Zopo ZP920 RECENZIJA

Zopo ZP920 još je jedan kineski pametni telefon iz ponude Hangara 18, a namjera mu je po povoljnijoj cijeni ponuditi ono što nude veliki brand name igrači iz premium segmenta. Koliko u tome i uspijeva saznajte iz ove detaljne recenzije uređaja. 

SPECIFIKACIJE

Zopo ZP920

dimenzije/masa

 151.6 x 76.3 x 9.2 mm i 142 g

zaslon

5.2” IPS LCD 1080 x 1920 (~423 ppi); 

CPU/GPU

octa-core 64bit Mediatek MTK 6752 1.7 GHz 

Mali-T760 700Mhz

RAM

2 GB

podatkovni prostor

16 GB + microSD

kamera

stražnja: 13 MP; LED; 1080p;

prednja 8 MP 

povezivost

4G; WiFi; Bluetooth; GPS; Wi-Fi hotspot; NFC

baterija

Li-ion 2300 mAh izmjenjiva

OS

Android 4.4.4 KitKat

DIZAJN I ERGONOMIJA

Zopo ZP920 dolazi nam u sad već poznatom kućištu s bočnim bridovima od pravog metala i plastičnom pozadinom, koja je ovdje onako damski šarena, da ne kažem nešto drugo. Prednjica je crna s 5.2-inčnim zaslonom, zanimljvim kapacitivnim navigacijskim tipkama ispod njega te zvučnikom slušalice i glavnom kamerom poviše zaslona. Navigacijske tipke ispod zaslona su gotovo pa nevidljive i jedva pozadinski osvijetljene, ni manje ni više no crvenim svjetlom. To je pozadinsko osvjetljenje nažalost toliko slabašno da je gotovo pa nevidljivo, osim u totalnoj mrčini, kakvu je u današnje vrijeme teško naći. Kružno svjetlo centralne Home tipke služi i kao pulsirajuća LED lampica obavijesti, od koje također nema velike koristi jer ćete je također teško zamijetiti. Prednjica je zaštićena Gorilla Glass staklom ali i predapliciranom zaštitnom folijom.

Bočni bridovi su ravni, oštri i metalni, a zaduženi su za smještaj fizičkih tipki pa opet nespretno na lijevoj strani imamo tipku Power, a na desnoj tipku kontrole glasnoće. Prilično nezahvalan položaj Power tipke, donekle će olakšati mogućnost uključivanja zaslona kucanjem, no svejedno će vam tipka trebati za isključivanje zaslona. Dolje je mikro USB konektor za sinkronizaciju i punjenje baterije te glavni mikrofon, a gore sekundarni mikrofon s 3.5 mm izlazom za slušalice.

[photomosaic nggid=625 padding=”5″ columns=”3″]

Stražnji poklopac je izrađen od sjajne plastike, ovdje s uzorkom nekakva šarenog perja u pastelnim bojama s predominantnom narančastom ali i plavom, zelenom i ružičastom bojom pa mi se taman složio s torbicom i lakom za nokte. Možete birati između ovog i još jednog uzorka opet s perjem no u sivim nijansama pa ćete biti 50 nijansi sive, što je ovih dana također vrlo sexy. Tamo straga su uz svo to perje i oko 13 MP kamere s LED bljeskalicom, glavni zvučnik te Zopo logo. Ispod poklopca je izmjenjiva baterija s utorima za dvije mikro SIM kartice te microSD memorijsku karticu do 64 GB kapaciteta.

Kvaliteta izrade je na solidnoj razini, a uređaj zahvaljujući tim metalnim bridovima ostavlja dojam čvrstine. U ruci je unatoč solidnom omjeru zaslonske i ukupne površine, Zopo ZP920 i dalje prilično velik telefon pa će većini trebati dvije ruke za manevriranje, poglavito s tom Power tipkom na lijevom boku. Osjetit ćete ga i u prednjem džepu traperica, gdje će vas kad sjedate probadati svojim oštrim ćoškovima.

ZASLON

Zopo ZP920 RECENZIJA

5.2-inčni IPS LCD zaslon rezolucije 1080 x 1920 nudi oko 420 ppi i osigurava oštar prikaz te odličnu čitljivost pod svim kutovima. Razina maksimalnog pozadinskog osvjetljenja je solidna premda bismo na direktnom suncu željeli više. Osjetljivost zaslona na dodir je na najvišem nivou iako uređaj dolazi s predapliciranom zaštitnom folijom. Na stranicama Hangara 18 stoji kako je zaslon zaštićen i Gorilla Glass staklom, no ne i kojom generacijom. Valjda nije ’81. Ukupno gledano, riječ je o vrlo dobru zaslonu koji će vas odlično poslužiti za surfanje internetom, multimediju i gaming.

KAMERE 

Zopo ZP920 RECENZIJA

Na leđima Zopo ZP920 ima dosta dobru Sonyevu 13,2 MP kameru s LED bljeskalicom i podrškom za 1080p videozapise, a  sprijeda selfie kameru sa 8 MP senzorom i širokokutnom lećom. Sučelje kamere je jednostavno i otprije nam poznato. Na zaslonu su obje tipke okidača fotoaparata i video kamere. Podržana je kontrola fokusa dodirom zaslona u fotoaparatu i video kameri. Birati možete različite preddefinirane postavke u opcijama Scene, a dublje u postavkama možete se poigrati i ISO vrijednostima, balansom bijele boje, birati veličinu fotografija, kvalitetu videozapisa i tome slično. Od načina snimanja  prikazanih na lijevoj strani tražila, podržan je HDR, Panorama, Način fotografije uživo, Praćenje objekta i Panorama 360.

Fotografije okida dosta brzo, a duljim pritiskom na okidač opalit će brz rafal fotki. 13 i 12 MP Fotografije su u formatu 4:3, a ako želite one u formatu 16:9 morat ćete spustiti na 9.6 MP što je i dalje posve solidno. U idealnim uvjetima fotografije su dosta dobre, a ni u uvjetima slabijeg osvijetljenja rezultati nisu loši. Blic nije preslab i dobro osvjetljuje mete. Kvaliteta snimljenog videa nije baš naročita pa dok je ovaj dnevni i podnošljiv premda nedostaje glatkoće, noćni je prilično brljiv.

Evo kako to izgleda: [photomosaic nggid=626 padding=”5″ columns=”3″]

Fotke u punoj rezoluciji pogledaj ovdje.

Test video kamere

 

SOFTVER

Zopo ZP920 RECENZIJA

Zopo ZP920 vrti Android 4.4.4 KitKat s manjim estetskim zahvatima uglavnom po pitanju izgleda ikonica.  Zaslon otključavamo povlačenjem prsta s dna Zaključanog zaslona prema gore, a povučete li prst skroz do vrha. brzo ćete pokrenuti i kameru. Početni zaslon je manje – više standardan s 5 stranica po kojima ćete nabacivati widgete, mape i prečace po volji. Dolje je dock s 4 prečaca po izboru i centralnim prečacem za skok u ladicu sa svim aplikacijama.

Povlačenjem statusne trake  jednim prstom otvara se Centar za obavijesti, a povlačenjem iste s dva prsta dobit ćete stranicu sa brzim sistemskim postavkama za WiFi, Bluetooth, GPS, razinu osvjetljenja i slično. Duljim pritiskom na Home tipku otvara se pregled aplikacija koje rade u pozadini pa možete skakati iz jedne u drugu ili ih odbaciti guranjem u stranu. Navigacija korisničkim sučeljem je uglavnom glatka i brza.

Zopo ZP920 RECENZIJA

Smart Wake značajka omogućuje uključivanje zaslona dvostrukim tapkanjem po njemu po uzoru na LG modele, a iscrtavanjem slova C na isključenom zaslonu ćete na isti način brzo skočiti u kameru dok ćete slovom E naglavce uletjeti u web preglednik i slično. Od svega toga, barem to kucanje smatram praktičnim.

Gesture Sensing je trik po uzoru na Samsungove zračne geste mahanja pred zaslonom i omogućuje listanje fotografija u galeriji. Što bi se reklo po defaultu dolazi isključeno, pa i kad to uključite, isključit ćete brzo jer će vas snervati dok kažete Zopo.

Internetom ćete surfati ili ovim standardnim web preglednikom ili nekim drugim po vašem izboru. Web sadržaji se učitavaju brzo na W-Fi mreži, a u pokretu i na podržanim 4G mrežama do 150 Mbps u downloadu. 5.2-inčna dijagonala zaslona će vam pri surfanju dobro doći, a gesta pinch-to-zoom šljaka glatko.

Zopo ZP920 RECENZIJA

Virtualna tipkovnica je ona standardna Googleova Android tipkovnica, podržava hrvatski jezik s ispravcima, a s obzirom na prostran zaslon, lako tipkati s oba palca pod uvjetom da ih imate.

Zopo ZP920 neće razočarati ni po pitanju multimedije opet zahvaljujući prostranu i kvalitetnu zaslonu i nazovimo ga, pristojnu zvučniku na leđima. Uređaj bez problema vrti i 1080p filmove s podnapisima ako se poslužite nekim od playera iz Trgovine Play. Pregledavanje fotografija se obavlja kroz Galeriju, a aplikacija Glazba bez problema reproducira svu mjuzu. Glavni zvučnik je solidne glasnoće, a zvuk kroz slušalice dobar. Sa slušalicama, možete slušati i FM Radio.

Gaming performanse ovog zmaja sam testirao zaigravši  opet Real Racing 3, Temple Run 2, Beach Buggy i Subway Surfers. Pokazao se solidnom igraćom konzolom premda znajte da se pritom ne treba udaljavati predaleko od punjača jer ga tada ovaj macan cica opako.

Zopo ZP920 RECENZIJA

Od predinstaliranih aplikacija od koristi vam mogu biti Backup & Restore, FM Radio, File Manager,  Obveza za zadatke, Notebook za bilješke, Documents To Go za Office datoteke te Torch lampa. 

PERFORMANSE I BATERIJA

Zopo ZP920 RECENZIJA

Zopo ZP920  pokreće novi 64-bitni osmojezgreni Mediatekov čip oznake MTK6752 s 8 jezgri Cortex A53 maksimalnog takta 1.7GHz. Unutra je i posve pristojnih 2 GB RAM-a te Mali-T760 grafički koprocesor.  16 GB interne memorije proširivo je microSD karticama do još 64 GB, a plus je i podržano premiještanje određenih aplikacija na memorijsku karticu ali ne i USB OTG priključivanje USB memorijskih stickova.

Na Antutu benchmark testu ZP920 prolazi solidno s 41 293 bodova i sugerira više no pristojne performanse, koje ćete i iskusiti u svakodnevnom baratanju uređajem.  Navigacija korisničkim sučeljem je fluidna, web stranice otvara brzo, glatko vrti full HD filmove, a odličan je i za gaming. Što ti uz kesu novaca još u životu treba? Puno toga, rekli bi no i ovo je početak.

Telefonija nije  problematična, zvuk u slušalici je OK glasnoće i kvalitete, a nisu se žalili ni moji sugovornici, osim na bedastoće koje sam izgovarao. Dual SIM telefonija je standardno riješena pa ćete kroz Postavke lako odrediti zaduženja za svaki SIM. Podržane su i 4G brzine sve do 150 Mbp/s u downloadu pod uvjetom da ste u dometu signala.

2300 mAh baterija ovom 64-bitnom zmaju nije na popisu aduta. Drugim riječima uključite li na njemu sve što vole mladi, standardna autonomija od jutra do navečer postaje upitnom. Izdržat će on ako ga tijekom dana niste cijedili, a za više od toga isključite 4G ako vam ionako nije od koristi. Gejmeri trebaju pogotovo voditi računa da u džepu imaju dodatnu bateriju ili još bolje utičnicu jer recimo Real Racing 3 za pola sata smaže oko 20% kapaciteta, a sat vremena Wi-Fi surfanja oko 15%.

ZAKLJUČAK

Zopo ZP920 u dizajnerskom smislu ne donosi neke novitete jer smo takav dizajn vidjeli već nebrojeno puta. Od njegovih aduta svakako treba izdvojiti vrlo dobar i prostran zaslon, performanse i fluidan rad, podršku za 4G te dobar fotoaparat. Video kamera mu nije baš za pohvaliti se kao ni autonomija koja je ipak ispod prosjeka. Od onih manje važnih nedostataka tu su još i izostanak NFC-a te slabo osvijetljene navigacijske tipke. U Hangaru 18  on košta 2 199 kuna i za taj novac nudi dobar 5.2-inčni smartphone, koji bi trebao zadovoljiti potrebe većine. Nadajmo se da će nekom budućom softverskom nadogradnjom i autonomija biti nešto boljom.

  • vrlo dobar i prostran zaslon
  •  performanse i fluidno sučelje
  • solidna kvaliteta izrade
  • dobar fotoaparat
  • utor za microSD 64GB
  • podrška za 4G
  • dual-SIM
  • Smart Wake
  • FM Radio
  • autonomija ispod prosjeka
  • ne naročita videokamera 
  • nema NFC
  • slabo osvijetljene navigacijske tipke
  • nije podržan USB-OTG

Uređaj na testiranje ustupio Hangar 18.

Usporedi cijene mobitela Nabava.net

Svi mobiteli na jednom mjestu.

Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.

VIDEO RECENZIJA

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ivan

Možda i best-buy telefon trenutno, ali brate kakvo je to šarenilo…:/

Luka

Toni pozdrav, odlična recenzija za ZP920 (kao u uvijek), ali….
Ali znam da nije ovo tema, ali ipak se radi o Hangaru 18, pa daj molim te napravi recenziju MEIZU MX4, dobili su ga prošli tjedan u prodaju 🙂
Da vidimo jel s pravom nazvan “ubojica smarphonea”!