Nova iPhone 13 serija stigla je u hrvatsku i ponudu ovlaštenog distributera iStyle. Ponovno imamo četiri modela, a ovdje se bavimo Pro modelima koji su izuzev razlika u velični, dijagonali zaslona i kapacitetu baterije zapravo identični.
Koliko su dobri, što to novoga donose u odnosu na prethodnike te za koga su, a za koga ne, doznajte iz ove recenzije.
iPhone 13 Pro (Max) SPECIFIKACIJE
iPhone 13 Pro i Pro Max | |
---|---|
6.1 ili 6.7″ Super Retina XDR OLED 120Hz, HDR10, Dolby Vision FHD+ (1170 x 2532) 460ppi ili (1284 x 2778) 458ppi | |
146.7 x 71.5 x 7.7 mm i 204g Pro 160.8 x 78.1 x 7.7 mm i 240g Pro Max Ceramic Shield staklo straga i sprijeda, okvir nehrđajući čelik stereo zvučnici: DA Vodootpornost: IP68 do 6m do 30 min | |
Apple A15 Bionic (5 nm) (2×3.22 GHz Avalanche + 4xX.X GHz Blizzard) Apple GPU | |
128/256/512GB 1TB microSD: NE | |
6GB | |
3095 mAh / 4352 mAh 23W / 27W žično 15W MagSafe 7.5W Qi | |
Straga: 12 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1.9µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 12 MP, f/2.8, 77mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/1.8, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF TOF 3D LiDAR scanner (depth) Selfie: 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.6″ SL 3D, (depth/biometrics sensor) | |
Straga: 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps Selfie: 4K@24/25/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS | |
Face ID | |
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band; Bluetooth 5.0, A2DP, LE; A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS 3.5mm audio: NE IR Univerzalni daljinski: NE FM Radio: NE NFC: Da Ultra Wideband (UWB): DA | |
pretraži cijene na nabava.net |
iPhone 13 Pro (Max) DIZAJN I ERGONOMIJA
U pogledu dizajna u odnosu na prethodnike iPhone 13 Pro i Pro Max donose vrlo malo novosti. Posve ravna fronta i poleđina upareni su opet s plosnatim okvirom, na Pro modelima izrađenom od nehrđajućeg čelika.
Notch je i dalje tu ali je kako u Appleu kažu 20% uži. Postigli su to preslagivanjem komponenti koje sadržava, pri čemu je slušalica poziva premještena na vrh uz sam brid. Nekog naročitog benefita tog užeg notcha realno nema jer u statusnoj traci i dalje nema mjesta za postotak baterije, a sam notch nešto je viši pa se zapravo ne dobiva više zaslonske površine.
Okvir ekrana poslovično je nešto deblji od onih u premium segmentu Android telefona, no to neće nikome smetati. Raspored otvora i gumba po okviru također će svima koji su dosad koristili iPhone biti poznat.
Lijevo su tipke kontrole glasnoće i sklopka zvučnog profila te ladica za jedan nano SIM. Na desnoj strani je Power tipka. Gore nema ničega, a dolje je opet Lightning port sa zvučnikom s jedne i mikrofonom s druge strane.
Na leđima je još veći modul trostruke kamere s 3D ToF senzorom i LED bljeskalicom te mikrofonom. Dolje niže je Apple logo i to je to.
iPhoneom 13 Pro s 6.1-inčnim ekranom kudikamo je lakše baratati jednom rukom no s velikim i prilično teškim Max modelom koji fura 6.7″ zaslon i masu od 240g.
Kvaliteta izrade i dojam u ruci opet su na najvišem nivou, a vodootporni su po certifikatu IP68 do dubine od čak 6m do 30 minuta. Frontu i leđa štiti Appleovo Ceramic Shield staklo.
U ovih tjedan dana nikakvih tragova korištenja nije zadobio ni jedan ni drugi, no ne sumnjam da će većina svoj iPhone 13 Pro ionako zaštititi maskom.
Bridovi imaju sjajnu završnu obradu pa skupljaju otiske prstiju dok od toga aluminijski mat okvir nePro modela ne pati.
iPhone 13 Pro (Max) ZASLON(I)
Oba iPhone 13 Pro telefona opremljena su odličnim OLED zaslonima koje Apple naziva Super Retina XDR. U suštini je riječ o LTPO panelima u FHD+ rezoluciji (1284 x 2778) ali po prvi put u povijesti iPhonea s adaptivnom stopom osvježenja zaslona koja ide do 120Hz.
Apple te svoje zaslone naziva ProMotion zaslonima, a dinamički ovisno o tome što se na zaslonu prikazuje, prilagođavaju stopu osvježenja u rasponu od 10-120Hz. Budući da je iOS ionako oduvijek gladak i fluidan pod prstima, nekog velikog benefita tog 120Hz osvježenja, teško da ćete uočiti dok je u Android taboru to itekako uočljivo.
iPhone 13 Pro ima 6.1″, koji dijagonalom posve zadovoljava, dok iPhone 13 Pro Max ima raskošni 6.7-inčni zaslon za još ljepše uživanje u videu i igricama. U oba slučaja je posve ravan, odnosno bez ikakvih zakrivljenja.
Prikaz boja je izražen, crne su duboke, čitljivost pod kutom uzorna, a osvjetljenje odlično za korištenje unutra i vani na otvorenom.
Špekuliralo se o konačnoj implementaciji AlwaysON prikaza obavijesti, no Apple ga ni na iPhone 13 seriji nije ponudio. To je realno jedino što se ovim zaslonima može zamjeriti, uz notch na vrhu.
iPhone 13 Pro (Max) KAMERE
Apple ni s iPhone 13 serijom nije pao pod utjecaj rata megapikselima u Android svijetu. iPhone 13 Pro i Pro Max imaju sveukupno četiri 12MP kamere, jednu sprijeda i tri straga.
Selfie kamera sprijeda nije se mijenjala u odnosu na prethodnu seriju, no snima vrlo dobre portretne selfie fotke i video do 4K 60fps. Opremljena je žiroskopskom EIS stabilizacijom.
Straga su isto tako tri 12MP kamere te 3D ToF senzor za izmjeru dubine. Glavni je senzor još veći u odnosu na prethodnu generaciju s pikselima veličine 1.9µm, dual Pixel PDAF autofokusom te Sensor Shift OIS stabilizacijom, kakvu sad imaju sva četiri iPhone 13 modela. Objektiv je otvora blende f/1.5.
Uz nju ima još i 12MP ultra-široku s autofokusom i makro režimom te 12MP telefoto kameru s 3x povećanjem i OIS-om.
Onaj čvrsti stav da oni znaju najbolje kako to fotke trebaju izgledati s vremenom se ipak ublažio pa iako nisu implementirali nikakav ručni režim snimanja kakav nude Android telefoni, sučelje kamere sad ipak nudi određenu dozu kontrole.
Uz standardni Foto režim snimanja uz usmjeravanje fokusa i kompenzaciju ekspozicije te Portretni režim i odabir objektiva, sad se nude i tzv. Stilovi. Apple inzistira da to nisu filteri, a nudi se nekoliko različitih koje donekle možete i prilagoditi i pohraniti kao zadane. Tako ćete ako to želite snimati fotke izraženih boja kako to čine Samsungovi telefoni.
Dodan je i Filmski režim snimanja videa koji omogućuje dinamičko premiještanje fokusa tijeko snimanja, automatski pa i naknadno u već snimljenom videozapisu. Tu je kvaliteta videa ograničena na 1080p, a rezultati će uvelike ovisiti o količini svjetla. Više je gimmick nego nešto na čemu biste temeljli odabir telefona.
iPhone 13 Pro i 13 Pro Max poslovično snimaju odlične fotografije s realnom reprodukcijom boja i hrpom detalja. I noću impresivno izvlače maksimum svjetla i detalja.
Video je opet možda i najbolji u klasi s puno detalja i izvrsnom stabilizacijom te neprimjetnim prijelazom između triju objektiva. Tako da ako često snimate video, iPhone 13 serija opet se nameće kao odličan izbor iako se u Android taboru danas nudi i 8K video.
iOS 15
Lanjsko ažuriranje iOS-a svakako je bilo impresivnije od ovogodišnjeg. iOS 15 donosi još neka dodatna poboljšanja no ništa baš spektakularno, a dobar dio toga će stići i naknadnim ažuriranjima.
Opcija postavljanja widgeta na Početni zaslon i Medijateka aplikacija i dalje su tu. Kontrolni centar i dalje je jednako prilagodljiv prečacima, a povlači se i dalje s desne strane vrha zaslona. Centar za obavijesti povlači se s lijeve strane vrha zaslona i sad nudi sažetke obavijesti u različita doba dana.
Ažurirane su neke nativne aplikacije poput Safari preglednika koji sad adresnu traku može prikazivati na dnu i na vrhu zaslona. FaceTime će ponuditi dijeljenje i zajedničko gledanje filmova i slušanje glazbe tijekom video poziva.
Generalno gledano, iOS iskustvo je manje, više isto kao na iOS-u 14. Ono što je važno je da je sučelje pod prstima glatko i fluidno s finim animacijama. iPhone korisnici će vam svjedočiti da će takvo biti i četiri godine nakon što ga po prvi put pokrenete.
Ja osobno nisam ni u direktnoj usporedbi s iPhone 13 i iPhone 13 mini s 60Hz zaslonima primijetio da je sučelje išta glađe na ovim Pro modelima sa 120Hz osvježenjem pa tome po mom mišljenju ne treba pripisivati neki poseban značaj.
Na oba ćete telefona uživati u multimediji. Zasloni su izvrsni, a stereo zvučnici dovoljno glasni i s kvalitetnim zvukom. 3.5mm audio jacka nema nijedan iPhone 13 model pa ćete ili bežično ili ćete kupiti slušalice, koje se priključuju na Lightning port.
Appleov set aplikacija impresivan je kao i inače, a App Store nakrcan hrpom u pravilu kvalitetnih aplikacija. Pronaći ćete sve što želite.
iPhone 13 Pro (Max) PERFORMANSE I BATERIJA
Sva četiri iPhone 13 modela imaju novi Apple A15 Bionic 5nm šestojezgreni pogonski čip, koji donosi još bolje performanse i energetsku učinkovitost. Na ovim Pro modelima uparen je s 6GB RAM-a te memorijskim konfiguracijama od 128/256/512GB i 1TB.
Performanse su apsolutni top i tu nema nikakve dvojbe. Sučelje je pod prstima glatko, web stranice otvaraju munjevito, a ne muče se ni s najzahtjevnijim igricama. Pri igranju, na poleđini se osjeti određena toplina gore pri vrhu ali bez posljedica na performanse.
Face ID jedini je oblik biometrijske autorizacije. Kao i obično pouzdan je i brz čak i u totalnoj mrčini, s naočalama i bez njih ali s maskom na licu ne šljaka uopće osim ako na ruci nemate Apple Watch. U to ime u vremenima u kojim živimo, dobar stari čitač otisaka prstiju bio bi bolja opcija.
S kvalitetom poziva na ova dva iPhone 13 Pro modela nisam imao. Podržavaju naravno i 5G mreže, a i GPS lokacijske usluge šljakaju perfektno. NFC za Apple Pay također imaju.
Pri predstavljanju novih iPhone 13 telefona, Apple se pohvalio s 1.5 do 2.5 sati više korištenja na jednom punjenju. Dobra vijest je što nisu lagali. Autonomija zaista jest bolja no na prethodnicima, što je rezultat fizički većih baterija 3095mAh i 4352mAh te novog A15 čipa.
Na oba sam iPhone 13 Pro modela bez problema izvlačio cijeli dan s preko 7 sati uključena zaslona.
Pune se žično i bežično, veći može primiti do 27W, a manji do 23W na žici. Realno ćete ih s nekim 30W punjačem do 100% napuniti za oko 90 minuta, što je znatno sporije no što se nudi u Android taboru. Podržano je i 15W Magsafe punjenje te 7.5W Qi punjenje.
iPhone 13 Pro (Max) OCJENA
Apple je cijelom iPhone 13 serijom napravio odličan posao pa tako ne trebate sumnjati ni u iPhone 13 Pro i Pro Max. Top hardver i softver s izvrsnim kamerama, najboljim zaslonima dosad i najboljom baterijom dosad.
Ako ste već uronjeni u Appleov eko sustav iPhone 13 Pro i Pro Max laka su preporuka za sve osim za one koji već koriste iPhone 12 Pro ili Pro Max u odnosu na koje ipak ne donose tako značajan upgrade.
Budući da su zapravo identični u svakom pogledu, u zbilji birate samo veličinu odnosno cijenu.
Nekih realnih minusa osim vrlo visoke cijene nemaju, osim možda što i dalje nisu ponudili nekakav AlwaysOn prikaz.
Da biram za sebe, išao bih radije na iPhone 13 Pro jer mi je Max nekako preglomazan, no to ovisi o osobnim preferncijama.
Cijelu iPhone 13 seriju pronađite u ponudi iStyle trgovina i webshopova. iPhone 13 Pro 128GB košta 9689 kuna, a
iPhone 13 Pro Max 128GB 10549 kuna.
✅ PLUS | ⛔ MINUS |
✅ top dizajn, kvaliteta izrade i dojam u ruci | ⛔visoka cijena |
✅ izvrsni zasloni | ⛔nemaju AlwaysON ni notifikacijsku LED-icu |
✅ odlične kamere | ⛔iPhone 13 Pro Max glomazan i težak |
✅ možda i najbolji video u klasi | ⛔dual SIM samo uz eSIM |
✅ odlične performanse | |
✅ odlična autonomija | |
✅ IP68 vodootpornost | |
✅ stereo zvučnici | |
✅ super gladak i optimiziran iOS | |
✅ bogat eko sustav i integracija s drugim uređajima |
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Potpisujem sve gore navedeno (I13 PRO 256GB). Max mi je prevelik, a nedostatke kompenziram sa Galaxy Note 20 Ultra (muzika i duži video klipovi).
P.S. jedino što autor na ovim fotkama izgleda starije nego sa Iphone 10 😉.
Ubiše ga ove učestale recenzije…
Max ti je velik, ali Note 20 Ultra nije?
Vidiš da na “i13Pro” ne može slušati muziku niti pustiti dugi video, ima ga za GIFove.
Vjerujem da se Bozo referira ponajviše na širinu Maxa. Jest da je to 6.7″ zaslon, ali realno je iskoristivo 6.4″, 6.5″ zbog zubine, a Ultra je još uvijek uži od iPhonea, iako ima 6.9 potpuno iskoristivih inča i lakši je nekih 15%…
Naravno da je, zato i nisam kupio I13 MAX.
Nisam impresioniran, notch je i dalje oduran, a cijene su kod nas za 128GB skuplje nego 1TB vani. I jafni je da nema punjača ni slušalica. Nisu ništa bolji od Kineza koji uz svaki gadget daju samo micro USB kabel.
Kako na Safariju vratiti da adresna traka opet bude na vrhu?
Ides u postavke, nadjes Safari i pod “Kartice” odaberi “Jedna kartica” i imas na vrhu 😉
Ides u Postavke – Safari – Kartice – i oznacis “Jedna kartica” 😉
Prosto k’o pasulj. Zna netko kako da otvorim kalkulator na iPadu?
Kontaktiraj Customer Support;tvoj problem zahtjeva intervenciju strucnjaka….
Sonični, bila je to šala mala. Grohotom smo se svi nasmijali i idemo dalje za iste pare!
https://www.actualidadiphone.com/hr/por-que-el-ipad-no-tiene-calculadora/
P.S. Tekst je na hrvatskom i vrijedi ga procitati.
Top dizajn? Hahahaha ok. Manji notch je imao p20 prije četiri godine. Kvaliteta izrade i dojam u ruci vrhunski – slažem se. Ponajbolji mobitel na tržištu – definitivno. Ali dizajn tragedija, lightening port tragedija. I ne, nisam Apple hejter, koristim dobar dio njihovih proizvoda.
Telefoni imaju samo rupice gdje su kamere, a iPhone ima iznad ekrana crknuti dio ekrana ko na busu kad ne piše relacija.
E ovo potpisujem, bio sam njihov korisnik do prije 2 godine i malo mi je dosadilo to sve, taj eko sustav, ograničenja, kašnjenje za androidima i fuckin lightning…stoga se prebacio na android (note 20 pa sad s21 ultra) i za sada zadovoljan. Iskreno se nadam nekoj revoluciji u apple-u da se jednog dana opet vratim ako mi ovo dosadi 😉
Previše toga iritira, notch im je dosadniji i iritantniji od kombinacije covida i komarca zajedno, trebao bi imati specificirane dimenzije jer je poput tumora za telefon da se samo širi. Ne daju opremu, podrška je loša(usporavaju telefone i softverski smanjuju bateriju), zamjene i servisi maksimalno skupi i neisplativi, nekompatibilnost bežičnog povezivanja na mnoge sustave i gadgete, a samo prijenos podataka traži više expertize nego izraditi tehničku dokumentaciju za space shuttle. I za kraj NE, nema najbolje kamere, nema najbolji ekran, ne puni se najbrže, nije najjeftiniji među najskupljima i kaska sa svime po 5 godina za tržištem pa bi za… Read more »
Uvijek iste plačipizde komentiraju Iphone članke! Bezveze kontaminirate stranicu i nepristrane recenzije. Toni isključi sve komentare koji nisu u domeni, nekog rješavanja problema, savjeta i slično…. Sveznalice nek naprave svoju stranicu, pa nek tamo liječe svoje frustracije
Vidi se tko je frustriran haha. Ne možeš podnijeti ničije mišljenje, ako si zaposlenik kod njihovog zastupnika onda radije pomagaj ljudima dok ih kradu kod popravka odnosno prisilne zamjene uređaja. Da nekakvu korist od tebe imaju.
Htjela bi uzeti 13 pro pa me zanima da li je realno 128 GB premalo i da li se isplati platiti skuplje za 256 GB?