Zopo pametni telefoni već dugo nam nisu nepoznanica i zahvaljujući našim prijateljima iz koprivničkog Hangara 18 kroz mnogobrojne testove pokazali su nam se kao solidan omjer uloženog i dobivenog. Novi Zopo modeli idu još jedan korak naprijed i donose 4G podršku, a prvi iz serije na našem testu je 5-inčni Zopo ZP320. Detaljna recenzija slijedi u nastavku.
SPECIFIKACIJE
Zopo ZP320 |
|
dimenzije/masa |
141.8 x 71.1 x 9.8 mm i 165g |
zaslon |
5” TFT LCD 540 x 960 (~220 ppi); |
CPU |
quad-core Mediatek MTK 6582 1.3 GHz; Mali-450 MP GPU |
RAM |
1 GB |
podatkovni prostor |
8 GB + microSD |
kamera |
8MP; LED; 1080p; prednja 2 MP |
povezivost |
4G; WiFi; Bluetooth; GPS; Wi-Fi hotspot; |
baterija |
Li-ion 2300 mAh izmjenjiva |
OS |
Android 4.4.2 |
DIZAJN I ERGONOMIJA
Zopo ZP320 dijeli onaj relativno običan ili klasičan plastični dizajn kakvog fura najveći dio njegove Zopo braće. Naš testni primjerak ne izgleda loše, a dojam donekle poboljšava linija od lažnog kroma koja obrubljuje uređaj i i nastavlja se na fizičke tipke na desnom boku. Nije ovdje riječ o najelegantnijem uređaju na svijetu s debljinom od 9.8 mm i masom od 165 g koju ćete definitivno osjetiti no ni to nije razlog zbog kojega biste ga trebali izbjeći. Ako ništa drugo ostavlja dojam solidne izrade.
Prednjicom dominira 5-inčni zaslon s osvijetljenim kapacitivnim tipkama ispod i okom prednje kamere, zvučnikom slušalice i otvorima senzora iznad. Gore mi nedostaje LED lampica obavijesti pa ćemo mu to spočitati kao jednim od nedostataka i kompromisa na koje morate pristati. Lijevi brid je čist dok onaj desni nosi solidno izvedene tipku Power i onu za kontrolu glasnoće. Gore lijevo je 3.5 mm izlaz za slušalice s mikro USB konektorom za sinkronizaciju i punjenje baterije po sredini. Donji brid nosi samo rupicu glavnog mikrofona.
[photomosaic nggid=548 padding=”5″ columns=”3″]
Na leđima je oko 8 MP kamere s LED bljeskalicom, sekundarnim mikrofonom i Zopo logom po sredini, a dolje niže je i 4G LTE logo koji najavljuje još jedan od aduta ovog uređaja. Skroz dolje lijevo je glavni zvučnik. Ispod stražnjeg poklopca izrađenog od tvrde plastike s hrapavim završnim slojem je izmjenjiva baterija te utori za mikro SIM i microSD kartice, jedan iznad drugog.
Unatoč nešto jačim gabaritima, uređajem nije teško baratati jednom rukom, a njegovu masu ćete definitivno osjećati u ruci i prednjem džepu traperica.
ZASLON
5-inčni TFT LCD ima rezoluciju 540 x 960 što na tu dijagonalu daje tek 220 ppi. Premda tako na papiru ne zvuči obećavajuće u zbilji je riječ o posve OK zaslonu s prikazom koji nije upadljivo pikseliziran. Razina osvjetljenja je također na visokom nivou kao i odziv pod prstima. Čitljivost zaslona pod kutom je također dosta dobra i više vuče na IPS LCD nego na TFT kojeg navodi stranica proizvođača. Ukratko zaslonu ne zamjeram ništa naročito osim možda te ipak niže rezolucije.
KAMERE
Na leđima Zopo ZP320 nosi 8 MP kameru s LED bljeskalicom i podrškom za 1080p videozapise, a sprijeda ima 2 MP kameru za videopozive i selfije. Sučelje kamere nam je poznato otprije i manje više je standardno na većini kineskih smartphonea. Na zaslonu su obje tipke okidača fotoaparata i video kamere. Podržana je kontrola fokusa dodirom zaslona u fotoaparatu i video kameri. Birati možete različite preddefinirane postavke u opcijama Scene, a dublje u postavkama možete se poigrati i ISO vrijednostima, balansom bijele boje, birati veličinu fotografija i kvalitetu videozapisa i tome slično. Od načina podržani su HDR, Panorama, Fotografija uživo i Lijepo lice. Unatoč nominalno 8 MP senzoru možete snimati i 14 MP fotografije koje nastaju interpolacijom.
Fotografije okida solidnom brzinom, a ima i opcija zero shutter delay, kada će okidati još nešto brže ali s nešto slabijim auto-fokusom. U uvjetima idealnog osvjetljenja s fotkama ćete biti posve zadovoljni premda dinamički raspon nije baš na visini zadatka. U uvjetima slabijeg osvjetljenja su fotke također OK, a u totalnom mraku bi svakako bilo bolje da je bljeskalica još jača. Snimljeni 1080p video u idealnim uvjetima je također solidan za ovaj cjenovni rang.
Evo par primjera nastalih automatskim postavkama:
[photomosaic nggid=547 padding=”5″ columns=”3″]
Fotke u punoj rezoluciji pogledaj ovdje.
1080p test video kamere
SOFTVER
Zopo ZP320 vrti Android 4.4.2 sa Zopovim estetskim zahvatima koji se prije svega očituju u izmijenjenim izgledom ikonica. Na prijašnjim modelima smo imali i Teme kojima je bilo moguće prilagođavati izgled korisničkog sučelja no ovdje to nije slučaj pa ako vam se baš ne sviđaju poslužite se nekim drugim launcherom iz Trgovine Play poput Nove, Apexa i drugih. Povlačenjem prsta preko zaključanog zaslona dospjet ćete na Početni zaslon s maksimalnih 5 stranica po kojima ćete nabacivati widgete, mape i prečace po volji. Dolje je dock s 4 prečaca i prečacem za skok u ladicu sa svim aplikacijama.
Povlačenjem statusne trake prema dolje jednim prstom otvara se Centar za obavijesti, a povlačenjem iste s dva prsta otvara se stranica sa sistemskim sklopkama za WiFi, Bluetooth, GPS, razinu osvjetljenja i slično. Duljim pritiskom na Home tipku otvara se pregled aplikacija koje rade u pozadini pa možete skakati iz jedne u drugu ili ih odbaciti guranjem u stranu. Sve u svemu sučelje je poznato i intuitivno, a navigacija njime je glatka i bez trzanja ili zastajkivanja.
Pozdravljam i novi dodatak u vidu Smart Wake gesti pa ćete zaslon uključiti dvostrukim tapkanjem po njemu po uzoru na LG modele, a crtanjem slova C po isključenom zaslonu brzo uključujete kameru, crtanjem slova E web preglednik i slično. Cool.
Web stranice se učitavaju solidnom brzinom, a naročito ako upogonite podržane 4G brzine, Hrvatskog Telekoma koje smo isprobali u Zagrebu i Splitu. Web stranice bi izgledale još bolje da je zaslon HD rezolucije.
Virtualna tipkovnica je ovdje ona standardna Googleova i kao takva je sasvim solidna. Podržan je hrvatski jezik s ispravcima.
Multimedijalno će Zopo ZP320 uz dobar player iz Trgovine Play bez problema zavrtjeti što god od njega tražite, uključujući i 1080p filmove s podnapisima premda za to nema baš naročita smisla na zaslonu koji nije HD. Pregledavanje fotografija klasično se obavlja kroz Galeriju, a Glazba bez problema reproducira vaše mp3 hitove. Glavni zvučnik je solidno glasan.
Od igrica sam isprobao Temple Run 2 i Real Racing 3, a obje se vrte glatko i bez trzanja premda bi i one bolje izgledale na zaslonu više rezolucije.
Od predinstaliranih aplikacija od koristi vam mogu biti Backup & Restore, FM Radio, File Manager, Notebook, Documents To Go za Office uratke, Flashlight lampa i pronaći ćete i Facebook, Twitter, Skype te WhatsApp koje biste vjerojatno ionako sami instalirali.
PERFORMANSE I BATERIJA
Zopo ZP320 pokreće poznati nam četverojezgreni Mediatekov čip oznake MT6582 s 4 jezgre Cortex-A7, takta 1.3 GHz. Na raspolaganju mu je i 1 GB RAM-a te Mali-400 MP grafički koprocesor. Unutra je i 8 GB interne memorije od čega je dostupno oko 6 GB na dvije particije (1+5) što bi vam trebalo biti dosta za sve vaše aplikacije, a ostalo ćete pohraniti na microSD kartici do kapaciteta od 64 GB. Plus je i podrška za USB OTG priključivanje USB memorijskih stickova uz odgovarajući adapter. Solidne performanse se očituju fluidnim sučeljem, brzim surfanjem internetom, reprodukcijom multimedije i solidnim gaming performansama.
S telefonijom nisam učio probleme, zvuk u slušalici je solidan, a 4G brzine interneta su definitivni adut ovog uređaja naspram drugih jeftinih kineza.
2300 mAh kapaciteta baterije omogućit će nekakvu prosječnu autonomiju od jednog do dva dana srednje intenzivnog korištenja. Uporabom 4G mreže i igranje zahtjevnih igrica na bateriju će utjecati najviše pa tako za 20 minuta Real Racinga 3 kapacitet baterije padne za oko 12% pa si računajte.
ZAKLJUČAK
Zopo ZP320 u Hangaru 18 u trenutku nastanka ove recenzije košta 1599 kuna, a nudi solidan 5-inčni Android smartphone performansi koje će zadovoljiti većinu. Kamera je pristojna, a 4G brzine interneta su svakako adut. Kao manama i kompromisima na koje morate pristati navest ćemo zaslon koji nije HD, izostanak LED lampice obavijesti, izostanak NFC-a i nešto slabiju bljeskalicu.
|
|
Uređaj na testiranje ustupio Hangar 18, gdje u trenutku nastanka ove recenzije košta 1599 kuna.
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
bolje je sačekat malo i uzet lumiu 730 skoro za iste novce
Lumia spada u mainstream. Meni su više fora mobiteli sa egzotičnijim imenima. Xiaomi Hongmi i slično.
Dali ekran ima neku zaštitu protiv grebanja u stilu gorilla glassa?
kad ce video ?