Xenon Smartech C452 jedan je od onih no-name uređaja kojeg možete imati i bez hipoteke na bakin stan. Za 999 kuna koliko košta u HGspotu nudi OK Android smartphone za sve smartphone početnike pa i za one malo naprednije među njima. Uz određene kompromise Xenon C452 ugodno me iznenadio, a u nastavku saznajte i zašto.
SPECIFIKACIJE
Xenon C452 |
|
dimenzije/masa |
131 x 65 x 10 mm i 125 g (sam mjerio) |
zaslon |
4.5” OGS 480 x 854 (~240ppi) |
CPU |
quad-core Snapdragon 200 1.2 GHz; Adreno 203 GPU |
RAM |
1 GB |
podatkovni prostor |
4 GB + microSD do 32 GB |
kamera |
5 MP; LED; 480p; prednja VGA |
povezivost |
3G; WiFi; Bluetooth; GPS; Wi-Fi hotspot; |
baterija |
Li-Ion 2000 mAh izmjenjiva |
OS |
Android 4.1.2 Jelly Bean |
DIZAJN I ERGONOMIJA
Dizajnerski gledano, ovaj Xenon nije nešto zbog čega ćete pasti na dupe od divote i krasote ali je posve pristojan pa čak donekle i poseban. Nije prevelik, nije pretežak i nije njime teško baratati jednom rukom, a ja zahvaljujući palcu dostojnom onog muzeja u Krapini dohvaćam suprotni gornji kut zaslona bez problema. Zanimljiva mi je i ova skalina (ne znam kako bi je drugačije nazvao) sprijeda uz donji brid, koja uređaj čini nešto drugačijim od mase.
Prednjicom vlada 4.5-inčni zaslon iznad kojega je oko prednje kamere i zvučnik slušalice, a ispod tri osvijetljene kapacitivne navigacijske tipke. Uređaj je obrubljen sjajnim kromiranim prstenom koji na lijevom boku integrira i tipku kontrole glasnoće, a na desnom tipku Power. Obje su solidnog odziva pod pritiskom prsta. Dolje je microUSB za sinkronizaciju i punjenje te glavni mikrofon, a gore 3.5 mm izlaz za slušalice. Na leđima je plastični mat poklopac, koji je priličan magnet za masnoće, ajvar i ine gadarije s vaših ruku no barem nije pretjerano klizav. Tamo je oko 5 MP kamere s LED bljeskalicom i procjepom s glavnim zvučnikom. Xenon Smartech logo je dolje niže.
[photomosaic nggid=447 padding=”5″ columns=”3″]
Skinete li poklopac pri čemu ćete svaki put biti uvjereni da će puknuti ali neće, ugledat ćete prilično veliku bateriju i ništa drugo jer su utori za dvije SIM kartice standardne veličine i microSD skriveni ispod baterije.
Kvaliteta izrade je sasvim OK za ovaj cjenovni rang.
ZASLON
Zaslon je dijagonale 4.5-inča, a riječ je o OGS zaslonu (One Glass Solution), relativno popularnom tamo na Istoku, a rekao bih da je po kvaliteti prikaza negdje između TFT-a i IPS LCD-a. Rezolucija nije naročita, 480 x 854 što iznosi oko 240 ppi. Da može i bolje, može ali nije tako loše. Razina osvjetljenja se podešava ili automatski ili ručno, a ona maksimalna svjetlina je dovoljna i za vani. Inače je prikaz boja prihvatljiv baš kao i solidna vidljivost iz onih širih kutova gledanja.
Zaslon je posve OK za igranje, pregledavanje fotografija i videa te surfanje. Odzivom sam zadovoljan. Ukratko za ovaj cjenovni rang to je posve solidan zaslon.
KAMERE
Ovdje sada dolazim do onog dijela ovog uređaja, koji poslovično predstavljala kompromis na kojeg morate pristati na ovim jeftinim modelima. Na leđima nosi 5 MP kameru s LED bljeskalicom. Nažalost video snima samo u 480p rezoluciji, a prednja je kamera posve bazična VGA kamera za tu i tamo koji selfie ako baš morate i stojite na direktnom suncu, a ruke vam se taj put nimalo ne tresu. Sučelje kamere je ono klasično za Android Jelly Bean s minimalno opcija i prilično bedasto. Svejedno sam mu našao plus. Fotografije okida dosta brzo. Fokusom možete upravljati dodirom točke na zaslonu no samo u fotoaparatu ali ne i u video kameri. Kroz odabir scena: Automatski, Noć, Zalazak sunca, Zabava, Night Portrait, Snow i Flowers donekle možete birati različite postavke, a okušati se možete i u ručnom čačkanju.
Kvaliteta fotografija snimljenih za dana je prihvatljiva, one u mračnijim uvjetima su lošije ali upotrebljive. Blic je dosta slab osim kad ste baš jako blizu. Videozapisi su jednako loši u svim uvjetima. Uvjerite se i sami:
[photomosaic nggid=446 padding=”5″ columns=”3″]
Fotke u punoj veličini OVDJE
Test video kamere
SOFTVER
Praktički stock AOSP verzija Androida 4.1.2 krasi ovaj Xenon C452. Daleko je to od KitKata no na ovom modelu se nije pokazao lošim. Na zaključanom zaslonu je onaj prsten kojeg potežete u raznim smjerovima za najobičnije otključavanje ili pak skok u kameru ili Google Now. Početni zaslon ima 5 stranica za vaše prečace, mape i widgete s dockom iz kojeg lako skočite u ladicu sa svim aplikacijama. Povlačenjem statusne trake prema dolje otvara se Centar za obavijesti s kliznim redom sistemskih sklopki za Wifi, Bluetooth, GPS, podatkovni promet i slično. Otud možete direktno i u Postavke za daljnje čačkanje.
Sučelje je dakle prilično poznato i intuitivno. Navigacija njime je glatka, fluidna i bez trzavih animacija, što je svakako veliki plus. Hrvatski jezik je moguće postaviti kao sistemski.
Internetom se ovdje surfa ili standardnim Android web preglednikom ili Google Chromeom i to prilično ugodno. Web stranice se učitavaju dosta brzo, a mili nam pinch-to-zoom je također prihvatljivo gladak.
Virtualna tipkovnica je standardna Googleova tipkovnica kakvu poznajemo na Nexusima i kao takva je odlična. Podržava hrvatski jezik s ispravcima.
Multimedijalno ovaj dečko će poslužiti kao mp3 player, a vrti on i jednostavnije divxe dok se s HD formatima muči i zastajkuje, no to mu ne bih zamjerio budući da ni nema smisla reproducirati HD filmove na zaslonu koji to ne može podnijeti. YouTube šljaka bez problema, a glavni zvučnik je iznenađujuće glasan i daje čist zvuk.
Xenon C452 me je vrlo ugodno iznenadio u pogledu gaminga. Real Racing 3, Dead Trigger 2 i Temple Run 2 vrti vez greške i trzanja, a jedino što ćete mu zamjeriti je pomalo nazubljena grafika, što je više stvar niske rezolucije zaslona.
Od ostalih predinstaliranih aplikacija istaknuo bih Snapdragon BatteryGuru, koji će vam dodatno produljiti autonomiju, Clean Master koji čisti za vama i nudi premještanje aplikacija na SD karticu, File Explorer, FM radio i MX Player za sve moguće video formate.
PERFORMANSE I BATERIJA
Unutra je četverojezgreni Snapdragon 200 (MSM8625Q) takta 1,2 GHz s 1 GB RAM-a i 4 GB interne memorije, proširive microSD karticama za još dodatnih 32 GB. Sve to uz Adreno 203 grafiku pruža vrlo solidne performanse, fluidan rad bez zastajkivanja, brzo učitavanje web stranica te vrlo dobro iskustvo igranja popularnih igrica.
S telefonijom nisam za vrijeme testiranja iskusio nikakve probleme. Zvuk u slušalici je dovoljno glasan i čist, a onima koji to trebaju dual SIM podrška će također biti od koristi. Kroz Postavke je lako zadati koji SIM je zadužen za pozive, a koji za poruke i podatkovni prostor. Jedan od dva SIM utora podnosi 3G brzine.
Isprobao sam USB OTG no čini se da nije podržan.
Izmjenjiva baterija, kapaciteta 2000 mAh s uključenim baš svim oblicima komunikacije, sinkronizacijom Gmaila, Hangoutsa, WhatsAppa, Facebooka i ostalog daje nekakvu prosječnu autonomiju gdje će većina izvući standardan dan korištenja. Oni koji ne čačkaju previše punit će svaku drugu noć. Sobadva SIM-a unutra, autonomija se skraćuje no ne drastično. Predinstalirana je i Qualcommova aplikacija Battery Guru koja na uređajima pokretanim Snapdragon čipovima, obećaje dodatnu autonomiju.
ZAKLJUČAK
Xenon C452 predstavio se u modu jeftinih kineskih smartphonea na našem tržištu kao ugodno iznenađenje. Za 999 kuna u ponudi HGspota on nudi iznenađujuće fluidan rad, brzo surfanje, vrlo dobre performanse u igricama. Kao kompromis na kojeg morate pristati je dosta loša video kamera pa ako na to pristajete, samo dajte.
|
|
Uređaj na testiranje ustupio splitski HGspot, a najbolje cijene uređaja pronađi na Nabava.net.
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Ovaj ili Tele2fon V5? Kad gledamo aspekt fotoaparata i kvalitete ekrana…
A ako gledaš samo kameru, Tele2fon je nešto bolji, po svemu drugome Xenon
Jel moš provjerit ima li aparat HDR opciju i 16:9 omjer fotografiranja?
Nema tih opcija 🙁
pozz Toni, ja sam nasao na Smartsonu da je 1080 x 1920 px razlučivost a na hgspotu da je 480×840 px
znaci ipak je ta rezolucija 480×840?
i koliko vidim svi 12mjeseci garancije samo?
Da vidio sam i ja tih rezolucija. Moš misliti za 1000 kuna
a mali bilo cudno ali reko nikad neznas sa kinezom 🙂 nista tele2fon v5 it is
Kad čovjek gleda da jedan brandirani i zaključani LG L5 II dođe 1000kn i više onda je ovo ekstra isplativo. Po mom iskustvu, ako netko želi uzeti mobitel do oko 1500kn definitivno je bolje uzeti nekog “Kineza” nego entry level smartphone nekog renomiranog proizvođača.
@Toni – ima li koje šanse da se na testu pojavi iNew v3? Gledam ovaj mobitel i čini mi se da je za 1000kn ekstra, bar po specifikacijama 😀
Je li to best buy uređaj do 1000 kn i koliko je dostupna memorija korisniku ???
Tko sad radi ovaj brand XENON, nemogu nigdje naci po netu? , možda neka domaća firma ili?
Pozdrav Toni, reci mi dal je moguče da napraviš recenziju za Xenon C502, hvala!
Tomislave ne mogu ništa obećati, ako ga netko posudi na test, bit će. Pokušat ću ga nabaviti.
Ok, hvala Toni!
Tomislava, uzmi ovu zvjerku i vozi se 😉
Kupio sam xenon c502 dual.Prvi utisci: ne postoji bolji telefon od 5 Inc kada se uzme u obzir odnos cijene i sta se dobije.
Topla preporuka
pozdrav,gdje si kupio i po kojoj cijeni?
Kupio Xenon c452 i mogu ga samo hvaliti, zaista sam zadovoljan dobivenim :))).
roni
može li neka specifikacija malo šira jer ema ništa na netu o njemu. koju ima grafiku? jel procesor snapdragon 400?
hvala
quad-core Snapdragon 200 1.2 GHz; Adreno 203 GPU
hvala Tomislave,to je za ovaj C452 za koji je Toni radio recenziju.
Mislim da C502 možda ima i malo jače spec (grafiku prije svega)
Stvrano dobri telefoni,vidim da ovaj što je roni uzeo ima bateriju 3000 mah??
Bit će C502 na testu next week…
sa nestrpljenjem čekamo :))
Toni,majstor si!:)
Jedino što već kupih LG L9 II mada sam se dugo dvoumio između c502 i njega…
Dopao mi se Xenon nako ove recenzije …:)
Generalno sam veoma zadovoljan.Mislim da bi sa nadogradnjom unaprijedili dosta.Sada je 4.12 nadam se da ce nesto pustiti ili nece nikad 🙂
Ekran je super fali taj dio premium brendova da kliza prst glatko.Uz njega dodje futrola i screen protector vec postavljen ( imam osjecaj da njega maknem ljepsi bi bio osjecaj na ekranu)
pozdrav,
zanima me ima li ovaj xenon memeoriju podijeljenu na dvije particije ili je sve jedno,i mogu li se aplikacije prebacivati na microsd?
Da ima dvije particije, jednu od gige, a drugu od 1,5gb, možeš prebacivati aplikacije na sd, ja ga imam več 6 mjeseci, i stvarno riječi zamjerke nemam, telefon je fakat pila za tu lovu!
thx tomislave…
zanima me ima li led svjetlo za obavijesti?
Nema na čemu Dejane, ne nema svjetlo za obavijesti, lp.
Uspio sam da rutujem c452 sa VROOT-om,odradio je to bez greske za samo nekoliko sekundi… E sad me zanima da li ima da se nadje custom rom? Da li je neko to vec isprobao na ovom fonu?
Pozdrav
šteta…uglavnom,tomislave hvala na odgovorima…LP
I’m from Russia and I glad to see Hrvatski friends again. I few years ago i’ve visited Croatia and will keep in my mind beautiful toy-like cities, mountains, clearest sea and friendly people! I just would like to help you with your Xenon devices. I can’t find any company responsible particularly for this brand. It seems some people imported thes phones to Croatia, Montenegro, Bosnia, may be Serbia then hide and lost to avoid responsibility for users. 🙂 These phones was spread by m:tel and many private shops around countries. I’ve looked for some custom firmware for my phone and… Read more »
I’m looking to ohotos and now It seems to me C452 isn’t a D9
but it particularly some Innos model!
Look on Innos or Highscreen site and find wich one neighbor model is 100% same (with qualcomm MSM8225 chipset)
Di se može nabaviti tac za xenon smartech c452?
Puka mi je tac na xenon smartech c452 pa ako netko zna di se može naruciti neka da link.