LG L90 prvi je od novih LG-evih smartphonea za segment srednjeg ranga na našem testu, a na neki način se nastavlja na dosadašnju liniju LG Optimusa L. LG L90 je temeljen na Androidu 4.4.2 KitKat, a blagoslovljen je i najsvježijim LG-evim korisničkim sučeljem s naprednim Knock Code trikovima. Evo i recenzije.
SPECIFIKACIJE
LG L90 (D405) |
|
dimenzije/masa |
131.6 x 66 x 9.7 mm i 126 g |
zaslon |
4.7” IPS LCD 540 x 960 (~234ppi); |
CPU |
quad-core Snapdragon 400 1.2 GHz; Adreno 305 GPU |
RAM |
1 GB |
podatkovni prostor |
8 GB + microSD |
kamera |
8 MP; 1080p; LED; prednja 1.3 MP |
povezivost |
3G; WiFi; Bluetooth 4.0; GPS; NFC; Wi-Fi hotspot |
baterija |
Li-ion 2540 mAh izmjenjiva |
OS |
Android 4.4.2 KitKat |
DIZAJN I ERGONOMIJA
LG L90 je u dizajnerskom smislu nedvojbeno LG-ev uređaj. Vanjskim izgledom me se dojmio kao produkt incestuozne veze nekog od dosadašnjih Optimus modela i LG G2. Ispod 4.7-inčnog zaslona su tako i dalje fizičke navigacijske tipke, a iznad zaslona imamo oko prednje kamere te zvučnik slušalice, izveden po uzoru na G2 i G Flex modele. Kapacitivne navigacijske tipke nisu osvijetljene, a nedostaje mi i LED lampica obavijesti koju je dosad LG obično inkorporirao u okvir tipke Home.
[photomosaic nggid=465 padding=”5″ columns=”3″]
Na lijevom je boku tipka kontrole glasnoće, a na desnom tipka Power koju zahvaljujući Knock trikovima nećete prečesto pritiskati. Sve su tipke solidnog odziva pod pritiskom prsta. Gore se smjestio 3.5 mm izlaz za slušalice, IR lampica daljinskog upravljača, te sekundarni mikrofon, a dolje je pak glavni mikrofon te mikro USB konektor za sinkronizaciju i punjenje baterije.
Stražnji je poklopac izrađen od plastike s hrapavim uzorkom koji posve eliminira otiske prstiju, a može poslužiti i kao rašpica za nokte ako baš zagusti. Tamo je oko 8 MP kamere s LED bljeskalicom, LG logo po sredini te glavni zvučnik dolje niže. Ispod poklopca je izmjenjiva baterija te utori za microSD memorijske kartice te utor za SIM karticu standardne veličine.
Kvaliteta izrade je na pristojnom nivou za cjenovni razred u kojem se LG L90 nalazi. Doimlje se dosta čvrsto, stražnji poklopac solidno prijanja, ništa ne krcka i općenito solidno izgleda. Za dijagonalu zaslona je LG L90 dosta kompaktan i nije njime teško baratati jednom rukom, a u prednjem džepu traperica ne pritišće vitalne organe.
ZASLON
LG L90 je opremljen 4.7-inčnim IPS LCD zaslonom rezolucije 540 x 960 što mu na tu dijagonalu daje oko 234 ppi. Već iz toga je jasno da prikaz neće biti baš oličenje oštrine jer za usporedbu HTC One ima istu dijagonalu ali i 1080p rezoluciju ali zato košta više no dvostruko više. Unatoč tome zaslon ne bih ocijenio lošim, dapače, solidan je jer se može pohvaliti dobrom vidljivošću iz širih kutova gledanja, odličnim odzivom na dodir te pristojnom razinom osvijetljenja na otvorenom. Mana mu je što nema senzora ambijentalnog osvijetljenja pa ćete nivo pozadinskog svjetla zaslona podešavati ručno, klizačem postavljenim u zavjesi s obavijestima. Zaštićen je Gorilla Glass 2 slojem.
KAMERE
LG L90 na leđima nosi 8 MP kameru s LED bljeskalicom i podrškom za 1080p videozapise pri 30fps. Sprijeda je 1.3 MP kamera za video chat i ono drugo. Sučelje kamere je prilično jasno s tipkom okidača, sklopkom za odabir fotoaparata, odnosno kamkordera, tipkom postavki, odabira prednje odnosno stražnje kamere, blica i nekolicine Načina rada. Podržan je fokus dodirom u fotoaparatu no ne i u videokameri. Fotke okidati možete i glasom ili pritiskom na Volume tipke.
Među Načinima snimanja tu je Normalno, Panorama, Uzastopno snimanje – rafalno, Sport i Snimak u trenutku ili Timeshift – koji snima i prije no što kliknete na tipku okidača. 8 MP fotografije su u formatu 4:3 dok ćete za one u 16:9 spustiti na 6MP.
Što se kvalitete snimljenih fotografija i videa tiče, u uvjetima idealnog osvijetljenja postižu se vrlo dobri rezultati. U uvjetima slabijeg osvijetljenja šuma ima dosta, a s blicem koji je dosta jak obično najprije ispadne jedna mutna, a druga bude dosta dobra.
Evo male galerije fotografija i par videozapisa
[photomosaic nggid=464 padding=”5″ columns=”3″]
Fotke u punoj veličini pogledaj OVDJE
SOFTVER
LG G L90 se isporučuje Androidom 4.4.2 KitKat preko kojeg je LG postavio svoje korisničko sučelje, koje nam je poznato s LG G2. Sviđa mi se mogućnost prilagodbe izgleda korisničkog sučelja kroz instalaciju tema, a moguće je promijeniti i izgled svake ikonice posebno, izgled tipkovnice te mijenjati font sučelja i animaciju isključivanja zaslona.
Zaključani zaslon podržava višestruke widgete te brzo pokretanje kamere guranjem ulijevo, a LG omogućuje i postavljanje prečaca putem koji skačete direktno u dotičnu aplikaciju. Knock Code omogućuje brzo otključavanje zaslona otkucavanjem vlastite kuckave šifre o čemu više saznajte u zasebnom dijelu u nastavku te u video recenziji.
Na Početnim zaslonu je maksimalno 7 stranica, a standardno ih uređujete prečacima, widgetima i mapama. Dolje je dock s 4 ikonice po vašem izboru i petim prečacem za skok u ladicu s aplikacijama. Gore je statusna traka, transparentna na Početnom i Zaključanom zaslonu, a crna u aplikacijama. Povlačenjem prema dolje otvarate Centar za obavijesti kojeg je LG opremio redom sistemskih sklopki i klizačem za razinu osvijetljenja. Ispod toga se nižu propuštene obavijesti.
Povlačenjem prsta s dna zaslona prema sredini zaslona brzo ćete pokrenuti Google Search ili Quick Memo, kojim ćete brzo spremiti screenshot zaslona i šarati po njemu.
Internetom surfate ili standardnim Android web preglednikom ili Google Chromeom. Oba su vrlo solidna, web stranice otvaraju brzo, a pinch-to-zoom je prihvatljivo mazan. Surfa se standardnim 3G (HSDPA i HSUPA) brzinama. Za LTE ćete ipak trebati nešto bolje.
Virtualna tipkovnica je vrlo dobra, prostrana i precizna te podržava hrvatski jezik s ispravcima. Moguće ju je i smanjiti pa gurnuti u stranu za tipkanje jednom rukom. I ona podržava prilagodbu izgleda temama.
Multimedijalno će vas LG L90 sasvim solidno poslužiti. Glazbu reproducira bez problema, a i Full HD video vrti bez problema pa ćete uz BSplayer ili MXplayer imati podršku i za podnapise. Galerija na jednom mjestu katalogizira sve fotografije i videozapise.
Što se igrica tiče, isprobao sam Real Racing 3 i Temple Run 2. Obje rade vrlo dobro i s minimalnim gotovo neprimjetnim povremenim trzevima pa je za očekivati da nećete imati problema ni s drugima. Ovdje je plus što 8GB internog prostora ne ometa instalaciju ni tih većih igrica.
Od ostalih aplikacija koristit će vam LG Backup, Bilješka, QuickRemote za funkcije univerzalnog daljinskog upravljača, FM Radio, Upravitelj datotekama i LG SmartWorld za preuzimanje novih tema i slično.
KNOCK CODE
Od onih pametnih trikova kojima je LG opremio svoj L90 najviše me se dojmio Knock Code koji omogućuje naprednu zaštitu i zaključavanje uređaja postavljanjem vlastitog uzorka kucanja po zaslonu. Ukucavanjem tajnog uzorka s 2-8 otkucaja na isključenom zaslonu, on se uključuje, otključava i vodi vas direktno na Početni zaslon. Zgodan je to način kako zadržati privatnost, a opet ne na način koji zvuči i izgleda paranoidno. Za slučaj da svoj tajni kuc zaboravite, dodatno se postavi i brojčana lozinka. Dvostrukim kucanjem po uključenom zaslonu ćete zaslon isključiti i zaključati uređaj, kao na LG G2 i G Flex modelima. Kako Knock Code izgleda u akciji pogledajte u video recenziji.
Uz Knock Code tu je još i značajka Pametni zaslon, koristi prednju kameru koja detektira vaš pogled pa odgađa prigušivanje i isključivanje zaslona, a Smart Video pauzira reprodukciju videa ako skrenete pogled dok bacate oči prema djevojkama u ljetnim haljinama.
PERFORMANSE I BATERIJA
LG L90 opremljen je četverojezgrenim Snapdragonom 400 takta 1.2 GHz s 1 GB RAM-a i Adren0 305 grafikom te pohvalnih 8 GB interne memorije proširive microSD karticama. Navigacija sučeljem je vrlo glatka i fluidna, web stranice se otvaraju brzo, multimediju vrti bez problema, a najmodernije igrice pokreće također bez naročita štucanja. Što bi više?
S telefonijom, povezivošću i GPS-om nisam uočio probleme.
Izmjenjiva baterija kapaciteta 2540 mAh nudi solidnu autonomiju pa sam u danima testiranja sa uključenim svim oblicima povezivosti i konstantnom pozadinskom sinkronizacijom Gmaila, WhatsAppa, Hangoutsa, Facebooka i news servisa bez problema izvlačio dan i pol korištenja, a uvjeren sam da se može i više.
ZAKLJUČAK
LG L90 svojim dizajnom i karakteristikama cilja na vani vrlo popularnu Motorolu Moto G s kojom dijeli dosta toga zajedničkoga. Za razliku od nje, LG L90 je dostupan na našem tržištu i košta nešto manje od 2000 kuna. Za tu lovu nudi dosta dosta dobar smartphone donjeg srednjeg ranga, a aduti su mu solidan dizajn, pristojna kamera, KitKat Android, funkcije daljinskog upravljača i Knock Code pametni trikovi.
Pronađite ga u ponudi splitskog HGspota u Terzićevoj 5.
|
|
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
NFC? sigurno?
Ne znam bas za ostale ali meni je lampica za obavijesti vrlo bitna. Ja bih npr odustao od ovog mobitela zbog te lampice i neosvjetljenih tipki. Nikada mi nece biti jasno zasto se stede ta niti 2$ potrebna da se uredaj ucini potpunim.
Koje su ono razlike sa G2 mini? Meni se ta dva čine jako slična modela.
Specifikacije skoro pa iste kao kod galaxy S3 s tim da je mozda procesor i chip novije generacije. Zanima me mozes li ovaj mob upotedit sa LG G2 mini i Sony xperia M2 jer su im specifikacije skoro iste a jedan od tri mob cu da kupim cim dodju u Bosnu. Pozz.
Toni? Alcatel Idol ili Lg l90
LG L90 bez puno razmišljanja. Idola je odavno pregazilo vrijeme.
Lg l90 ili samsung galaxy grand neo?
Siguran sam da i sam znaš da je l90 dosta bolja opcija.
Covece, pa u mojoj zemlji (Srbija) ovaj mobitel je gotovo tri puta skuplji od kineskog mobitela Leagoo Lead 3S koga sam nedavno pazario preko neta, a oba modela nude prekticno identicne performanse, ekran, kvalitet izrade, pakovanje itd. Zao mi je sto u mojoj zemlji uopste nema uvoza ovih nepoznatijih kineskih marki mobitela kao sto ima kod vas u Hrvatskoj nego nas ovde posteno “oderu” za nebrendirane telefone poput Samsunga, LG-a ili HTC-a!
Pardon, hteo sam reci “brendirane” telefone! Moja greska.
toni kada ces LG L70 da stavis na recenziju ? Mislim da je telefon zasluzio svojim karakteristikama ,a posebno pristupacnom cenom.
Ne mogu ti obećati da će biti. Ovi iz LG-a nisu imali testni primjerak. Ako bude znat ćeš. Prati nas i dalje.
ok hvala..Bas me zanima kakvo ce tvoje misljenje biti o njemu kod nas u Srbiji je oko 140-150 evra ,sto je jako pristupacno kod vas ce zbog EU verovatno biti i nesto jeftiniji.
Pozdrav.
Uzeti Sony M2 ili LG L90?
@toni
Jesi li se susretao s LG L9 II? Ako jesi kojeg bi mi preporučio L90 ili L9 II? Kod L90 mi se više sviđa knock code, dok kod L9 II hd ekran. Kamera bi u ovom slučaju odlučivala, pa ako mi možeš pomoći, bio bih zahvalan. LP
Ivane nisam L9 II uspio isprobati, nisu ga imali kao testni i sumnjam da ću ga dobiti. Zvuči kao bolja opcija ali bez testa ne mogu biti siguran.
može pomoc imam u ponudi htc 601,xperia m2 lg l90 nokia 625 koji odabrati naravno u mojoj pretplati su 120eura i samsung grande neo koji je 100eura
Toni dvoumim se izmedju samsung galaxy s3 mini i lg l90,koji da odaberem i koji je bolji? 😀
toni sta mislis ti sto je bolje grand neo ili lg l90
Imam LGL90 ne znam kako mogu slikati čat ili nešto slično pomoću telefona.
Ako se pitaš kako napraviti snimak zaslona ili screenshot. Istovremeno klikni na Power i Vol Down tipke. Imaš i opciju quickmemo gore kad povučeš statusnu traku prema dolje. Screenshot pronađeš kasnije u Galeriji
Bok Toni, imam pitanje. evo bas danas sam dobio taj mobitel i gledam kameru i straznja mi je bila podesena na 5 MP pa sam je prebacio na 8MP ali gledam prednju i pise mi VGA,i nemam nigdje odabir da prebacim na 1.3 MP. jer pise da mob ima 1.3 MP prednju kameru. Mozes li mi pomoci?
Odaberi lrenju kameru pa onda klikni na tipku meni i vidi ima li u postavkama odabir 1.3 MP ili ne. Navodno ima i model s prednjom VGA kamerom
Bok,
volio bih ga nadograditi na 2 GB RAMa. Totalno me živcira sa 1 GB RAMom.
Da li postoji ta mogućnost?