Zopo ZP980 recenzija  Zopo ZP980 drugi je Zopov model iz Hangara 18 na našem testu. I to kakav! Pogled na specifikacije govori da je ovdje riječ o pravoj mrcini koja po prihvatljivoj cijeni nudi 5-inčni full HD zaslon, četverojezgreni procesor, 2 GB RAM-a, 32 GB interne memorije i 13 MP kameru. Sve to skupa upakirano je u oku ugodno kućište solidne kvalitete izrade, a o njemu saznajte baš sve u recenziji u nastavku.

SPECIFIKACIJE

Zopo ZP980

dimenzije/masa

143.3 x 70.2 x 8.5 mm i 150 g

zaslon

5” IPS LCD 1080 x 1920 (~441 ppi); 

CPU

quad-core MTK6589 1.5 GHz; PowerVR SGX544 GPU

RAM

2GB

podatkovni prostor

32 GB + microSD

kamera

13MP; LED; 1080p; prednja 5 MP 

povezivost

3G; WiFi; Bluetooth; GPS; Wi-Fi hotspot;

baterija

Li-ion 2000 mAh izmjenjiva

OS

Android 4.2.1

DIZAJN I ERGONOMIJA

Zopo ZP980 izgleda skoro kao 5-inčni iPhone. Dizajnerski jezik ovog Kineza teško da vam se neće svidjeti. Riječ je o ravnim linijama, ugodno zaobljenih kutova i leđa ravnih poput prednjice uređaja. Obrubljen je sa svih strana prestenom koji ostavlja dojam brušenog aluminija iako je u zbilji vjerojatno plastika. Prednjicu najvećim dijelom zauzima 5-inčni zaslon s kapacitivnim tipkama ispod te okom prednje kamere, LED diodom obavijesti i zvučnikom slušalice iznad. Mana ovih kapacitivnih tipki je  osvjetljenje toliko slabo da kao da ga i nema. Preko cijele prednjice je aplicirana zaštitna folija.

[photomosaic nggid=401 padding=”5″ columns=”4″]

Lijevi brid nosi solidno izvedenu dugu tipku kontrole glasnoće, a desni jednaku takvu Power tipku za uključivanje/isključivanje. Gore je 3.5mm izlaz za slušalice, a dolje uz rupicu mikrofona i microUSB za sinkronizaciju i punjenje. Stražnji poklopac je posve ravan, izrađen od tvrde plastike pa zbog te plosnatosti i glatkoće Zopo ZP980 u ruci ne leži najsigurnije. Tamo straga, u gornjem lijevom kutu je oko 13 MP kamere s LED bljeskalicom, dok je dolje niže Zopo logo te rešetkica solidno glasnog glavnog zvučnika.

Poklopac vrlo lijepo prijanja kućištu, ne šuška i ne zvuči šuplje, a ispod njega je izmjenjiva baterija kapaciteta 2000 mAh, dva utora za SIM (jedan standardan i jedan mini) te utor za microSD kartice.

Kao što već rekoh, kvaliteta izrade je na sasvim pristojnom nivou, uređaj izgleda dobro i teško je povjerovati da stiže iz Kine, a kamoli po toj cijeni. Kakva je njegova izdržljivost i otpornost na udarce i ogrebotine na dulje staze, teško mi je reći no doimlje se solidno.

ZASLON

Zopo ZP980 recenzija zaslon

Zopo ZP980 ima odlični IPS LCD zaslon dijagonale 5 inča i razlučivosti punih 1080 x 1920 točaka što rezultira gustoćom piksela od oko 441 ppi. To je posve usporedivo i s najjačim flagship modelima na tržišu pa ga zaslon svrstava u sam vrh ponude. Odlikuje se solidnom čitljivošću iz širih kutova gledanja, odzivom na dodir i reprodukcijom boja. Volio bih da je na otvorenom, na direktnom suncu još nešto svjetliji no nije pretaman.

Iz Hangara 18 me uvjeriše da je ispod zaštitne folije, koja dolazi zalijepljena na zaslonu ipak Gorilla Glass 2 zaštita. Folija inače dobro prijanja i u biti ne ometa interakciju prsta ili drugog uda po vašem izboru za zaslonom no najveći dio vremena izgleda masno. Budući da je Gorilla Glass 2 ispod, ako vas smeta, foliju možete i skinuti. 

KAMERE 

Zopo ZP980 recenzija kamera

Na leđima Zopo ZP700 nosi 13 MP kameru s LED bljeskalicom i podrškom za 1080p videozapise dok je sprijeda solidna 5MP kamera za videopozive, selfije s olovkom u nosu i slične zadatke od važnosti za zajednicu. Sistemske aplikacije poput Antutu alata prijavljuju čak 8 MP senzor sprijeda no držat ću se onoga što piše na deklaraciji.

Sučelje kamere je opet ono isto, kao na modelu Zopo ZP700 i nudi obje tipke okidača na zaslonu, solidan izbor ručnih postavki dublje u meniju, a podržana je kontrola fokusa dodirom zaslona u fotoaparatu i videokameri,  Panorama, detekcija lica i osmijeha i sl. Za vrijeme snimanja videa, moguće je pauzirati i okidati fotografije.

Brzina okidanja fotografija je zadovoljavajuća no ništa više od toga. U uvjetima dobrog osvjetljenja s fotkama ćete biti manje, više zadovoljni, a u mračnijim uvjetima situacija nije tako dobra, pogotovo ako je toliko mračno da trebate bljeskalicu, koja je i ovdje dosta slaba. 1080p 3gpp video je danju OK iako prilično trzucka, a noću je dosta lošiji jer se dosta muči s fokusom. Daleko od toga da se to može mjeriti s 13 MP kamerom Galaxya S4, LG G2, Xperie Z i ekipe ali za one ne naročito zahtjevne korisnike će biti OK. Uostalom uvjerite se i sami:

[photomosaic nggid=402 padding=”5″ columns=”4″]

Fotke u punoj rezoluciji pogledaj ovdje.

1080p test video kamere

SOFTVER

Zopo ZP980 recenzija

Zopo ZP980 vrti Android 4.2.1, dakle onu neku međuverziju koja nije najsretnija no opet je bolja od starijih. Ovdje je Zopo minimalno zadirao u preinake pa je sučelje vrlo blisko onom klasičnom AOSP izgledu, poznatom s Nexus modela. Na zaključani zaslon možete postavljati widgete, a na maksimalnih 5 stranica početnog zaslona standardno nabacujete widgete,  mape i prečace. Dolje je dock s 4 ikone po izboru i prečacem za skok u ladicu sa svim aplikacijama u sredini.

Povlačenjem jednog prsta s vrha zaslona otvara se Centar za obavijesti, a povlačenjem dvaju otvara se stranica sa sistemskim sklopkama za WiFi, Bluetooth, GPS, razinu osvjetljenja i slične đinđe. Navigacija sučeljem je prilično glatka,  Duljim pritiskom na Home tipku otvara se pregled aplikacija koje rade u pozadini. Hrvatski jezik je moguće postaviti kao sistemski.

[photomosaic nggid=403 padding=”5″ columns=”5″]

Dual-SIM telefonijom upravljate kroz postavke, gdje možete odrediti koji SIM će biti zadani za Pozive, Videopozive, Poruke i mobilni internet. Isprobao, radi bez problema.

Surfati internetom na 5-inčnom full HD zaslonu s četiri jezgre i 2 GB RAM-a ni nemože biti loše ni kad biste htjeli. Web stranice se učitavaju brzo i izgledaju odlično. Pinch-to-zoom je gladak.

Virtualna tipkovnica je i ovdje ona standardna Googleova i kao takva je sasvim solidna. Podržan je hrvatski jezik s ispravcima.

Pregledavanje fotografija i videa na ZP980 je glatko i ugodno, a i full HD filmovi se vrte s lakoćom. Ako eventualno zapnete na nekom egzotičnijem formatu i želite imati i podnapise jer ste na satovima Engleskog pod klupom igrali Temple Run, instalirajte BSplayer ili neki drugi player iz Play Trgovine pa ćete imati i to.

Budući da sam se uvjerio kako vas veseli gledati kako je bijedno igram Temple Run 2 i Real Racing 3, performanse Zopo ZP980 modela u igricama sam isprobao baš na njima. Tu sam došao do spoznaje da Temple Run 2 šljaka poslovično glatko i bez problema, a RR3 također radi dosta dobro no ipak ne posve glatko pa se daju primijetiti povremena trzuckanja grafike. Možda je do softverskog uštimavanja, a možda jednostavno PowerVR SGX544 grafički procesor nije na nivou. A možda sam ja razmažena picajzla.

Od predinstaliranih aplikacija od koristi vam mogu biti Backup & Restore, Google Drive, Task Manager, FM Radio, File Manager,  ToDo, Torch lampa te  Wireless Update i Update System za nadogradnje sustava.

PERFORMANSE I BATERIJA

Zopo ZP980 recenzija performanse

Za pokretački stroj Zopo ZP980 modela je odabran MTK6589 s četiri jezgre takta 1.5 GHz, 2 GB RAM-a i PowerVR SGX544 grafičkim procesorom. Unutra je i izdašnih 32 GB interne memorije od čega je korisniku dostupno oko 27 GB. Proširiti to možete microSD karticama. Plus je i podrška za USB OTG priključivanje USB memorijskih stickova uz odgovarajući adapter. Taj sklop omogućuje prilično fluidan rad, navigaciju sučeljem, brzo i elegantno surfanje te uživanje u multimediji. Čini mi se da je u zahtjevnim igricama, mogao biti i nešto glađi.

2000 mAh sa uključenim svim oblicima povezivosti, oba SIM-a unutra, automatskim osvjetljenjem zaslona i sinkronizacijom Gmaila, Whatsappa i društvenih mreža pruža prosječnu autonomiju od buđenja do spavanja pod uvjetom da se u svakom slobodnom trenutku ne igrate. S jednom SIM karticom autonomija bi bila još dulja, a valja napomenuti da se u prodajnom pakiranju dobije još jedna rezervna 2000 mAh baterija.

ZAKLJUČAK

Zopo ZP980 odgovor je kineskog proizvođača na one najjače igrače na tržištu koji se teško mogu pronaći za ispod 4 000 kuna. Svoje moći Zoppo nudi za 2499 kuna, koliko ovaj model košta u Hangaru 18 u trenutku nastanka ove recenzije. Uz određene kompromise koje ste uočili ako ste pažljivo čitali, Zopo ZP980 realno pruža dosta toga pa ako vas je ova recenzija uvjerila da vrijedi tih para, navalite, mislim da ćete biti zadovoljni.

 

  • vrlo dobar zaslon
  • vrlo dobre performanse
  • fluidno sučelje
  • oku ugodan dizajn i kvaliteta izrade
  • dual-SIM
  • FM Radio
  • 32 GB interne memorije + microSD
  • USB OTG podrška
  • dodatna baterija u paketu
  • cijena
  • kamera ispod očekivanja
  • slaba bljeskalica
  • vrlo slabo osvjetljenje kapacitivih tipki
  • Nema NFC (kome treba)

Uređaj na testiranje ustupio Hangar 18, gdje u trenutku nastanka ove recenzije košta 2 499 kuna.

Usporedi cijene mobitela Nabava.net

Svi mobiteli na jednom mjestu.

Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.

VIDEO RECENZIJA

http://www.youtube.com/watch?v=utrVQp2XdHc

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

7 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
vedran

jedna ispravka, gore u specifikacijama piše da je baterija 200 mAh, fali jedna nula, ali je recenzija super 😀

trubie

Super recenzija… hoće li model ZP990 biti na recenziji (uskoro)?

olloa

Imam ZOPO C2 (naoko izgleda isto kao i ovaj) i prva dva miseca sve super dok nisu počeli problemi,a onda nema ko pomoć (poslao sam ga i HANGARU ali nisu ništa pomogli dok ovi ostali većinom sa kinezima ne žele imat posla)-zamrzne se,gasi-pali sam od sebe,trenutno je opet na servisu!?

fabricio1

Koliko znam ne radi na 3G 900mhz!!To je također minus.

hopi

Da mi je znati tko placa za ove recenzije…

Rubac

Molim vas da mi pomognete, ne znam hoću li kupiti Samsung Galaxy S4 ili Zopo ZP 980 2GB+32GB za puno manje novaca, bitno mi je da je telefon brz, da ime odlične performanse, da ima vrhunski ekran i da je pouzdan, da se ne pokvari odmah 2 mjeseca nakon kupnje i da na njega potrošim što je moguće manje novaca (broj sim-utora mi nije bitan). Može li mi itko savjetovati što uzeti??