iPhone 12 Pro je nakon iPhone 12, iPhone 12 Pro Max i iPhone 12 mini četvrti po redu iPhone iz serije 12 koje sam za vas provukao kroz šake. Neki će se zasigurno zapitati i zašto jer nije baš da može ponuditi nešto puno drugačije od od onog što nude gore spomenuti. To je uvelike i istina ali mi je poslužio kao neophodan dodatak Apple Watch SE pametnom satu kojeg sam vam odlučio predstaviti.
Pa za koga je to iPhone 12 Pro, koliko je bolji od iPhonea 12, a lošiji od modela Pro Max, doznajte iz ove recenzije.
Kokni na segment koji te najviše zanima:
iPhone 12 Pro SPECIFIKACIJE
iPhone 12 Pro | |
---|---|
Zaslon | 6.1″ OLED Super Retina XDR OLED 1170 x 2532 460ppi 19.5:9 60Hz Ceramic Shield |
Kućište | 146.7 x 71.5 x 7.4 mm 189g staklo sprijeda i straga, okvir od nehrđajućeg čelika stereo zvučnici: DA IP68 (6m do 30 minuta); |
CPU/GPU | 6x Apple A14 Bionic (5 nm) (2×3.1 GHz Firestorm + 4×1.8 GHz Icestorm) Apple GPU (4-core graphics) |
Podatkovni prostor | 128/256/512GB nvme microSD: NE |
RAM | 6GB |
Baterija i punjenje | 2815 mAh mAh 20W žično; 15W MagSafe bežično; 7.5W Qi bežično |
Kamere | Straga: 12 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 120˚, 13mm (ultrawide), 1/3.6″ 12 MP, f/2.0, 52mm (telephoto), 1/3.4″, 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom LiDAR Selfie: 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.6″ SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
Video | Straga: 4K@60fps; Dolby Vision HDR Selfie: 4K@60fps |
Sigurnost | Face ID |
Povezivost | 5G, 4G; Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot Bluetooth 5.0; GLONASS, GALILEO, QZSS 3.5mm audio: NE IR Univerzalni daljinski: NE FM Radio: NE NFC: DA (Apple Pay) |
cijena i dostupnost | pretraži cijene na nabava.net |
iPhone 12 Pro DIZAJN I ERGONOMIJA
Dimenzijama, dojmom u ruci i dizajnom općenito, iPhone 12 Pro bliži je iPhoneu 12 no Max modelu jer s njim dijeli 6.1-inčni OLED zaslon na fronti. Premda su iste veličine i debljine, iPhone 12 Pro je u ruci osjetno teži i to ponajprije zbog izbora materijala.
Oba telefona imaju ravno staklo straga i sprijeda ali su njegovi posve ravni bridovi ovdje izrađeni od nehrđajućeg čelika, koji je teži od aluminija, a obavija bridove iPhone 12-ice.
Ono zbog čega mi je iskreno onaj aluminij i draži nije samo manja masa već i činjenica da ima mat završnu obradu, dok ovaj čelični ima sjajnu na kojoj se jasno vidi svaki otisak prsta i masnoće s ruku.
Fronta je dakle već viđena, prekrivena OLED ekranom dijagonale 6.1 inča s povećim notchem na vrhu u kojemu su selfie kamera Face ID i dobar zvučnik.
Na lijevom boku su tipke za kontrolu glasnoće, sklopka za odabir zvučnog profila i dolje niže ladica za jedan nano SIM. Oni kojima treba dual SIM, drugi će morati biti onaj digitalni e-SIM, kojeg podržava. na suprotnoj strani je tipka za uključivanje/isključivanje odnosno pozivanje Siri asistenta.
Na vrhu je sve čisto, a dolje Lightning port po sredini, glavni mikrofon i glavni zvučnik, koji s onim gore u notchu jamči odličan stereo zvuk.
Na staklom prekrivenim leđima nosi trostruke kamere s najvećim objektivima, LED bljeskalicom i LiDAR senzorom. Dolje niže je Apple logo i to je to. Ispod je onaj MagSafe magnetni prsten kojim se lijepi za takav bežični punjač ali i drugu MagSafe dodatnu opremu.
iPhone 12 Pro je vodootporan po IP68 certifikatu i to sve do 6m dubine do 30 minuta. Ceramic Shield staklo kojim je prekriven sprijeda i straga navodno je 25% otporniji na pucanje od prethodnika. Je li doista tako teško je reći u ovako kratkom druženju, no u ovih tjedan dana druženja nije zadobio tragova korištenja.
iPhone 12 Pro nije ni prevelik ni premali. Rekao bih taman. Nije njime teško baratati jednom rukom, a nije problem ni u prednjem džepu traperica.
iPhone 12 Pro ZASLON
Ove su godine svi iPhone 12 modeli dobili OLED zaslone u FHD+ rezoluciji, a nijedan od njih nije dobio višu stopu osvježenja od standardnih 60Hz. iPhone 12 Pro ima isti zaslon kao iPhone 12 pa zapravo nemam ništa posebno za dodati.
Dijagonala od 6.1 inča je posve dovoljna, a prikaz na njemu je oštar i više no što vam realno treba. Pohvaliti se može i živim bojama, izvrsnom čitljivošću pod kutom kako unutra tako i vani. True Tone tehnologija prikaz prilagođava ambijentu i meni osobno odgovara.
Kao i uvijek, uključuje se na podizanje pred lice pa jako lijepo surađuje s Face ID otključavanjem, pod uvjetom da nemate masku na licu.
Ono što bi ovaj zaslon učinilo još atraktivnijim je viša stopa osvježenja, koja će nedostajati onima koji dolaze s nekog 90 ili 120Hz zaslona mada zahvaljujući glatkim iOS animacijama neće biti baš uočljivo sporiji. Ja osobno radije bih vidio Always ON prikaz.
iPhone 12 Pro KAMERE
Prva prednost iPhone 12 Pro modela naspram “običnog” iPhonea 12 svakako su kamere na leđima. Opet realno, neka baš jako velika razlika i nije. Naročito je tako za one koji ne posežu često za telefoto kamerom, koja ovdje nudi 2x optičko povećanje.
Ovdje su dakle četiri 12MP kamere, jedna sprijeda i tri straga, a tamo straga ima i LiDAR senzor koji će dodatno pomoći pri fokusiranju u slabije osvijetljenim uvjetima i nešto boljim portretima.
Svim kamerama, iPhone 12 Pro snima i odličan 4K 60fps video, a glavnom straga i Dolby Vision HDR video, za kojim opet, neće mnogi posezati.
Apple nikad nije bio od puno opcija po pitanju kamere, koja ne nudi ni približno toliko mogućnosti kao Android konkurencija, a opet ih nudi više no ikad prije.
Promjene koje su se s vremenom dogodile, uglavnom su one pozitivne pa tako odabir kvalitete snimanja videa sad možemo bez izlaženja iz Kamere i kopanja po Postavkama.
Nudi pet režima snimanja – Time-lapse, Slo-Mo, Video, Foto, Portret i Panoramu. Ima on i Noćni ali ga uključuje automatski kad zaključi da tako treba. Tu imate tek opciju isključiti ga ili korigirati duljinu ekspozicije do maksimalnih 10 sekundi.
Nudi naravno i odabir objektiva, a prijelaz s jednog na drugog za vrijeme snimanja videa, najglađi je u industriji.
Baš kao i ostatak iPhone 12 ekipe i ovaj model snima vrhunske fotografije i fantastičan video, bogat detaljima i s impresivnom stabilizacijom. Neke velike razlike u odnosu na iPhone 12 Pro Max ne vidim, premda on barem na papiru ima prednost još većeg senzora. Vjerojatno bi se u nekakvoj direktnoj usporedbi vidjela razlika u onim zahtjevnijim uvjetima.
Fotke obiluju detaljima, lijepim dinamičkim rasponom, a portreti s preciznim izdvajanjem subjekta od zamućene pozadine.
Telefoto kamera nudi do 2x optičkog, s onda do 10x digitalnog povećanja pa se time ne može mjeriti s najjačim u areni ali taj je telefoto objektiv ionako najrjeđe korišten.
Samo dio snimljenih fotografija pregledajte u galeriji ispod, a još više na linku ispod.
👉preko 100 fotki punoj rezoluciji👈
iOS 14
iOS 14 sad više nije neko iznenađenje, barem ne onakvo kakvo je bio kad sam testirao prvi model serije 12. Među najvećim novostima u odnosu na sve dosadašnje verzije svakako su podrška za widgete na Početnom zaslonu i Medijateka aplikacija. Predstavljaju Appleov pogled na Android widgete i izbornik s aplikacijama.
Za nekoga kome će ovo biti prvi iOS je to ništa neobično, a svima onima koji su ranije koristili iPhone i iOS, promjena će biti poprilična.
I dalje izostaje svaki drugi oblik prilagodbe sučelja osim izmjene wallpapera i eventualnog uklanjanja svih aplikacija s Početnog zaslona pa ćete po njih na krajnju desnu stranicu u “Medijateku Aplikacija”.
Da, postoji i opcija igranja s aplikacijom Prečaci kroz koju nakon puno truda izgled Početnog zaslona možete poprilično izmijeniti, a na YouTubeu ćete pronaći sad već hrpu videa o tome.
Rešetka ikonica i dalje je fiksna pa u jedan red stane maksimalno četiri ikonice, a tako i u dok na dnu. Sučeljem se krećemo gestama popraćenim glatkim animacijama. Klizanjem s desnog dijela vrha zaslona spušta se Kontrolni Centar u kojeg možete dodavati vlastite prečace, a isti potez s lijevog dijela vrha zaslona, spušta Centar za obavijesti.
Statusna traka je ograničena pa u njoj nećete vidjeti ikonice propuštenih obavijesti pa ni onu koja podsjeća da ste stišali zvuk. To zna biti iritantno ali s vremenom prihvatite da je tako.
Za okorjela Android korisnika kao što sam ja, iOS 14 je dosad nešto najbliže onome, što bih koristio ali i dalje ima stvari koje mi nedostaju i koje su mi nespretne. Pozdravljam izbor zadanog web preglednika, email klijenta i tipkovnice. To je isto nešto što smo dugo čekali.
Ono što se nije promijenilo i bolje da nije, je da je iOS i dalje pod prstima super gladak u radu, a ažuriran je i po pet godina.
Odličan zaslon i stereo zvučnici čine iPhone 12 Pro super uređajem za surfanje internetom i multimediju. Apple Music nudi more glazbe za sve ukuse, a ne košta puno. Svakako bih prije plaćao mjesečni pristup neograničenoj bazi glazbe nego se naganjao s iTunesima i i dalje zamornom sinkronizacijom mp3-ica s računala.
App Store ima hrpu kvalitetnih aplikacija, a na iPhoneu predinstalirane dolaze iMovie, GarageBand te Appleove verzije Office alata. Nema, čega nema.
iPhone 12 Pro PERFORMANSE I BATERIJA
Apple A14 Bionic je 5nm čip i po Appleu jednostavno “najbolji SoC na tržištu”. Nemam baš razloga proturječiti im jer performanse su zaista fantastične. Sve, baš sve na iPhoneu 12 Pro je glatko, brzo i bez natruha zamora materijala. U prednosti nad iPhoneom 12 kojeg pokreće isti čip, 12 Pro ima 2 GB RAM-a više, dakle 6GB, a ima i 128GB podatkovne memorije u osnovnom modelu. To bi vam uz iCloud i Google Photos trebalo biti posve dovoljno.
Iz iskustva znam da će takvo iskustvo biti i nakon par godina, što nije uvijek slučaj u protivničkom Android taboru.
Top performanse prelijevaju se i u vrhunaravno gaming iskustvo. Najmodernije igrice i one najzahtjevnije, iPhone 12 Pro vrti bez muke i nekog zamjetnog zagrijavanja. Igranje na višu razinu podižu i odličan zaslon te stereo zvučnici.
Kvaliteta telefonskih poziva je odlična, a isto vrijedi i za GPS pozicioniranje na otvorenom. Podržane su i 5G mreže.
Već smo konstatirali da je Face ID autorizacija super cool no ne i ako vam je lice prekriveno maskom kao što je već godinu dana.
Baterija je istog kapaciteta kao na iPhone 12 odnosno 2815 mAh i to nudi posve pristojnu autonomiju s oko 6 sati uključenog zaslona, ovisno o tome kako ćete koristiti telefon.
Vjerujem da sad već svi znaju da punjača u paketu nema. Prodaje se zasebno, a u iStyleu originalni Appleov 20W punjač košta 219 kuna. Na njemu se za 30 minuta napuni do 60% pa za sljedećih 30 minuta negdje do 90%, a onda ovih 10% rastegne na još pola sata kako bi produljio vjek trajanja baterije. Sve skupa 0-100% je sat i pol na punjaču.
Bežično se puni sporo jer zapravo samo s MagSafe punjačem postiže 15W, no meni za punjenje noću to je posve u redu.
iPhone 12 Pro OCJENA
I za koga je onda iPhone 12 Pro? iPhone 12 Pro je za sve one koji Apple fanove koji žele nastaviti svoj život u Apple ekosustavu, a stižu s iPhonea X i starijih modela. U osvježenom izdanju nudi sve ono najbolje od Applea u i dalje relativno kompaktnim gabaritima.
Super zaslon, super kamere, top performanse, OK autonomija, odličan stereo zvuk i rekordna softverska podrška te sve ono što nudi Appleov ekosustav njegovi su glavni aduti.
Što se minusa tiče, meni osobno nedostaje Always ON prikaz obavijesti, a uova čudna vremena rado bih imao i čitač otisaka. Ta priča s punjačem odnosno bez njega je već old news, a da je skup isto nije ništa novo.
Birate li između iPhonea 12 i iPhonea 12 Pro, a 64GB memorije vam je malo, radije bih išao na iPhone 12 Pro jer uz 128GB memorije nudi i više RAM-a i više od kamera.
iPhone 12 Pro 128GB pronađite u iStyle.hr ponudi po cijeni od 9669 ili 1275€.
✅ PLUS | ⛔ MINUS |
✅fantastičan dizajn | ⛔visoka cijena |
✅izvrstan zaslon | ⛔nema Always ON |
✅izvrsne kamere | ⛔punjač se plaća dodatno |
✅top performanse | ⛔Face ID nepraktičan u doba pandemije |
✅stereo zvučnici | |
✅IP68 | |
✅novi iOS 14 | |
✅bežično punjenje (MagSafe) | |
✅najdulja softverska podrška na tržištu | |
✅5G | |
✅napredna zaštita zaslona od pucanja | |
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
U speckama piše aluminijski okvir, a u tekstu čelični. Kaže iOS 14.1, a u telefonu je (već) 14.4.
Mislim da je realan minus za mobitel ovog cijenovnog ranga 60Hz zaslon.
Da se radi o mobitelu od 2-3k kn onda ok, ovako je to po meni velika stvar
Je ali i pro ovih 60hz radi glatko i izgleda lijepo
Ma u to ne sumnjam ni malo, imam s10 koji isto ima top ekran, ali kad sam isprobao mobitele sa 90 i 120Hz, onda je to zbilja novo iskustvo koje top modeli moraju imati.
PS, jel ima zelenih tockica na pojedinim slikama? Sestra mi ima ovaj mob i ima taj problem tu i tamo, kad se gugla najcesce kazu da je razlog velika leća
Slazem se. Takodjer i baterija zasluzuje minus.
Ma bateriji ne fali ništa. Ne možeš imati kompaktan telefon i bateriju koja traje dva dana. Za jedan dan je posve dovoljno
Prvi link kad sam otvorio članak sam klinkuo performanse i BATERIJA 😀