Samsungovi telefoni serije Galaxy S, a naročito Galaxy Ultra stvar je prestiža, no njih Samsung neće prodati u količinama u kojima će prodati svoju Galaxy A seriju.

Novi Galaxy A55 upravo je pristigao u trgovine, a u odnosu na svojeg prethodnika donosi tri novosti. Galaxy A55 koristim nešto više od tjedan dana pa pogledajmo što je ovdje Samsung napravio dobro, a što im je promaklo.

galaxy a55 recenzijaSAMSUNG GALAXY A55
6.6″ Super AMOLED
1080 x 2340px; 390ppi
19.5:9
120Hz
Corning Gorilla Glass Victus+
161.1 x 77.4 x 8.2 mm
213 g
Corning Gorilla Glass Victus+ sprijeda i straga, metalni okvir
stereo zvučnici: DA
Vodootpornost: IP67
Exynos 1480 (4 nm) (4×2.75 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55)
Xclipse 530
128/256 GB
microSD: NE
8/12 GBGB
5000 mAh
25W žično
Straga:
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS
12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/3.06″, 1.12µm
5 MP, f/2.4, (macro)

32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.74″, 0.8µm
Straga:
4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS
Selfie:
4K@30fps, 1080p@30/60fps
optički čitač otiska ispod zaslona
stereo zvučnici
5G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Bluetooth 5.3, A2DP, LE, GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS
3.5mm audio: NE
IR Univerzalni daljinski: NE
FM Radio: NE
NFC: DA
Ultra Wideband (UWB): NE
pretraži cijene na nabava.net
Galaxy A55 ključne značajke

Krenimo od promjena izvana. Ovako na prvu i s par metara udaljenosti, teško biste novi Galaxy A55 razlikovali od prošlogodišnjeg Galaxya A54.

Ipak Galaxy A55 je nešto viši, širi i teži od prethodnika, a za to su dva razloga. Kao prvo, zaslon je nakon pet generacija narastao s 6.4, na 6.6 inča dijagonale. Nekima će se ta promjena svidjeti, a drugima ne. Meni osobno je onih 6.4 inča baš pasalo, no znam da će biti puno onih, kojima nijedan zaslon ni telefon nije prevelik.

GALAXY A55 GORILLA CLASS VICTUS+

Okvir telefona je sad izrađen od aluminija i sad je sasvim plosnat, dok je njegov prethodnik ipak imao blago zaobljen plastični okvir. Uz staklo na poleđini i Gorilla Glass Victus+ sprijeda, možemo zaključiti da je kvaliteta izrade podignuta na još nešto višu razinu. I dalje je vodootporan po IP67 certifikatu.

Okvir zaslona je očekivano nešto deblji no na premium modelima serije Galaxy S. Ipak nije predebeo, a lijepo je i što je simetričan odnosno iste debljine sa sve četiri strane.

Vrlo tanak procjep uz sam gornji brid poviše zaslona je zvučnik kojeg koristi kao slušalici pri pozivima ali i kao drugi zvučnik za stereo iskustvo. Zvučnici su rekao bih još nešto glasniji i boljeg zvuka no na prethodniku:

Glavni zvučnik je kao i obično na donjem bridu, a na vrhu je hibridna ladica za dvije nano SIM kartice ili 1 nano SIM + 1 microSD kombinaciju.

GALAXY A55 KEY ISLAND

Novost na desnom boku je i nešto što Samsung zove Key Island, a u biti je izbočina na kojoj su sad smješteni gumbi za kontrolu glasnoće i Power gumb. Ima li ta izbočina neku funkciju, ne znam, no recimo da ne izgleda loše ali su proizvođačima zaštitnih maski zadali malo dodatnog posla.

Čitač otisaka je smješten ispod zaslona. Ne može se pohvaliti brzinom u radu ali uglavnom je pouzdan. Pomoći će ako isti otisak dodate nekoliko puta.

Poleđinu prekriva sasvim ravno staklo, baš kao i frontu. Iz nje strše tri objektiva kao na Galaxyu S24 i S24+ s LED bljeskalicom malo udesno.

GALAXY A55 BOJE

Galaxy A55 je dostupan u četiri boje, Samsung ih naziva sjajna žuta, sjajna ljubičasta, sjajna svijetloplava i ova kod mene sjajna tamnoplava pa birajte.

U ruci unatoč tim nešto većim gabaritima u odnosu na prethodnika, Galaxy A55 nije prevelik ni pretežak. Prilično je sklizak, što ćete riješiti nekakvom maskicom.

Prodajno pakiranje je ono moderno, mršavo pa u njemu uz telefon dobivate samo kabel.

GALAXY A55 ZASLON

Samsung je nakon pet generacija Galaxy A50 telefona povećati zaslon. Sa 6.4 je narastao na 6.6 inča, a zadržao je rezoluciju i frekvenciju osvježavanja.

Rekao bih da je i otprilike jednako svijetao pa na otvorenom ide preko 1000 nita i jamči solidnu čitljivost na ovom proljetnom suncu.

Zahvaljujući 120 Hz frekvenciji osvježavanja sadržaji lijepo klize po ekranu. Ne baš kao na premium Galaxy S24 seriji ali i dalje je sve vrlo glatko.

Podržan je HDR10+ pa ćete na ovom ekranu lijepo gledati i video naslove s Netflixa i drugih streaming servisa.

Čitljivost pod kutom je odlična, a boje lijepo izražene.

galaxy a55 recenzija

Podržan je i AlwaysON prikaz obavijesti i vremena ali mini widgetima, što može biti zgodno i praktično.

U konačnici plus mu je i to što je sasvim ravan pa će na njega biti lakše zalijepiti kaljeno staklo kao dodatnu zaštitu ako je želite.

GALAXY A55 KAMERE

Samsung ovdje kamere u odnosu na prethodnika nije mijenjao. Barem se tako čini iz hardverskih specifikacija. Tako sprijeda u rupici u ekranu Galaxy A55 ima 32 MP Sonyevu kameru s fiksnim fokusom.

Tom kamerom snima i 4K video kao i dosta dobre selfie fotografije, barem dok je dosta svjetla. Dobri su i portretni snimci ovom kamerom, kad dosta precizno izdvaja subjekt iz pozadine uz prirodne tonove kože.

Na poleđini nosi tri kamere – primarnu 50 MP s OIS-om, 12 MP ultraširokokutnu, kojom također snima 4K video i 5 MP makro kameru.

Glavna kamera zadano sabija piksele i snima 12.5 MP fotografije. Dnevne fotke su odlične. Obiluju detaljima, širokim dinamičkim rasponom i pripitomljenom reprodukcijom boja.

U portretnom režimu i ovdje solidno dobro izdvaja subjekt iz pozadine uz fini bokeh efekt.

Noću automatski ulazi i Noćni režim i produljuje ekspoziciju, a ovisno o mirnoći ruku, snima fotografije s dosta detalja i bez previše šuma.

Ultraširokokutna kamera snima fotografije koje su reprodukcijom boja dosta dobro ujednačene s onima, koje nastaju primarnom kamerom. Kadar je dosta širi no na većini konkurentskih telefona u klasi.

Noću ova kamera ipak značajnije zaostaje za primarnom.

Budući da nema telefoto objektiva, Galaxy A55 koristi primarnu kameru za 2x digitalni zum croppanjem. Te su fotke isto OK ali ništa više od toga.

4K video primarnom kamerom danju izgleda dosta dobro s puno detalja, gladak i vrlo dobro stabiliziran u pokretu. Čak i noću izgleda sasvim solidno za telefon ovog cjenovnog razreda.

Sve u svemu nekih izrazitih unaprjeđenja kamere u odnosu prethodnika nema pa nema ni neke značajnije razlike u rezultatima.

ANDROID 14 + One UI 6.1

Za razliku od nekih drugih, Samsung si baš ne dozvoljava da lansira nove telefone sa starijom verzijom Androida. Tako ovaj Galaxy A55 dolazi s Androidom 14 i najnovijim One UI 6.1 korisničkom sučeljem. Podsjetimo One UI 6.1 je debitirao na Galaxy S24 seriji, a nedavno je ažuriranjem stigao i na Galaxy S23 modele.

Samsung isto tako pohvalno za svoj Galaxy A55 jamči četiri godine ažuriranja Android OS-a i dodatnu, petu godinu sigurnosnih zakrpa.

One UI 6.1 ovdje je ipak lišen Galaxy AI trikova poput Circle to Search i sličnih, no i dalje donosi neke novitete, ponajprije u obliku još više opcija prilagodbe izgleda sučelja.

U svakom slučaju i ovdje su implementirane hvalevrijedne Samsung značajke poput QuickShare dijeljenja datoteka s drugim Samsung i Android uređajima kao i Samsung SmartThings za upravljanje drugim uređajima iz njihova ekosustava.

Korisničko sučelje je uglavnom glatko u radu mada ne onako glatko kao na Galaxy S modelima pa i nekim konkurentskim telefonima iste klase.

Je li to do čipa ili kompleksnosti Samsungova skina, vječna je debata.

GALAXY A55 PERFORMANSE, POVEZIVOST I BATERIJA

Galaxy A55 dobio je zadatak predstaviti Samsungov novi pogonski čip. Exynos 1480 nasljednik je lanjskog Exynosa 1380, od kojeg se razlikuje višim taktom Cortex-A78 procesorskih jezgri ali i grafičkim koprocesorom, temeljenom na AMD arhitekturi.

To onako na papiru jamči do 18% bolje procesorske i do 45% bolje grafičke performanse. U stvarnom životu ćete to ipak teško primijetiti, osim možda u direktnoj usporedbi s lanjskim modelom.

Osnovni model, a to je i ovaj kojeg sam ja testirao ima 8 GB RAM-a i 128 GB proširive podatkovne memorije. Preporučujem platiti 40-tak eura više za 256 GB memorije.

Galaxy A55 realno radi dosta lijepo. Ništa od onog što sam mu zadao nije mu pričinjalo nekakav prevelik zalogaj. Kao i obično surfao sam, tumarao društvenim mrežama, snimao i fotkao, a u konačnici i za potrebe testa zaigrao par igrica. Sve to Galaxy A55 je odrađivao bez nekog izraženog zagrijavanja.

Kvaliteta telefonskih poziva i povezivosti je uredna. Ništa posebno nemam za prijaviti. GPS također.

Samsung Knox prvi put u Galaxy A seriji

Sigurnost i zaštita privatnosti ovdje su podignuti na višu razinu prvom implementacijom Samsung Knox sigurne platforme, koja je dosad bila ekskluziva Samsung uređaja iz premium segmenta.

Zaslon je porastao ali baterija nije. Kao i lanjski model, ovaj ima bateriju kapaciteta 5000 mAh. Unatoč tome, autonomija je rekao bih ipak nešto bolja no na prethodniku, što je rezultat energetski učinkovitijeg pogonskog čipa. Računati možete na preko 8 sati SOT-a pri mješovitom korištenju. Onaj tko će jahati na igricama, iscrpit će ga naravno i brže.

Nisu ništa ubrzali ni punjenje. I dalje je 25W i to isključivo žičano. Punjača u paketu nema ni ovdje, a oni koji su ga nabavili svjedoče da se do 100% puni za nešto sitno preko sat vremena.

GALAXY A55 OCJENA

Kad sve za kraj zbrojimo i oduzmemo, bez okolišanja, priča o Samsung Galaxy A55 telefoni svodi se na tri novosti. To su veći ekran, metalni okvir kućišta s Key Islandom i implementacija Knox sigurne platforme.

Veći ekran će za većinu biti plus. Da su mene pitali, nisu morali. Onih 6.4-inča je bilo taman, no zamjerki na zaslon u zbilji nemam. Nemam ni na dizajn općenito kao ni na performanse pa ni kamere. Baterija je ostala istog kapaciteta ali je autonomija nešto bolja od one na prethodniku.

One UI 6.1 je donio neka osvježenja ali ne i Galaxy AI trikove, no svakako pozdravljam više no solidnih 4+1 godinu ažuriranja.

Stereo zvučnici su vrlo dobri, a lijepo je što imate mogućnost koristiti memorijske kartice ako to preferirate.

Fali mu punjač u paketu, ne bi bilo loše ni da se puni brže, a najviše me u biti smeta spor čitač otisaka prstiju.

Osnovni model košta nešto ispod 450€, a svakako preporučujem nadodati za 256 GB memorije.

PLUS MINUS
✅ vrlo dobar zaslon⛔sporiji čitač otisaka
✅ još bolji materijali izrade⛔bez punjača u paketu
✅ vrlo dobre performanse
vrlo dobre kamere
vrlo dobra autonomija
IP67 vodootporan
stereo zvučnici
dual SIM
podržava microSD u hibridnom utoru
4+1 godina ažuriranja

Usporedi cijene mobitela Nabava.net

Svi mobiteli na jednom mjestu.

Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.

GALAXY A55 VIDEO RECENZIJA

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

10 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mikey

Ostalo ti je gresaka u naslovima teksta pa izmijeni 🙂 sto se tice samog telefona ne vidm nekog bitnog unapredenja u odnosu na prethodnika..prakticki skoro nista

Nikos

Za nepreterano zahtevne korisnike je vise nego dosta,ali ja sam ipak za flagship mobitel

Davor

Na karju ce im ove minus znacajke doci na samo bez punjaca u kutiji a ostalo sve savrseno.

Vepar

Preskup za ono što nudi. Ali s obzirom da se radi o Samsungu za prodaju nema brige.

Mateo

Mislio ga uzeti ali nisam siguran još.
Trenutno imam Samsung A71 već tri ipo godine.
Bateriju treba puniti svaki dan,nekad je stvarno spor.Ali opet bi ga kupio da sad ima novi u prodaji,kamere su odlične. Nekakva preporuka mobitela do 500 eura?Hvala

Mandak

A55 ima podršku micros SD do 1 TB. Ja trenutno koristim micros SD od 128 GB.

Tribanj

A55 ima microSD.

Bobo

Koji bi Hr webshop preporucili za kupovinu?

Ivan

Uzeo ga i mogu reč da je odličan mob.Bolji je od svih xiaomi mob.definitivno.