huawei P30 Pro recenzija

Huawei P30 Pro je bez ikakve dvojbe jedan od najiščekivanijih smartphonea ovog proljeća. Pažnju plijeni atraktivnim dizajnom ali i četverostrukom kamerom na leđima s posebnom periskopskom telefoto kamerom za 10x zum, dosad neviđenom na smartphoneima. Kako sam se ja s njim družio te što sam o njemu saznao pročitajte i pogledajte u recenziji.

HUAWEI P30 SPECIFIKACIJE

Huawei P30 Pro

dimenzije

masa

158 x 73.4 x 8.4 mm

192 g

zaslon

6.47 ”AMOLED 19.5:9; 1,080 x 2,340; (~398 ppi); HDR10

CPU

GPU

8 x HiSilicon Kirin 980 @ max 2,6 GHz;

Mali-G76 MP10

RAM

6/8 GB

podatkovni prostor

128/256 GB + nmCard*

stražnja kamera

 

 

 

 

prednja kamera

40MP,  f/1.6, 27mm (wide), 1/1.7″, PDAF, OIS; 4K, Dual LED, Leica optika; 

20MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/2.7″, PDAF

8MP, f/3.4, 125mm (telephoto), 1/4″, 5x optički zoom, OIS, PDAF

TOF 3D camera

32MP (f/2.0); 1080p

povezivost

4G; WiFi; Bluetooth 5; GPS; Wi-Fi hotspot; Dual SIM*; NFC,

baterija

Li-Po 4200 mAh integrirana, 40W Super Charge, QI bežično, reverzibilno bežično punjenje

OS

Android 9 + EMUI 9.1

DIZAJN I ERGONOMIJA

Huawei P20 Pro je lani već nagovijestio da su u Huaweiu naučili i dizajnirati telefone pa iako inspiraciju za ove savijene staklene površine straga i sprijeda pronalaze u konkurentskim uređajima, P30 Pro izgleda jako atraktivno, tim više što su obličje začinili cool bojama kućišta. P30 Pro podosta nalikuje na Mate 20 Pro ali je još ljepši jer je okvir zaslona još tanji, a zub na vrhu manji. To smanjivanje notcha je uzelo danak onoj naprednoj 3D autorizaciji prepoznavanjem lica i notifikacijskoj LED-ici pa i standardnoj slušalici poziva odnosno zvučniku, kojih ovdje nema. 

Metalni okvir je ovdje kromiran (odnosno tako izgleda), a gore i dolje je kao na manjem P30 ravan, dok je po bokovima zaobljen. Na lijevom boku nema ničega, na desnom su gumbi za kontrolu glasnoće i onaj za uključivanje, istaknut crvenom bojom. Na vrhu telefona su sekundarni mikrofon i IR blaster daljinskog upravljača, kojeg danas rijetki imaju, a može biti praktičan.

Dolje su USB C, glavni zvučnik, glavni mikrofon i ladica za dvije nano SIM kartice ili nano SIM + Nano Memory karticu, koju koriste isključivo Huawei uređaji. 3.5mm audio izlaza za slušalice nema, one se priključuju na USB C. 

Leđa uređaja su isto tako staklena, zaobljena prema bokovima i nose taj stršeći modul glavne kamere, o kojoj svi pričaju. Pored njega su još otvori za dual LED, laserski autofokus i ToF senzor. Huawei logo i Leica logo istaknuti su tako da ih se čita dok se uređajem fotografira. 

Za razliku od P30, ovaj P30 Pro je vodootporan kako spada i ima certifikat IP68  pa može i pod vodu. Nigdje se ne da naći službeni podatak o tome ali navodno i P30 i P30 Pro imaju Gorilla Glass 5, no kao što rekoh, neslužbeno…

Huawei P30 Pro nije mali telefon. Ima ga komad, a nije baš ni lagan ali ta masa dodatno ulijeva osjećaj kvalitete izrade, koja je na vrlo visokom nivou. Onima s manjim rukama bih preporučio P30 jer je njime kudikamo lakše baratati, no i na ovog se naviknete. Kad Huawei implementira neke pametne geste poput one za spuštanje Centra za obavijesti bit će njime još lakše upravljati, no i sad kad zagusti prikaz možete smanjiti klizanjem prsta preko navigacijske trake. 

ZASLON

huawei P30 Pro recenzija

P30 Pro ima još veći zaslon od P30, kojeg sam nedavno testirao, a k tome je i zakrivljen po bokovima. Riječ je o 6.44-inčnom OLED panelu formata 19.5:9 s optičkim čitačem otisaka ispod njega i rezolucijom 1080p+. Premda konkurencija nudi i oštrije QHD+ panele, ako ih nećete koristiti u VR uređajima, oštrinom prikaza bit ćete itekako zadovoljni. 

Manji zubić na vrhu, u kojeg se sad smjestila samo 32MP selfie kamera još manje otima prostor notifikacijama i pogledu na sadržaj na zaslonu općenito, a zahvaljujući OLED tehnologiji pruža izražene boje, kojima možete upravljati u postavkama. Čitljivost pod kutom je također izvrsna. 

S obzirom na prostranu dijagonalu i jako osvjetljenje, P30 Pro osigurava užitke buljenja u web sadržaje, YouTube, streaming servise i igrice kako unutra tako i vani na otvorenom. 

huawei P30 Pro recenzija

Osvježeni Always ON prikaz obavijesti sad podržava i prikaz baš svih obavijesti, a ne samo sistemskih aplikacija kao što je dosad bio slučaj. Trebao bi vam biti adekvatna utjeha za izostanak notifikacijske LED-ice, koje P30 Pro nema. 

Praktično je što se zaslon uključuje i jednostavno polaganjem prsta na under-display čitač otisaka ili podizanjem pred lice i otključava Face Unlock značajkom, koja također radi jako dobro iako to nije onako sigurna autorizacija kao na Mate 20 Pro. 

Huawei nije službeno otkrio kakvim je oblikom zaštite ovaj zaslon zaštićen od ogrebotina i pucanja. 

KAMERE

huawei P30 Pro recenzija

Huaweieva P serija smartphonea za zadatak ima ponuditi vanserijsko iskustvo fotografiranja, a P30 Pro svojom periskopskom telefoto kamerom zaista pomiče granice smartphone fotografije. On na leđima nosi četverostruku kameru, koju čine glavna 40MP f/1.6 kamera s RYYB senzorom koji upija još više svjetla od tradicionalnih RGB senzora, što se blagotvorno odražava na snimanje u zaguljenim uvjetima slabog osvjetljenja, a pixel binning tehnologija stapa informacije s 4 piksela u 1 što je dodatan plus, baš kao i optička stabilizacija, koja je također implementirana. Tako P30 Pro u automatskom režimu snima 10MP fotke. Uz nju, točnije poviše, P30 Pro ima i 20MP, f/2.2, širokokutnu kameru, koja u kadar natrpava hrpu toga, a s obzirom da podržava fazni autofokus može snimati i impresivne makro fotke iz velike blizine.  

Glavna je zvijezda međutim ipak treća kamera, postavljena najniže u ovom stršećem ovalnom modulu. Riječ je o periskopskoj telefoto kameri koja prva u svijetu, komercijalno na jednom smartphoneu nudi 5x optičko i 10x hibridno povećanje (zum) kojim više ništa nije predaleko. U usporedbi s njom sve dosadašnje telefoto kamere u svijetu smartphonea čine se igračkom jer ovo je pravi snajper. Koliko ćete ovu mogućnost realno koristiti ovisi ponajviše o vama, a da je cool, nema nikakve dvojbe. 

I kao četvrta kamera, u najširem smislu te riječi, tu je i 3D ToF senzor, kojeg smo upoznali na Honoru View 20, a P30 Pro ga koristi za još bolje 3D mapiranje meta i bokeh efekte. 

Što se videa tiče, Huawei P30 Pro snima 4K video pri 30fps, 1080p pri 60 fps te SloMo pri 960fps video u 720p kvaliteti. Izostanak 4K 60fps videa je ovdje s obzirom da ga snima i jeftinjak poput Pocofonea F1 ipak čudan ali nije presudan faktor, barem ne za većinu korisnika.

Huawei je u odnosu na P20 Pro kvalitetu videa popravio, no mišljenja sam da i dalje nije na razini videa kakvog snimaju Galaxy S10 momci ni Appleovi iPhonei, u što ćete se uvjeriti i sami kad uskoro objavim usporedni test s Galaxyem S10+.

Sučelje kamere uz neizbježni AI donosi hrpetinu opcija i režima snimanja poput portreta, panorama, bokeh zamućivanja i uljepšavanja do neprepoznatljivosti, a tu je naravno i Profesionalni režim snimanja za one koji znaju što rade pa će iz impresivna hardvera uz dovoljno vremena na raspolaganju izvlačiti i više. Huaweiev Noćni režim pak u totalnoj ili skoro totalnoj mrčini snima fotografije s toliko svjetla da će izgledati nestvarno ali doista. Prosto oko to ne vidi pa ako je to ono što želite, možete snimati i takve fotografije. 

Ja sam, kao i obično uglavnom snimao, onako kako to uvijek radim, koristeći automatiku i eventualno usmjeravao fokus i kompenzirao ekspoziciju, a P30 Pro nije razočarao rezultatima kako u idealnim uvjetima s puno svjetla tako i u onim najzahtjevnijim mračnim ambijentima gdje se u biti i lome koplja. Ono gdje osjećam da ima mjesta za poboljšanja je snimanje u dnevnim uvjetima kad se snima prema izvoru svjetla. Tada se osjeti izostanak auto HDR-a, koji bi producirao još bolje rezultate. 

32MP selfie kamera je OK, a snima 1080p video. 

U kvalitetu fotografija i videozapisa se uvjerite i sami. Pixel Peeperi mogu sve fotke pregledati i u punoj kvaliteti na linku ispod galerije.

Fotografije i punoj rezoluciji pogledajte OVDJE

SOFTVER

huawei P30 Pro recenzija

Huawei P30 Pro kao i P30 vrti Android 9 prekriven EMUI 9.1 sučeljem, koje je izuzetno brzo i glatko, rekao bih usporedivo s OxygenOS-om iz OnePlusa, koji mi je već neko vrijeme referentna vrijednost za glatkoću i fluidnost. Huawei je navodno iznutra sistemski u fino poštelao svoj skin kako bi bio još glađi i to se osjeti.

Vizualno ali i praktično EMUI može biti još bolji, no to su možda sačuvali za neku buduću perjanicu. Implementacija nekih praktičnih, sad već prokušanih gesti učinile bi ga privlačnijim ne samo meni već i svima onima, koji se bore s ovako velikim dijagonalama zaslona. 

huawei P30 Pro recenzija

Zaslon zaključavanja je poznat, a takav je i Početni zaslon. Zadano izbornik s aplikacijama nije uključen, no njega sam uključio odmah. Zadano je krajnja lijeva stranica Google Feed, no može se isključiti, a podržane su i teme za prilagodbu izgleda. Na dnu zaslona je prilagodljiva navigacijska traka, koju možete i isključiti pa koristiti navigacijske geste i tako dobiti još zaslonske površine. Klizanjem preko navigacijske trake prikaz možete smanjiti, što može biti zgodno kad vam je druga ruka zauzeta, a nešto što vam treba je na vrhu ekrana. Multitasking aplikacije prikazuje horizontalno, a u Split Screen možete i gestom člancima. Tako kucanjem člancima možete okidati i screenshotove, no za sve te Knuckle Gesture trikove morate koristiti obje ruke. 

Unatoč tim, ako mene pitate objektivnim nedostatcima, EMUI sučelje na P30 Pro radi glađe no ikad pa je dojam brzine i moći uređaja itekako na visini zadatka. 

huawei P30 Pro recenzija

Zahvaljujući velikom i lijepom zaslonu, P30 Pro je odličan za surfanje internetom. Zadani web preglednik je Chrome. 

Po pitanju multimedije, zaslon će opet odigrati važnu ulogu, a kvalitetom zvuka me P30 Pro nije razočarao ali je isto s obzirom na flagship status mogao umjesto jednog zvučnika na dnu telefona ponuditi stereo zvučnike, no kako onog zvučnika na vrhu zaslona ovdje nema, nema ni sterea. Osobno mi od toga više smeta izostanak tradicionalnog 3.5 mm audio izlaza, kojeg manji P30 ima. YouTube, Netflix i drugi streaming servisi izgledaju odlično. Na vrhu uređaja je dodatni as u rukavu – lampica univerzalnog daljinca. 

huawei P30 Pro recenzija

Od Huaweievih aplikacija uz tu za univerzalni daljinski  vjerojatno će vam dobro doći Datoteke, Bilješke, Zdravlje i Optimizator.

PERFORMANSE I BATERIJA

huawei P30 Pro recenzija

Pogonski stroj ispod haube P30 Pro borca je 7nm osmojezgreni Kirin 980 s 6/8GB RAM-a i 128/256GB interne memorije. Klasične microSD kartice ne podržava ali je moguće kupiti Huaweiev nano Memory Card, što nije baš naročito praktično jer ga prihvaćaju samo određeni Huawei telefoni i nitko drugi. Ja sam testirao 8/256GB model, a sve što sam od njega zatražio, odrađivo mi je bez pogovora i bez zadrške. 

Bilo da pregledavate nepregledne Instagram feedove, web stranice, multimediju, multitaskate ili radite u dvije aplikacije odjednom, P30 Pro ne stenje niti se pregrijava. 

Za potrebe testa zaigrao sam opet Real Racing 3, PUBG i Fortnite. Vrti ih glatko na najjačim grafičkim detaljima.

Optički čitač otisaka implementiran je ispod zaslona, a brz je i pouzdan. Klasični Face Unlock će ako baš niste tajni agent, također biti posve dovoljna zaštita, a radi brzo čim uređaj podignete pred lice. 

Mnogi su pitali kakva je kvaliteta poziva budući da P30 Pro nema klasične slušalice već zvuk do uha prenosi vibracijama zaslona, a odgovor je da nije loša premda ipak nešto tiša no na uređajima s tradicionalnom slušalicom. Ja nisam imao problema, a oni koji se kreću u bučnim ambijentima će vjerojatno poželjeti da zvuk može biti još nešto glasniji. 

Osim periskopskom kamerom, P30 Pro mnoge će privući natprosječnom autonomijom i 40W brzim punjenjem, koje zaista za pola sata 4200 mAh bateriju napuni do 70-tak posto, a to pak bez problema nudi cijeli dan korištenja. Dakle, teoretski da ste ga navečer zaboravili staviti na punjač i ujutro se probudite, a on ne, stavite ga na taj punjač i dok operete zube i nabacite friz, bit će napunjen toliko da može izgurati do navečer. Ja sam bez problema na jednom punjenju izvlačio i 10 sati SOT-a. To je nedvojbeno odličan rezultat.

OCJENA

huawei P30 Pro recenzija

Huawei P30 Pro svojom kamerom iako to zvuči kao nešto što su smislili Huaweievi marketinški stručnjaci, zaista pomiče granice smartphone fotografije. Fotografije koje snima su izvrsne, a povećanje koje nudi trenutno nema premca. Uz to P30 Pro nudi odličan zaslon, atraktivan dizajn, moćne performanse i izdržljivost, a k tome je i jeftiniji od konkurencije u tom top segmentu.

Kao nijedan drugi, P30 Pro nije savršen. Njegovu sučelju koje je izuzetno glatko, nedostaju neke stvari. Nema notifikacijske LED-ice ni 3.5 mm audio izlaza, a vanserijski utor za memorijske kartice je priča za sebe. Ako vam je jako bitna videokamera, bolju ćete naći u drugim taborima. 

U mobis.hr web trgovini Huawei P30 Pro košta 7124kn ili €958

U komentarima ispod nam svakako pišite što vi mislite o ovom telefonu i biste li ga kupili.

  • periskopska telefoto kamera
  • dizajn i kvaliteta izrade
  • odličan zaslon
  • vrhunske performanse i glatko sučelje
  • 6 GB RAM-a + 128 GB pohrane
  • vrlo dobra i versatilna kamera
  • vrlo dobar čitač otiska prstiju
  • uključivanje zaslona podizanjem pred lice
  • natprosječna autonomija
  • 40W punjenje + bežično punjenje + reverzibilno bežično punjenje
  • IP68 vodootpornost
  • dual SIM*
  • jeftiniji od konkurencije
  • nedefinirana zaštita zaslona i leđa
  • nema notifikacijske LED-ice
  • nema 3.5mm utora
  • EMUI sučelje zaslužuje doradu
  • videokamera nešto slabija no u konkurencije
  • zvuk pri telefonskim pozivima nešto tiši no na modelima s klasičnom slušalicom
  • nema FM Radio (meni osobno nebitna značajka)

Usporedi cijene mobitela Nabava.net

Svi mobiteli na jednom mjestu.

Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.

HUAWEI P30 PRO VIDEO RECENZIJA

Subscribe
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

21 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jaaa

Ovo je prvi huawei koji me privukao,sviđa mi se ekran,kamera naravno,a i kirin procesori su u zadnje vrime u stanju dostojno parirati snapdragonu

Gizda

Prosječan korisnik zadnje tri godine ne može primjetiti razliku između Snapdragona i MediaTeka, a kamoli danas između Kirina i Snapdragona.
Što se uređaja tiče, jedina prednost je ta kamera, sve ostalo očekivano.

Jaaa

da,ali ja nisam prosjecan korisnik,kad telefon zatrpas aplikacijama jako dobro se vidi razlika izmedju procesora

Gizda

Problem je što većina ljudi kupuje jeftinije uređaje sa MediaTekom, tj imaju malu memoriju RAM/ROM i relativno slab procesor. Ali uzmi jedan uređaj sa MediaTekom od minimalno 2GHz i 6/128 memorije i garantiram ti da neće biti problema. Daleko najveći problem MTKa je tek što ga većinom ugrađuju šrot firme koji bolji uređaj ne bi sastavile ni sa najnovijim Snapdragonom. Ne kažem da su bolji od Snapdragona, ali definitivno nisu ni približno tako loši kako to naši ljudi imaju predodžbu.

Vuki

Mediatek je razvio poprilično dobre procesore za telefone iz srednjeg cenovnog ranga. Prošle godine hellio P22, ove godine P35, koji su energetski mnogo bolje optimizovani od snapdragona. Kao što su i kirin 970 a pogotovu kirin 980 energetski neuporedivo štedljivilji od snapdragona 845 i 855. Uzmimo za primer koliko traje baterija na S10 a koliko na P30pro.

mrakNL

Mene je takodje privukao i bez razmisljanja sam ga kupio. Iskreno, nit jednu sekundu se nisam pokajao. 🙂

KaDan

Skup brate..za ove pare zna se šta se kupuje 🙂

Papilon

Inace san bija veliki fenboj LG telefona koji je sada skrenija s puta malo ima sam L7 G2 G3 G5 G6 G7 do neki dan, dok nisam vidija P30 PRO koji me privuka vise od S10+ iz vise razloga a jedan je jako bitan razlog meni punjenje u P30 PRO koje je brze od Samsungovog i sam telefon bolje lezi u ruci od S10+.A o bateriji da ne pricamo koliko drzi definitivno nisan pozalija sta sam odabira njega naspram S10+. 🙂

Pedza

Toni vec nekoliko godina pratim tvoje ocjene oko kamere (ok,solidna,dobra,mn.dobra…) i skoro uvek su relevantne, ali ovde “mnogo dobra” deluje mi nekako stidljivo,na samsung su “odlicne”,pixel izvrsne….

Vuki

Toni izuzetno cenim tvoje recenzije a primedbe sam ti dao na subjektivnost kod softvera, jer nisi korisnik Huawei i Honor uređaja, i navikao si na neke gestove koji se već duže vreme primenjuju kod Samsunga ili kod Oneplus-a. A što se kamere na P30pro modelu tiču, ja lično nisam imao priliku da ih isprobam. Ali bukvalno SVI recenzenti su rekli da je night mode prosto neverovatan i da je gotovo pa nemoguće kako u totalnom mraku uspeva da napravi fotke kao da su slikane danju. Tako da što se fotoaparata tiče, moje mišljenje je baš kao što si i sam… Read more »

Vuki

Ne shvatam tvoju logiku. Znači napolju je mrak i ja trebam fotografisati mrak, jer je to realno. Nije realno slikati i videti se sve na slici, bez obzira što je noć?! E svašta ću da čujem i vidim…

Semir

Meni je dealbraker sto nema stereo zvučnike sta im je falilo da ubace mali otvor gore ili sa gornje bocne strane pa da nastranu baca, za te pare treba da bude ultimativan u svemu. A stvarno su zoom i noć razvalili.

Vuki

Tu si u pravu. Međutim ni Huawei nema više Bog zna kakvih ideja. Ove godine pojaviće se još najmanje 3 flagship modela – Honor 20, mate 30 i mate 30 pro. Honor će verovatno zameniti IPS OLED-om,i možda ubaciti stereo zvuk. Ostalo će biti kao i na modelu view 20. A kod mate 30, a pogotovo mate 30 pro moraju biti bar za ocenu iznad P30 pro. A šta još mogu uraditi? Priča se da će nekim čudom poboljšati kirin 980 i dobiti kirin 985, ugraditi stereo zvuk i eventualno poboljšati kvalitet video snimaka i prednje kamere. Ne vidim šta… Read more »

Semir

Pretpostavljam Note 10 ce ubaciti tof kameru sto su je sad zakinuli na s10, pa ce to vjerovatno biti u kampanji kao novo tipa za 3d mjerenje i te stvari.

Marin Rajic

Radje da imam zelen ekran nego tempiranu bombu od mobitela kad ga spojim na punjac 🙂

austrija

nema smisla duplo plaćati kineza. samsung note 8 za UPOLA manje novca praktički jednako vrijedan uređaj ili bolji, a note 9 bolji isto.

robert

kada bi snimao video ,a nalazio se na koncertu blizu pozornice i i glasnih zvučnika dali snimljen materijal upotrebljiv, da zvuk nije izobličen od glasnoće. Primjerice na mom S8 zvuk je odličan i u takvim uvjetima.Koko se ponaša P30 PRO. Toni molim te javi.

Aleksandra

Vec neko vreme ga koristim i imam samo reci hvale. Dizajn odlican, baterija brutalna, kamere perfeltne. Da zaostaje malo u video snikmu u odnosu na konkurenciju, ali mislim da nije presudno za kupovinu.
Meni na primer fale kvalutetnije slusalice u prodajnom pakovanju, ali avaj, s obzirom da je, barem u Srbiji cena ovog modela jeftinija u odnosu na obican S 10 itekako vredi kupiti ga.

Krešimir

Toni jedno pitanje.

Da li se u p30 pro mogu staviti dvije SIM kartice plus memorisku karticu? (Znam da ide samo ona njihova kartica)

marmm

p30 je je telefon koji ce jos dugo bit aktualan jer ima fotografiju kojoj ne mogu konkurirati ni aktualni novoizasli modeli. nocna fotografija mu je nenadmasna, odlican dizajn i operativni sustav, stvarno super telefon