LG je svoj V30 predstavio još na IFA sajmu u Berlinu prošle godine. Zašto on toliko kasni s izlaskom na tržište zna samo LG, a sada je napokon stigao i u Hrvatsku. Tu ga čekaju moćnici poput Galaxya Note 8 i Huaweia Mate 10 Pro. Može li se od LG V30 s njima nositi i vrijedi li para koje košta doznajte iz još jedne recenzije.
LG V30 SPECIFIKACIJE
LG V30 |
|
dimenzije masa |
151.7 x 75.4 x 7.3 mm 158 g; IP68; MIL-STD-810G |
zaslon |
6” P-OLED Full Vision 1440 x 2880 (~537 ppi); Dolby Vision/HDR10; Always ON; Gorilla Glass 5 |
CPU |
8x Snapdragon 835 @ max 2,45 GHz; Adreno 540 |
RAM |
4 GB |
podatkovni prostor |
64 + microSD |
glavna kamera selfie kamera |
16 MP f/1.6 + 13 MP f/1.9; 4K; OIS, PDAF; autoHDR; LED 5 MP; 1080p f/2.2 |
povezivost |
4G; WiFi; Bluetooth 4.2; GPS; NFC; Wi-Fi hotspot; USB C |
baterija |
Li-po 3300 mAh integrirana; Quick Charge 3.0; USB C |
OS |
Android 7 Nougat + LG UX 6.0 UI |
LG V30 DIZAJN I ERGONOMIJA
LG-eva V serija poznata je po dvije stvari. To su izvrsna kvaliteta audio izlaza te dvostruki zaslon. Kvaliteta zvuka je i ovdje odlična, a sekundarni zaslon zamijenjen je svojevrsnim plutajućim izbornikom koji jako podsjeća na Samsungov Rubni zaslon.
Dizajn je posve u skladu s vremenom u kojem se V30 pojavljuje na tržištu pa tako fura veliki 6-inčni zaslon sa izuzetno malo mesa oko njega. Staklo zaslona lijepo se savija prema bočnim brodovima, a sami uglovi ekrana su oku ugodno zaobljeni. Na prednjici podno ekrana nema ničega, a poviše ekrana nalaze se tek selfie kamera, procijep slušalice poziva i otvori senzora. LG je opet zaključio da im Always ON prikaz obavijesti notifikacijska LED-ica ne treba.
Bridovi uređaja izrađeni su od metala i na mjestu drže staklo straga i staklo sprijeda. Na lijevom boku nalaze se tipke kontrole glasnoće ,a na desnom je samo hibridna ladica za nano SIM i microSD karticu. Na vrhu telefona nalazi se sekundarni mikrofon te 3.5 mm audio izlaz za slušalice. Dolje je USB C, glavni mikrofon i glavni zvučnik.
Na blago zaobljenim staklenim leđima nalazi se dvostruka kamera s pripadajućom bljeskalicom. Ispod su još odličan čitač otisaka ispod tipke za uključivanje B&O logo, još niže LG logo.
I prednja i stražnja strana uređaja zaštićeni su Gorila Glass 5 staklom.
U ruci je LG V30 iznenađujuće lagan pa ćete pomisliti da je plastičan. Kvaliteta izrade ipak je na nivou jedne perjanice, a opći dojam u ruci je izvrstan.
Obzirom da je riječ o 6-inčnom telefonu baratati njime jednom rukom nije posve jednostavno. Vrh zaslona prilično je visoko, a LG softverski nije olakšao spuštanje Centra za obavijesti pa ćete morati gimnasticirati i balansirati. Mogli su nam tu pomoći gestama spuštanja statusne trake prstom po zaslonu ili preko čitača otisaka na leđima, no nisu. Bilo bi lijepo kad bi se i to pojavilo budućim nadogradnjama.
Zaslon je klasično moguće uključiti i isključiti dvostrukim kucanjem, a prikaz je moguće smanjiti klizanjem preko navigacijske trake. I da ne zaboravim za kraj LG V30 je vodootporan po certifikatu IP68 pa može i pod vodu ako baš morate opaliti kakav mokar kadar.
LG V30 ZASLON
LG V30 imam odličan 6-inčni P-OLED ekran koji pažnju plijeni svojom prostranošću, tankim okvirom, izraženim bojama, oštrinom i odličnom čitljivošću pod kutom. Riječ je o modernom 18:9 ekranu na kojemu je pravi užitak surfati internetom, gledati youtube klipove, listati po društvenim mrežama i igrati igrice. Moram priznati da sam se začudio bjelosvjetskom pljuvanju ovog ekrana jer ja mu neke objektivne zamjerke ne nalazim.
Nekadašnji sekundarni zaslon koji se nalazio poviše glavnog ekrana ovdje je zamijenjen putujući izbornikom s prečacima po vašem izboru. Možete ga koristiti, a i ne morate.
Budući da imamo OLED zaslon i Always ON prikaz obavijesti je ovdje znatno bolji no na LG G6-ici koji ima standardan IPS LCD i vrlo prigušen Always ON prikaz.
LG V30 KAMERE
LG V30 ima sveukupno tri kamere. Straga dolazi sa jednom 16MP optički stabiliziranom kamerom otvora blende f/1.6 i širokokutnom 13MP kamerom otvora blende f/1.9. Snima 4K video, koristi fazni autofokus. Prednja kamera ima senzor 5MP i otvor blende f/2.0, a snima 1080p video.
Kao i obično LG i ovdje nudi ono što ne nudi nitko drugi na tržištu, a to su impresivne širokokutne fotografije i video. Dok ne isprobate ne znate koliko to može biti praktično, a i cool. Jak naglasak je stavljen na video pa V30 ima poseban Cine Video režim snimanja koji će one s dobrom idejom i spretnom rukom maltene pretvoriti u Spielberga. Naime, taj režim snimanja uživo primjenjuje LUT-ove (laički rečeno filtere) i tako vaše videozapise pretvara u zanimljive filmske kadrove. Tome sam posvetio posebnu objavu koju možete pronaći ovdje.
Kvaliteta fotografija i video zapisa snimljenih ovim kamerama je odlična u manje više svim uvjetima snimanja. Autofokus je brz i precizan optička stabilizacija dosta dobra.
Sučelje kamere nudi pregršt opcija pa i ručni režim u fotoaparatu i videokameri. Oni koji se time žele baviti moći će fino podešavati ISO osjetljivost, balans bijele boje, duljinu ekspozicije, ručno fokusirati i snimati RAW fotografije te LOG video za daljnju obradu na računalima. Većina će ipak snimati u automatskom režimu i pritom prstom usmjeravati fokus te klizačem kompenzirati ekspoziciju. Nekima će pofaliti poseban Portretni režim snimanja, koji je danas vrlo popularan.
Direktnu usporedbu kamera s Galaxyem S8+, Huaweiem Mate 10 Pro i OnePlusom 5T pronađite ovdje a u nastavku galeriju fotografija i par video zapisa pa se i sami uvjerite da su LG-eve stražnje kamere super te da uređaj ovakva kalibra zaslužuje i bolju selfie pucaljku.
Fotke u punoj veličini pogledaj OVDJE
LG V30 SOFTVER
LG V30 premda u ove krajeve stiže tek sad, i dalje dolazi s Androidom 7.1.1 Nougat. Oreo je negdje u zraku, no ovdje još nije dostupan. Premda to nije od presudna značaja, svakako mu neće biti od pomoći u prodaji. LG bi se tu jednostavno morao više potruditi.
Android je i ovdje prekriven LG UX 6.0+ UI korisničkim sučeljem i ne razlikuje se odveć od onog kojeg ćete naći na modelu G6. Pri prvom pokretanju Početni zaslon zadano nema izbornika s aplikacijama, no može ga se uključiti u Postavkama, što sam ja odmah i učinio.
Zaslon zaključavanja prikazuje točno vrijeme, primljene obavijesti te prečace za Kameru i Telefon. Budete li koristiti čitač otisaka, nećete ga često gledati, no dvostrukim kucanjem po ekranu, on se uključuje pa onda možete otključati i PIN-om, uzorkom ili pak Knock Code tajnim kucanjem. To će biti praktično kad je telefon na stolu pa vam je čitač otisaka van dosega.
Početni zaslon ima sveukupno 7 stranica koje dekorirate mapama, prečacima i widgetima po želji. Pri dnu zaslona je dok s četiri prečaca po volji i onim petim za skok u ladicu sa aplikacijama, ako ćete ga uključiti. Još niže je prilagodljiva navigacijska traka. Tu možete mijenjati raspored tipki pa i dodati još njih, recimo za spuštanje Centra za obavijesti. Bilo bi lijepo kad bi LG implementirao a,0što danas većina ima, a to je spuštanje Centra za obavijesti gestom klizanja prsta preko zaslona ili čitača otisaka. Naime, na ovim 18:9 telefonima, vrh zaslona je uglavnom previsoko za palac ruke, koja ga drži.
Centar za obavijesti izgleda kao onaj na LG G6 i dolazi s rastezljivim redom brzih sistemskih postavki.
Klikom na tipku Multitasking uz kartični prikaz nedavno korištenih aplikacija dostupan je i gumb za ubijanje svih odjednom. Multi Window rad u dvije aplikacije ovdje s ovim velikim zaslonom ima itekako smisla, a radi glatko.
Izgled korisničkog sučelja se da donekle mijenjati Temama. Ima ih sad već dosta, no i dalje je taj LG-ev UI pomalo djetinjast u odnosu na konkurentska Android sučelja. Ako vam se ne sviđa, uvijek ga možete zamijeniti Nova launcherom ili nekim drugim pa i zadržati praktičan double tap to sleep, a dodati i neke nove geste.
Sekundarni zaslon, kojeg su imali njegovi prethodnici, ovdje je zamijenjen softverskim rješenjem, kojeg zovu floating bar ili plutajuća pločica, koju možete rastezati i prenašati po zaslonu ili gurnuti u stranu. Tu ćete postaviti prečace za neke omiljene aplikacije, kontakte ili radnje poput okidanja screenshotova i slično. Uvelike podsjeća na Samsungov Rubni zaslon.
Internetom se na V30 jako lijepo i brzo surfa Chromeom kao zadanim web preglednikom. LG-eva tipkovnica je isto tako odlična i prilagodljiva.
Jak adut LG-a V30 je kvaliteta zvuka i užitak u multimediji općenito. Velik i prostran P-OLED zaslon bit će odličan za gledanje filmova i YouTube klipova, unatoč još uvijek novom 18:9 formatu. Bilo bi lijepo kad bi V30 imao stereo zvučnike, no i ovaj jedan na donjem bridu dosta je dobar, glasan i čistu u zvuku. To pak nije njegov glavni adut, on se krije na vrhu telefona. 3.5 mm audio izlaz s 32-bitnim Quad DAC-om pruža moćan zvuk u priloženim ali i bilo kojim drugim slušalicama.
Čak i one jeftinjakis sluše od 20 kn uštekane u V30 zvuče jako dobro. Uz priključene sluše podržan je i FM radio, a YouTube vrti i u 1440p kvaliteti. U biti mu nedostaje samo IR univerzalni daljinac, kojeg su ranije redovito ugrađivali.
Od predinstaliranih aplikacija pored Googleovih tu su i neke zanimljive LG-eve poput QuickMemo+, LG Health, Preglednik datoteka, FM Radio, a tu je i Smart Doctor za optimizaciju rada uređaja.
LG V30 PERFORMANSE I BATERIJA
LG V30 je dobio ono što G6 na proljeće prošle godine nije mogao dobiti – Snapdragon 830, još uvijek najmoćniji pogonski čip na tržištu uz Samsungov Exynos 8895 i Kirin 970 iz Huaweia. Znate već da ima osam Kryo jezgri i da kuca maksimalnim taktom 2.45 GHz. Na raspolaganju ima moćan Adreno 540 GPU te 4 GB RAM-a i 64 GB interne pohrane proširive microSD karticama. Podržan je i USB OTG.
LG V30 je tako moćna zvijer i radi glatko u svim prigodama i ma što vi od njega tražili. LG-evo sučelje je također dodatno ispeglano pa sada zaista ni tu nema trzuckanja, koja se povremeno javljaju na G6-ici.
Gejmerima će V30 pružiti sve što žele – gladak i fluidan rad i najzahtjevnijih igrica uz izvrstan zaslon i odličan zvuk kroz slušalice. Zaista nemam što nadodati. Većina je ozbiljnijih igrica dosad već prilagođena 18:8 ekranima, a one koje nisu, daju se razvući.
Čitač otisaka na leđima je brz i pouzdan. Premda je to zapravo prava fizička tipka, kojom isključujete i uključujete uređaj, za skeniranje prsta, dovoljno ga je dotaknuti.
Kvalitetom poziva sam zadovoljan premda je zvuk u slušalici mogao imati i jači maksimum. GPS na otvorenom precizno i brzo određuje vašu poziciju.
Ne biste trebali biti nezadovoljni ni autonomijom LG-a V30. Iako on ima istih 3300 mAh poput manjeg LG G6, autonomija mu je i bolja, što je valjda rezultat OLED ekrana i još modernijeg čipa. Bit će vam dovoljna za cijeli dan intenzivnog mješovitog korištenja s preko 7 sati uključena zaslona, naravno ovisno o tome čime ćete ga mučiti. Podržano je i QC 3.0 brzo punjenje s kojim se puni dosta brzo. Za pola sata na punjaču će do 53%, a za sat do 86%. Do 100% mu treba oko 1 sat i 20 minuta. Plus je i podrška za bežično punjenje.
LG V30 OCJENA
LG V30 stiže dosta kasno, no pitate li mene, isplatilo ga se čekati. LG V30 je odličan telefon s pregršt aduta. Glavna konkurencija su mu uređaji poput Galaxya Note8 ili S8+ i Mate 10 Pro iz Huaweia. I cijena mu je tu negdje pa u Neutrinomobile webshopu otkud je ovaj moj LG V30 košta 6.899,00 kn ili 928 eura što je poprilično skupo. Za tu će lovu ponuditi impresivan, vodootporan i lijep dizajn, odličan i moderan ekran, odlične kamere s jedinstvenim širokokutnim fotkama i Cine Video trikovima, vrhunske performanse, vrlo dobru autonomiju s brzim i bežičnim punjenjem te odličan zvuk kroz slušalice.
Mane mu tražim povećalom pa ću mu zamjeriti to što nema stereo zvučnike, zaslužuje bolju selfie kameru, izostanak notifikacijske LED-ice, subjektivno djetinjasto sučelje i to što još nema Android Oreo.
|
|
LG V30 na test ustupio NeutrinoMobile.
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
900 eura pa to je pljacka.Kod nas u BiH nov sa garancijom 2god kosta 680eura
Toni odlična recenzija, htio bih te pitati danas bi kupio novi mob. i dvoumim se između v30 i
mate 10 pro ,stim da mi selfie kamera nije bitna , znam da su oba vrhunska stroja koji bi ti odabrao
za svoj “daily driver” između ova dva.
Ma znaš i bez mene da tu ne možeš puno pogriješiti. Vidio si da su kamere tu negdje, performanse također. Mate ima više RAM-a i to je neki ulog u budućnost ali nije presudno. Meni ne bi bilo. Zaslon je ljepši na V30 ako ti to što znači…
Toni hvala , evo jutros kupio V30 , prvi dojmovi fantastični
Uživaj u super telefonu!
Stari Android uz ovu cijenu ne dolazi u obziru odnosu na konkurenciju.
Telefon je dobar, ali konkurencija nudi za priblizne pare vise.
I ja se dvoumim između V30 i Mate 10 Pro. V30 mi je jako mamljiv zbog Q DAC-a, ali želim, da moj idući telefon ima što bolju autonomiju, pa me zanima, dali je tu Mate značajno bolji, ili su tu negdje oba isto?
Autonomija? Rekao bih da je na V30 možda i mrvicu bolja. Svakako u mirovanju manje curi na V30. Usporedive su skroz
Hoce biti direktna usporedba sa Mate 10 pro?
To i mene zanima
835 je procesor…a ne 830.
Hmm… LG V30 ima po Dxomark dosta lošu kameru, a Mate 10 Pro, u samom je vrhu i čak ispred Note 8:
https://www.dxomark.com/category/mobile-reviews/
Imam ga tjedan dana i sve samo petice…..uređaj je predobar u svakom pogledu 🙂
Zdravo Toni. Javljam se iz Srbije. Obavrzno pratim sve tvoje recenzije,stvarno su odlicne.Mozes da mi odgovoris kakva je opticka stabilizacija na kameri,jeli dobra kao na samsungu s8?