ZTE Nubia Z9 mini je baš to što njeno ime i kaže – mini varijanta modela Nubia Z9 iako to “mini” shvatite u najširem smislu riječi budući da je i dalje riječ o 5-inčnom smartphoneu. Sve što biste o njoj trebali znati saznajte iz ove detaljne recenzije.
SPECIFIKACIJE
ZTE NUBIA Z9 mini |
|
dimenzije/masa |
141.3 x 69.8 x 8.2 mm i 147 g |
zaslon |
5.0” IPS LCD 1080 x 1920 (~441 ppi); |
CPU/GPU |
8x Snapdragon 615 1,5 GHz Adreno 405 |
RAM |
2 GB |
podatkovni prostor |
16 GB + microSD |
kamera |
stražnja: 16 MP; HDR; LED; 1080p prednja: 8 MP 1080p |
povezivost |
4G; WiFi; Bluetooth 4.1; GPS; NFC; Wi-Fi hotspot |
baterija |
Li-ion 2900 mAh integrirana |
OS |
Android 5.0.2 Lollipop + Nubia UI 3.0.8 |
DIZAJN I ERGONOMIJA
ZTE se s ovim Z9 modelima u dizajnerskom smislu ponajviše oslonio na dizajn Sonyevih Z djevojaka pa tako Nubia Z9 mini neodoljivo i neupitno podsjeća na Sony Xperiu Z1 Compact. Staklo sprijeda i skoro pa staklo straga u kombinaciji s metalnim okvirom izgleda lijepo i ostavlja solidan dojam kvalitete izrade.
Sprijeda ćete naravno najviše zamijetiti zaslon i crveno osvijetljene kapacitivne tipke ispod njega. Gore poviše zaslona je zvučnik slušalice, oko selfie kamere te ovdje vidljivi otvori senzora. LED lampica obavijesti je u biti tipka Home i njen crveni krug.
Bridovi Nubie Z9 mini su izrađeni od metala ili nekog vrhunskog polikarbonata koji me je u to uvjerio. Tamo lijevo je samo dual nano SIM ladica, koju izvlačite priloženim igličastim alatom. Na desnom su bridu izvrsno izvedene metalne fizičke tipke kontrole glasnoće i tipka Power dok je dvostupanjska tipka kamere, nažalost ostala bez svojeg mjesta.
Gore je 3.5 mm izlaz za slušalice, te sekundarni mikrofon. IR blastera ovdje nema. Dolje se smjestio standardni mikro USB konektor za punjenje baterije i sinkronizaciju s računalom, glavni mikrofon te glavni zvučnik.
[photomosaic nggid=716 padding=”5″ columns=”3″]
Na sjajnim plastičnim leđima, opet ćete primijetiti oko kamere u gornjem lijevom kutu s crvenim prstenom oko leće i LED bljeskalicom više ulijevo. Dolje niže je vertikalno ispisan Nubia logo. Poklopac se za razliku od standardne Z9 ovdje skida i otvara put do utora za microSD memorijske kartice dok baterija ipak ostaje skrivena ispod plastičnog oklopa.
Kao što u uvodu već spomenuh, Z9 mini ostavlja dojam vrlo solidne kvalitete izrade. Izgleda baš premium. Na ovom bijelom modelu otisci prstiju nisu toliko uočljivi, a s crnim vjerojatno treba uokolo nositi i krpicu.
Gabariti uređaja, meni osobno ne predstavljaju nikakav problem, no za većinu je ovo i dalje popriličan telefon s 5” zaslonom pa neka vas riječ mini u njezinu imenu ne zavara.
ZASLON
5-inčni IPS LCD zaslon u 1080p rezoluciji s 441 ppi je na smartphoneu s ovakvom cijenom i mii varijanti osnovnog modela u najmanju ruku pohvalan, a definitivno je na samom vrhu liste aduta ovog uređaja.
Zaslon se može pohvaliti odličnom oštrinom prikaza, čitljivošću pod kutom, solidnim kontrastom te jačinom pozadinskog osvjetljenja unutra i vani. Kao takav bit će vam odličan za surfanje internetom, igranje igrica i uživanje u multimediji. Adut su mu i softverski trikovi poput buđenja dvostrukim tapkanjem ili pak smanjivanja prikaza ako vam je i dalje prevelik.
KAMERE
ZTE Nubia Z9 mini ima skoro pa identične kamere kakve fura velika Z9, no bez OIS-a i 4K videa. Tako na leđima imamo Sonyevu 16 MP kameru otvora blende f/2.0 s LED bljeskalicom i podrškom za 1080p video. Sprijeda ima širokokutnu 8 MP kameru za selfije i 1080p video.
ZTE-ov softver kamere je gotovo pa identičan onome na modelu Nubia Z9. Uz standardni Auto način snimanja s klizačem za kompenzaciju ekspozicije tu je i tipka Pro koja će omogućiti sve one fine postavke bez koji neki ne mogu pa će ovdje bjesomučno čačkati po ISO osjetljivosti, ekspoziciji, balansu bijele, a moguće je preuzeti i kontrolu fokusa.
U glavnim postavkama može se uključiti HDR, birati veličinu fotografije i videa, dodavati filtere i svašta nešto. Lijepo je što su 16 MP fotografije u widescreen formatu, a sviđa mi se i brzina pokretanja kamere te okidanja fotografija. Video snima u 1080p i 720p kvaliteti.
Kvaliteta fotografija je na prilično visokoj razini, a pogotovo u uvjetima idealnog osvjetljenja. U uvjetima slabijeg osvjetljenja su rezultati također solidni iako će zbog izostanka OIS-a biti više brljivih snimaka. Bljeskalica je pristojne jačine. Dnevni je video prilično dobar, a noćni je trebao biti i bolji.
Evo i galerije fotografija te par videozapisa pa se uvjerite i sami:
[photomosaic nggid=715 padding=”5″ columns=”3″]
Ovdje pogledajte fotke u punoj veličini
SOFTVER
I ovdje sam na testu imao kineski model Nubie Z9 mini bez Googleovih servisa i hrvatskog jezika sučelja. Instalacija Googlea se ovdje ispostavila još zaguljenijim zadatkom pa sam u konačnici odustao od toga da ne bih nešto zakakio. Primjerci iz prodaje će imati predinstalirane Googleove servise, no svakako zatražite potvrdu prije narudžbe.
ZTE Nubia Z9 mini moj je test prošla temeljena na Androidu 5.0.2 Lollipop s Nubia UI 3.0.8 sučeljem preko golog Androida. To je jedno od onih sučelja bez ladice za aplikacije pa su sve aplikacije na stranicama Početnog zaslona. Sve što sam o softveru rekao u recenziji veće Nubie Z9, stoji i ovdje osim onih mudrih gesta vezanih uz rub zaslona, koji je ovdje ipak standardne debljine.
Zaključani zaslon nudi prečace za Telefon i Kameru, a Početni zaslon ima dock s do četiri ikonice po izboru te krajnju lijevu stranicu posvećenu kameri s hrpom načina snimanja i kerefeka. Povlačenjem statusne trake otvara se Centar za obavijesti s rastezljivim nizom brzih postavki i klizačem za podešavanje jačine osvjetljenja zaslona.
Duljim pritiskom na tipku Home otvara se multitasking, a ove dvije kapacitivne tipke možete programirati po volji. Duljim pritiskom na njih možete smanjiti prikaz zaslona i približiti ga lijevom ili desnom rubu pa lakše baratati jednom rukom.
Cool je i tzv. Easy Mode koji sučelje pojednostavljuje do bola i prikazuje tek nekoliko velikih ikona najvažnijih aplikacija pa će takav odgovarati vašoj baki, a i svima ostalima izmorenim alkoholnim parama u kasnim noćnim satima.
Internetom ćete surfati ili predinstaliranim web preglednikom ili ćete ga zamijeniti nekim drugim. Ja sam kao i obično surfao Googleovim Chromeom, a web stranice mi je otvarao brzo i glatko.
Virtualna tipkovnica je ovdje standardna Googleova Android tipkovnica i odlično odrađuje posao.
S obzirom na odličan zaslon i pristojan zvučnik zagarantirano je i uživanje u multimediji. Uređaj hardverski bez problema vrti i najzahtjevnije video formate, a uz neki od Playera iz Play Trgovine imat ćete i podnapise. Reprodukcija zvuka je kroz zvučnik na donjem bridu dosta dobra. Zvuk je dovoljno glasan i solidne kvalitete, a još je bolji kroz 3.5 mm izlaz za slušalice, koje ćete morati nabaviti zasebno. Za razliku od velike sestre, ovdje je podržan i FM radio.
Gaming performanse su više no solidne. Isprobao sam Real Racing 3 i zaključio da se igrica vrti glatko i lijepo. Nekog ozbiljnijeg zagrijavanja ni nakon 2o-tak minuta igranja nisam uočio.
Kako na ovom testnom modelu nije bilo ni G o Googlea, bacio sam se na Googlanje i otkrio da uređaj treba rootati, flashati custom recovery i svašta nešto, u konačnici nisam imao živaca za to pa sam odustao. Svakako prije narudžbe provjerite je li uređaj prilagođen i ima li Trgovinu Play ili ne.
Predinstalirano je dosta kineskog bloatwarea kojeg nasreću možete deinstalirati, a od korisnih aplikacija tu su My File, FM Radio i neoSafe paket alata za kontrolu RAM-a, memorije, baterije i sličnih parametara. Sve ostalo bi trebalo biti lako instalirati kad imate Trgovinu Google Play.
PERFORMANSE I BATERIJA
Ispod haube ovdje imamo osmojezgreni Snapdragon 615 sa 8 Cortex A53 jezgri maksimalnog takta 1.5 GHz, Adreno 405 grafikom i 2 GB RAM-a. 16 GB interne memorije proširivo je kroz utor za microSD kartice. Te iznutrice osiguravaju vrlo dobre performanse i gladak rad uređaja ma što od njega tražili. Navigacija sučeljem je glatka, web stranice otvara brzo, multitasking mu nije muka, a bez problema vrti najzahtjevnije igrice.
S telefonijom nisam za vrijeme testiranja iskusio nikakve probleme, zvuk u slušalici je dovoljno glasan i čist, a podržane 4G brzine mobilno surfanje i streamanje multimedijalnih sadržaja čine pravim užitkom. Uz dual nano SIM utor, možete koristiti i dual SIM telefoniju.
USB OTG je navodno podržan, no ovaj moj adapter to nije baš potvrdio. Pri priključivanju prijavljuje da je sada sigurno odspojiti ga pa se možda samo ne slaže s ovim mojim adapterom.
Zanimljivo, Nubia Z9 mini ima istu integriranu bateriju, kapaciteta 2900 mAh kao veća sestra Nubia Z9. Što se autonomije tiče, suzdržat ću se od precizne procjene budući da nisam uspio upogoniti Googleove servise. Svejedno bih rekao da je standardna jednodnevna autonomija neupitna.
Navečer bih bez Googleovih servisa i sinkronizacije imao 20-30% baterije s oko 5 sati uključena zaslona. Za pola sata igranja 3D igrice izgubi oko 10% kapaciteta, a za sat Wi-Fi surfanja oko 6% kapaciteta pa računajte.
ZAKLJUČAK
ZTE Nubia Z9 mini je po meni zanimljiv kineski smartphone koji za tih oko 2100 kuna + troškove dostave nudi dosta. Zaslon je odličan kao i performanse, a dobra joj je i kamera. Sve skupa upakirano je u oku ugodan dizajn solidne kvalitete izrade.
Ako zanemarim izostanak Googleovih servisa, što valjda nije slučaj na primjercima iz redovne prodaje, zamjeriti joj možemo izostanak hrvatskog jezika što je isto možda rješeno u prodajnim primjercima.
Kako se za tu lovu na tržištu može naći i uobičajenije brand name alternative poput recimo Xperie M4 Aqua, ne očekujem joj kod nas neku naročitu prođu premda definitivno ima potencijala i u naravi nudi i više.
Ako vam se svidjela, ZTE Nubiu Z9 mini naručite iz Honorbuy webshopa gdje u trenutku nastanka ove recenzije stoji €276.36 + €39 troškova dostave. To će biti svi troškovi naručujete li s njihova EU skladišta u EU zemlju.
![]() |
![]() |
|
|
Uređaj na testiranje ustupio Honorbuy webshop.
Usporedi cijene mobitela 
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
toni ..ja kupio sa eu skladista i sejedno mi naplatili pdv????
Si siguran da je isporučen s EU skladišta? U svakom slučaju ne bi smjelo…
bok toni…rekli mi da je prepakiran samo ???cemu onda oni natpisi na tim web stranicam (stock in ue) bolje da sam ga iz kine driti jeftinije i bez postarine…………ali ok …………mobitel je meizu m2..lp