Tražili ste, čitajte. Na upite mnogih o povoljnom Forcebook UltraPhoneu 43 iz ponude HGspota odgovaram recenzijom dotičnog uređaja pa u nastavku saznajte sve što biste o njemu trebali znati.
SPECIFIKACIJE
Forcebook UltraPhone 43 |
|
dimenzije/masa |
125 x 65 x 9 mm i 125 g |
zaslon |
4.3” LCD 480 x 800 (~217 ppi); |
CPU |
dual-core Mediatek 1.3GHz; Mali-400 MP GPU |
RAM |
512 MB |
podatkovni prostor |
4 GB + microSD |
kamera |
5MP; LED; 720p; prednja 1.9 MP |
povezivost |
3G; WiFi; Bluetooth; GPS; Wi-Fi hotspot; |
baterija |
Li-ion 1400 mAh izmjenjiva |
OS |
Android 4.2.2 |
DIZAJN I ERGONOMIJA
U dizajnerskom smislu Forcebook UltraPhone 43 sliči cijelom moru ovakvih jeftinih pametnih telefona koji u zadnje vrijeme preplavljuju tržište, a u dobroj mjeri podsjeća i na dizajn jednog poznatog proizvođača, kojeg neću imenovati. Ugodno zaobljen UltraPhone 43 dobro leži u ruci i lako je njime baratati jednom rukom.
Sprijeda se iznad 4.3-inčnog zaslona uz zvučnik slušalice smjestila i prednja 1.9 MP kamera, dok su ispod zaslona tri kapacitivne Android tipke, koje se osvjetljuju na dodir. Na lijevom boku je tipka kontrole glasnoće, a na desnom tipka Power. Obje imaju iznenađujuće pristojan odziv pod pritiskom prsta i klikanjem poručuju da ste pritisnuli dovoljno. Dolje je microUSB za sinkronizaciju i punjenje baterije s rupicom mikrofona, a gore samo 3.5mm izlaz za slušalice.
[photomosaic nggid=356 padding=”5″ columns=”4″]
Na stražnjem poklopcu pronaći ćete oko 5MP kamere s LED bljeskalicom ispod, Forcebook logom po sredini i glavnim zvučnikom dolje niže. Ispod poklopca koji se lako odvaja od kućišta se nalazi izmjenjiva baterija kapaciteta 1400 mAh, dva utora za standardni SIM i utor za microSD kartice.
Da vam pričam kako je kvaliteta izrade na nekom visokom nivou nema naročita smisla ali recimo da je prihvatljiva. U prodajnom paketu se dobije i screen protector folija za prednje staklo, flip cover zaštitna maska koja opet podsjeća na maske nekih drugih poznatih proizvođača, slušalice te dvije baterije kapaciteta 1400 mAh.
ZASLON
Zaslon dijagonale 4.3 inča je TFT LCD rezolucije 480 x 800, što je nekakav minimum za ovu dijagonalu. Odlikuje se pristojnom čitljivošću iz širih kutova i zadovoljavajućom razinom osvijetljenja no i ne baš naročito bistrim prikazom i osjetljivošću na dodir što sam zaključio iz učestalih nastradavanja igrajući Temple Run 2. Jednostavno treba prstom ozbiljnije pritisnuti po zaslonu. Jednako tako automatskog podešavanja razine osvjetljenja nema već iziskuje ručni rad po potrebi.
KAMERE
Na leđima Forcebook UltraPhone 43 nosi 5 MP kameru s LED bljeskalicom i podrškom za 720p videozapise, a na čelu ima 1.9 MP kameru za videopozive. Sučelje kamere je nekakav mix one stock AOSP kamere s Nexus uređaja s nekim preinakama pa su tako virtualne tipke okidača fotoaparata i videokamere stalno na zaslonu. Tu je i tipka za odabir prednje/stražnje kamere, kontrola blica, tipka za odabir Panorame, detekcije lica te tipka za ulazak u Postavke. Treba napomenuti da ima samo dvije opcije blica – uključen ili isključen. Automatike nema. Tamo u Postavkama možete birati između Automatske i Noćne scene, čačkati po postavkama ekspozicije, balansu bijele boje te primjenjivati razne efekte boja.
Fokus nije moguće kontrolirati dodirom zaslona ni u fotoaparatu ni u videokameri ali je zato moguće pauzirati snimanje videa. Fotke okida sporo pa treba strpljenja dok ne čujete zvuk okidača jer ćete inače dobiti brljotinu.
U ovom cjenovnom rangu od kamere ne očekujem baš previše pa me tako ni ove dvije nisu iznenadile. Fotografirate li na sunčan dan, ne tresu vam se ruke od sinoćnjeg provoda, a leću niste zamastili ćevapima dobit ćete i koju upotrebljivu fotografiju. Video je dosta loš. Evo kako to izgleda pa procijenite i sami.
[photomosaic nggid=357 padding=”5″ columns=”4″]
720p video
SOFTVER
Skoro pa izvorni AOSP Android verzije 4.2.2 je vjerojatno i najveći adut ovog mobitela. Na zaključani zaslon je moguće postavljati widgete, a povlačenjem poznatog prstena otključavamo uređaj i slijećemo na glavnu stranicu Početnog zaslona. Na sveukupno 7 stranica početnog zaslona nabacujete prečace, mape i widgete. Ikonice će vam vjerojatno biti jako poznate. Dolje je dock s 4 ikonice po izboru i prečacem za skok u ladicu sa svim aplikacijama.
Povlačenjem statusne trake s vrha zaslona otvara se Centar za obavijesti ili pak stranica sa pločicama sistemskih sklopki za Wi-Fi, Bluetooth, GPS i ine bitne stvari. Otud lako skočite i u Postavke. Duljim pritiskom na tipku Back pristupa se nekakvom bočnom prikazu nedavno korištenih aplikacija pa vam to možda bude od koristi premda se slična stvar dobija duljim pritiskom na tipku Home, a tu je i opcija metle, koja očisti RAM. To će vam trebati često.
Internetom se surfa ili standardnim Preglednikom ili Google Chromeom ako ga instalirate. Web stranice se učitavaju zadovoljavajućom brzinom, a štipanje zaslona za prilagodbu prikaza je također prihvatljivo glatko premda ni blizu savršenog.
Standardna virtualna tipkovnica je ovdje klasična Googleova tipkovnica i kao takva je sasvim solidna, a ako vam nije dobra ni ona nađite u Play Trgovini neku koja vam više paše.
[photomosaic nggid=358 padding=”5″ columns=”5″]
Standardna Android Galerija na jednom mjestu katalogizira sve vaše fotografije i videozapise. U stanju reproducirati i neke od formata filmova koje imate na uređaju, a kad zapne pokušajte s nekim drugim Playerom iz Play Trgovine. Zvuk iz glavnog zvučnika je podnošljiv, a takav je i iz slušalica koje dolaze u paketu. Ništa više.
Od igrica sam isprobao Temple Run 2 i GT Racing 2. Obje su igrice uz povremeno trzuckanje i nazubljenu grafiku igrive pa bi se dalo zaključiti da će i druge istog tipa također biti upotrebljive. Pri igranju ćete osim zagrijavanja uređaja na leđima oko kamere primijetiti i mušku potrošnju energije.
Dual SIM telefonija je dobro riješena pa je kroz intuitivni set postavki lako podesi koji SIM je zadužen za pozive, koji za poruke, a koji za mobilni pristup internetu.
Budući da je podatkovnog prostora relativno malo dobro je da uređaj ne dolazi zatrpan s hrpom nepotrebnih aplikacija premda ih je moglo biti i manje. Od onih upotrebljivih valja spomenuti File Manager, Backup and Restore i File Manager dok je recimo nekakav imiChat neupotrebljiva kineska bedastoća, koju nije moguće deinstalirati ali se može onemogućiti pa se više neće prikazivati.
Naživciralo me je što se i nakon dodavanja mojeg Google računa moji Google Kontakti i Google Kalendar nisu željeli sinkronizirati s uređajem. Je li to nekakav bug vezan samo za ovaj dotični uređaj ili nešto od čega pati cijela serija UltraPhone 43, ne znam. Onima koji te opcije ionako ne koriste to neće biti nikakav problem. Gmail i ostalo radi normalno. Misterij.
PERFORMANSE I BATERIJA
Forcebook UltraPhone 43 opremljen je skromnim Mediatekovim dual-core čipom takta 1.3 GHz i s 512 MB RAM-a te 4 GB interne memorije proširive microSD karticama. Od tih 4 GB korisniku je dostupno 2 GB na dvije particije. Sve to skupa pruža ne naročito uglađenu navigaciju korisničkim sučeljem, pristojnu brzinu otvaranja web stranica, reprodukciju videa i jednako takvo iskustvo igranja igrica. Sve radi, a da biste htjeli da je glađe i to je istina.
S telefonijom nisam imao problema, podržan je rad na dvije mreže istovremeno, a ja isprobah kartice HT-a i TELE2. Kao i na nedavno testiranom Alcatelu OT Idolu mini, u mirovanju su obje kartice dostupne dok za vrijeme razgovora onaj drugi SIM nije aktivan. Ono što vam može činiti probleme je izostanak senzora blizine pa kad se onaj kojeg zovete javi, zaslon se jednostavno zaključa, odnosno ostaje uključen dok god se dotični ne javi iako ste vi telefon prislonili na uho. Može biti nezgodno.
GPS radi.
U prodajnom pakiranju uz UltraPhone 43 dolaze dvije baterije kapaciteta 1400 mAh, a svaka od njih će ponuditi prihvatljivu autonomiju pod uvjetom da niste okorjeli gejmer ili pak sate provodite gledajući filmove na telefonu. Tada se baterija troši najbržim tempom i to oko 10% za 20 minuta igranja Temple Run 2 igrice ili 15% za pola sata gledanja filma pa računajte. Bilo bi više smisla da postoji nekakav dock za punjenje te druge baterije. Oni umjereni i prosječni korisnici izgurat će s jednom baterijom od jutra do navečer.
ZAKLJUČAK
Forcebook UltraPhone 43 za relativno malo novca nudi Android smartphone srednjeg ranga sa zaslonom pristojne dijagonale i performansama koje će zadovoljiti one baš ne naročito zahtjevne korisnike. Plus mu je dodatna baterija u paketu pa imate sveukupno 2800 mAh baterije alio i dual SIM rad. Kao alternative u istom cjenovnom rangu treba u obzir uzeti Huawei Ascend Y300 i Tele2fon v5.
|
|
Uređaja za potrebe testa ustupio HGspot, a iz prve ruke ga upoznajte u splitskoj poslovnici u Terzićevoj 5.
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
165mm kućište za 4.3″ ekran???
125 mm je. Malčice sam pretjerao. 4 cm tamo amo :-)Ispravljam. Thanks
ok sad mi je lakše 🙂
nego Toni… ima kakve šanse da recenziraš neki od Zoppo uređaja?
Sve ovisi tko ih ima i je li voljan ustupiti uh na test. Testiram sve što mi padne u ruke 🙂
Aj da i ja maznem jedno of topik! Toni, imaš li informaciju kad bi se kod naših cijenjenih operatera mogao pojaviti Note10.1 (2014)?
hmm, pojma nemam. U nekim web shiopovima ga već imaš za oko 5K
Pozdrav!
Molim pojašnjenje vezano za izostanak senzora blizine. Znači li to da se poziv nehotično može prekinuti prislanjanjem moba na uho?
Mislim na Forcebook ultraphone 43 duo.
Pa u principu i uglavnom ne jer su to riješili softverski da se pri uspostavi veze zaslon isključi i zaključa. Kad telefon opet za vrijeme razgovora skineš s uha ne uključuje se automatski već ga moraš uključiti pritiskom na tipku Power pa otključati.
Zahvaljujem!
koliko je novaca?
ne znam koliko sad trenutno košta i ima li ga više. Pogledaj na hgspot.hr
hvala!!!jeli valja forcebook ultraphone 40???
?
prije svega upozorenje proizvodac ovog mobitela je jedna kineska firma koja radi uzasne mobitele (da, oni su radili i onaj mobitel sa megapopusta koji je blago receno sranje)
topla preporuka vivax i huawei, ovo je jadno
Greškom mi je izbrisana aplikacija za upravljanje SIM2 karticom. Kako je mogu vratiti?