Nosio sam novi XIAOMI WATCH S1 PRO pametni sat predstavljen u Barceloni ove godine. Nakon tri tjedna aktivnog korištenja odgovaramo na pitanje vrijedi li ovaj sat koliko i Apple Watch i konkurencija iz Samsunga.
Xiaomi Watch S1 Pro KLJUČNE ZNAČAJKE
SoC | nepoznati 12nm |
Memorija | NE! |
RAM | nepoznato |
Zaslon | 1.47″ AMOLED ( 466×466 ) 46mm |
Senzori | Akcelerometar, žiroskop, senzor otkucaja srca, barometar, kompas, SpO2, termometar (skin temperature), senzor ambijentalnog osvjetljenja, NFC, GPS |
Baterija | 500 mAh, bežično punjenje |
Gabariti | 46 x 46 x 11.28 mm |
Masa | 48.5 |
Zvučnik i mikrofon | DA/DA |
Otpornost | IP68 5ATM |
Software | MIUI WATCH OS |
Xiaomi Watch S1 Pro Dizajn, ergonomija i nosivost
XIAOMI WATCH S1 PRO se od svojeg prethodnika ne razlikuje značajno, a mogli bismo reći da dizajnom ne odstupa ni od većine današnjih pametnih satova, izuzev Apple Watcha, koji tvrdoglavo fura četvrtasti dizajn, nimalo nalik na klasični ručni sat.

Izrađen je od nehrđajućeg čelika, no unatoč tome nije puno težak. Lijepi zaslon od ogrebotina štiti safirno staklo, koje nosi i s donje strane gdje su mu senzori za praćenje zdravstvenih parametara.
Na desnom boku ima sad aktivnu zakretnu krunu i još jedan gumb, kojeg se da reprogramirati da pokreće što god želite, a u mene je to moj uobičajeni trening.

Ima još i mikrofon i zvučnik za telefonske razgovore i komunikaciju s Alexa asistentom, koji ovdje kod nas nažalost ne funkcionira. Možda proradi nekim ažuriranjem.

Dolazi u dvije boje kućišta – moj je crni s udobnom gumenom narukvicom, koja a’la Apple Watch podvlači onaj višak. Super je za cjelodnevno nošenje, sport i kupanje.
Druga opcija je srebrni s kožnim remenom, koji izgleda još elegantnije.

U svakom je slučaju te narukvice moguće zamijeniti ali isključivo za Xiaomieve.
U paketu se dobije bijela pločica za bežično punjenje. Magnetima se lijepi za dno sata i tako ga puni. Za samo 10 minuta na punjaču, ponudit će dva dana korištenja. Inače podržava i punjenje na drugim Qi punjačima pa i na poleđini pojedinih Xiaomi telefona.
Xiaomi Watch S1 Pro Zaslon
Zaslon je ovdje lijepi i prostrani 1.47” AMOLED (480x480px), oštar i čitljiv i na otvorenom. Podržava i AlwaysON, koji ipak nije dovoljno svijetao na suncu, a uključen, drastično će smanjiti autonomiju.

Uključuje se na zakretanje zapešća prema licu i radi to dosta dobro, a možete podesiti i da se uključuje na kucanje i naravno pritiskom na gumb.
Osvjetljenje regulira automatski prema svjetlu u ambijentu.
Zaslon je dovoljno velik i oštar da na njemu možete lijepo pročitati primljene obavijesti, pratiti svoje sportske pothvate i prstom te krunom na boku navigirati MIUI Watch OS sučeljem.
Zakretanje krune popraćeno je suptilnim haptičkim odzivom. Bilo bi lijepo da je još jasniji, no tako dobar je samo na Apple Watchu.

Izgled sata lako ćete mijenjati, a izbor tih brojčanika “watchfaceva” je zaista golem. Analogni, digitalni, miješoviti s prikazom raznih interaktivnih elemenata. Neki su mukte, a drugi se plaćaju. Preuzimate ih kroz Mi Fit aplikaciju na uparenom telefonu.


MIUI WATCH OS
Ovo je prvi Xiaomiev smartwatch s MIUI Watch OS sučeljem, koje se vizualno dosta razlikuje od prijašnjih jednostavnijih inačica. Ok mi je, nisam sad nešto pretjerano oduševljen.

Klizanjem lijevo desno preko zaslona kližete kroz do 4 widgeta, kako ih zovu. To su u biti četiri zaslona na kojima možete postavljati prečace za često korištene aplikacije da vam budu nadohvat prsta. Inače, izbornik s aplikacijama otvara se klikom na krunu na boku. Jedina dostupna dodatna aplikacija, koju nudi za naknadnu instalaciju je kalkulator.
U svakom slučaju, računajte na sve ono osnovno što vam treba tipa alarm, štoperica, timer, vremenska prognoza, Wallet za beskontakntno plaćanje, koje nisam uspio podesiti jer nemam Curve, Kontakti, Telefon, kompas, Trener disanja, kameru za okidanje fotki telefonom pa i Glazbu za upravljanje reprodukcije glazbe s uparenog telefona.
Opcije pohrane glazbe na sam sat za slušanje bez telefona, nema.

Sve ostalo je isto tako uobičajeno, klizanjem s vrha zaslona otvarate primljene obavijesti, s dna zaslona ploču s brzim sistemskim sklopkama, kliz prsta s desnog ruba zaslona je korak unatrag.

Sučelje je pod prstima brzo i responzivno, što mi je bitno.
Uparuje se s Android telefonima ali i Apple iPhoneima.
SUSTAV OBAVIJESTI
Sustav obavijesti opet je asketski. Prikazat će cijele WhatsApp poruke, no na njih ne možete odgovoriti. Tako je i s drugim porukama, a od Gmaila ćete vidjeti pošiljatelja i prvih par redaka.

Inače, kroz Mi Fit aplikaciju na telefonu birate, koje ćete obavijesti primati i na satu. Vjerojatno nećete željeti baš sve.
O primljenoj obavijesti sat će vas izvijestiti laganom vibracijom i zvukom, no možete ga isključiti.
Xiaomi Watch S1 Pro PERFORMANSE, SPORT, ZDRAVLJE
Xiaomi Watch S1 Pro ima sve potrebne senzore za praćenje otkucaja srca, oksigenacije krvi, temperature kože, a izračunava i stres te prati kvalitetu sna.

Otkucaje i SpO2 može pratiti i kontinuirano cijelo vrijeme ili na zahtjev. Ovisno o tome što odaberete odabrat ćete i koliko često ćete sat morati puniti.



Jednako tako prati i preko 100 raznih sportskih aktivnosti pa i plivanje u moru i hrpu drugih unutra i vani. Dual GPS pokazao se prilično preciznim za praćenje aktivnosti na otvorenom. U svakom slučaju usporedivo je s drugim pametnim satovima na tržištu.
Xiaomi Watch S1 Pro BATERIJA
Xiaomi Watch S1 Pro ima bateriju kapaciteta 500mAh. Tvrtka obećava dva tjedna korištenja na jednom punjenju. Ja bih rekao da je realnije očekivati 10-12 dana srednje intenzivnog korištenja uz praćenje tri treninga tjedno po sat vremena.
Uključite li AlwaysON zaslon uz isti tip korištenja trajat će vam 5 dana.
Svejedno je to odlična autonomija u usporedbi s Apple Watch i Google Wear OS satovima.
Usporedi cijene mobitela 
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
TREBATE LI GA KUPITI?
Kako bismo upotpunili cijelu priču o ovom zaista zanimljivom pametnom satu, kojeg sam rado nosio treba nam i cijena. 299€ na akciji odnosno 324€ je najviše što je Xiaomi ikad dosad tražio za svoj sat. Time se stavlja u rang Samsung i Huawei satova pa i cijenom najpovoljnijeg Apple Watcha.

Meni osobno se svidio ponajprije zbog udobna i elegantna dizajna, lijepog zaslona i vrlo dobre autonomije.
Volio bih da je sustav obavijesti bolji, a bilo bi lijepo i kad bi Alexa proradila i kad postavljanje NFC plaćanja ne bi bilo toliko komplicirano. Bilo bi zgodno i kad bi imao pohranu za glazbu za slušanje direktno sa sata.
Koristite li i druge Xiaomi proizvode poput Xiaomi telefona i električnih romobila i slušalica, ovaj sat nije teško preporučiti.
Čim sam spazio da krunica nije na 3 sata, momentalno je ispao iz svih kombinacija. A ionako nikada nebi kupio ništa osim (još jednog) švicarskog automatica.
To što kruna nije na 3 sata je u biti praktičnije. Testiram Ticwatch Pro 5, kojemu je kruna na 3 sata i teže ju je zakretati, smeta zapešće.
Vjerujem da je tako, ali mi se taj položaj apsolutno ne sviđa
Koristio sam s1 active, sve gore mogo potpisat, ali sustav obavijesti je bas grozan. Ne smeta mi sto se ne moze odgovoriti na poruke, ali bas su, ono, nepregledne a i izbor WF je bio jako mali tad. Baterija i ekran, odlicni.
Je, obavijesti su puno bolje riješene na Apple Watchu, Samsungovim satovima i ostalim Wear OS satovima.
Blokirao si mi profil a nisam niti jednu lošu riječ napisao…
U čemu je problem?
Nikad nikoga nisam blokirao bezveze. Koji si ti sad od tih koje sam blokirao ne znam ali sigurno nisi blokiran bez razloga.
Za tu cijenu mozda malo preskup s obzirom da nema memoriju za unutarnju pohranu. Alexa još ne funkcionira za Hrvatsku niti na jednom satu. Za sada ostajem pri Amazfit GTR 2.
Odlican sat.