Huawei Ascend P6 iz ponude Hrvatskog Telekoma aktualni je najtanji smartphone na svijetu no to nije njegov jedini adut. U ovoj detaljnoj recenziji saznajte kojim me je to osobinama novi P6 iznenadio.
SPECIFIKACIJE
Huawei Ascend P6 |
|
dimenzije/masa |
132.7 x 65.5 x 6.2 mm i 120 g |
zaslon |
4.7” IPS LCD 720 x 1280 (~312 ppi); |
CPU |
quad-core K3V2 1.5GHz |
RAM |
2 GB |
podatkovni prostor |
8 GB + microSD do 32GB |
kamera |
8MP LED, HDR; 1080p; prednja 5MP; 720p |
povezivost |
3G; WiFi; Bluetooth 3.0; GPS; Wi-Fi hotspot; |
baterija |
Li-Po 2000 mAh integrirana |
OS |
Android 4.2.2 |
DIZAJN I ERGONOMIJA
Tanak, tanji, tanan. Baš je tanak taj Huawei Ascend P6, a i mora biti pošto s profilom debljine 6.2 mm nosi titulu najtanjeg smartphonea na svijetu. Osim što je tako tanak, on je i prilično lagan s 120 g mase. Uz sve to P6 je i oku ugodan premda će neki reći da se o ukusima ne raspravlja. Štagod!
Dizajnom se P6 ne srami ni poslovično opjevanog iPhonea na kojeg by the way jako i podsjeća. Da donji brid nije zaobljen bio bi pljunuti iPhone 4/4S no s metalnim stražnjim poklopcem zbog kojeg više podsjeća na iPhone 5/5S. Prednjicom dominira staklena površina koja nosi 4.7-inčni zaslon iznad kojega se smjestio zvučnik slušalice, oko prednje kamere te sitna LED lampica obavijesti. Huawei logo je svoje mjesto našao ispod zaslona budući da sprijeda nema nikakvih tipki. One se pak iscrtavaju na zaslonu, kako Google i voli. Sami rub prednjice nije staklen već plastičan i obavija donji brid i širi se na leđa.
Ostala tri brida su izrađena od brušenog aluminija mjestimično prekinutog izlazima, tipkama i polikarbonatnim procjepima baš kao što možemo vidjeti na iPhoneu 4/4S. Lijevi brid je gotovo čist osim 3.5 mm izlaza za slušalice smještenog skroz dolje u kutu. Taj je izlaz inače začepljen i to alatom za izvlačenje SIM i microSD kartice. Ovaj moj testni primjerak došao je bez čepa, a koliko sam saznao vjerojatno ga je neki recenzent prije mene izgubio ili namjerno bacio budući da navodno treba imati zmajevu kandžu za izvući ga. Zgodno je taj alat uvijek imati sa sobom ali je u najmanju ruku glupavo što da biste priključili slušalice to morate izvući vani i misliti se gdje ćete s njim ili strahovati da će vam u džepu probušiti mili vam organ.
[photomosaic nggid=350 padding=”5″ columns=”4″]
Gornji brid nosi microUSB za sinkronizaciju i punjenje, a onaj desni nosi aluminijske tipke Power i onu dugačku za kontrolu glasnoće. One su izvedene pristojno no nisu na appleoidnoj razini, šuškaju i pomiču se ali i dalje imaju pristojan odziv na pritisak prsta. Nešto niže se nalaze i ladice za microSIM i microSD, za koje će vam trebati ili onaj alatić s lijevog boka ili ona izmučena spajalica koja uvijek leži negdje u blizini.
Metalni stražnji poklopac izgleda odlično i prilično fensi šmensi s tim efektom brušenog aluminija. Gore lijevo je oko 8 MP kamere s LED svijetlom ispod, a po sredini je Huawei logo. Dolje lijevo je omanja rešetkica glavnog zvučnika.
Kvaliteta izrade je na prilično visokom nivou osim fizičkih tipki na boku koje su mogle biti nešto dorađenije, a uređaj dosta dobro leži u ruci budući da nije preširok. Ionako mala masa dobro je izbalansirana. Kako bi se proveo u susretu s betonom, asfaltom, pločicama ili nekom drugom popularnom tvrdom podlogom ne mogu predvidjeti no ovaj testni je imao nekakvo oštećenje na lijevom boku tik do 3.5mm izlaza za slušalice. Tu je taj aluminijski obrub malčice okrhnut pa je za očekivati slično kad poljubi nešto tvrdo.
ZASLON
Zaslon P6-ice je još jedan od njegovih aduta budući da se radi o vrlo solidnom 4.7-inčnom IPS LCD-u rezolucije 720 x 1280 i gustoćom piksela od 312 ppi. Kao i svaki IPS diči se sjajnim i oštrim prikazom, zavidnom čitljivošću iz širih kutova te pristojnom vidljivošću na otvorenom. Na takvim je zaslonima prikaz boja poslovično oku ugodan, crno je crno, a ne tamno sivo, a prikaz bijele je također dosta dobar. Treba napomenuti da je donji dio zaslona zauzet navigacijskom trakom s Android tipkama. Zgodno je što je podržan rad u rukavicama, a softver dozvoljava i regulaciju topline boja te regulaciju veličine fonta. Zaslon je zaštićen Gorilla Glass zaštitom.
KAMERE
Huawei Ascend P6 za pasom nosi dvije kamere. Na leđima je 8 MP kamera s podrškom za 1080p video dok je sprijeda na papiru impresivna 5 MP kamera koja snima u 720p rezoluciji. Kad kažem impresivna na papiru, želim reći da ta prednja kamera zbog tog 5 MP senzora ne producira nešto naročito bolje fotke od 1.x ili 2 MP kamera koje nalazimo na čelu drugih popularnih Androida.
Glavna kamera na leđima P6-ice snima 8MP fotke u omjeru 4:3, a možete odabrati i mnogima draže 6 MP fotografije u 16:9 formatu. Sučelje kamere je dosta jednostavno za korištenje. Na zaslonu je osim tipke okidača prisutna i sklopka za odabir fotoaparata/video kamere, brzi pregled snimljene fotografije, tipke za odabir prednje kamere, kontrola blica te tipka postavki. Osim nekakve Pametne automatike u Postavkama možete odabrati HDR, Panoramu, nekakav algoritam kojeg zovu Uljepšaj i razne Efekte. Naravno ima mjesta i za ručno podešavanje ISO vrijednosti balansa bijele boje i sl. Ono što je bitno jest da je podržano ručno podešavanje fokusa dodirom točke na zaslonu i u fotkama i za vrijeme snimanja videa.
Nastale fotografije su dosta dobre kako one nastale u idealnim uvjetima, tako i one u uvjetima u uvjetima slabijeg osvijetljenja. Posebno dobro izgledaju macro snimci iz blizine i do samo 4cm čime se posebno žele pohvaliti iz Huaweia. Snimljeni 1080p video je također na zavidnom nivou, a dosta dobro snima i zvuk. uvjerite se i sami:
[photomosaic nggid=352 padding=”5″ columns=”4″]
Klikni ovdje za fotografije u punoj veličini (Flickr)
Noć
SOFTVER
Huawei Ascend P6 dolazi s Androidom 4.2.2. Zaključani zaslon nudi postavljanje prečaca kojima brzo pokrećete neke aplikacije ili jednostavno otključavate. Početni zaslon se sastoji od maksimalnih 9 stranica, a uređujete ih mapama i widgetima. Naime Emotoin UI sučelje nema klasičnu ladicu s aplikacijama već su one sve na tih 9 stranica početnog zaslona. Nešto kao Appleov iOS. Bilo koju od stranica moguće je podesiti kao osnovnu iliti početnu, a kada uređaj po prvi put uključite dočekat će vas ogromna Widgetčina pod nazivom Ja, koja zauzima cijelu jednu stranicu, a nudi prikaz omiljenih kontakata, albuma sa slikama, kontrolama glazbe i svašta nešto. Moguću je prilagoditi što će se tu prikazivati ili potpuno ga ukloniti.
Dolje je dock s 5 ikonice po vašem izboru, a ispod njega navigacijska traka. Sviđa mi se što pritiskom na tipku multitasking dobijete prikaz aplikacija koje rade u pozadini, koliko RAM-a je zauzeto, a klikom na ikonu metle pometete sve odjednom i vidite kako se RAM oslobađa. Povlačenjem statusne trake prema dolje jednim prstom otvara se centar za obavijesti s klizačem najvažnijih sistemskih sklopki poput WiFi-a, Bluetootha, GPS-a i sličnih stvari. Ispod se klasično nižu propuštene obavijesti.
Emotion UI vam se po svom konceptu sviđa ili ne. Izgled i funkcionalnosti je moguće prilagođavati temama, a svaku temu moguće je dodatno prilagođavati. Činjenica da su baš sve ikonice na stranicama Početnog zaslona može biti zamorna, a pomoći si možete kreiranjem tematskih mapa ili jednostavno instalirati nekakav alternativni launcher poput Nove, Apexa i sličnih.
Budući da je ovaj P6 brandiran od strane Hrvatskog Telekoma dolazi s čak 3 web preglednika. Tu je onaj klasični Android preglednik, Google Chrome ali i brandirani Internet kojeg instalira HT. Sva tri su se koliko god se ja trudio pokazala tromim u učitavanju web sadržaja, a ni pinch-to-zoom me nije oduševio svojom trzavošću. Od četiri jezgre i 2 GB RAM-a sam jednostavno očekivao puno više. Nadam se daljnjoj softverskoj optimizaciji od strane Huaweia i HT-a.
[photomosaic nggid=351 padding=”5″ columns=”5″]
Huaweieva virtualna tipkovnica mi se nije naročito svidjela. Prostrana je i relativno precizna, podržava HR jezik no nekako mi nije sjela. Da biste recimo napisali Č treba dulje zadržati C pa se pojavi odabir između Č i Ć ali ne možete samo kliznuti već treba dići prst i kliknuti na nesretno Č. Previše koraka! Plus ove tipkovnice je što podržava regulaciju visine pa će onima s debljim prstima ponuditi malo veće tipke. Ako vam se svejedno ne sviđa uvijek vam ostaje standardna Android tipkovnica ili bilo koja iz Trgovine Play.
Multimedijalno Huawei Ascen P6 barata Galerijom, koja organizira sve vaše fotografije i videozapise na jednom mjestu. Ona vaše fotografije i videozapise prikazuje po albumima, vremenu, lokaciji i osobama. Ta Galerija na moje sveopće oduševljenje vrti bez problema i sve egzotične mkv datoteke u HD kvaliteti i s podnapisima. Glazba je zadužena za reprodukciju mp3-ica, a glavni zvučnik je solidno glasan pa Money For Nothing legendarnih Dire Straitsa izaziva instant glavoklim. Dolaze li u paketu i neke slušalice te kakve su ne bih znao jer sam testni uređaj dobio u rinfuzi.
Od igrica sam isprobao Temple Run 2, Riptide GP i Real Racing 3 i sve tri su se pokazale prilično glatkima i igrivima. Ono što se definitivno da primijetiti je dosta dulje učitavanje zahtjevnijih igrica poput RR 3 gdje od pokretanja do trenutka kada možete nešto kliknuti prođe točno minuta pa stignete recimo ošišati nokte.
Od ostalih aplikacija koje ćete pronaći na uređaju, a vrijedne su spomena poslužit će vam Upravitelj datotekama, FM Radio, Shazam za prepoznavanje glazbe koja svira, Bilješke, Polaris Office 4.0 i recimo Lampa. Ima toga još no ne vjerujem da ćete ih ikad upotrijebiti. HT dodaje još svoju Spremalicu, Deezer, Planet9 i Maxtv vodič. Isprobao sam i Matv To Go. Sve šljaka bezgrešno.
PERFORMANSE I BATERIJA
Huawei Ascend P6 pokreće Huaweiev vlastiti, rekli bi kućni, četverojezgreni čip imena K3V2, takta 1.5 GHz. Uz to unutra je i 2 GB RAM-a te 8 GB interne memorije od čega je oko 4 GB dostupno za korištenje. Utor za microSD kartice omogućuje proširenje podatkovnog prostora za još 32 GB, a Hrvatski Telekom u paketu s P6-icom daje 16 GB karticu mukte.
Treba reći da je ovaj četverojezgreni čip ipak nije na nivou quad-core čipova jednog Qualcomma ili Samsungova Exynosa. To se da primijetiti u znatno sporijem učitavanju igrica i web stranica te nimalo glatkom pinch-to-zoomu. Također kao posljedica tankog metalnog kućišta je i zagrijavanje nakon par minuta igranja. Može li se to malo dotjerati softverskom nadogradnjom ostaje nam za vidjeti.
Huawei Ascend P6 ne podržava 4G pa ćete surfati klasičnim 3G brzinama i to je većini posve dovoljno. U ovih nekoliko dana testiranja nisam imao nikakvih problem s telefonijom. Signal je uredan, a zvuk u slušalici dovoljno glasan i kvalitetan. Puknutih veza nije bilo.
Integrirana baterija kapaciteta 2000 mAh nudi ispodprosječnu autonomiju. Uz uključene sve oblike povezivosti, automatsku razinu osvjetljenja zaslona i pozadinsku sinkronizaciju svega što i inače koristim od 7 ujutro do 23 navečer baterija bi iscurila do 20%. Najjaču potrošnju iskusit ćete za igranja igrica kada baterija naočigled curi i to tempom od 10% u manje od 20 minuta.
ZAKLJUČAK
Huawei Ascend P6 je najtanji smartphone na svijetu i što sad? Koliko vam je to bitno ne znam no ja bih osobno radije imao još jedan milimetar ispunjen baterijom. Ako mu oprostite performanse i autonomiju ispod očekivanja, uživat ćete u izuzetno elegantnom dizajnu, vrlo dobrom zaslonu i kameri. Doduše za istu lovu se može naći LG Optimus G ili pak Samsung Galaxy S3 kojima bih dao prednost.
![]() |
![]() |
|
|
Uređaja za potrebe testa ustupio Hrvatski Telekom.
Usporedi cijene mobitela 
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
“Ono što se definitivno da primijetiti je dosta dulje učitavanje zahtjevnijih igrica poput RR 3 gdje od pokretanja do trenutka kada možete nešto kliknuti prođe točno minuta pa stignete recimo ošišati nokte.”
Na mom LG L9 brze ucita Real Racing 3 a nakon prosle ndogradjne grafika izgleda odlicna. Nikakve koristi od jaceg CPU i 2gb rama…
Nije se ovaj Huawei bas dobro proveo na recenziji.Koji su mu konkurenti?
Toni,zanima me zasto mi se promjenila ikona od interneta (bila je onaj svijet a sad je neko t) jel mozda znas kako promjenit to ? Hvala.
virujem da ti je to zato sto si na tmobile mreži,pa su ti oni prominili u njihov preglednik
Imam mob. posljednjih desetak dana i mogu ga samo pohvaliti. Super ekran, kvaliteta izrade, fluidnost, dobra kamera, a i baterija drži čitav dan bez problema. Bravo Huawei!
Odličan mobitel, 2 mjeseca ga koristim i mogu reći samo sve najbolje o njemu. Huawei mi je sada no. 1 🙂
Izgleda da je dosta dobar mobitel,samo me zanima baterija,po recenziji ne traje bas dugo.kakvo je tvoje iskustvo
Nije to neka naročito loša autonomija. Ako ti nije problem svaku večer na punjač, bit ćeš zadovoljna. Kao i uvijek sve ovisi o tome kako ga koristiš.
pozdrav Toni, zanima me je li huawei p6 lošiji od samsung galaxyja s3 i hoću li pogriješiti ako ga kupim umjesto samsunga?
sve ovisi kako gledas,sto se tice softverski s3 je bolji,mislim samsung je samsung,ali sto se tice dizajna samsung je plastican,onako vise djecji dok je ovaj p6 bas onako po meni prelijep mobitel izvana,odlican dizajn bas kao i iphone 5 i cini se cvrsci,recimo na samsungu se poklopac lagano izgrebe i zaobljeni su rubovi sto se meni osobno nesvida,ali da uzmes p6 nebi nikako pogrijesila jer je mobitel izvanredan,a i puno jeftiniji
Pogledajte cijene na banggood.com pa ce vam ovaj huawei ispasti losa kupovina. I samsungovi, uglavnom razvikani telefoni kud i kamo su skuplji za istu kolicinu ram-a, jezgri procesora, velicinu ekrana, pa cak i kvalitetu.
Xperia Z ili Xperia S ili Huawei p6