Prije neki dan se otkrilo kako Apple softverski usporava starije modele iPhonea pod izlikom osiguravanja boljeg korisničkog iskustva. Na prve tužbe nije trebalo dugo čekati.
Kolikog će maha ovo uzeti tek ćemo vidjeti, no s obzirom da je riječ o Amerima, koji tužiti vole više i od Zagoraca, neće začuditi ako početkom 2018. Tim Cook bude imao dodatnog razloga za nervozu.
Zasad je dvoje njih u Los Angelesu, jedan naše gore list izvjesni Stefan Bogdanovich i neka Dakota Speas, tužilo Apple zbog “namjernog usporavanja starijih iPhonea po izlasku novih modela”. Tako bi se otprilike se engleskog prevelo to što njih dvoje zamjeraju dečkima s Jabukovca.
Oni koji su se već jučer ražestili znaju o čemu je riječ, a za one koji ne znaju, kratki rezime bi bio da je Apple priznao kako iPhoneima sa starijim baterijama softverski spušta takt procesora, kako bi spriječili probleme s preopterećenjem i osigurali kvalitetno korisničko iskustvo. Neki su otkrili i da se nakon zamjene baterije, takt procesora vraća na onaj originalni.
Mnogi će u tome naravno iščitati da Apple to namjerno radi kako bi korisnike natjerao na kupnju novih modela.
Ovo dvoje koji su Apple dosad tužili, u svojim tužbama tvrde kako Apple to pri kupnji iPhonea, što se smatra svojevrsnim potpisivanjem ugovora, nije najavio niti ih je o tome kasnije obavijestio ni tražio dopuštenje.
Koliko će im to proći, vidjet ćemo, no u zemlji gdje je onaj kojeg je udarila struja jer je pišao po vratima podzemne tužio i dobio jer nije izričito pisalo da se to ne smije, ništa nije nemoguće.
Apple je mozda pogrijesio sto je priznao, a ovo dvoje sto su tuzili. U americi je sve moguce, ali ako se malo upustimo u analizu stvari stoje ovako. Apple je to ucinio zbog krajnjeg korisnika a nije trazio dozvolu, dakle nesto sto u pravu oznacava visok stepen umisljaja, a iz toga proizilazi odgovornost, a onda sankcija. Americki pravni sistem se zasniva na precedentnom pravu za razliku od evropskog, i upravo zbog toga je ovaj dobio sto ga “strefi” struja. Ali ovo dvoje jaaako tesko ce na sudu da dokazu da je upravo ovakav potez proizvodjaca u necemu licno kod njih… Read more »
Šta ako sad povuku taj softverski problem …
Koji softwareski problem? Ja ga ne vidim. Budite sretni što vam se iPhone ne restartava. Pitanje je: želite li brži rad i restartavanje iPhone ili nešto sporiji rad rad iPhone bez restartavanja?
Aha, da… Imam tucet starih mobitela (neki i više od 15 godina) kojima su baterije slabije nego što su bile na početku. Niti jedan se ne restarta. Uz to imam i brdo starih laptopa i tableta i sve pet. Kad odapne baterija, ugase se kako je i za očekivati…