ZOPO ZP780 recenzija

Zopo ZP780 još je jedan i više no solidan povoljni Android iz Hangara 18 na našem testu. Po prihvatljivoj cijeni on nudi veliki 5-inčni zaslon, četverojezgreni procesor, 8 MP kameru i solidnu bateriju. Sve skupa upakirano je u oku ugodan dizajn sa solidnom kvalitetom izrade. Kako je prošao na testu saznajte u detaljnoj recenziji u nastavku.

SPECIFIKACIJE

Zopo ZP780

dimenzije/masa

145.2mm x 71.7 x 8.25 mm i 165 g

zaslon

5” IPS LCD 540 x 960 (~220 ppi); 

CPU

quad-core Mediatek MTK 6582; Mali-400 MP GPU

RAM

1 GB

podatkovni prostor

4 GB + microSD

kamera

8MP; LED; 1080p; prednja 5 MP 

povezivost

3G; WiFi; Bluetooth; GPS; Wi-Fi hotspot;

baterija

Li-ion 1800 mAh izmjenjiva

OS

Android 4.2.2

DIZAJN I ERGONOMIJA

Zopo ZP780 ima zanimljiv dizajn, koji unatoč relativno oštrim kutovima pomalo podsjeća na oblik Nexusa 5. Sprijeda se iznad 5-inčnog IPS LCD zaslona, nalazi oko prednje kamere i zvučnik slušalice. Zamjeram mu izostanak LED lampice obavijesti ali kako kažu “svo zlo u tome”. Ispod zaslona su stalno vidljive tri kapacitivne Android tipke s adekvatnim pozadinskim osvjetljenjem. I lijevi i desni brid su dodatno naglašeni metalnim pločicama ili pak plastičnim koje oskarovski glume metal. Lijevi brid nosi dvije odvojene tipke kontrole glasnoće, dok onaj desni nosi tipku Power. Sve su dobro izvedene i imaju dobar odziv pod pritiskom prsta. Gore lijevo je 3.5 mm izlaz za slušalice, a više nadesno mikro USB konektor za sinkronizaciju i punjenje baterije. Dolje je samo rupica glavnog mikrofona.

[photomosaic nggid=462 padding=”5″ columns=”3″]

Na leđima je po sredini smješteno oko 8 MP kamere s LED bljeskalicom i Zopo logom nešto niže. Skroz dolje lijevo je glavni zvučnik. Stražnji poklopac čvrsto prijanja kućištu i unatoč glatkom završnom finišu ne kliže u ruci. Ispod njega je izmjenjiva baterija te dva utora za SIM kartice (mini i standard) te utor za microSD memorijsku karticu.

Kroz cijelu hrpu testova Zopovih modela sam se već naviknuo na njihovu solidnu kvalitetu izrade pa me tako ovaj model nije iznenadio. Dizajn je uvijek stvar ukusa no ovaj objektivno ne izgleda loše.

ZASLON

ZOPO ZP780 recenzija zaslon

Zopo ZP780 ima vrlo dobar IPS LCD zaslon dijagonale 5 inča na papiru ne baš naročite razlučivosti 540 x 960 točaka što na tu dijagonalu daje oko 220 ppi. U zbilji taj zaslon izgleda vrlo dobro, a piksele ćete primijetiti pri prikazu teksta na bijeloj podlozi i inače nisu upadljivi. Zahvaljujući IPS panelu, ima odličnu čitljivost iz širih kutova gledanja, a razina osvjetljenja je također na visokom nivou. Odziv na dodir prsta je izvrstan. Na zaslonu dolazi nalijepljena zaštitna folija koja ne ometa interakciju sa zaslonom.

KAMERE 

ZOPO ZP780 recenzija kamera

Na leđima Zopo ZP80 nosi 8 MP kameru s LED bljeskalicom i podrškom za 1080p videozapise. Čelo mu krasi 5 MP kamera za videopozive i OK selfije koji ionako dosta ovise o vama samima. Sučelje kamere je jednostavno i donekle kozmetički dotjerano u odnosu na ranije inačice. Na zaslonu su obje tipke okidača fotoaparata i video kamere. Podržana je kontrola fokusa dodirom zaslona u oba načina rada, a dublje u postavkama možete, čačkati po postavkama ISO vrijednosti, balansa bijele boje, birati veličinu fotografija i kvalitetu videozapisa i slično. Podržan je HDR, Panorama, detekcija osmijeha, a okidati možete i glasom.

Brzina okidanja fotografija je prihvatljiva, a ima i opcija zero shutter delay, kada će okidati još nešto brže ali s nešto nespretnijim auto-fokusom U uvjetima dobrog osvjetljenja s fotkama ćete biti zadovoljni, a u mračnijim uvjetima šum napada no nije neprihvatljivo. Blic je opet dosta slab. Dnevni je video posve OK, a noćni spada u kategoriju “nemam bolji pa mi je i ovaj dobar”. Uostalom uvjerite se i sami:

[photomosaic nggid=463 padding=”5″ columns=”3″]

Fotke u punoj rezoluciji pogledaj ovdje.

1080p test video kamere

SOFTVER

ZOPO-ZP780-recenzija-softver

Zopo ZP780 vrti Android 4.2.2 s Zopovim korisničkim sučeljem preko. Na zaključani zaslon možete postavljati widgete, a na maksimalnih 5 stranica početnog zaslona widgete, mape i prečace po volji. Dolje je dock s 4 prečaca i prečacem za skok u ladicu sa svim aplikacijama. Povlačenjem jednog prsta otvara se Centar za obavijesti, a povlačenjem dvaju prsta s vrha zaslona otvara se stranica sa sistemskim sklopkama za WiFi, Bluetooth, GPS, razinu osvjetljenja i slično. Duljim pritiskom na Home tipku otvara se pregled aplikacija koje rade u pozadini.

Navigacija sučeljem je prilično glatka, a sam izgled sučelja možete mijenjati i kroz 4 različite teme među kojima je i onaj nativni AOSP izgled kao na Nexusima, koji mi se od priloženog najviše dopao.

Dual-SIM telefonije je klasično riješena pa u postavkama lako odaberete standardna zaduženja za svaki SIM.

ZOPO-ZP780-recenzija-softver

Web stranice se učitavaju solidnom brzinom, i ne izgledaju upadljivo pikselizirano unatoč qHD rezoluciji zaslona. Pinch-to-zoom je dosta gladak.

Virtualna tipkovnica je ovdje ona standardna Googleova i kao takva je sasvim solidna. Podržan je hrvatski jezik s ispravcima.

Multimedijalno vas Zopo ZP780 nće razočarati. Pregledavanje fotografija i videa je glatko, a i full HD filmove vrti s lakoćom i bez trzanja.  Glavni zvučnik je solidno glasan premda na maksimumu zvuk nije baš naročito ugodan, a zbog njegova položaja i oblika stražnjeg poklopca se lako zaguši dok leži na ravnoj podlozi.

Od igrica sam kao i obično isprobao Temple Run 2 i Real Racing 3. Obje rade glatko i ugodno se mogu igrati. Najveću prepreku instaliranju jačih igrica predstavlja ograničena interna memorija koja nije dostatna za instalaciju RealRacinga 3 bez posebnih trikova s microSD karticom.

Od predinstaliranih aplikacija od koristi vam mogu biti Backup & Restore,  FM Radio, File Manager,  ToDo za zadatke, Documents To Go za Office zadatke, Flashlight lampa i Update System za eventualne nadogradnje softvera.

PERFORMANSE I BATERIJA

ZOPO ZP780 recenzija performanse

Zopo ZP780 je pokretan Mediatekovim čipom oznake MTK6582 s četiri jezgre takta 1.3 GHz, 1 GB RAM-a i Mali-400 MP grafičkim procesorom. Dakle baš kao i stariji model ZP700. Unutra je i 4 GB interne memorije od čega je dostupno oko 2.5 GB na dvije particije. Proširiti to možete microSD karticama. Plus je i podrška za USB OTG priključivanje USB memorijskih stickova uz odgovarajući adapter. Sve to skupa pruža vrlo solidne performanse koje se očituju u brzom surfanju internetom, glatkoj navigaciji sučeljem, reprodukciji multimedije te solidnim gaming performansama.

S telefonijom nisam učio probleme, zvuk u slušalici je solidan, a dual SIM telefonija je klasično riješena i radi bez problema.

1800 mAh uz nekakvo prosječno korištenje sa uključenim svim oblicima povezivosti, automatskim osvjetljenjem zaslona i sinkronizacijom Gmaila, Whatsappa i društvenih mreža daje cijeli dan do dan i pol korištenja. S obje SIM kartice unutra autonomija je nešto kraća. Najjače curenje baterije se osjeti baš za igranja igrica, otprilike 15% za pola sata igranja.

ZAKLJUČAK

Zopo ZP700 za tih 1400 kuna, koliko u Hangaru 18 košta u trenutku nastanka recenzije, nudi solidan Android smartphone. Prednosti su mu prostran zaslon, solidne performanse i dosta dobra autonomija. Mana mu je ne naročita kamera u uvjetima slabijeg osvijetljenja i slab blic. Uz te kompromise Zopo ZP780 predstavlja dobar izbor svima onima s plićim džepovima, a ipak žele nešto ozbiljniji smartphone solidnih performansi. Nekima će dobro doći i dual SIM podrška.

 

  • vrlo dobar i prostran zaslon
  • vrlo dobre performanse
  • fluidno sučelje
  • oku ugodan dizajn
  • dual-SIM
  • FM Radio
  • micro SD
  • USB OTG podrška
  • OK cijena
  • zaslon nije HD
  • zaštita zaslona riješena zaštitnom folijom
  • loša video kamera u mračnijim uvjetima
  • slaba bljeskalica
  • nema LED lampice obavijesti
  • starija verzija Androida
  • Nema NFC (kome treba)

Uređaj na testiranje ustupio Hangar 18, gdje u trenutku nastanka ove recenzije košta 1 399 kuna.

Usporedi cijene mobitela Nabava.net

Svi mobiteli na jednom mjestu.

Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.

VIDEO RECENZIJA

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

8 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
susjed

Pa susjed kako da uradimo taj trik sa microsd a da ne rootamo uredjaj? Sve pohvale za sajt i YouTube kanal! Pozdrav iz Sarajeva

vanja

pozz, može info o sim karticama – naime, na jednom drugom reviewu piše da obje sim kartice podržavaju 3G, a na službenim stranicama piše “- Dual SIM card dual standby, WCDMA/GSM+GMS network”,
što mi izgleda da ipak samo jedan sim podržava 3g.
hvala!

miki

Ne podržava 3G 900, što je nedostatak

Wateva..

Cekam tvoj video review i go poracuvam telefonot iz AliE. Pozdrav Toni iz MKD 🙂

Gizda

@vanja
Na samoj jednoj kartici možeš imati 3G, provjereno.

vanja

znači, klasika. OK, hvala na infu!

Antony

Aj testiraj ZP1000 🙂

Željko T

Molim vas dali ZOPO ZP780 ima MHL podršku za spoj sa TV-om u Hdmi