Iz koprivničkog Hangara 18 testirali smo još jedan solidan smartphone kineskog proizvođača Zopo. Ovdje je riječ o tankom i elegantnom 5-inčnom Androidu imena Zopo ZP1000, a osim impresivnim dizajnom i velikim zaslonom može se pohvaliti i osmojezgrenim procesorom koji osigurava fluidan rad uređaja. Recenzija uređaja u nastavku dat će vam kompletnu sliku o njemu.

SPECIFIKACIJE

Zopo ZP1000

dimenzije/masa

143.9 x 72.2 x 7.2 mm i 150 g

zaslon

5” IPS LCD 720 x 1280 (~293 ppi); 

CPU

octo-core Mediatek MTK 6592 1.7 GHz; Mali-450 MP GPU

RAM

1 GB

podatkovni prostor

16 GB nema microSD!

kamera

14MP; LED; 1080p; prednja 5 MP 

povezivost

3G; WiFi; Bluetooth; GPS; Wi-Fi hotspot;

baterija

Li-ion 2100 mAh integrirana

OS

Android 4.2.2

DIZAJN I ERGONOMIJA

Zopo ZP1000 definitivno je dizajnerski najzanimljiviji njihov model kojeg sam testirao jer je impresivno tanak i ostavlja dojam vrlo solidne izrade. Riječ je o unibody dizajnu kućišta koji nekima neće odgovarati jer je pristup bateriji onemogućen, a SIM kartice se umeću kroz poseban pretinac na lijevom boku. Sprijeda se iznad 5-inčnog IPS LCD zaslona, nalazi oko prednje kamere, zvučnik slušalice i sitna LED lampica obavijesti. Ispod zaslona su tri kapacitivne Android tipke koje pate od anemičnog pozadinskog osvijetljenja što je čest slučaj kod kineskih modela.

Lijevi brid je zadužen za onaj appleodini pretinac za SIM kartice, a izveden je tako da se u istu ladicu umeću obje micro SIM kartice jedna za drugom (micro + nano). Desni brid nosi vrlo solidno izvedene tipku Power i onu za kontrolu glasnoće. Gore lijevo je 3.5 mm izlaz za slušalice, a dolje mikro USB konektor za sinkronizaciju i punjenje baterije te rupica glavnog mikrofona.

[photomosaic nggid=500 padding=”5″ columns=”3″]

Na leđima koja su izvedena iz tri dijela od kojih se ovaj srednji čini izrađen od metala,  gore je u lijevom kutu četvrtasto oko 14 MP kamere s LED bljeskalicom dok je Zopo logo tetoviran vertikalno posred leđa. Skroz dolje lijevo je glavni zvučnik. Baterija je ispod i do nje ne možete sami osim možda sa sjekirom. Meni osobno to ne predstavlja nikakav problem no neki vole slobodu po tom pitanju. Uređaj inače lijepo leži u ruci, nije pretežak i nije mi problem njime baratati i jednom rukom, no ja sam ipak jeti pa to je to relativan pojam.

ZASLON

ZOPO Z1000 RECENZIJA 5-inčni IPS LCD ima standardnu 720p razlučivost što na tu dijagonalu daje sasvim solidnih 290-tak ppi. Uživo zaslon izgleda odlično i prilično oštro. Zahvaljujući IPS panelu, ima odličnu čitljivost iz širih kutova gledanja, a razina osvjetljenja je također na visokom nivou. Odziv na dodir prsta je izvrstan unatoč tome što je na njemu nalijepljena zaštitna folija. Na stranicama proizvođača stoji da je on zaštićen Gorilla Glass 3 zaštitom što je svakako plus. Ukratko zaslonu ne zamjeram ama baš ništa, a 1080p rezolucija bi samo pojačala opterećenje na tanku bateriju, a dodatne piksele bi primijetio samo sivi sokol.

KAMERE 

ZOPO Z1000 RECENZIJA Na leđima Zopo ZP1000 nosi 14 MP kameru s LED bljeskalicom i podrškom za 1080p videozapise. Sprijeda je 5 MP kamera za videopozive i selfije. Sučelje kamere je jednostavno i intuitivno te izgleda nešto bolje u odnosu na ranije verzije. Na zaslonu su obje tipke okidača fotoaparata i video kamere. Podržana je kontrola fokusa dodirom zaslona u fotoaparatu i video kameri. Birati možete različite preddefinirane postavke u opcijama Scene, a dublje u postavkama možete se poigrati i ISO vrijednosti, balansom bijele boje, birati veličinu fotografija i kvalitetu videozapisa i tome slično. Podržan je HDR, Panorama, detekcija osmijeha, a okidati možete i glasom.

Fotografije okida dosta brzo, a ima i opcija zero shutter delay, kada će okidati još nešto brže ali s nešto slabijim auto-fokusom. U uvjetima dobrog osvjetljenja s fotkama ćete biti posve zadovoljni, a ni u uvjetima slabijeg osvijetljenja rezultati nisu loši no kao i obično mogli bi biti i bolji. Blic ovdje nije preslab i solidno osvjetljuje mete. Evo kako to izgleda: [photomosaic nggid=499 padding=”5″ columns=”3″]

Fotke u punoj rezoluciji pogledaj ovdje.

1080p test video kamere

http://youtu.be/WR8H_843BSY http://youtu.be/bWmdh_PyGIU

SOFTVER

Zopo ZP1000 recenzija softver Zopo ZP1000 vrti Android 4.2.2 sa Zopovim korisničkim sučeljem preko. Bilo bi lijepo imati i KitKat no možda ga pošalju nekom OTA nadogradnjom.  Povlačenjem prsta preko zaključanog zaslona dospjet ćete na Početni zaslon s maksimalnih 5 stranica po kojima ćete nabacivati widgete, mape i prečace po volji. Dolje je dock s 4 prečaca i prečacem za skok u ladicu sa svim aplikacijama. Izgled korisničkog sučelja lako je mijenjati kroz aplikaciju Teme, a u startu su vam dostupne četiri no moguće ih je preuzeti još.

Povlačenjem statusne trake prema dolje jednim prstom otvara se Centar za obavijesti, a povlačenjem iste s dva prsta otvara se stranica sa sistemskim sklopkama za WiFi, Bluetooth, GPS, razinu osvjetljenja i slično. Duljim pritiskom na Home tipku otvara se pregled aplikacija koje rade u pozadini pa možete skakati iz jedne u drugu ili ih odbaciti guranjem prema gore. Sve u svemu sučelje je poznato i intuitivno, a navigacija njime je glatka i bez trzanja ili zastajkivanja. Web stranice se učitavaju solidnom brzinom kako na W-Fi mreži tako i u pokretu na 3G brzinama. Web stranice na tom velikom zaslonu izgledaju odlično. a pinch-to-zoom je dosta gladak. Zopo ZP1000 recenzija softver Virtualna tipkovnica je ovdje ona standardna Googleova i kao takva je sasvim solidna. Podržan je hrvatski jezik s ispravcima.

Multimedijalno vas Zopo ZP1000 će uz dobar player iz Trgovine Play bez problema zavrtjeti što god od njega tražite, uključujući i 1080p filmove s podnapisima. Pregledavanje fotografija klasično se obavlja kroz Galeriju, a Glazba bez problema reproducira vaše mp3 hitove. Glavni zvučnik je solidno glasan.

Od igrica sam kao i obično isprobao Subway Surfers, Temple Run 2 i Real Racing 3. Sve tri rade glatko i ugodno se mogu igrati. 

Od predinstaliranih aplikacija od koristi vam mogu biti Backup & Restore,  FM Radio, File Manager,  ToDo za zadatke, Documents To Go za Office uratke, Flashlight lampa i pronaći ćete i Facebook, Twitter te WhatsApp koje biste vjerojatno ionako sami instalirali.

PERFORMANSE I BATERIJA

ZOPO Z1000 RECENZIJA Zopo ZP1000 pokreće osmojezgreni Mediatekov čip oznake MTK6592 s 8 jezgri Cortex A7,  takta 1.7 GHz. Na raspolaganju mu je i 1 GB RAM-a te Mali-450 MP grafičkim procesor. Unutra je i 16 GB interne memorije od čega je dostupno oko 13 GB na dvije particije. Utora za microSD nema pa će vam to morati biti dosta. Plus je i podrška za USB OTG priključivanje USB memorijskih stickova uz odgovarajući adapter.

Uređaj barata solidnim performansama koje se očituju brzim surfanjem internetom, glatkom navigacijom korisničkim sučeljem, reprodukcijom multimedije te adekvatnim gaming performansama. S telefonijom nisam učio probleme, zvuk u slušalici je solidan, a dual SIM telefonija je klasično riješena, kroz Postavke lako je odrediti zaduženja za svaki SIM. Zanimat će vas da je podržan 3G rad na 900 MHz dok dobar dio Kineza tu ima problema.

2100 mAh ne zvuči baš naročito no kad uzmemo u obzir prilično tanko kućište, veća baterija unutra nije ni mogla ići. Uz nekakvo prosječno korištenje sa uključenim svim oblicima povezivosti, automatskim osvjetljenjem zaslona i sinkronizacijom Gmaila i društvenih mreža tih 2100 mAh ipak daje cijeli dan do dan i pol korištenja. S obje SIM kartice unutra autonomija je nešto kraća. Reprodukcija 720p videa s podnapisima i automatskim osvjetljenjem zaslona cucla oko 25% na sat.

ZAKLJUČAK

Zopo ZP1000 u Hangaru 18 se može dobiti za 2000 kuna i za tu lovu nudi vrlo solidan 5-inčni Android smartphone impresivna dizajna i performansi koje će zadovoljiti i one zahtjevnije korisnike i gejmere. Zaslon izgleda odlično, a i kamera je više no pristojna. Dual SIM će također nekima biti od koristi, a dojam bi bio još bolji da su podržane i memorijske kartice te da su kapacitivne tipke malo jače osvijetljene. Za jedan kineski smartphone Zopo ZP1000 izgleda i šljaka odlično.

  • odličan i prostran zaslon
  • solidne performanse
  • fluidno sučelje
  • oku ugodan dizajn i kvaliteta izrade
  • vrlo solidna kamera
  • dual-SIM (micro+nano)
  • FM Radio
  • USB OTG podrška
  • OK cijena
  • nema microSD
  • starija verzija Androida
  • Nema NFC (kome treba)
  • ipak nešto slabija autonomija

Uređaj na testiranje ustupio Hangar 18, gdje u trenutku nastanka ove recenzije košta 2000 kuna.

Usporedi cijene mobitela Nabava.net

Svi mobiteli na jednom mjestu.

Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.

VIDEO RECENZIJA

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

21 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
N.N.

Zaslon valjda jest HD?

N.N.

Pa zašto onda kao minus stoji da zaslon nije HD?

m

Pozdrav! Koji je mob. bolje uzeti: zopo 1000 ili ngm dynamic wing? Hvala

m

A je li osjetno bolji i od H18 Noa H41 ili su tu negdje? Trazim koji je najbolji do max 2000kn i ova tri su mi nekako “upala u oci” po specifikacijama, ali s obzirom na to da ne radim ne znam jel se isplati dat 600kn vise ako razlika i nije neka

barecomblays

Ovaj ili nexus 4 za iste novce?

barecomb

Toni, kad si već tu molim te jedan kratki savjet onako iz rukava. Mijenjao bih Alcatela Idola ali ne znam za šta. Kupio bi Idol 2S da ga se može negdje kupiti ali nema ga ni za lijek. Nedavno sam si uzeo Nexus 10 i super sam zadovoljan. Sad mi mobitel služi opet većinom samo za ono za što je prvotna namjena a to je telefoniranje. Upravo iz tih razloga škrt sam dati više od 2000kn za mobitel sa full hd rezolucijom i 8 jezgri i ne znam ti ja šta ako ću ga ionako koristiti za telefoniranje. Da nemam… Read more »

barecomb

Uzeo sam na kraju novi LG G2 za 2200kn.

edis

Pozdrav kupio sam ovaj mob i dosta dobar je, nego me zanima dali ga je tko uspio rootat? Ima jedan video na youtubu kako se jednostavno roota ali na mom ne pali. Hvala

chelo

Molim pomoć, koji mob izabrati ZOPO1000 ILI LG G2 mini.

Shile

Doogee Dagger dg550 je bolji mob…

Stjepan

Znaci ovaj mobitel je zvijer, imam ga vec 8 mjeseci, isti ko i prvog dana, 60 aplikacija instaliranih, i dalje bez stekanja. Jednom rijecju savrsen za te novce.

Antonio

smeće kinesko …. od 8 mjeseci koliko je star bio 3 mjeseca na popravku… SMEĆE

Antonio

baćene pare..

Iris

Što je bolje uzet zopo zp1000 ili microsoft 640xl?

ivan

Upit zašto na zoppo 1000s kada se ugasi izgubim instaliranu glazbu