Huawei se specijalizirao za izuzetno tanke uređaje u premium segmentu smartphonea pa je baš takva i njihova ovogodišnja perjanica Huawei P8, bez onoga Ascend u imenu. Kakav je Huawei P8, što sve nudi i koje su mu mane saznajte iz ove detaljne recenzije.
SPECIFIKACIJE
Huawei P8 |
|
dimenzije/masa |
144.9 x 72.1 x 6.4 mm i 144 g |
zaslon |
5.2” IPS NEO LCD 1080 x 1920 (~424ppi); Gorilla Glass 3 |
CPU |
octa-core HiSilicon Kirin 930 2 GHz; Mali-T628 MP4 |
RAM |
3 GB |
podatkovni prostor |
16/64 GB + microSD |
kamera |
straga: 13MP; HDR; LED; 1080p; sprijeda: 8 MP; 1080p |
povezivost |
4G; WiFi; Bluetooth 4.1; GPS; Wi-Fi hotspot; NFC |
baterija |
Li-Po 2680 mAh integrirana |
OS |
Android 5.0.2 Lollipop + Emotion UI 3.1 |
DIZAJN I ERGONOMIJA
Huawei P8, direktni nasljednik lanjskog modela Ascend P7, opet fura impresivno tanki Appleom inspirirani dizajn unibody kućišta. Ove godine P8 ima posve metalno kućište i u ruci ostavlja dojam premium kvalitete izrade, kojeg dodatno pojačavaju i prilično tanki bočni okviri zaslona, koji obilježava prednjicu uređaja.
Osim tog zaslona, sprijeda svoje mjesto imaju oko kamere, na bijelom modelu uočljivi otvori senzora, LED lampica obavijesti te zvučnik slušalice. Sve to je iznad zaslona, dok ispod njega nema ničega s obzirom da su navigacijske tipke one virtualne.
Na bridovima imamo brušeni aluminij po uzoru na iPhone 6 što izgleda veoma lijepo valjda dok vam prvi puta ne isklizne na asfalt. Lijevi brid je čist, a desni nosi sve ostalo, odnosno izvrsno izvedenu tipku kontrole glasnoće, nešto niže je ista takva tipka Power smještena u malu udubinu, a još niže slijede dvije ladice. Jedna za nano SIM i druga za nano SIM/microSD kombo. Izvlače se ili priloženim igličastim alatom ili ćete spajalicu prisiliti na taj posao. Mana je što ne možete istovremeno uživati u microSD kartici i dual SIM radu.
Na donjem su bridu uz mikro USB konektor za sinkronizaciju i punjenje dvije izvrsno izvedene rešetkice, perforirane u metalu pa ostavljaju dojam dvaju zvučnika, no on je samo ispod jedne od rešetki. Vidljivi šarafići dodatno pojačavaju dojam kvalitetne izrade.
[photomosaic nggid=689 padding=”5″ columns=”3″]
Leđa su u najvećem dijelu metalna osim onog dijela skroz pri vrhu, koji se doimlje staklen, a smješta oko glavne kamere s dual LED bljeskalicom. Huawei logo je po sredini i to je to.
Kvaliteta izrade je kao što već istaknuh na vrlo visokom nivou i ovako kroz relativno druženje rekao bih da se ne srami skuplje konkurencije poput iPhonea 6 ili HTC-a One M9.
U pogledu ergonomije, njegov tanak profil svakako mu ide u prilog, no metalni bridovi ne pružaju baš adekvatan grip u ruci pa je P8 prilično klizav. Opet, s obzirom na tanko kućište, nekakva gumirana maskica neće ga previše podebljati, a ergonomiju bi trebala podići na viši nivo. U džepu ne pričinja nekakav naročit problem.
U prodajnom paketu se osim uređaja dobiju upute, slušalice, adapter punjača i mikro USB kabel.
ZASLON
Huawei P8 ima izvrstan 5.2-inčni IPS NEO LCD zaslon rezolucije 1080 x 1920 što mu daje oko 424 ppi pa možete biti sigurni da je prikaz na njemu oštar i za one s okom sokolovim. Uz oštrinu prikaza i odličnu čitljivost pod kutom, pohvaliti se može i prilično vjernim prikazom boja i solidno dubokoj crnoj što može zahvaliti tom IPS NEO panelu, kojeg često uspoređuju sa Samsungovim Super AMOLED-om. Maksimalna razina osvjetljenja adekvatna je za korištenje unutra pa i vani, premda ćete na direktnom suncu poželjeti i da je nešto jača.
S obzirom na sve ove kvalitete i izdašnu dijagonalu od 5.2 inča, užitak je na njemu pregledavati web stranice i multimediju te igrati igrice.
Prednjica je zaštićena je Gorilla Glass 3 zaštitom, a prsti po njoj ugodno klize, što opet pojačava generalni dojam kvalitete izrade uređaja.
KAMERE
Huawei P8 raspolaže 13 MP OIS kamerom otvora blende f/2.0 na leđima i 8 MP selfie kamerom sprijeda. Huawei se pohvalio i novim RGBW senzorom koji bi trebao omogućiti bolju reprodukciju boja i bolje fotografije u uvjetima slabijeg osvjetljenja. Glavna Kamera inače podržava autofokus i barata dual LED bljeskalicom, a snima 1080p video, baš kao i prednja kamera.
Sučelje kamere je u odnosu na prethodnika redizajnirano i sada podsjeća na sučelje kamere kakvo imaju Appleovi iPhonei. Na desnoj strani tražila prikazuje se velika okrugla tipka okidača fotoaparata s izborom Fotoaparata, Videozapisa, Ubrzanog snimanja (Timelapse), Ljepote i Svijetle slike. Među njima možete skakati i vertikalnim klizanjem prsta po zaslonu. Tu su još prečac za Galeriju te gumb za primjenu filtera.
Na lijevoj strani sučelja je kontrola blica, gumb za odabir prednje/stražnje kamere te gumb Menija u kojemu osim ulaska u glavne Postavke možete birati: HDR, Vodeni žig, Super noć, Najbolja fotka, Panorama, Svi fokusi (refokus) i Audio napomena.
Dublje u Postavkama kamere možete birati veličinu fotografija i kvalitetu videa te čačkati po ISO vrijednostima, balansu bijele, ekspoziciji, kontrastu, svjetlini i sličnim parametrima.
Uz autofokus, koji je dosta brz no u mračnijim situacijama ne uvijek precizan, fokusom možete upravljati i ručno, dodirom zaslona u fotoaparatu i kameri. Duljim pritiskom na tipku okidača pucate rafalno. Uključite li praćenje objekta, kamera će fokus zadržati na odabranoj faci ili drugom objektu, a od koristi će biti i mogućnost brzog pokretanja kamere dvostrukim klikom na tipku stišavanja glasnoće.
Kvaliteta fotografija u idealnim uvjetima je prilično dobra, a nisu loše ni one snimljene u uvjetima slabijeg osvjetljenja ako malo obratite pažnju na fokus ili mudro okinete više snimaka pa odaberete najbolji. Blic je adekvatne jačine. Dinamički raspon u dnevnim fotografijama je solidan, a pomoći će i HDR.
Kvaliteta videa me pak nije oduševila. Jednostavno je sve čudno, blago mrljavo i ne baš fluidno. Okrivit ću očito pretjeranu kompresiju jer 30-tak sekundi 1080p videa stane u tek 30-tak MB pa postoji nada da bi se to softverski moglo ispraviti.
Prednja kamera za selfije ima 8 MP senzor s fiksnim fokusom i algoritmom za uljepšavanje i snima dosta dobre selfije, no to opet ovisi i o njuški koju snima.
Evo par primjera koristeći automatske postavke:
[photomosaic nggid=688 padding=”5″ columns=”4″]
Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte OVDJE
Test video kamere
SOFTVER
Huawei P8 vrti Android 5.0.2 Lollipop, začinjen Huawei Emotion UI 3.1 korisničkim sučeljem, kojeg između ostalog karakterizira i izostanak ladice za aplikacije, već su one razbacane po stranicama početnog zaslona. Zaključani zaslon iznenadit će vas svaki put drugim wallpaperom te nudi prečac za brzo pokretanje kamere guranjem prema gore, dok ćete zaslon otključati standardnim klizanjem prsta po njemu. Tu je i ona kontrolna ploča koju na zaključanom zaslonu gurate s dna prema gore i nudi prečace za Kalkulator, Lampu, KAmeru i slično.
Na početnom zaslonu dolje u dnu je navigacijska traka s 3 ili četiri navigacijske tipke, čijim rasporedom možete upravljati u Postavkama. Klikom na tipku multitasking dobit ćete prikaz aplikacija koje rade u pozadini s prikazom slobodnog RAM-a i opcijom ubijanja svih odjednom. Nešto poviše navigacijske trake imamo dock s četiri prečaca po izboru, a povlačenjem statusne trake ili klikom na dotičnu navigacijsku tipku otvara se Centar za obavijesti. Klizanjem ulijevo, u Centru za obavijesti ćete pronaći i karticu s najvažnijim sistemskim sklopkama te prečacem za one glavne Postavke.
Kliznete li na Početnom zaslonu prstom prema dolje otvara se univerzalna tražilica s ikonicama najčešće korištenih aplikacija.
Izgled korisničkog sučelja, koje u biti izgleda lijepo, može se mijenjati kroz ponuđene teme te postavljanjem widgeta i grupiranjem ikonica u mape. Izbor wallpapera je također oku ugodan. Ako vam se sučelje i dalje ne sviđa, uvijek možete iz Trgovine Play instalirati neki od Android launchera s ladicom za aplikacije.
Huawei je implementirao i neke softverske trikove, koje vjerojatno nećete koristiti ali tu su. Tako imamo mogućnost smanjenja prikaza cijelog zaslona klizanjem prsta preko navigacijske trake ili Knuckle Sense značajku okidanja screenshotova dvostrukim kucanjem članka prsta po zaslonu. Neki su prijavili da im taj Knuckle Sense smeta u igricama, no ja takve probleme nisam iskusio. Nisam pronašao načina kako tu kerefeku isključiti.
Navigacija korisničkim sučeljem je glatka i brza te popraćena fluidnim animacijama pa mogu reći da sam zadovoljan općim dojmom fluidnosti i performansi u tim svakodnevnim radnjama.
Internetom ćete surfati Preglednikom ili pak Google Chromeom jer oba su predinstalirana. P8 web stranice učitava brzo, a poglavito na 4G/LTE mrežama. Pinch-to-zoom je gladak, a web sadržaji na ovom izvrsnom zaslonu izgledaju odlično.
Zadana virtualna tipkovnica je Swype for Huawei, no meni se osobno ne sviđa pa sam je odmah zamijenio Googleovom Android tipkovnicom, koja mi je puno milija.
Huawei P8 hardverski bez problema vrti i full HD filmove, koji na njegovu zaslonu izgledaju odlično, a navigacijska traka se povlači pa uživate u cijeloj dijagonali. Reprodukcija zvuka kroz mono zvučnik na donjem bridu je također solidna, a kroz priložene sluše, koje usput budi rečeno izgledaju cool no nisu naročito udobne, kvaliteta zvuka također zadovoljava. Aplikacije Galerija i Glazba zavrtjet će mjuzu i filmove, no za punu podršku raznih formata videa i podnapise preuzmite neki sposobniji player.
Kako bih ga iskušao u gaming performansama zaigrah Real Racing 3 i Modern Combat 5. Zaključak je da je P8 i vrlo solidna gaming mašina. Igrice se učitavaju brzo i vrte manje više bestrzno. Kažem manje više jer se u Real Racingu 3 ipak daju primijetiti sitna zapinjanja grafike, koja vjerojatno neće primijetiti normalno oko, no ovo moje neurotično primjećuje. Nekog ozbiljnijeg zagrijavanja pri gamingu nisam zamijetio.
Među predinstaliranim aplikacijama kao korisnije izdvojio bih Upravitelj datoteka i Upravitelj telefona kao svojevrstan kontrolni centar s nadzorom RAM-a podatkovnog prostora, baterija, spama i sličnih stvari. Tu su još zgodni alati poput Zrcala, Povećala, Lampe i slični. WPS Office je predinstaliran za vaše Office potrebe. Aplikacija Magični Tag omogućit će programiranje NFC tagova, kojima onda dodirom lako i brzo samo dodirom prilagođavate postavke uređaja.
PERFORMANSE I BATERIJA
Huawei P8 nudi performanse koje će zadovoljiti i one najzahtjevnije među vama. Osigurava ih tvrtkin vlastiti 64-bitni osmojezgreni čip imena Hisilicon Kirin 930, satkan od četiri Cortex A53 jezgre takta 2.0 GHz za zahtjevnije i još četiri takve jezgre na taktu 1.5 GHz za one svakodnevne zadaće. Asistira im i 3 GB RAM-a te Mali-T628 MP4 grafika. U ponudi su modeli s 16 GB i 64 GB interne memorije proširive microSD karticama. Navigacija sučeljem je glatka, web sadržaje otvara brzo, multimediju vrti besprijekorno, a neće razočarati ni okorjele gejmere.
Podržan je USB OTG i premještanje aplikacija na SD karticu, a od 16 GB interne memorije korisniku je dostupno oko 10 GB. Micro SD utor dijeli ladicu s utorom za nano SIM pa morate birati između proširive memorije i dual SIM telefonije.
S telefonijom nisam za vrijeme testiranja iskusio nikakve probleme. Zvuk u slušalici je solidne glasnoće i kvalitete, a podržane 4G brzine mobilno surfanje i streamanje multimedijalnih sadržaja čine pravim užitkom.
Integrirana baterija, kapaciteta 2680 mAh osigurava standardan dan prosječno intenzivnog korištenja od jutra do odlaska u krpe, što je posve prihvatljivo. Oni kojima je telefon stalno po rukama i svaki slobodan trenutak koriste za igranje igrica ili bauljanje po društvenim mrežama, mogli bi ga iscijediti i do večeri pa bi brza nadopuna prije izlaska u život dok gelirate cuf bio mudar potez. Ako niste jedan od onih koji stalno nešto čačkaju, onda može prilično dugo jer u stanju mirovanja troši minimalno.
Čisto orijentacijski znajte da za otprilike 30 minuta igranja Real Racinga 3, P8 mazne oko 13%, a za 60 minuta reprodukcije 1080p videa oko 14% kapaciteta baterije te za pola sata Wi-Fi surfanja oko 7% kapaciteta. Navečer bi pred spavanje iscrpio bateriju do ispod 15% s nešto više od 5 sati uključenog zaslona.
ZAKLJUČAK
Huawei P8 se nameće kao vrlo zanimljiva alternativa skupljim velikanima iz premium segmenta. Po cijeni od oko 4000 kuna P8 u biti nudi manje više što i Galaxy S6, HTC One M9 ili LG G4 pa će neki radije 1000 kn razlike u cijeni strusiti na pivo i ćevape, što mogu razumjeti.
Aduti su mu izvrstan zaslon, odlične performanse, solidan fotoaparat i oku ugodan premium dizajn te kvaliteta izrade. U minus stupac mu po mom mu sudu ide kvaliteta snimljenog videa ispod one očekivane te to što dual SIM i microSD ne možete imati istovremeno.
![]() |
![]() |
|
|
Uređaj na testiranje ustupio Huawei Hrvatska
Usporedi cijene mobitela 
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
predivan je
Toni, jesu kozice išle na bijelo s paštom??? 😉
Da je po meni bile bi s tagliatelama ali potomak preferira njoke 🙂 svejedno je bilo super. Masterchef sam, šta je, je 🙂
Moj p8 strasno greje ide do 60 c igrajuci soda crush, u a tutu jedva dostize 33000 poena a graficka je Mali t-624 ne t628.
Pozdrav Toni. Mnogo se obradovah kad videh recenziju za p8… Razmisljam ga uzeti. Dvoumim se izmedju njega i HTC M8s. Tvoja neka preporuka… Hvala
Molim Vas nekakav video kako staviti u funkciju dual Sim. Nikako to ne uspijevam. Puno hvala
Poštovana…jeste li kako stavili drugu sim(nano ) karticu
Mislim da P8 nema dual sim opciju vec p8 lite
Toni, hoces li mozda imati na testu Huawei P8 Lite? 😀 veliki pozdrav 😀
U planu je da. Čak sam ga bio i dobio no nakon 2 dana je morao natrag oa sam odgodio recenziju. Bit će svakako, uskoro nadam se.
Super, hvala ti puno na informaciji, recenzije su ti odlicne…. 😀
Toni, da li da uskoro očekujemo Huawei P8 lite recenziju?
Ako sve bude u redu, za koji dan. Kod mene je upravo.
Zdravo.Da li bi mogla recenzija huawei mate s biti skoro.Planiram ga uzeti.
Ne mogu ti ništa još obećati.
moze pomoc huawei p8 ili sony xperia z5 compact
Mislim se između p8 il čak i p8 lite, a tu je p7., koja je najbolja opcija ?
P8 je svakako najbolji od tih navedenih.
Hvala lipo =)
I još jedno pitanje i između P8 lite i P7 ? Hvala Toni =)
preporucam mob,zahtjevan sam korisnik,a ovaj mob ispunjuje sva moja ocekivanja,i mislim da cu u buduce kupovati huawei proizvode
Pozdrav,
Da li je isplati zamijenit Lg G2 sa P8 ?
Hvala
mislim da se itekako isplati LG G2 zamjenit Huaweiom p8… to je moje misljenje!