tu ali valjda onaj obični, kontrastni. Ima dual LED bljeskalicu, auto-HDR i podršku za 1080p videozapise. Sprijeda ima istu 5 MP f/2.2 kameru s 1080p vidozapisima. 

Sučelje kamere je opet identično kao na G4 Plus. S desne strane je velika tipka okidača, s onom za odabir načina rada poviše i tipkom za odabir prednje/stražnje kamere ispod. Podržano je i pokretanje kamere zakretanjem zgloba.

S lijeve strane tražila su kontrola blica, timer i HDR. Dodirom zaslona prstom možete usmjeravati fokus ali i posvijetliti te potamniti kadar. Uz Auto-HDR tu je i Ručni način snimanja s kontrolama, duljine ekspozicije, ISO osjetljivosti, balansa bijele, kontrasta i fokusa. 

Kvaliteta fotografija i videozapisa je u idealnim uvjetima je i ovdje vrlo dobra, no u uvjetima slabijeg osvjetljenja je vidno slabija od G4 Plus. Dnevni je video vrlo dobar, a noćni prilično zrnat i onako općenito bljakast.

[photomosaic nggid=931 padding=”5″ columns=”4″]

Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte OVDJE

Test video kamere

SOFTVER

Moto G4 vrti Android 7.0 i to u prilično izvornom izdanju, što je svakako njen adut. 

Zaslon zaključavanja je jednostavan, a prikazuje točno vrijeme i pristigle obavijesti. Početni zaslon je također vrlo blizak onome na NexusimaNa vrhu svake stranice je fiksna Google tražilica, a ispod nje prostor za postavljanje widgeta, prečaca i mapa. Na dnu je dok s četiri prečaca po vašem izboru i središnjim za izbornik s aplikacijama na bijeloj podlozi.

Još niže je navigacijska traka s tri gumba. Desni prikazuje nedavno korištene aplikacije i Multi Window rad u dvije aplikacije odjednom. 

Povlačenjem statusne trake otvara se zavjesa s obavijestima i jednim redom Brzih postavki no s drugim povlačenjem prikaže se još njih i to na dvije stranice. Tu je i prečac za skok u glavne Postavke. 

Navigacija sučeljem je i ovdje glatka. Zastat će ipak i trznuti kad se 2 GB RAM-a zakrči s puno aplikacija ili nekom zahtjevnom igricom. Za razliku od G4 Plus ovdje nema opcija s više RAM-a. 

Google Chrome je zadani web preglednik i nije me razočarao. Ugodnom iskustvu surfanja doprinosi i prostran, a oštar zaslon, a web sadržaje otvara adekvatnom brzinom.

Google Gboard tipkovnica je predinstalirana, a ako vam se ne sviđa, ima u Trgovini Play i drugih, no to ste znali i bez moje mudrosti.

Poput G4 Plus i G4 bez plusa ima frontalni zvučnik poviše zaslona. Nije turbo kvalitete ali je usmjeren u čelo i glasan. Na vrhu je i 3.5 audio izlaz pa možete priključiti slušalice, kojih nema u paketu. S njima pa i bez njih možete slušati i FM Radio.

Fotografije na jednom mjestu čuvaju i u oblak pohranjuju sve vaše fotke i videozapise. Glazba Play zadana je aplikacija za mp3-ice. YouTube vrti u 1080p kvaliteti.

S obzirom na iste iznutrice kao u Moto G4 Plus, nije me iznenadilo što bez neke muke G4 vrti Real Racing 3. Jurio sam stazama, a češće pored njih, bez muke i pregrijavanja, a nakon toga malo trčkarao i kroz par nivoa Super Maria. 

Predinstaliranih aplikacija je vrlo malo, što i pozdravljam. Sve što vam treba je u Trgovini Play pa birajte. 

PERFORMANSE I BATERIJA

Moto G4 pogoni Snapdragon 617 s osam jezgri Cortex-53. Četiri kucaju na taktu 1.5 GHz, a druge četiri na 1.3 GHz. U igri je su modeli G4-vorke s 2 GB RAM-a i 16 ili 32 GB podatkovne memorije. Utor za microSD memorijske kartice je i dalje tu. Od 16 GB raspoloživo je oko 10.8 GB. Podržan je i USB OTG.

Kvaliteta poziva pokazala se prosječnom i na razini one na G4 Plus, a i ovdje imamo dva zasebna funkcionalna SIM utora uz korištenje memorijskih kartica. GPS na otvorenom lokaciju određuje  očekivanom brzinom i preciznošću.

3000 mAh integrirana baterija pruža jedan dan srednje intenzivnog korištenja. Meni bi pred spavanje obično bila na oko 10% s do 6 sati uključena zaslona. Od jutra do navečer bi trebala izdržati većini, a najmanje će trajati onima koji se igraju.

Plus je i podrška za Turbo Charge brzo punjenje premda se u paketu isporučuje obični punjač. Poslužit će i bilo koji drugi Quick Charge punjač.

ZAKLJUČAK

Moto G4 u Smartsonu sada košta povoljnih 1499 kuna ili 200 eura pa se nameće kao vrlo dobar izbor svima onima koji traže povoljan Android solidnih specifikacija i većeg zaslona. Svidio mi se njen zaslon, opći dojam u ruci, solidne performanse pa i kamera danju te čisti Android.

16 GB interne memorije je tanko pa bi možda bilo pametnije uzeti onu s 32 GB, a kad već plaćate možete još malo nadodati i za G4 Plus pa doboto bolju kameru i čitač otisaka. Na listi aduta su i dual SIM podrška te FM Radio.

Zamjerit ću opet nešto veće gabarite, izostanak NFC-a i notifikacijske ledice.

 

  • solidna kvaliteta izrade
  • vrlo dobar zaslon
  • vrlo dobre performanse 
  • pristojna kamera u dnevnim uvjetima
  • izvorni Android
  • frontalni zvučnik
  • microSD
  • dual SIM
  • FM Radio
  • čitač otisaka
  • Turbo Charge punjenje
  • cijena
  • poveći gabariti
  • kamera noću slabija od očekivanja
  • nema NFC (kome je bitan)
  • nema LED obavijesti
  • Turbo punjač nije u paketu

Uređaj na testiranje ustupio Smartson

Usporedi cijene mobitela Nabava.net

Svi mobiteli na jednom mjestu.

Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.

Moto G4 VIDEO RECENZIJA

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sir Oliver St

Mobitel ima mali milijun problema. Prvi, pokazuje SVE kontakte (i one sa gmaila) a ne samo sa SIM kartice. Iako ima opciju preuzimanja kontakata sa SIM kartice, nigdje nema opcije prikazivanja kontakata SAMO sa SIM kartice (jedina opcija je SVI KONTAKTI). Drugo, nema ni opcije prikazivanja kontakata samo sa telefona. Treće, sa memorijske kartice je nemoguće preuzeti podatak i koristiti ga u telefonu i obratno. Valjda je stvar u androidu pa moram pronaći kvalitetan file manager (još ga tražim). Napomenuo bih da mi ovo nije prvi smartphone (samsung s5360, lumia 535, lenovo A806, A536 i K5, samsung J3) i ni… Read more »

Sir Oliver St

Dodao bih da mu ni trajnost baterije nije nešto posebno. Naime, sa 100% kapacitetom napunjenosti baterije, u radu sa mobilnim podatcima (a ne wifi-a) u ne pretjerano zahtjevnom surfanju internetom kao što je čitanje vijesti na raznim portalima i korištenje fb preko Chrome tražilice, jer ne koristim aplikaciju za fb (i bez aplikacije za messenger) uz poneko slanje i primanje maila i par kratkih razgovora, baterija se isprazni do 20% ukupnog kapaciteta za cca 4,5 sati. Uz to se pri radu sa korištenjem mobilnih podataka (a ne wifi-a) mobitel jako zagrijava. Jedino pohvalno je kvaliteta zvuka prilikom razgovora, kao i… Read more »