iPhone 15 serija je stigla u Hrvatsku, a naročito je novi 15 Pro i 15 Pro Max praktički još uvijek nemoguće naći. U Njemačkoj nije ništa bolje. Lete li s polica kao vruće kifle ili Apple na tržišta šalje uređaje na kapaljku i tako pumpa hype, možemo samo nagađati.
Ja sam se nekako dočepao upravo onog kojeg sam želio. To je iPhone 15 Pro 512GB Natural Titanium, a u ovoj recenziji ću vam otkriti što sam o njemu doznao u proteklih dva tjedna koliko ga intenzivno koristim kao svoj primarni telefon.
iPhone 15 Pro SPECIFIKACIJE
iPhone 15 Pro | |
---|---|
6.1“ LTPO Super Retina XDR OLED 2K+ (1179 x 2556 ); ~461ppi 19.5:9 120Hz | |
146.6 x 70.6 x 8.3 mm 187g staklo sprijeda i straga, titanski okvir stereo zvučnici: DA Vodootpornost: IP68 do 6m do 30 min | |
6x Apple A17 Pro (3 nm) (2×3.78 GHz + 4×2.11 GHz) Apple GPU | |
128/256/512GB/1TB microSD: NE | |
8GB | |
3274mAh 20W žično 15W bežično MagSafe 4.7W reverzibilno žično | |
48 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.28″, 1.22µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 12 MP, f/2.8, 77mm (telephoto), 1/3.5″, 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55″, 1.4µm, dual pixel PDAF TOF 3D LiDAR scanner (depth) Selfie: 12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6″, PDAF, OIS SL 3D, (depth/biometrics sensor) | |
Straga: 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), ProRes, Cinematic mode (4K@24/30fps), 3D (spatial) video, stereo sound rec. Selfie: 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS | |
FaceID | |
5G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct; 5.3, A2DP, LE; GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC 3.5mm audio: NE IR Univerzalni daljinski: NE FM Radio: NE NFC: DA Ultra Wideband (UWB): DA | |
pretraži cijene na nabava.net |
iPhone 15 Pro DIZAJN I ERGONOMIJA
Krenimo od onog što u pravilu i jest najopipljivija novost cjelokupne iPhone 15 serije. Znam kao i vi da je USB C nešto, što Android telefoni imaju od 2014.
Da budemo jasni, Apple ga ne bi uveo ni sada da ih EU nije prisilila na to.
Bilo kako bilo, konačno imamo USB C na sva četiri iPhone 15 telefona, no samo na Pro modelima možete uživati u USB 3.1 prijenosu podataka i to samo ako kupite poseban kabel. iPhone 15 i 15 Plus i unatoč USB C portu furaju USB 2.0 standarda kao da imaju stari lightning port.
Malo je onih kojima će brzine prijenosa podataka biti važne. Ono što definitivno jest realan benefit prelaska na USB C je mogućnost posuđivanja punjača od vlasnika Android telefona. Neki će iskoristiti i video OUT mogućnosti pa će s USB C na HDMI kabelom ili adapterom lako zrcaliti zaslon telefona na veliki ekran.
Vjerovali ili ne, USB C je ipak jedan od razloga zašto ću i ja konačno pokušati preći na iPhone.
Na prvi pogled iPhone 15 Pro ćete teško razlikovati od 14 Pro prije njega. Praktički su identični. 6.1“ zaslon sprijeda ima možda još nešto tanji okvir. Dinamički otok je tu kao i na prethodniku, slušalica koja je ujedno i drugi zvučnik je gore uz sami gornji brid uređaja.
Novost je titanski okvir koji povezuje ravno staklo sprijeda i ono na poleđini. Vizualno se ne razlikuje previše o čeličnog okvira njegovih prethodnika ali ćete primijetiti da je telefon u ruci lakši. 19g možda ne zvuči puno ali se zaista osjeti. To je isto nešto što sam želio.
Tražio sam ovaj Natural Titanium jer izgleda najbolje, a vjerujem da će na okviru, koji nije bojan, ogrebotine ipak biti manje uočljive.
Na desnoj je strani opet bočna tipka koja na dulji pritisak poziva Siri asistenta, a na kraći zaključava iPhone.
FAMOZNI AKCIJSKI GUMB
Na lijevom boku su dvije tipke za kontrolu glasnoće, ladica za jedan nano SIM i taj novi Akcijski gumb. On je na Pro modelima ove godine zamijenio nadaleko poznati prekidač zvučnog profila. Tako nešto u Android svijetu nudi samo OnePlus. Mislim da je to vrlo praktična sitnica, koju bi trebao imati svaki telefon.
Da vam budem iskren, ne znam što mislim o novoj Akcijskoj tipci. Sad je to gumb koji se pritišće. Kako ga ne biste aktivirali slučajno, reagira na dulji pritisak, a ima i haptički odziv. Prednost ranijeg prekidača je što se i vizualno primjećivalo kad su zvukovi isključeni.
Opet, ovaj se gumb bože reprogramirati da umjesto isključivanja zvukova, pokreće lampu, kameru, zvučnu bilješku, bira Fokus režim pa i pokreće bilo koji Prečac, kojeg izradite u istoimenoj aplikaciji. Možete je koristiti i za okidanje fotografija kao na Sony Xperiama.
Zapravo bih trebao biti oduševljen tom pustom slobodom prilagodbe koju nam Apple ovdje dopušta, no nekako još nisam pronašao neku drugu svrhu u tom gumbu osim one iste od ranije, a to je na brzaka isključiti zvuk tako što tipku napipam u džepu. Sam položaj tipke mi je nekako nezgodan da bih je koristio češće.
Pitate li mene, ovaj Akcijski gumb nije dovoljan razlog da svoj iPhone 14 Pro zamijenite s 15 Pro.
Straga opet imamo poveće četvrtasto kućište trostruke kamere s tri objektiva, koja još dodatno strše. Pored njih tu su i bljeskalica i Lidar senzor. Staklo straga sad ima finu, pod prstima čak pomalo i baršunastu mat završnu obradu.
Kvaliteta izrade je na Appleovu nivou, vrhunska. Zaista nemam zamjerki. Kako će se pokazati na dulje staze ćemo vidjeti. Vodootporan je poput svojih prethodnika do dubine od 6m do 30 minuta.
Bilo je onih koji su me nagovarali na iPhone 15 Pro Max, no meni više odgovara nešto manji telefon. Apple je smjestio najveći mogući zaslon u još uvijek relativno kompaktne gabarite. Sviđa mi se kako leži u ruci, masa je fino izbalansirana.
Nije mi prevelik u ruci, a još manje u džepu dok recimo sjedim u autu. Oni koji žele još veći ekran i vjerujem još bolju autonomiju, nek si uzmu Maxa.
iPhone 15 Pro ZASLON
iPhone 15 Pro ima u principu isti zaslon kao njegov prethodnik. Riječ je o izvrsnu Retina XDR OLED zaslonu s Appleovom ProMotion tehnologijom pa dinamički i automatski prilagođava frekvenciju osvježavanja u rasponu od 1-120 Hz. Oštar je i živog prikaza boja i svijetao unutra i vani. Na papiru svjetlinom ide do 2000 nita čime nije najsvjetliji zaslon na tržištu ali uživo na udaru sunca izgleda svjetlije od drugih.
Apple je lani po prvi put implementirao tzv. Dinamički otok. Riječ je o dva otvora u zaslonu. Jedan je u obliku pilule i krije FaceID, a drugi okrugli sa selfie kamerom. Apple ih softverski vrlo vješto pretvara u jedan otvor, koji se širi i sužava predivnim animacijama. U njemu se prikazuju informacije iz aplikacija koje aktivno rade u pozadini.
Tu ćete na primjer vidjeti tajmer koji odbrojava, smjer u kojem trebate ići dok je navigacija u tijeku, vrijeme do dolaska Uber prijevoza i slične obavijesti.
Podržan je opet i AlwaysON zaslon, kojeg je Apple opet odradio na svoj način, drugačije pa u neku ruku i ljepše. Sviđa mi se.
iPhone 15 Pro KAMERE
Apple je tijekom prezentacije novih iPhone 15 Pro telefona istaknuo kako pružaju iskustvo fotoaparata sa čak sedam objektiva. Naravno da ih nemaju sedam.
iPhone 15 Pro i 15 Pro kao što znate imaju kameru više u odnosu na 15 i 15 Plus, a ove je godine po prvi put Apple diferencirao i dva Pro modela opremivši iPhone 15 Pro Max prvim periskopskim objektivom za 5x povećanje dok iPhone 15 Pro ostaje na lanjskih 3x.
Glavna 48 MP kamera sad zadano snima 24 MP fotografije, što ima svojih prednosti u odnosu na 12 MP od lani. Uz nju straga nosi 12 MP telefoto i 12 MP ultra-široku kameru s autofokusom, a sprijeda sva četiri imaju 12 MP selfie kameru.
Dakle, sveukupno su tu četiri kamere – 1 sprijeda i 3 straga. Apple je naime, na glavnoj kameri omogućio tri žarišne duljine – 24, 28 i 35 mm. Postigli su to cropanjem senzora. Ja tu ne vidim nekog naročita benefita. Vidite li vi?
Top smartphone kamere kao što znate ne šini toliko hardver, koliko softver i algoritmi obrade fotografija i videa. Apple je tako sad dodatno olakšao snimanje popularnih portretnih fotografija.
Premda se nudi Portretni režim u njega u biti ne morate ni ulaziti. iPhone sad automatski pohranjuje podatke o dubini pa ćete naknadno fotke koje nisu portretne pretvoriti u takve i zamutiti pozadinu po volji. Da bilježi podatke o dubini znat ćete po tome što se u donjem lijevom uglu pojavi oznaka f. Portrete snima sa sva četiri objektiva.
Tu su opet i Appleovi Fotografski stilovi, točnije njih pet, možete ih prilagođavati po tonu i toplini i pohraniti pa onda i koristiti kao zadane stilove fotografiranja.
Kao i obično, Noćnog režima kao takvog nema, no uređaj sam u njega uskače, a jedino možete utjecati na to koliko duga ekspozicija će biti.
iPhone 15 Pro sasvim očekivano snima izvrsne fotografije svim objektivima, a reprodukcija boja je prilično ujednačena. Jednako tako prijelaz s jednog objektiva na drugi, glađi je i nezamjetniji no na ijednom Android telefonu.
Fotografije danju obiluju detaljima, vjerno reproduciraju boje i balans bijele uz dovoljno širok dinamički raspon.
5x telefoto kamera meni osobno ne nedostaje. Barem ne toliko da bih uokolo nosio značajno veći i teži telefon. Testovi su pokazali da pri 3x povećanju iPhone 15 Pro snima bolje fotke no 15 Pro Max.
Pričati o kamerama iPhonea 15 Pro, a ne dotaknuti se videa bio bi neoprostiv grijeh. I dalje stojim pri stavu da iPhone snima najbolji video u smartphone svijetu. Istina je da brojni Androidi danas snimaju i 8K video, no Appleov 4K, a naročito u ProRes formatu bolji je od ičega. Moguće je snimati i u LOG formatu za naknadni color grading. Primjere videa pogledajte u video recenziji na našem kanalu. Ako se pretplatite, šaljem vam mokru pusu.
Njihov Cinematic video nema premca. Fokusom prati subjekt, a nudi naknadno usmjeravanje fokusa kao nijedan drugi telefon na tržištu. Jako je moćan alat za sve kreatore i YouTube zvijezde u nastanku.
Ukratko, iPhone 15 Pro možda i ponajviše pokušavam prigrliti zbog njegovih kamera. Imati tako moćnu kameru sa sobom uvijek može mi značajno olakšati snimanje b-rola videa koje volite gledati na mojem YouTube kanalu.
iOS 17
Novi iPhone 15 donio je i novi iOS 17. Od izlaska na tržišta već su bila tri ažuriranja pa sad vrti iOS 17.0.3 koji je između ostalog riješio i te probleme s pregrijavanjem.
Realno neke baš velike novosti u odnosu na iOS 16 ne donosi no ima par zanimljivih dodataka, koji bi vas mogli raszveseliti. To su recimo StandBy Mode koji se uključuje dok se uređaj puni u pejzažnoj orijentaciji, podesivi Kontakt Posteri za brzo dijeljenje s drugim iPhoneima pa i dijeljenje lozinki s prijateljima.
Sučelje je i dalje manje-više isto s Početnim zaslonima, App Libraryem na krajnjoj desnoj strani i Today Screenom na krajnjoj lijevoj strani. Podržano je postavljanje ikonica aplikacija i widgeta različite veličine, koji su sad i interaktivni.
iOS i dalje pati od istih mana pa i dalje nije moguće ikonice i widgete postaviti na zaslon tamo gdje poželite već se automatski slažu popunjavajući prostor prema vrhu zaslona. Na to ćemo valjda morati pričekati još kojih desetak godina.
Zaslon zaključavanja opet integrira Centar s obavijestima. Spušta se s lijeve strane vrha zaslona pa ga nije baš lako dosegnuti palcem ruke koja drži telefon. Za geste klizanja nisu čuli. Odnosno jesu ali su je tvrdoglavo vezali za svoju univerzalnu tražilicu. Ja sam to olakšao povezivanjem geste kucanja po poleđini telefona.
Za razliku od Androida, ovdje je po meni lakše propustiti primljene obavijesti jer se na vrhu zaslona ne prikazuju one mini ikonice pristiglih obavijesti. Na zaslonu zaključavanja se često skriju dok prstom ne povučete preko zaslona. To je nešto na što ću se morati naviknuti ako zaista odlučim prijeći na iPhone.
Zaslon zaključavanja je prilagodljiv wallpaperima, izgledima sata i s do četiri mini widgeta.
Kontrolni Centar se i dalje spušta s desne strane vrha zaslona, a moguće ga je uređivati sklopkama po izboru.
Focus mode omogućuje podešavanje različitih režima rada s različitim pozadinama i aplikacijama na Početnim zaslonima. Može biti zgodno ako ćete si to fino podesiti pa onda jednostavnim svajpanjem preko Zaslona zaključavanja lako skačete iz režima u režim – Poso, Kuća, Birtija…
Aplikacija Prečaci je moćna stvar, a omogućuje kreiranje prečaca za razne zadatke i automatizaciju. Moram to još malo bolje izučiti.
Novost u Postavkama je izbornik za programiranje Akcijskog gumba na boku. Nažalost ne nude se opcije programiranja dvostrukog ili trostrukog pritiska.
Sve u svemu, iOS 17 radi lijepo i fluidno no vidim da će mi nedostajati sloboda Androida s i dalje puno više opcija prilagodbe, nekim pametnim gestama i izbornikom s aplikacijama.
iPhone 15 Pro Performanse, zvuk i baterija
Kad je iPhone 15 serija izišla i stigla do prvih korisnika, bilo je onih koji su se požalili na pregrijavanje iPhone 15 Pro i 15 Pro Max uređaja. Krivca su neki tražili u novom A17 Pro čipu, prvom 3nm čipu na tržištu. Drugi su pak okrivljavali titanski okvir, zbog kojeg se toplina iz unutrašnjosti navodno ne izvlači vani jednako učinkovito.
Medijska hajka je trajala dobrih nekoliko tjedana, a Apple se oglasio tvrdnjom da je pregrijavanje nasumično i uzrokovovano neoptimiziranim aplikacijama. Svi testovi pokazuju da je iOS 17.0.3 kombinaciji s ažuriranjem spornih aplikacija pregrijavanje prestalo biti problemom.
Ja u ovih dva tjedna korištenja, osim uobičajenog zagrijavanja (ne i pregrijavanja) tijekom inicijalnog postavljanja, problema s pregrijavanjem nisam uočio.
Performanse su vrhunske i potpuno u maniri Appleovih iPhonea dosad. Sve se aplikacije pokreću brzo i glatko, a animacije sučelja i skrolanje kroz sadržaje, besprijekorno su glatki.
Moj je model opremljen s 512 GB podatkovne memorije, a svima bih preporučio minimalno 256 GB. 128 GB će oni koji puno snimaju i fotkaju napuniti vrlo brzo.
iPhone već dugo nema 3.5 mm priključak za slušalice. Priključuju se na USB C, a najvjerojatnije ćete bežično.
Stereo zvuk kroz zvučnike na dnu uređaja i poviše zaslona je moćan pa je uživanje u videu i glazbi zajamčeno.
Podržani su svi najmoderniji oblici povezivosti. 5G, NFC za beskontaktno plaćanje Apple Pay uslugom, Wi-Fi 6e protokol ali i Ultra Wideband 2 te satelitska komunikaciju u određenom broju zemalja.
Doživite li ne daj Bože prometnu nesreću, iPhone 15 će automatski o tome obavijestiti hitne službe i odabrane kontakte.
Kapacitet baterije Apple nikad ne otkriva sli se doznalo da iPhone 15 Pro ima bateriju kapaciteta 3274 mAh. Dakle, neznatno veću no prethodnik. Stoga ne čudi ni što je autonomija približno ista. Mene nijednom iznevjerio tijekom dana, a punio sam ga uglavnom noću. Ovisno o navikama korisnika, na jednom punjenju nudi i 6 pa i više sati uključena ekrana. Intenzivno korištenje kamere je ono što iz mojih iskustava, najjače crpi bateriju.
Unatoč USB C priključku, ne puni se ništa brže od prethodnika. I dalje podržava tek 20W punjenje pa mu do 100% treba oko 1 i 30 minuta. Za pola sata na punjaču je na nekih 60%.
Podržano je i do 15W bežično punjenje s Magsafe punjačem, a spojite li ga žicom na neki drugi uređaj može mu isporučiti do 4.5W struje pa je zgodan za puniti slušalice ili pametne satove.
iPhone 15 Pro OCJENA
Cijena je kao i obično AJME. iPhone 15 Pro s, ako mene pitate, bezobraznih 128 GB memorije u današnje vrijeme, koštat će vas 1399 eura. Za 256 GB treba izdvojiti 150 eura više, a za ovaj 512 GB model u mojoj ruci čak 1769 eura.
Za tu ćete lovu dobiti odličan telefon s vrhunskim zaslonom, kamerama, najboljom video kamerom definitivno i top performanse. Za one s drugim Apple uređajima, nude se i brojni drugi benefiti.
Budući da će ga podržati s 5 godina ažuriranja i da će kako nas povijest uči i nakon nekoliko godina raditi kao prvog dana, opravdat će investiciju. Dodajmo i da nijedan telefon ne drži cijenu kao iPhone.
U konačnici, meni najmanje bitno ali najnoviji iPhone je svakako i statusni simbol.
Meni kao okorjelu Android korisniku i dalje će nedostajati pune slobode prilagodbe sučelja. Puno jeftiniji telefoni, pune se znatno brže, a 128 GB memorije u osnovnom modelu je za svaku osudu.
Vlasnici iPhonea 14 Pro po meni nemaju pretjerana razloga za upgrade. USB C je jedino što im fali, ako im ne fali. Čekajte iPhone 16 Pro.
Što vi mislite o iPhoneu 15 Pro? Mislite li da ću ja ove godine uspjeti u prebjegu OS tabor?
✅ PLUS | ⛔ MINUS |
✅ atraktivan i kompaktan dizajn | ⛔izuzetno visoka cijena |
✅ vrhunska kvaliteta izrade | ⛔samo 128GB u baznom modelu |
✅ izvrstan zaslon | ⛔sporije punjenje u odnosu na konkurenciju |
✅ izvrsne kamere | |
✅ najbolja video kamera u smartphone areni | |
✅ top performanse | |
✅ stereo zvučnici | |
✅ pristojna autonomija za manji telefon | |
✅ vodootporan do 6m dubine | |
✅ 5 godina ažuriranja | |
✅ najdulje drži preprodajnu vrijednost | |
✅ benefiti za uronjene u Apple eko sustav |
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Može li po vama iPhone 15 Pro onim što nudi opravdati ovako visku cijenu? Kakva su vaša iskustva s iPhone telefonima.
Da rezimiramo, 2023. Skoro 2024. I mobitel za 1200-1800 eura nam daje oko 6 sati uključenog zaslona na jednom punjenju, pa moj p40 pro 3 godine star i na 90% battery healtha mi nudi oko 7 sati uključenog zaslona… zanimljivo, a o brzini punjenja i manama iosa da i ne pricamo
U tom slučaju preporučam ti Nokiu 3310 koja nudi nekoliko dana uključenog zaslona, software je puno bolji od iOS-a, a i cijena je konkurentna. Da rezimiramo, Nokia je puno bolji izbor od iPhone-a.
Ti si prirodno glup momak znam te s ranijih komentara i ne interesuje nikog tvoje misljenje …
Stvarno si glup
Po mom mišljenju bolje je uzeti, ako baš neko hoće nadograditi, iP14 pro nego 15pro. Trenutačno je taj USB C više mana nego prednost jer tko god koristi Jabuku ima opremu sa lightning konektorom koja postaje neupotrebljiva, a kako ionako prednosti koje nosi USB C nema, brži prijenos podataka i punjenje, nikakve koristi od svega toga, osim da eto doslovnom mogu posuditi Android punjač ako zatreba. Također rezervnih dijelova nema tako da u slučaju sranja pitanje je koliko dugo je na servisu… Ostale “nadogradnje” nisu vrijedne spomena. Ono kada ti se predstavljanje uređaja svede na USB C i 19g manju… Read more »
Baš ništa o Lidar skeneru? Dobra stvar za 3d print npr.
Nakon cca 15 godina Samsunga uzeo sam iPhone 15 Pro Max. Na pretplatu se bome isplati još pogotovo zbog dobre ponude za godine vjernosti. 😀 Trebalo mi je par dana da se prilagodim na UI. Sve ostalo je bilo super i lako. Ne vraćam se na android. Uglavnom što se mene tiče – odličan uređaj koji ispunjava sve moje potrebe.
Puno problema je bilo nakon iPhone 15 launcha. Ove godine nisu uvjerljivi, a cijena kod nas apsolutno bezbsrama. Za te novce testnog iPjone 15 Pro bolje je uzeti 1+ Open ili kao svaki normalan čovjek uštedjeti preko 1300€ pa kupiti midrange Android s najnovijim tehnologijama i cool dizajnom s također 512GB pa imati kompletni telefon bez problema i ograničenja. Samsung, Apple i Google su se utaborili i penzionirali jer ne nude nove inovacije, novi dizajn ni neka značajna poboljšanja. I najzanimljivije od svega sve AI novotarije ili tekuće probleme bi rješavali softverski(fake). Počeli su se i razbacivati s pojmovima “7… Read more »
Pozdrav! Prilično sam neiskusan u svijetu odgrižene jabuke. Pitanja će možda bit bedasta ali eto. Sada iPhone napokon ima USB-C port. Mogu li napokon njime s običnog MS Windows računala bez instalacije iTunesa prenijeti MS Office dokumente (Excel, Word, PP…) Te obrnuto iz iPhonea na MS Windows PC. Drugo pitanje, kako sada rade Office 365 verzije excela, worda i pp-a na iPhoneu… Zanimljivo da nitko na Jubitou nije obradio tu temu – Toni, evo ideje…
Koliko vam drži baterija na 15 pro? Je li stvarno teško izgurati jedan dan na jednom punjenju kako se priča?
Troši onoliko koliko si dugo na njemu, to je isto kao da pitaš jel možeš sa rezervarom goriva proći pola europe🙈😂