noa-mg12-recenzija

Noa pametni telefoni i koprivničkog Hangara 18, već dugo na ovim prostorima nisu neka novost. ono što ipak jest novo je nova Noa Element linija smartphonea, koja pristiže ovih dana. Prvi u nizu na mojem testu našao se elegantni i oku ugodni NOA Mg12. Vrijedi li on tih para te sve o njegovim adutima i manama, reći će vam ova detaljna recenzija.

SPECIFIKACIJE

NOA Mg12

dimenzije/masa

138,2 x 67 x 7,9 mm 114 g

zaslon

4.7” IPS LCD 720 x 1280 (~312ppi)

CPU/GPU

quad-core MediaTek MT6735; 1.3 GHz; 64bit

Mali-T720

RAM

2 GB

podatkovni prostor

16 GB + microSD 

kamera

stražnja: 16 MP; HDR; LED; 1080p;

prednja: 8 MP; LED; 1080p

povezivost

4G; dual sim; WiFi; Bluetooth; GPS; Wi-Fi hotspot; 

baterija

Li-ion 2000 mAh izmjenjiva

OS

Android 5.1 Lollipop

DIZAJN I ERGONOMIJA

NOA Mg12 svojim se dizajnom poprilično razlikuje od ostale NOA rodbine, koju smo dosad imali prilike upoznati. Riječ je o prilično tankom, laganom i elegantnom uređaju s izmjenjivim stražnjim poklopcima u veselim bojama, što će cijeniti svi oni koji furaju različite boje u raznim prigodama. Ako bih ga išao uspoređivati s nečim što nam je na tržištu otprije poznato, rekao bih iPhone 5c no s još oštrijim i jasnijim linijama.

Prednjica je prekrivena crnim staklom ispod kojega je 4.7” zaslon. Dolje niže su tri pozadinski osvijetljene kapacitivne tipke, od kojih ova centralna (Home) svijetli najjasnije i ujedno predstavlja LED svjetlo obavijesti. Malo je čudno što ona svijetli dok god je uključen zaslon, a ponekad i bez nekog opipljivog razloga.

Iznad zaslona je zvučnik slušalice te oko kamere s jedne i LED bljeskalica s druge strane. Da, ima prednju bljeskalicu, no o tome nešto više kasnije. S obzirom na dijagonalu zaslona, a uređaj je mogao biti još kompaktniji (niži) jer prostora iznad i ispod zaslona ima dosta.

Bridovi uređaja dio su stražnjeg poklopca, koji u biti integrira i lijevo smještene tipke glasnoće te desno tipku Power. S obzirom d je poklopac dostupan u nekoliko mat boja, njime je lako često mijenjati vanjski izgled telefona. Gore je 3.5 mm izlaz za slušalice, a dolje mikro USB konektor, glavni mikrofon te glavni zvučnik, što pozdravljam jer mi je taj položaj zvučnika ipak logičniji od onog leđnoga.

[photomosaic nggid=707 padding=”5″ columns=”3″]

Straga, u ovom mom slučaju u nekoj lijepoj nijansi svijetlo zelene, u gornjem lijevom kutu je smješteno oko glavne kamere s LED bljeskalicom, a nešto niže po sredini je ispisan i NOA logo. Ispod poklopca najviše mjesta zauzima izmjenjiva baterija, koju ćete morati izvući kako biste pristupili dvama mikro SIM utorima, između kojih je i utor za microSD kartice.

Kvaliteta izrade je za svaku pohvalu, baš kao i ergonomija. Uređaj je prilično elegantan i lagan te je njime lako baratati jednom rukom, a ni u prednjem džepu ne predstavlja problem. Na stranicama proizvođača, navodi se kako je prednje staklo zaštićeno Gorilla Glassom, a na zaslonu je predaplicirana zaštitna folija. U paketu ćete dobiti još jednu takvu  te također lijepo dizajniran plosnati USB kabel sa in-ear slušalicama slična bijelo-narančastog dizajna.

U svakom slučaju, NOA Mg12 definitivno je najljepši NOA dosad.

ZASLON

noa mg12 recenzija

Njegov 4.7-inčni IPS LCD ima rezoluciju 720 x 1280 i nudi solidnih 319 ppi, što rezultira oštrim prikazom, a pohvaliti se može odličnom čitljivošću pod kutom te izuzetnom jačinom pozadinskog osvjetljenja, koje je i adekvatno i na direktnom suncu, a regulira se automatski ili ručno. Osjetljivost zaslona na dodir je na visini zadatka, a plus je što je podržano i uključivanje zaslona kucanjem.

Usudio bih se reći da je ovo jedan od najboljih zaslona u klasi i definitivan je adut ovog cijenom prihvatljivog uređaja. Mislim da ćete u ovom cjenovnom rangu teško naći bolji.

KAMERE

noa mg12 recenzija

NOA MG12 barem na papiru dolazi s bijesnim parom kamera. Na leđima mu je kamera s 16 MP senzorom, LED bljeskalicom i podrškom za 1080p videozapise. U Hangaru 18 su svjesni da živimo u selfie vremenima pa je prednja kamera opremljena 8 MP senzorom ali i vlastitom LED bljeskalicom.

Sučelje, odnosno softver kamere dobro su mi poznati s hrpe ranije testiranih kineskih mobitela. S desne strane tražila su tipke okidača fotoaparata i video kamere, prečac za Galeriju te tipka za skok u Postavke, gdje ćete pronaći opcije uljepšavanja, izbor scena, podešavanje balansa bijele boje, kompenzaciju ekspozicije, ISO osjetljivost te veličinu fotografija i videa. S desne strane tražila na izbor imate nekoliko različitih načina snimanja, a između podržan je i HDR te snimanje s obje kamere istovremeno (slika u slici)

noa-mg12-recenzija-screenshot-kamera

Fokusiranje ćete ili prepustiti automatici, koja je u idealnim uvjetima solidne brzine ili ćete dodirom zaslona ručno upravljati fokusom dodirom zaslona, što je moguće u fotoaparatu i video kameri.

16 MP fotografije snimljene u idealnim uvjetima zadovoljit će realnim prikazom boja te količinom detalja iako mu dinamički raspon nije jača strana. Na snimkama unutra pri umjetnom svjetlu prisutna je prihvatljiva doza šuma i zrnatosti. Bljeskalica nažalost niti je dovoljne jačine, a k tome fotografijama daje ljubičasti odsjaj. Dnevni 1080p video je za uređaj ove cijene posve prihvatljive kvalitete iako nije oličenje oštrine. Prednja 8 MP selfie kamera je solidna, a prednja LED bljeskalica bi svakako morala biti jača da bi imala efekt kojeg biste očekivali.

Sve u svemu, za ovaj cjenovni rang su kamere OK ali ništa više od toga.

Evo par primjera fotografija i videozapis koristeći automatske postavke:

[photomosaic nggid=706 padding=”5″ columns=”3″]

Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte OVDJE

 

SOFTVER

noa mg12 recenzija

NOA Mg12 pohvalno dolazi s Androidom 5.1 Lollipop i to onim gotovo pa djevičanskim, kakvog biste našli na Nexusima uz manje preinake nekih od aplikacija (prije svega softvera kamere). To je definitivan plus cijele priče. Zaključani zaslon je manje-više klasičan, a otključavate ga ukucavanjem šifre ili klizanjem prsta po njemu. Tu su i lollipopovske ikonice kamere i telefona pa guranjem njih možete brže skočiti u te aplikacije.

Podržane su i pametne geste poput dvostrukog tapkanja po isključenom zaslonu te iscrtavanja simbola i slova za brzo otključavanje i skok u definirane aplikacije. Tako se dodatno ubrzava rad i preskače zaključani zaslona ali sam isto tako dok je bilo uključeno u džepu nesvjesno obavio nekoliko poziva pa sam ih na kraju isključio.

Početni zaslon ima sveukupno 5 stranica s prečacima, widgetima i mapama. Dolje je dock s 4 prečaca koje sami odaberete i prečacem za ladicu sa instaliranim aplikacijama. Ispod zaslona su navigacijske tipke, no ona lijeva nije tipka multitasking već iz nekog razloga standardna old-school tipka Meni. Multitaskingu se pristupa duljim pritiskom na tipku Home. Ne pitajte me zašto.

noa mg12 recenzija

Povlačenjem statusne trake prema dolje otvara se Centar za obavijesti s prilagodljivim prikazom brzih postavki i klizačem za regulaciju pozadinskog osvjetljenja zaslona. Tu je i prečac za skok u glavne Postavke.  Ono što se mora istaknuti je činjenica da je sučelje brzo. Munjevito brzo! Reagira promptno, a animacije su glatke. Tu se istini za volju, proizvođač poslužio malim trikom skraćivanja zadane duljine animacija za 50% pa se i stoga sve doimlje znatno bržim. Ne smeta mi.noa mg12 recenzija

Internetom se prilično ugodno i brzo surfa standardnim Android web preglednikom ili Google Chromeom. Pinch-to-zoom je gladak, a web sadržaji na ovom zaslonu izgledaju odlično. Svakako su plus i 4G brzine mobilnog interneta.

Virtualna tipkovnica je ona standardna Googleova i sasvim je dobra za tipkanje jednim ili s dva palca istovremeno. Funkcionira solidno u uspravnoj i ležećoj orijentaciji zaslona.

NOA Mg12 će zadovoljiti i u multimedijalnom smislu sa svoje tri osnovne aplikacije – Galerija, Glazba i Video. Hardverski bez problema vrti i full HD filmove s raznim codecima, a YouTube u 720p kvaliteti. Reprodukcija zvuka je OK, zvučnik na donjem bridu kućišta je dovoljno glasan, dok je zvuk kroz slušalice također pristojne glasnoće i kvalitete.

noa mg12 recenzija

Kako bih testirao gaming performanse zaigrah Real Racing 3 i Modern Combat 5. Obje igrice ovaj NOA Mg12 nakon nešto duljeg učitavanja vrti bez problema. Grafika izgleda solidno, a zapinjanja praktički ni nema, kao ni nekog uočljivog pregrijavanja. Na stazama RR 3 bio sam nepobjediv,a  u Modern Combatu bi me klasično ucmekalo u prvih par okršaja. Po prirodi valjda nisam nasilan tip.

noa mg12 recenzija

Od predinstaliranih aplikacija vrijednih spomena istaknut ću Upravitelj datoteka, Documents To Go, FM RAdio (s priključenim slušalicama) kao i posebnu aplikaciju za ažuriranje softvera.

PERFORMANSE I BATERIJA

noa mg12 recenzijaNOA Mg12 smartphone pokreće četverojezgreni 64-bitni Mediatek MT6735 čip takta 1.3 GHz s četiri Core-53 jezgre i Mali-T720 grafikom, kojima asistira za ovaj cjenovni rang natprosječnih 2 GB RAM-a. Od 16 GB podatkovnog prostora, korisniku je dostupno oko 11 GB na jednoj particiji, a dodatno se da proširiti microSD karticom s mogućnošću premiještanja aplikacija na nju.

Kao što već rekoh navigacija korisničkim sučeljem je vrlo fluidna i brza, web stranice otvara brzo, a ništa slabiji nije ni po pitanju reprodukcije multimedije i gaminga. Tako bi svojim performansama, NOA MG12 trebao zadovoljiti većinu pa i one nešto zahtjevnije.

Kvaliteta poziva je solidna, zvučnik je dovoljno glasan, a dual SIM funkcionalnostima je lako baratati kroz poseban odjeljak u postavkama gdje lako odaberete zaduženja za svaki SIM. GPS lovi solidnom brzinom i preciznošću. Neki će zamjeriti izostanak NFC-a, no makar je podržan USB OTG.

Izmjenjiva litij-ionska baterija, kapaciteta 2000 mAh nudi standardnu prosječnu autonomiju s punjenjem svaku noć. Štedišama možda izdrži i dan i pol.  Kako biste stekli bolji dojam autonomije znajte da za sat vremena HD YouTubea izgubi oko 20% kapaciteta, za sat vremena Wi-Fi surfanjaoko 12%, a za pola sata Real Racinga 3 mazne oko 16% kapaciteta baterije. S nekakvim standardnim prosječnim mješovitim korištenjem i svim oblicima povezivosti, sinkronizacijom Gmaila i WhatsAppa navečer bih imao nešto oko 4,5 sati uključenog zaslona.

Ono što mu po pitanju baterije, a i općenito najviše zamjeram je čudno, izrazito dugo punjenje baterije. Puni se otprilike 20% na sat pa mu treba dobrih skoro 5 sati da se napuni do 100% kapaciteta.  Možda i to riješe nekom budućom softverskom nadogradnjom.

ZAKLJUČAK

NOA Mg12 kao najsvježiji pripadnik NOA obitelji i prvi iz Element linije pametnih telefona po cijeni od prihvatljivih 1499 kuna zadovoljit će mnoge.  Nudi odličan, možda i najbolji zaslon u klasi, vrlo dobre performanse, podršku za 4G, svjež i čist Android i elegantan dizajn s izmjenjivim maskama. Bilo bi lijepo da su mu kamere u naravi bolje od brojki na papiru, no i one su s obzirom na cijenu uređaja prihvatljive.

Najviše mu zamjeram to izuzetno sporo punjenje baterije, premda bismo i to mogli odbaciti kao minus ako ćete ionako puniti noću dok sanjate iPhone.

Ostaje nam klasična dvojba: uložiti 1499 kuna u njega ili neki drugi, specifikacijski slabiji brand name smartphone.

  • dobra cijena
  • odličan zaslon
  • vrlo dobre performanse
  • solidan, kompaktan dizajn i kvaliteta izrade
  • OK kamera 
  • FM Radio
  • 16 GB + microSD
  • 4G
  • USB OTG podrška
  • izuzetno sporo punjenje baterije
  • navigacijske tipke su slabašno osvijetljene
  • slaba bljeskalica s ljubičastim odsjajem na fotografijama
  • nema NFC (kome treba)

Uređaj na testiranje ustupio Hangar 18 gdje u trenutku nastanka ove recenzije košta 1499 kuna.

Usporedi cijene mobitela Nabava.net

Svi mobiteli na jednom mjestu.

Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.

NOA Mg12 VIDEO RECENZIJA

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

12 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jozo V

Radije za 400 kuna manje uzet Acer mobitel Liquid Jade Plus

Marko

Pa i ne baš. Taj liquid jade plus ima dosta stariji procesor, isti koji je ugraden u LG Magnu koju je Toni recenzirao. Tako da je jedino mozda bolji odd magne, ali od ovoga ne.

Ante P

Toni oće recenzija stolice kada je kupiš 😀 😀 D 😀

nemo

Toni, može li kratka usporedba ovog i h42, mislim prednosti i mane. Hvala!

hrvoje

Ne vezano za ovu recenziju, ali vidim u nedostacima da nema NFC. E pa može li mi netko reči što je to jer sam pokušao googlati, ali nisam našao nikakve rezultate.
Hvala.

vedran

po testovima dobar mob.za te novce ali po forumima ćitam da su obično smeće sa mali milijon problema,bez adekvatnog servisa itd itd.mislim na sve noa mob.htjeo sam ga kupit,no sad sam neodlućan

Tomislav

Ja ga imam,sve 5 osim blesavih problema sa firmwareom. Widgeti se cesto ne refreshaju,kad ga rebootas widgeti NESTANU. Jos jedna cudna stvar – Kad baterija padne ispod 15%, flashlight se ne moze koristiti.
Sve ostalo,kome to ne smeta,cista petica za te novce.

dissapointed

Prvih 2-3mj bila sam jako zadovoljna, međutim nakon 3 mj pocela mi se jako brzo prazniti baterija. Poslala sam ga na popravak, međutim vraćem mi je ”popravljen”, a zapravo je bilo sve po starom, da bi ja sad otkrila da mi se baterija ”napuhala”. Ne znam kako u H18 nisu to primjetili. I da ne zaboravim spomenuti, originalni Noin punjac ne puni mi mobitel od 2.tjedna koristenja (ne znam zasto), vec koristim stari. Nazalost, prije ili kasnije uocit cete da ovaj mobitel, iako na prvi pogled vrlo dobar, ima puno vise losijih strana od ovih gore nabrojanih nedostataka, tako da… Read more »

Tomislav

Slazem se

korisnik

zna li netko zasto noa element mg 12,star svega 5 mj, brise slike cca svaka 2 tjedna,ostanu samo one koje su poslane i primljene preko watsapa i vibera, instslirana je i spremalica ali i sa nje nestaju slike…dogada li se to ikome tko ga ima,i u cemu je problem? hvala

Damir Miko

Pogledaj da ti nije ukljucena neka auto-erase funkcija brisanja, slicno automatsko brisanje popisa poziva starijih od 30 dana.