Galaxy Z Flip 3 treća je generacija tog preklopnog telefona kompanije Samsung u manje od dvije godine. Donosi poboljšanja na gotovo svim najvažnijim poljima pa sad ima još bolje zaslone, performanse i kvalitetu izrade, a uz to je izdržljiviji no ikad dosad.
Nakon puna dva tjedna korištenja kao primarnog telefona, Galaxy Z Flip 3 5G uvukao se u moj džep puno više no što sam očekivao. Zašto je tako te gdje još ima mjesta za napredak doznajte iz ove recenzije.
GALAXY Z FLIP 3 SPECIFIKACIJE
Samsung Galaxy Z Flip3 | |
---|---|
6.7“ Foldable Dynamic AMOLED 2X FHD+ (1080 x 2640); 426ppi 120Hz Vanjski: 1.9″ Super AMOLED 260 x 512 | |
166 x 72.2 x 6.9 mm / 86.4 x 72.2 x 15.9-17.1 mm 183g Plastika sprijeda, aluminijski okvir, Gorilla Glass Victus straga stereo zvučnici: DA Vodootpornost: IPX8 | |
Snapdragon 888 (5 nm) (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) Adreno 660 | |
128/256GB microSD: NE | |
8GB | |
3300mAh 15W žično 10W bežično 5W reverzibilno | |
Straga: 12 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.55″, 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1.12µm Selfie: 10 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1.22µm | |
Straga: 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ Selfie: 4K@30fps | |
čitač otiska na boku | |
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, 5.1, A2DP, LE; A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS 3.5mm audio: NE IR Univerzalni daljinski: NE FM Radio: NE NFC: Da Ultra Wideband (UWB): NE | |
pretraži cijene na nabava.net |
GALAXY Z FLIP3 DIZAJN I ERGONOMIJA
Generalno gledano, koncept se u odnosu na originalni Galaxy Z Flip od prošlog proljeća nije mijenjao. Za razliku od Galaxy Z Fold serije, koja predstavlja hibrid telefona i tableta, Z Flip je klasičan smartphone, kojeg prije spremanja u džep preklopite kao nekadašnje preklopne mobitele.
Njegov glavni, unutarnji zaslon je prostrane dijagonale 6.7 inča mada uži, a viši od uobičajenih 20:9 zaslona danas. Okvir zaslona simetrično je tanak sa svih strana i izdignut iznad plastičnog zaslonskog panela prekrivenog PET filmom, koji ga štiti.
U rupici u zaslonu je 10MP selfie kamera, a u gornjem bridu nosi slušalicu poziva odnosno zvučnik koji s onim na donjem bridu nudi stereo zvuk.
Okvir telefona izrađen je od ojačanog aluminija, a dva dijela telefona povezuje poboljšana šarka. I dalje je to uz plastični zaslon najslabija točka po pitanju konstrukcije, no sad ne propušta vodu ni tekućine pa je Galaxy Z Flip 3 IPX8 vodootporan do dubine od 1.5m do 30 minuta. Imajte na umu da ovaj certifikat ne jamči zaštitu od krutih čestica, poput pijeska koje bi ako se podvuku pod zaslon imale poguban efekt.
Ispružen ili rasklopljen ako vam je tako draže, Z Flip 3 je prilično tanak i elegantan telefon, a preklopljen doslovno dvostruko deblji ali ukupnom površinom manji pa lakše stane u prednji džep.
Na lijevom boku ima ladicu za samo jedan nano SIM. Na suprotnoj strani su tipka Power s čitačem otisaka i tipka kontrole glasnoće, obje na gornjem dijelu poviše šarke pa bi nekima mogle biti i previsoko.
Na vrhu je sekundarni mikrofon, a dolje USB C, zvučnik te još dva mikrofona. 3.5mm audio jacka nema.
Pogled s leđa u mojem slučaju nudi dvobojni dizajn, kombinacije crnog i krem Gorilla Glass Victus stakla. Dva dijela povezuje metalna šarka sa Samsung logom. Na gornjem dijelu su dvije kamere s LED bljeskalicom ispod te sad značajno većim, čitljivijim i upotrebljivijim sekundardnim AlwaysON zaslonom.
Šarka je prilično čvrsta pa je otvaranje jednom rukom nešto teže ali može se, a ono zadovoljstvo završavanja poziva zatvaranjem je zajamčeno. Z Flip 3 Flex Mode omogućuje postavljanje telefona u djelomično rasklopljenom stanju pod puno kutova, što je i softverski popraćeno. To je naročito praktično pri snimanju kamerom, kako selfie kamerom tako i objektivno boljim glavnim kamerama na leđima. Okidati selfie i snimati se nikad nije bilo ovako lagano.
U ovih dva tjedna intenzivnog korištenja Z Flip 3 me uvjerio u svoju robusnost i kvalitetu izrade. Dojma sam da je Samsung napravio zaista odličan posao. Kako će se ponašati na duge staze, vidjet ćemo s vremenom.
GALAXY Z FLIP3 ZASLON(I)
Baš kao i dva Flipa prije njega i Z Flip 3 dolazi opremljen s dva zaslona. Glavni, onaj u kojeg ćete gledati većinu vremena je unutra, a riječ je o plastičnom 6.7“ Foldable Dynamic AMOLED 2X zaslonu u FHD+ rezoluciji i sa 120Hz osvježenjem.
Vanjski zaslon je narastao značajno i sad je dijagonale 1.9 inča, isto tako AMOLED osjetljiv na dodir. Podržava AlwaysON prikaz, uključuje se na kucanje pa prikazuje pristigle obavijesti, kontrolu reprodukcije glazbe do 5 widgeta, grafike i nekoliko tema prikaza točnog vremena.
Šteta je što nema automatsku regulaciju osvjetljenja već ćete to morati činiti ručno povlačenjem s vrha zaslona kad prikaže klizač jačine osvjetljenja i prečac zvučnog profila.
Taj sekundarni zaslon sad je i značajno upotrebljiviji za kadriranje pri snimanju selfie fotografija i videa glavnim kamerama pa čak i bez rasklapanja telefona.
Glavni zaslon naravno ima horizontalni pregib po sredini jer zasad bolje opcije jednostavno nema. Utješno je što ga nakon par sati korištenja uređaja jednostavno više nećete primjećivati. Pogotovo je tako za onoga tko telefon drži u ruci, dok ga oni koji vam gledaju preko ramena pod drugim kutom primjećuju značajno više.
Osjetit ćete ga i pod prstom dok skrolate kroz sadržaje no ni to nije nešto zbog čega biste ovaj telefon trebali zaobići.
Zaslon je realno zaista lijep. Oštar je i glatkog prikaza što može zahvaliti i 120Hz stopi osvježenja. Boje su izražene, a svjetlina značajno bolja no na prethodnicima pa je i na suncu čitljiv bez problema.
I on podržava AlwaysON prikaz te buđenje i isključivanje kucanjem.
Pod prstima nije odveć plastičan, mada je nedvojbeno ljepše packati po staklu. PET zaštita koja ga prekriva nešto više od uobičajenog kupi masnoće i otiske prstiju.
U ležećoj orijentaciji zbog izduženog formata, crne trake sa strane dok gledate video još su deblje i to ćete primijetiti dok video ne razvučete preko cijele dijagonale.
Sve u svemu, povećanje vanjskog zaslona i podizanje stope osvježenja unutarnjeg ekrana velik su korak u pravom smjeru. Pregib neće nestati tako lako.
GALAXY Z FLIP3 KAMERE
Ono gdje Samsung nije učinio značajna unaprjeđenja u odnosu na prethodne modele Galaxy Z Flip serije su kamere. Galaxy Z Flip 3 tako ima identične 12MP kamere izvana i 10MP selfie kameru unutra. Riječ je o solidnim pa i odličnim kamerama ali ne na razini onih koje nudi Galaxy S serija.
Izvana su dakle 12MP f/1.8 glavna kamera s Dual Pixel PDAF autofokusom i OIS stabilizacijom, a uz nju i ultra-širokokutna. Snimaju 4K do 60fps video.
Sučelje kamere podržava hrpu režima snimanja poput portretnog, noćnog, profesionalnog fotoaparata i video kamere, redateljskog i sličnih.
Realno snima odlične fotografije u raznim uvjetima. Lijepo zamućuje pozadinu iza subjekata, ima bogat dinamički raspon i živu reprodukciju boja. Galaxyem S21 Ultra ćete naravno snimiti još bolje fotke, no realno se ni ovima nema puno toga za zamjeriti.
Dok snimate fotografije glavnim kamerama bez rasklapanja telefona koristeći vanjski ekran, snima fotografije četvrtastog formata, što sam tek kasnije skužio.
Nedostaje mu dakle telefoto kamera, koju danas imaju i daleko jeftiniji telefoni, no meni osobno ne nedostaje naročito.
Jedan dio snimljenih fotki snimljenih Galaxy Z Flip3 kamerama pogledajte u galeriji ispod, a primjere videozapisa u video recenziji na kraju.
ANDROID 11 + One UI 3.1.1
Tipičan Samsungov One UI ovdje počiva na Androidu 11, a donosi neke optimizacije ponajprije kako bi se prilagodio savitljivom zaslonu.
Ako ste koristili bilo koji od friških Samsung telefona, sučelje će vam i ovdje biti poznato. Podržava Teme, prilagodbu rešetke ikonica, navigacijsku traku i geste, a nudi i praktičan rubni izbornik.
U njega možete postaviti i prečace na parove aplikacija za prikaz na podijeljenom zaslonu pa upariti recimo YouTube i WhatsApp za gledanje videa dok chatate.
Krajnja lijeva stranica Početnog zaslona je Google Discover Feed, a po Centar za obavijesti ne morate prstom sve do vrha zaslona.
Sučelje je i zbog 120Hz osvježenja zaslona pod prstima glatko i fluidno s finim animacijama. Za ovu lovu ništa drugo ni ne očekujemo.
Zaslon svojim formatom možda nije idealan za gledanje filmova ali daleko od toga da nije dobar. Stereo zvučnici su glasni i nije ih lako zagušiti prstima. 3.5mm audio jack je izostao pa ćete slušalice priključivati na USB C ili ćete preći na bežične. Kvaliteta zvuka je odlična.
Googleov paket aplikacija kao i obično nadopunjen je nekim Samsungovim aplikacijama i alatima i vjerujem da ćete pronaći sve što vam treba.
GALAXY Z FLIP3 PERFORMANSE I BATERIJA
Za zaista odlične performanse Galaxy Z Flip3 telefona brine se 5nm Snapdragon 888 s 8GB RAM-a i 128/256GB podatkovne memorije. Memorijskim konfiguracijama, Samsung je u neku ruku učinio korak unatrag jer njegovi prethodnici su imali 256GB u baznom odnosno jedinom modelu. Nema ni utora za microSD pa će vam tih 128GB morati biti dosta.
Uz gladak rad sučelja, možete računati i na super gaming performanse uz nešto osjetnije zagrijavanje nakon duljeg igranja. To ne treba čuditi jer jer riječ o vrlo tananom gadgetu. Pad performansi zbog grijanja nisam zamijetio.
Čitač otisaka smješten na boku brz je pouzdan i precizan. Možda je mrvicu previsoko, no i na to se naviknete brzo. Uz njega ima i Face Unlock selfie kamerom.
Galaxy Z Flip 3 je i 5G telefon pa podržava super brz pristup internetu u pokretu, a kvaliteta poziva je na visokoj razini. Nisam imao problema ni s Wi-Fi povezivošću, NFC-om ni GPS pozicioniranjem.
Napretka u odnosu na prethodnike nema ni po pitanju autonomije i punjenja. Kompaktni gabariti ne ostavljaju previše prostora za bateriju, koja ovdje iz dva dijela daje ukupno 3300mAh. To se manifestira s ipak manje sati uključenog zaslona no što biste htjeli.
U mojem slučaju je to bilo posve dovoljnih 5-6 sati aktivnog buljenja, a na punjač je morao svaku noć, nekad i predvečer. Puni se žično i bežično no i tu zaostaje s tek 15W punjenjem kojemu do 100% treba 90 minuta. Sposoban je i bežično puniti druge Qi uređaje na svojim leđima.
GALAXY Z FLIP3 OCJENA
Postavlja se pitanje za koga je uopće Galaxy Z Flip 3 pa i slični preklopni pametni telefoni. Koja mu je uloga?
Galaxy Z Flip 3 5G je flagship Android smartphone za sve one koji žele nešto drugačije i žele telefon s velikim zaslonom koji stane u svaki džep. Čučnuti i sjesti u auto s 6.7-inčnim telefonom u prednjem džepu nerijetko je bolno. S Galaxyem Z Flip3 nećete imati takvih problema.
Zadovoljstvo javljanja na pozive otvaranjem i prekidanje poziva zatvaranjem telefona isto je nešto što klasični smartphonei ne nude.
Praktičnost postavljanja telefona u različite položaje pri snimanju i video pozivima kroz značajku Flex Mode također nećete dobiti nigdje drugdje.
Zaslon je unatoč pregibu jako lijep i u to sumnjati ne trebate. Performanse i kamere su odlični mada nema telefoto kamere.
U izdržljivost i kvalitetu izrade zaista nemam razloga sumnjati barem ovako iz dvotjednog druženja pa jedini opipljivi, rekao bih, bitni minus o kojem trebate razmisliti je autonomija. Je li vam 5-6 sati SOT-a na jednom punjenju u danu dovoljno. Moralo bi biti, no nismo svi istih navika i potreba.
Sve u svemu, mislim da je Galaxy Z Flip 3 5G najbolji preklopni mobitel kojeg danas možete kupiti.
Što vi mislite o Galaxyu Z Flip 3?
✅ PLUS | ⛔ MINUS |
✅ preklopan dizajn nudi veliki zaslon koji stane u džep | ⛔nešto slabija autonomija |
✅ jako lijep glavni zaslon | ⛔nema telefoto kamere |
✅ veći praktičniji vanjski zaslon | ⛔plastični zaslon osjetljiviji na grebanje |
✅ odlične kamere | ⛔sporije punjenje |
✅ odlične performanse | ⛔dual SIM samo uz eSIM |
✅ Flex Mode | |
✅ IPX8 vodootpornost | |
✅ stereo zvučnici |
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Iskreno ovi telefoni sa savitljivim ekranom su po meni glupost.
Prave zamjenu za nesto sto nije potrebno. Puno je lakse nositi 6.5 incha nego nego 17mm debljine.
Totalno promasen koncept, bolje da su ta sredstva ulozili u bezelless tehnologiju i tehnologiju kamera ispod ekrana.
bježite od toga,ja sam imo motorolu razr i blisno tj.odljepio se ekran i otkanto me t-com
ova koncept mi se više sviđa nego li fold. naravno, najveći problem za svu stoku sitnog zuba (i sam sam taj) je cijena. vrijeme radi svoje pa se nadam da će i druga plejada proizvođača vremenom moći proizvesti cjenovno dohvatljive uređaje
128GB je smiješna memorija, kamere su mu dosta slabe noću. Koncept je fora i praktican je, ali deblijna mu baš i ne pristaje dok je preklopljen. Baterija je slabašna. Cijena baš i nije popularna i nekad je SGH preklopna srebrna serija bila zanimljivija i ekskluzivnija nego današnji Flip. Po meni jedan blagi Ne. Ne mogu zamisliti npr.svoj telefon da se preklapa na pola.
Oduvijek su mi preklopni telefoni bili bez veze još od onih dana kada su imali tipke, za svaku glupost morao si ga otvarati, najdraži koncept mobitela mi je bio slider tj. klizni.
Meni su klizni isto bili fora, Inov8 i D serija Samsung te Nokia N serija itd. No od kliznih sam imao Xperia Pro i Xperia X2. Lijepi mali kompjuteri su to bili. Samsung je pobrao koncept E90 za Fold seriju. Doma imam zaostali E251, ali bez opreme i fora je kako brzo možeš do tipkovnice i sadržaja. Nekad je svaki model imao svoj dizajn. Sad moraš gledati specifikacije na papiru i čuditi se cijenama. Više nijedna značajka nije tu sama po sebi. Sve čovjek prvo treba preispitati i gledati recenzije. Nekad smo u Bugu čitali recenzije i listali..
“…u Bugu čitali recenzije i listali..” e to su bili vremena, a bili su i oni časopisi MOBY i MOBIL. Najdraži od Samsunga mi je bio klizni SGH D900i lagan mali kompaktan, iako funkcijama je bio dosta ograničen u ono vrijeme naspram npr. Nokie. Imao sam sve serije kliznog Nokia Navigatora a i meni najdraža Nokia E66, pa onda ona N81. Ma bilo je tu svega, sad me samo pere nostalgija, danas mobitele razlikujemo jedino po izgledu stražnjeg modula kamere.
Najljepša je bila klizna N85 iako najbolja N82 jer je imala Xenon flash. D600 i D900 su isto bili super.
Sviđa mi se taj koncept ali pričekao bi još bar dve generacije da se taj preklop ne vidi, ostalo totalno fora 👌
Sasavo,preklopni digitron
čisti promašaj i navlakuša,nikada ovo ne kupujte,nikada pogotovo u t-comu ili ostalim jer su svi isti,ja sam tele se navuko u akciji preko t-coma i popušio sa najnovijom preklopnom motorollom,prekrasan na izgled,savršeno pakovanje,kvalitene slušalice,ma šik,nakon 3 mjeca mi se počeo odljepljivati zaslon,doneso u centar reklamirati,poslan navodno njihovom servisu koji je guzonja njihov uvlakač i napali me da sam ja krivac,nemojte se dati prevariti jer da sam znao nikada a još ga godinu dana odplačujem,to su preklopni čisto sranje,motorole nigdje više nema a ni ovoga sigurno nebude
Nemozes motorolu usporedivat sa samsungom, ima sam davno motorolu razer to je bio najljepsi mobitel ali toliko smece, stisnes broj 1 na ekranu 9, usrid razgovora prekine se veza….. Kao da usporedujes ladu sa mercedesom.
Sta se tice ovog modela meni je ovo super i da je jeftiniji sigurno bi ga uzeo, ovako se nadam da ce vise modela u buducnosti izlazit i da ce cijena takvih preklopnih modela pasti, pa budem i ja piknuo jednog.
Problem je da Motorola=Lenovo. Znamo kakav šrot su im bili telefoni. Ovako se kite imenom koje to nije. Nokia je sličan slučaj s HMDom. Jedono što im 3310 2017 stvarno valja. Problem kod preklopnih telefona je upravo ta tanka plastična folija koju zovu ekranom a možeš je oštetiti noktom, olovkom, zrncem pijeska i slično. Pixel se lako ubije pa razvuče crtu po cijeloj foliji. To nisu čvrsti ekrani da možeš tapkati po njima. Fold3 sam isprobao i skoro ništa nije bolji od Fold2. Malo ljepše radi ekran i još je čvršći hinge i nemoguće ga je otvoriti jednom rukom, trebaju… Read more »
okoliš se manje zagađuje kad se punjač isporuči u istom pakiranju kao i smartfon, a ne u dodatnoj ambalaži koju kupci dodatno plaćaju, s još dodatne plastike, kartona i papirologije. Samsung i Apple su time postali još veći zagađivači planete