Android Lollipop kill switch

Android Lollipop je upravo krenuo prema aktualnim Nexusima i donosi prije svega novi vizualni dizajn sučelja ali i neke nove napredne značajke. Jedna od novosti odnosi se i na sigurnost, a zove se “Factory Reset Protection” i  predstavlja još jedan korak prema onom pravom kill switchu, koji bi krađe Android smartphonea trebao svesti na minimum.

Android već skoro dvije godine u sebi nosi sigurnosnu značajku Android Device Manager, koja vlasnicima Androida omogućuje lociranje izgubljenog ili otuđenog uređaja te brisanje podataka na daljinu. Mana ovog sigurnosnog sustava je što je gnjusni lopov dokine jednostavnim resetom na tvorničke postavke, nakon čega više neće moći gledati vaše golišave foke ali uređaj može oglasiti na prodaju bez straha da ćete mu se pojaviti na vratima s oklagijom u ruci. Druga mana ovog sustava je što Android Device Manager mnogi vlasnici isključe kako bi dodatno uštedjeli na bateriji.

Novi Android 5 Lollipop integrira takozvani Factory Reset Protection, a u biti će  resetiranje uređaja na tvorničke postavke zaštititi sigurnosnom lozinkom, odnosno vašim Google korisničkim podacima. Premda je to korak u pravom smjeru i dalje ostaje samo korak jer ni ta nova značajka nije bez mana pa tako funkcionira tek kao opcija, koju korisnik mora sam aktivirati, a funkcionira samo ako je zaslon zaključan sigurnosnim PIN-om ili uzorkom. Još jedna rupa u priči je najvjerojatnije i brisanje uređaja kroz Recovery.

Sve to skupa ide u smjeru onog pravog Kill Switcha kojeg žele vlasti pojedinih američkih saveznih država, a takav bi sigurnosni sustav omogućio korisniku da na daljinu trajno onesposobi uređaj pa lopovi ne bi imali motiva za krađu jer takve uređaje ne bi mogli prodati. Lijepo bi bilo i kad bi mogli znati kad je vaš ukradeni smartphone u prednjem džepu lopova pa da mu bateriju na daljinski detonirate baš tu gdje najviše boli. Pržena jajca!

Koristite li Android Device Manager na vašem aktualnom Androidu ili Find My Phone opciju na vašim iUređajima? Pišite nam u komentarima.

guest

Ova stranica koristi Akismet za smanjenje neželjene pošte. Saznajte kako se obrađuju podaci vaših komentara.

2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ivica Čavljak

ja koristim device manager, al velika mana je bas kao sto si i napisao, baterija…aktiviran je, al radi samo ako ti je gps ukljucen…ako nema gps-a, mores ga fuckat..