2021. je u mnogočemu Ultra godina, a nakon nekoliko Ultra telefona dobili smo i prvi Ultra pametni sat. Ticwatch Pro 3 Ultra nasljednik je lanjskog modela Ticwatch Pro 3, kojeg sam također isprobao.

Mobvoi ovdje suptilno poboljšava prokušani recept s Dual Display dizajnom, moćnim pogonskim čipom i najboljom autonomijom u Wear OS taboru u još otpornijem izdanju.

Ticwatch Pro 3 Ultra KLJUČNE ZNAČAJKE

SoC4x Snapdragon Wear 4100 12nm Mobvoi dual processor system
Memorija1GB
RAM8GB
Zaslon1.4″ AMOLED + FSTN LCD zaslon ( 454×454 )
Senzoriakcelerometar, žiroskop, barometar, SPO2, senzor otkucaja srca, senzor ambijentalnog osvjetljenja, NFC, GPS
Baterija577 mAh (72 sata Smart Mode, do 45 dana deklarirano Essential mode)
Gabariti47 x 48 x 12.3 mm
Masa43g
Zvučnik i mikrofonDA/DA
PovezivostBluetooth 5.0, Wi-Fi, NFC
OtpornostIP68 Pool Swim/MIL-STD-810G
SoftwareGoogle Wear OS 2.0

Ticwatch Pro 3 Ultra DIZAJN i ERGONOMIJA

Neke naročite razlike u izgledu ovaj Ultra model naspram Ticwatcha 3 Pro nećete tako lako uočiti. Najveća promjena je drugačiji, no i dalje vrlo udoban i izdržljiv 22mm izmjenjivi gumeni remen. Okvir istog 1.4″ okruglog zaslona također je nešto drugačiji.

Kućište je opet izrađeno od kombinacije nehrđajućeg čelika i polikarbonata te fura dva gumba na desnom boku. Između njih je rupica mikrofona, a sa suprotne strane otvor zvučnika.

Unatoč tim otvorima, Ticwatch 3 Pro Ultra je vodootporan za plivanje u bazenima, a uz IP68 certifikat dobio je i MIL-STD-810G certifikat izdržljivosti. Zaslon je pak zaštićen Gorilla Glass staklom i zaštitnim premazom protiv otisaka prstiju i masnoća. U odnosu na prethodnika, ovaj Ultra je dakle, još nešto izdržljiviji i otporniji, rekao bih prije svega na prodor vode.

Nisam s njime plivao ali se redovito tuširao i močio pri pranju ruku bez posljedica.

S donje strane su senzori otkucaja srca i oksigenacije te PIN konektori za punjenje. Ne iritira kožu niti se pod njime znojite.

Ono najbolje na ovom satu, Mobvoi nije mijenjao. To je naravno kombinacija zaista lijepog i oštrog 1.4″ AMOLED zaslona i sekundarnog štedljivog FSTN LCD ekrana poviše njega.

Premda je podržan i Always ON prikaz AMOLED zaslona, za njime uz ovaj drugi štedljivi s pozadinskim osvjetljenjem zaista nema potrebe. Taj zaslon je naime, načitljiviji kad na njega pada svjetlo pa za razliku od većine smartwatcheva, ovaj je čitljiv na direktnom udaru sunca.

U mračnijim uvjetima tu je pozadinsko osvjetljenje ovog zaslona, koje se uključuje na zakretanje zapešća prema licu. Sad je moguće birati i boju tog pozadinskog osvjetljenja.

Taj štedljivi zaslon prikazuje točno vrijeme sa sekundama, datum, broj danas prevaljenih koraka za taj dan i ikonicu baterije. Na njemu se prikazuju i informacije o TicExercise sportskoj aktivnosti u tijeku.

Na pritisak tipke na boku ili zakretanje zapešća ako tako postavite, uključuje se zaista predivan AMOLED zaslon ispod i prikazuje sve što treba – vrijeme, vremensku prognozu, aplikacije poput Google Karata i G Paya, obavijesti u cijelosti, dolazne pozive, statistike sportskih aktivnosti, kvalitetu sna, otkucaje srca, oksigenaciju krvi i ostalo.

S donje strane sata je HD PPG senzor za praćenje rada srca i zasićenost krvi kisikom te te PIN konektori za punjenje.

Riječ je opet o prilično veliku satu, koji će ovakva tanja zapešća kao moje poprilično prekriti, no ne bih rekao da je prevelik. Definitivno nije težak ni neudoban. Nosit ćete ga stalno i u krevetu, a skidati samo radi punjenja.

Izgledom može proći kao sportski ali i kao elegantan sat ispod rukava košulje, pogotovo ako ćete ga opremiti nekim elegantnijim remenom. Šteta je što se nudi samo jedna boja, mat crna.

PERFORMANSE, BATERIJA, FITNESS

Mobvoi nije mijenjao ni pogonski čip. I dalje je to Snapdragon Wear 4100, ali su dodali i koprocesor zadužen za ovaj sekundarni zaslon. Kao i prethodnik Ticwatch Pro 3 Ultra ima 1GB RAM-a i 8GB podatkovne memorije za aplikacije, datoteke i glazbu.

Performanse su odlične, aplikacije pokreće i izvršava brzo, sučelje je pod prstima glatko i generalno je glatkoćom u radu usporediv s novim Galaxy Watch4 satom iz Samsunga, koji fura vlastiti pogonski čip.

Sa Android i iOS uređajima uparuje se putem Bluetooth 5.0 veze.

Opremljen je cijelom plejadom senzora pa i GPS-om za precizno praćenje sportskih aktivnosti na otvorenom. HD-PPG senzorom kontinuirano može pratiti otkucaje srca, upozoriti na fibrilaciju atrija, pratiti zasićenost krvi kisikom, a noću kvalitetu sna po fazama. Uz to nudi i praćenje razina stresa te trenera disanja.

U preciznost pulsmetra i mjerenja zasićenosti krvi kisikom nemam nekog razloga sumnjati. U usporedbi s rezultatima koje je pružao Galaxy Watch4, neke značajne razlike nema. Rute mi je GPS-om pratio s velikom točnošću. Za rekreativno bavljenje sportom po meni posve dovoljno.

Ako to uključite može pratiti i mentalni zamor te razine energije. Ako sam dobro razumio te podatke izvlači iz nekakve kalkulacije koja uključuje razmak između otkucaja srca. Uključivanje ove opcije dodatno će skratiti autonomiju.

Pratite li sportske aktivnosti kroz set TicExercise aktivnosti, informacije će prikazivati i na stalno uključenom štedljivom sekundarnom zaslonu. Google Fit aktivnosti na tom zaslonu ne prikazuje.

Budući da ima NFC, a Hrvatska je od ove godine na listi zemalja u kojima je podržano plaćanje G Pay uslugom s pametnih satova, funkcionira i to. Sat je dovoljno približiti POS aparatu kao što biste učinili mobitelom ili karticom. Preduvjet je da na sat postavite PIN za autorizaciju, kojeg će tražiti nakon svakog skidanja sata s ruke.

Dva su osnovna režima rada. Uz ovaj standardni kojeg zovu Smart Mode tu je i Essential Mode režim rada koji gasi sve osim najnužnijeg poput prikaza vremena i broja koraka, a može na pritisak donjeg gumba pratiti i otkucaje srca. Budući da u tom režimu zapravo nema vezu s mobitelom, ne prenosi s njega obavijesti niti može pratititi sportske aktivnosti i pokretati aplikacije. U taj režim se ubacuje i automatski kad razina baterije padne na 5% i tako može izgurati još otprilike 24 sata.

U klasičnom režimu rada s uključenim svim opcijama i sekundarnim zaslonom u Always ON modu punit ćete svaki 3. dan, čime je i dalje najizdržljiviji Wear OS sat na tržištu. 577 mAh bateriju puni gotovo dva sata.

WEAR OS, SUSTAV OBAVIJESTI

Kroz dvije aplikacije, Mobvoi i Wear OS upravljat ćete postavkama sata, instalirati dodatne watchfaceve, na većem zaslonu analizirati sportske statistike, kvalitetu sna, otkucaje srca, SpO2 i sve ostalo.

Navigacija sučeljem je jednostavna i intuitivna, a obavlja se putem zaslona osjetljivog na dodir i gumba na boku.

Gornji bočni gumb zadano prikazuje sve instalirane aplikacije. Ticwatch ima vlastiti launcher koji popis aplikacija prikazuje u dva stupca kroz koje se lista vertikalno. U Postavkama je moguće i isključiti Mobvoi launcher te koristiti onaj sistemski koji aplikacije prikazuje u obliku liste s manjim ikonicama.

Inače su tu TicExercise, TicPulse, TicSleep, TicOxygen, TicZen, TicBreathe,TicHearing i TicCare koje predinstalira Mobvoi ali i druge praktične aplikacije poput Alarma, Kalkulatora, Kontakata, Find My Phone, Voice Memo i drugih.

Pri postavljanju se nudi relativno velik broj jezika sučelja, međutim među njima nije Hrvatski. Ja sam kao i obično sučelje postavio na Engleski.

Donji gumb zadano pokreće TicExercise sa solidnim brojem sportskih aktivnosti koje prati ali moguće ga je programirati da pokreće aplikaciju po izboru. Dvoklikom na taj donji gumb pokreće G Pay, a dvoklik na gornji gumb nakratko boosta osvjetljenje zaslona na maksimum kako biste bolje vidjeli što je na zaslonu na plaži po zvizdanu.

Klizanjem s vrha zaslona spušta se Kontrolna ploča s glavnim sistemskim sklopkama. S dna zaslona podižu se primljene obavijesti, a da ima nešto novo, reći će vam crveni indikator na dnu tog početnog zaslona. Inače o pristiglim obavijestima upozorava vibracijama i ako tako želite zvukovima.

Sat će prikazati obavijesti o dolaznim pozivima kao i baš sve obavijesti koje pristižu na telefon, a na njih je moguće odgovarati preddefiniranim odgovorima, emotikonima pa i tipkanjem na mini tipkovnici ili glasom ali na Engleskom.

Kliz ulijevo nudi widgete koje tu postavite – vremensku prognozu, otkucaje, SpO2 ili neku aktivnost po izboru. Kliz s lijeva na desno simulira tipku Natrag, a na Početnom zaslonu otvara Google Asistenta. Asistenta možete pozvati i duljim pritiskom na gornju tipku na boku.

Ono što Wear OS satove čini tako privlačnim je integracija Google servisa, Asistenta i Trgovine Play. 8GB prostora dovoljno je za sve aplikacije koje poželite ali i za brdo mp3-ica koje možete nabacati i slušati u pokretu na uparenim bluetooth slušalicama, kad poželite telefon ostaviti doma. Tako ćete i za proširenu listu sportskih aktivnosti instalirati i postaviti Google Fit, koji nudi značajno više sportova od TicExercise seta.

Pozive je moguće i upućivati sa sata kroz aplikaciju Phone, naravno samo dok su sat i telefon u Bluetooth vezi jer ovaj model nema eSIM. Kvaliteta poziva je OK za kraće razgovore sa zapešća.

Ticwatch Pro 3 je kompatibilan i s iOS uređajima u određenoj mjeri. Nisam isprobao ali koliko imam prilike pronaći na internetu, prikazuje iOS obavijesti ali se na njih ne može sa sata odgovoriti. Za korisnike iPhonea u svakom je slučaju Apple Watch uvijek najbolja opcija.

Ticwatch Pro 3 Ultra OCJENA

Kupujete li u ovom trenutku Wear OS smartwatch, među najboljima su bez dvojbe ovaj Ticwatch Pro 3 Ultra i Samsungov Galaxy Watch4 koji ima prednost novije inačice Googleove platforme. Taj Wear OS 3.0 na Ticwatch stiže 2022.

Ticwatch Pro 3 Ultra recenzija
Ticwatch Pro 3 Ultra

Dizajn, izmjenjivi remeni, performanse, hrpa senzora, odličan sustav obavijesti, sekundarni zaslon, mogućnost primanja poziva i autonomija (u Wear OS taboru) svakako su aduti Ticwatch Pro 3 Ultra sata. Wear OS nudi hrpe aplikacija i watchfaceva, a sve sportske aktivnosti sinkronizira s Google Fit servisom.

Funkcionira i plaćanje G Pay uslugom, a kućište je sad još otpornije.

Vibro motor se u odnosu na prethodnika nije nešto naročito popravio pa je taj haptički odziv definitivno inferiorniji u odnosu na Galaxy Watch4 koji uz to ima i onaj cool aktivni prsten oko zaslona.

U odnosu na autonomiju kakvu nude Huawei satovi punjenje svaki treći dan nije mu adut ali u Wear OS taboru i u odnosu na Apple Watch i dalje je posve prihvatljivo. Bilo bi lijepo i da je punjenje bežično.

Zaslužuje li zbog svega ovaj sat i to Ultra u imenu je nešto o čemu se da raspravljati, no svakako je izuzetno zanimljiv i jedan od najboljih Wear OS satova na tržištu.

Ticwatch Pro 3 ovog linka na mobvoi.com/eu. Cijena je 299.99 eura.

PLUS⛔MINUS
✅ lijep, udoban dizajn haptički odziv je mogao biti kvalitetniji
✅ odličan AMOLED zaslon relativno velik za tanja zapešća
✅ sekundarni štedljivi zaslon
✅ moćan čip, odlične performanse
✅ hrpa senzora, GPS, heart rate, SpO2…
✅ 8GB memorije
✅ izmjenjivi remeni
✅ telefonija, odgovaranje na poruke sa sata podržani
✅ uz Google Fit prati preko 100 sportskih aktivnosti
✅ IP68 + MIL-STD-810G; vodootporan za plivanje u bazenu;
✅ bezbroj aplikacija i preko 1000 watchfaceva
✅ u Essential režimu >2 tjedna autonomije

Usporedi cijene mobitela Nabava.net

Svi mobiteli na jednom mjestu.

Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.

Ticwatch Pro 3 Ultra – Video Recenzija

Prethodni članakHuawei nova 9: Vrhunska kamera i pristupačna cijena
Sljedeći članakNadogradnjica od 15MB ispravlja jedan od najvećih bugova Pixel 6 serije
Gadget manijak i zaljubljenik u sve smart i phone. SmartphoneHrvatska.com i istoimeni YouTube kanal od 2011. uređuje, piše i vodi samostalno unatoč dvoje živahne djece i dva posla. Sve pod motom "Dok ide, ide" i "Dobro je dok je glava na ramenima".
Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

8 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sir

Malo je prevelik

Marko

Pravi sat je uvijek velik kao i pravi….!

X Y Z

Dizajn je ok, ali ništa neviđeno ili spektakularno. Nije prevelik, ali je zato cijena od 300€ vrlo neopravdana. Pola od toga još ajde i još bih žalio za lovom… ?

Tomo100brt

Imam ovaj uređaj i smatram da vrijedi ovoliko i da to nije previše jer ima još skupljih uređaja koji su lošiji od ovog uređaja ili ne koriste WearOS pa nemaju ovoliku otvorenost sustava, tj. nemaju ovoliko aplikacija. Dizajn je standardan, klasičan, ništa specijalno. Sve ostalo mu je odlično (pračenje spavanja ne koristim kao i neke vježbe tipa tekvando, košarka i slični grupni sportovi) osim zvučnika koji nije neki. WearOS 2 i nije neki nedostatak jer WearOS 3 ionako stiže. Ako ga usporedim sa Samsung Galaxy Watch 4 serijom, (Samsung Galaxy Watch 4 jer nisam htjeo dati 3000 Kn za Samsung… Read more »

Marko

Napisi malo vise o iskustvima sa senzorima (spavaj malo sa satom kad nemas zenu),spavanja,ppg,spo2,gps,kompas,pozivi i poruke,temperatura tijela,wifi…Nemoj biti lijen i ucini nesto za ekipu jer sat se cini super a Samsunge bas ne volim iako su dobri ali su mi nekako vise za šminku!

Nikos

Tradicionalni mehanicki sat je meni bolke resenje…

Sir

i meni

Marko

Sto onda radis ovdje hebote!