Punim imenom ZUK Z1 by Lenovo još je jedan od zanimljivih kineskih Androida, koji po povoljnoj cijeni nude specifikacije i značajke iz premium segmenta. Za nešto više od 2400 kuna u ponudi Honorbuy webshopa ZUK Z1 oduševit će vas performansama, solidnom kvalitetom izrade, senzorom otiska prsta, 64 GB podatkovnog prostora i natprosječnom autonomijom. Ako sam vas zainteresirao, nastavite čitati i saznajte sve o njemu.
SPECIFIKACIJE
ZUK Z1 by Lenovo |
|
dimenzije/masa |
155.7 x 77.3 x 8.9 mm i 175 g |
zaslon |
5,5” IPS LCD 1080 x 1920 (~401 ppi) |
CPU/GPU |
quad-core Snapdragon 801 2,5 GHz Krait 400; Adreno 330 GPU |
RAM |
3 GB |
podatkovni prostor |
64 GB |
kamera |
stražnja: 13 MP HDR; dual LED; 1080p; prednja: 8 MP 1080p |
povezivost |
4G; WiFi; Bluetooth 4.0; GPS; Wi-Fi hotspot; |
baterija |
Li-Po 4100 mAh integrirana |
OS |
CyanogenMod 12.1 (Android 5.1) |
DIZAJN I ERGONOMIJA
ZUK Z1 onim što nudi dosta podsjeća na lanjski OnePlus One. S njim dijeli 5.5-inčni full HD zaslon, i Snapdragon 801 procesor ali i CyanogenMod OS ovdje temeljen na Androidu 5.1.1 Lollipop.
Dizajn mu nije za past na dupe, no nije ni loš. Podsjeća me na Galaxy Note 2. Imamo metalni okvir sa sjajnim plastičnim leđima, koja su onako masnjikava i nimalo premium. Prednjica je pak obilježena prije svega 5.5-inčnim zaslonom.
Iznad i ispod ispod zaslona ima poprilično prostora. Gore je zvučnik slušalice, LED lampica obavijesti, senzori i oko prednje kamere, a ispod je središnja fizička tipka Home sa senzorom otiska prstiju te po jedna kapacitivna tipka sa svake strane. Ispod njih je inače anemično pozadinsko osvjetljenje, kojeg ćete uočiti samo unutra.
[photomosaic nggid=737 padding=”5″ columns=”3″]
Na lijevom boku je tek ladica za dvije nano SIM kartice, a na desnom su tipka Power i tipka kontrole glasnoće. Na gornjem bridu je 3.5 mm izlaz za slušalice s jednim od sekundarnih mikrofona, a na donjem novi USB C port za sinkronizaciju i punjenje, glavni mikrofon te pristojan glavni zvučnik.
Leđa uređaja su blago zakrivljena, a prekrivena su sjajnim plastičnim poklopcem u ovom slučaju bijele boje. Tamo straga ćete naći oko 13 MP kamere s dual LED bljeskalicom ispod, još jednim sekundarnim mikrofonom i ZUK logom još nešto niže. Stražnji se poklopac se ne skida, a ispod njega je integrirana baterija kapaciteta 4100 mAh i predstavlja jedan od aduta ovog uređaja.
Kvaliteta izrade je na solidnom premda ne na nekom premium nivou. Svakako je bolja od one kakvu nalazimo na onim jeftinim posve plastičnim kinezima. Ništa ne krcka ni ne šuška i djeluje prilično robusno, čemu doprinosi i nešto veća masa uređaja. Kako bi se ponio u susretu s asfaltom ili nekom drugom tvrdom i okrutnom podlogom ne mogu biti siguran.
Ergonomski je ovdje posve jasno riječ o phabletu i gabarita za poveće šape. Meni osobno nije prevelik i mogu njime balansirati i jednom rukom.
ZASLON
5.5-inčni IPS LCD zaslon ima rezoluciju 1080p što s 401 ppi osigurava lijepo oštar prikaz. Boje također izgledaju dosta lijepo, a vrlo je dobra i čitljivost pod kutom. Pozadinsko osvjetljenje zaslona automatski se podešava ovisno o ambijentalnom osvjetljenju i adekvatno je vani i u unutra, a značajka Live Display automatski podešava toplinu boja, ovisno o tome jeste li unutra ili vani. Osjetljivost na dodir je na visini zadatka.
Lijep je to i prostran zaslon za surfanje internetom, igranje igrica i uživanje u multimediji. Jedino nisam našao podatka kakav oblik zaštite od grebanja ima na sebi.
KAMERE
ZUK Z1 ima dvije prilično solidne kamere, koje bi uz bolji softver ponudile još više. Na leđima je 13 MP kamera s dual LED bljeskalicom i podrškom za 1080p videozapise. Glavna kamera raspolaže Sonyevim 13 MP Exmor RS senzorom, optički stabiliziranom lećom sačinjenom od 5 elemenata i otvorom blende f/2.2. Sprijeda je 8 MP širokokutna kamera za selfije, a snima i video u 1080p kvaliteti.
Kamera aplikaciju kao uostalom i cijeli softver potpisuje CyanogenMod pa sučelje kamere izgleda kao ono na lanjskom OnePlus One zmaju. S desne strane tražila su tri velike kružne tipke okidača fotoaparata, video kamere i panorame. Dolje su virtualne tipke kontrole blica, odabira stražnje/prednje kamere, Postavki u kojima ćete prčkati po ISO vrijednostima, brzini zatvarača, načinima fokusa i slično te kružna tipka za podešavanje kontrasta, temperature boja, timera i lokacije. Vertikalnim klizanjem prsta preko tražila birate režim rada, a nude se: Steady photo, Noć, Radnja i VDR,
Podržan je i HDR, a fokus možete kontrolirati ručno dodirom zaslona kako u fotoaparatu, tako i u video kameri. Video snima u 1080p rezoluciji, a tu su još i i Slow Motion i Time Lapse načini snimanja
Što se kvalitete fotografija i videozapisa tiče, riječ je o solidnoj i brzoj kameri s kojom ćete postizati vrlo dobre rezultate u idealnim uvjetima i ok fotke te video u uvjetima slabijeg osvjetljenja. Čini se da se sa softverske strane i optimizacijom algoritama moglo postići i više. Dual LED bljeskalica je adekvatne jačine.
[photomosaic nggid=736 padding=”5″ columns=”3″]
Fotke u punoj rezoluciji pogledaj OVDJE
SOFTVER
Nakon OnePlus One zmaja lani, ovo je drugi uređaj u mojim rukama temeljen na službenom CyanogenModu ovdje u verziji 12.1 s Androidom 5.1 Lollipop u podlozi. Za one, koji ne znaju, riječ je o najpoznatijem custom ROM-u za Androide koji onaj izvorni Android OS kakvim ga zamišlja Google, dodatnim trikovima podiže na još višu razinu ali bez glupavih bloatware trikova kako to često čine brand name imena smartphone industrije.
Kroz aplikaciju Themes (neke stvari nisu prevedene na hrvatski) lako ćete prilagođavati izgled korisničkog sučelja i učiniti ga onakvim kakvim želite. Zaključani zaslon osim prikaza ikonica kamere i telefona podržava i otključavanje senzorom otiska prsta pa ga u tom slučaju nećete često ni viđati.
Stranice Početnog zaslona ćete standardno ukrašavati prečacima, mapama i widgetima po volji. Dolje je dock s vama najvažnijim aplikacijama i prečacem za skok u ladicu sa svim ostalim aplikacijama, a zadano s lista vertikalno, no možete u postavkama podesiti i horizontalno listanje po stranicama. Povlačenjem statusne trake premda dolje otvara se Centar za obavijesti, a učinite li isto nešto duljim potezom dobit ćete prikaz sistemskih sklopki za Wi-Fi, podatke, zvukove, kontrolu rotacije zaslona i slično. Dakle kao na izvornom Androidu Lollipop.
Premda ZUK Z1 ima fizičke navigacijske tipke ispod zaslona, u ostavkama je moguće uključiti i prikaz navigacijske trake na zaslonu i tako onemogućiti kapacitivne te fizičku tipku Home koristiti samo senzor otiska prsta.
Internetom se surfa ili CM web preglednikom ili Google Chromeom. Oba su predinstalirana. web preglednik je ovdje Google Chrome, koji posao odrađuje poslovično vrhunski. I jedan i drugi posao odrađuju vrhunski. Web stranice se učitavaju brzo, a pinch-to-zoom radi super glatko. Zahvaljujući velikom zaslonu, surfanje internetom nije daleko od onoga na tabletu ili laptopu.
Virtualna tipkovnica je ovdje standardna Google Android tipkovnica i odlična je. Prostrana i precizna, a podržava i hrvatski jezik s ispravcima.
ZUK Z1 vas neće razočarati ni kao multimedijski gadget. Bez problema vrti i najzahtjevnije video formate u full HD kvaliteti. CynogenModova Galerija fotografija mi nije baš nešto naročita, no u Trgovini Play imate cijelo more alternativnih ili jednostavno koristite Google Fotografije. Reprodukcija zvuka je kroz zvučnik na donjem bridu solidne kvalitete i glasnoće. Aplikacija AudioFX je ovdje od koristi pa omogućuje prilagodbu reprodukcije zvuka kroz zvučnik i slušalice, koje ćete morati nabaviti zasebno. FM radio nije podržan.
Gaming performanse uređaja testirao sam zaigravši Asphalt 8 Airborne. Real Racing 3 mi nije ponudio u Trgovini Play ali sam ga instalirao apk paketom. I jedna i druga rade glatko, a grafika izgleda lijepo. Adreno 330 nije još za baciti.
Lijepo je i što nema hrpe kineskog bloatwarea ili onog kojeg instaliraju operateri pa i proizvođači uređaja. Uz aplikaciju Themes, od koristi će vam biti File Manager i Audio FX za manipulaciju zvukom. Sve ostalo nađite u Trgovini Play.
PERFORMANSE I BATERIJA
Kao što ranije spomenuh, iznutrice ovog ZUK-a Z1 su skoro pa identične onima lanjskog OnePlus One zmaja pa unutra imamo Snapdragon 801, čije 4 Krait jezgre ovdje kucaju taktom 2.5 GHz uz pomoć 3 GB RAM-a i 64 GB interne memorije bez mogućnosti proširenja mikro SD karticama. Adreno 330 grafika još uvijek osigurava fluidno igranje zahtjevnijih 3D igrica poput Asphalta 8. Web stranice učitava brzo, multimediju reproducira bez muke, a i ono svakodnevno korištenje uređaja kao i navigacija sučeljem odvijaju se glatko i bez zastajkivanja.
Što se telefonije tiče, nisam imao nikakvih problema, Zvuk u slušalici je prilično glasan i solidne kvalitete. Podržane su i 4G brzine mobilnog interneta, što omogućuje vrhunsko iskustvo surfanja u pokretu, a nekima će biti od koristi i dual SIM rad. USB OTG je navodno podržan no nisam ga testirao jer mi je falio USB C adapter. Morat ću ga nabaviti.
U Touch senzor otiska prstiju integriran u tipku Home, kao što možete vidjeti u video recenziji funkcionira odlično. Rekao bih ništa lošije no na Samsungovim najsvježijim Galaxy modelima. Podržane su i geste klizanja preko senzora za skakanje iz aplikacije u aplikaciju i slično.
Ispod haube ZUK Z1 ima još jedan snažan adut – bateriju. Njegova integrirana baterija, kapaciteta 4100 mAh osigurava natprosječnu autonomiju u klasi. To znači da ćete se izuzetno namučiti da ga iscijedite u jedan dan. S nešto intenzivnijim korištenjem i uključenim svim oblicima povezivosti, sinkronizacijom Gmaila, WhatsAppa i društvenih mreža navečer pred spavanje sam imao oko 40% kapaciteta s preko 6 sati uključena zaslona.
S nešto manje intenzivnim, rekao bih normalnim korištenjem, punit ćete svaku drugu noć, a neki možda izvuku još i više. Kao nekakav orijentir vam može poslužiti i podatak da za sat vremena Wi-Fi surfanja potroši oko 5% kapaciteta, a za sat vremena igranja igrica oko 8% što je stvarno impresivno.
Naravno, autonomija uvijek ovisi o hrpi čimbenika pa će nekima trajati dulje, a nekima kraće, no svakako autonomiju ZUK Z1 zmaja možemo nazvati natprosječnom.
ZAKLJUČAK
Zaključiti mogu da ZUK Z1 unatoč ne baš naročito atraktivnu dizajnu i lanjskim tripicama nudi odličnu smartphone mašinu po prilično povoljnoj cijeni. Po cijeni od €294.79 + €39 troškova dostave u Honorbuy webshopu nudi lijepi veliki zaslon, vrlo dobre performanse s 3 GB RAM-a i pohvalnih 64 GB interne memorije, dual SIM rad te natprosječnu autonomiju. Nisu mu loše ni kamere, a CyanogenMod će osigurati redovita ažuriranja i hrpu praktičnih trikova.
Kao nekakve mane, mogu izdvojiti ne baš naročito bitan izostanak NFC-a i FM radija te možda utora za microSD kartice prema je 64 GB interne memorije posve dovoljno.
![]() |
![]() |
|
|
Uređaj na testiranje ustupio Honorbuy.com
Usporedi cijene mobitela 
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
ovaj ili mi4c?
Ovaj =)
Može li se kontrolirat shutter speed i koja je najsporija brzina okidanja?
S ovom zadanom kamerom ne. Možda s nekom drugom i može.
Toni, podijeli medalje ili ako imaš volje malo ih usporedi Zuk 1, Mi 4c,Redmi Note 2.Radio si recenzije sva tri modela pa me interesira tvoje mišljenje, ti si mi nekako najobjektivniji.Moram ženi kupit neki mobitel pa me najviše interesira odnos uložene dobiveno i nekako mi je Mi 4c, samo zbog veličine zaslona najbliži.
da biram svojoj mislim da bih joj uzeo Mi4c. Nekako je generalno naj.
Mjenjam LG G4 za ZUKZ1 imal koga??
Inace mi se svida mob ali hoce li ga biti kod nas igdje za kupiti? ne ocito
Imaš ga u honorbuy. Da ti je bolji zuk od g4 baš i nije. Pogotovo kamera ali ako ti je do promjene ok.
Molim te ako nije problem šta ti ne valja sa g4 kad ga mijenjaš ? Pitam zato jer ga mislim ubost pa ako može objašnjenje gbrezak1@gmail.com hvala
Toni
Pomoć oko izbora, xiaomi redmi note 2 oli meizu m2 note
Znam da skoro isti ali reci neku pametnu
Slični su. Uzmi onog koji ti se više sviđa
Nisu isti. Bolji ti je redmi note 2
Odlična rezenzija, ali mi je nejasn dio ” Real Racing 3 mi nije ponudio u Trgovini Play”? Zašto je tome tako, jer Trgovina Play prepoznaje ZUK Z1 kao rootani uređaj pa ne želi mu ponuditi tu igru?
Ne nema veze s tim. Sjećam se da je tako bilo i s g3, te oneplus one. Mislim da je do snapdragona 801. Lako ga instaliraš sa strane apk paketom i sve radi.
Jbt taj CM 12.1 je goli kurac,,jeboga onaj ko ga napravi,,instalirao ga na lg g3 D855 ,ma,bugova kamara ,zaledi,zablokira,odblokira,nece otvorit video,zablokira tokom poziva,ne mozes otljucati telefon tipkanjem po ekranu bilo gdje vec samo gore u statusnoj traci tu kada se klikne dva puta zakljuca ga itd….kamera da Bog sačuva slika kao da je šerpom slikano,slikas sa upaljenom bljeskalicom kameru kao da si uperio u sunce i sliko sunce bijelo sve slike nigdje,toliko mi je diglo tlak da mi je doslo da razbijem telefon,,vratio ga odma na custom rom i milina leti telefon jebo mu CM majku…….
ovo nije isti CM kao taj koji si ti instalirao..rade potpuno drugacije i potpuno su to drugaciji OS-ovi..dijele samo ime..
Znam jbga razumijem,al nije mi jasno da toliko bugova ima i da je toliko loš,gledao sam po yotubu videe i ono kod ostalih je uredu sve mislim na taj moj model ništa ne ledi ne blokira itd,i po forumima sam čitao i ono većinom su zadovoljni……
Ludi borac, potrebno je znati razliku izmedju CyanogenModa i Cyanogen OSa. Zuk Z1 vrti Cyanogen OS i taj OS radi na Zuku prilicno stabilno.
Da se odmah razjasnimo.Niti jedan fon baziran na “CyanogenMod” projectu nema FM radio, pa je nepotrebno ni naglašavati to kao neku manu uređaja.
A gledaj nekome kome je bitan fm radio je svejedno zašto ga nema. Meni osobno ne znači ništa
Toni, da li ćete možda raditi recenziju modela Lenovo Vibe Shot? Trenutna cijena na popustu mu je oko 3.000 kn, a s obzirom da kupujem smartphone, voljela bih čuti vaše mišljenje o ovom modelu ako imate kakva saznanja.
Ne mogu ti ništa obećati. Ako ga dobijem na test bude i recenzija.
Ono sto ja mogu reci je HVALA i drago mi je na recenziji. Ja nisam pobornik niti jedne firme ili brenda mobilne telefonije pa stoga nadam se da je gosp. T. Jerkovic objektivan i realan. Inace, ja trazim jedan sasvim normalan mob za pozive, poruke i face i whats app… i ostalo….dakle nista posebno, neki prosjek. Meni se ne zuri ja mogu cekati jos godinu dana ali zelim nesto adekvatno i posteno za ono sto platim (cca. 200-300 Eura). Gosp. Toni i ostali ako netko ima neki pametan i zlata vrijedan savjet dobrodošli…moj email je: markulak.ivan@gmail.com pa se slobodno javite.… Read more »
Ivane ima sad na tržištu dosta toga za 300 eura. Malo proguglaj pa se javi s par telefona koji ti se sviđaju. Možeš telefone izlistati npr na nabava.net s filterom cijene
Puno hvala. Napravit cu neki uzi izbor 2-3 telefona pa Vam se javim za finalno/expertno misljenje. Pozdrav i do skora.
Poštovani, možete li mi reći, pri naručivanju ovog mobitela s honorbuy-a, plaća li se i carina/dostava (budući da se u webshopu navodi kako su oba free).
http://www.honorbuy.com/510-zuk-z1-3gb-ram-64gb-rom-smartphone-white.html
Puno hvala unaprijed!
Zuk z1 ili xiaomi redmi note 3 pro? Dosta mi je bitna kamera, cijene su im skoro iste, a zanima me po vašem mišljenju koji je bolji. I ako možete predložit neki sa dobrom (boljom) kamerom, a istom cijenom (oko 1500 kn) bila bih vam jako zahvalna.
Hvala!
Danijela najbolje je da usporediš kamere tih uređaja iz mojih recenzija. Ja te sad po sjećanju nakon toliko toga što mi prođe kroz ruke teško mogu svitovati koja je kamera bolja. Note 3 pro je svakako noviji telefon i to mu je prednost nad Zukom.