LG ZERO

LG Zero, u svijetu poznat kao LG Class, prvi tvrtkin metalni smartphone, prošao je moj test. Riječ je o vrlo zanimljivu smartphoneu sa specifikacijama za segment srednjeg ranga, čiji je ukupan dojam pojačan kvalitetnim metalnim kućištem te prilično razumnom cijenom od oko 1600 kn. Sve o LG Zerou saznajte u nastavku.

SPECIFIKACIJE

LG Zero (H650E)

dimenzije/masa

142 x 71.8 x 7.4 mm 150g 

zaslon

5” IPS LCD 720 x 1280 (~294 ppi);

Gorilla Glass 3

CPU/GPU

quad-core Snapdragon 410 1.2 GHz

Adreno 306

RAM

1.5 GB

podatkovni prostor

16 GB + microSD

kamera

stražnja: 13 MP; LED; 1080p;

prednja: 8MP; 1080p

povezivost

4G; WiFi; Bluetooth 4.1; GPS; Wi-Fi hotspot; 

baterija

Li-Ion 2050 mAh integrirana

OS

Android Lollipop 5.1.1 + LG UX 4.0

DIZAJN I ERGONOMIJA

LG Zero dolazi u kućištu prilično drugačijem od onoga na što smo od LG-a dosad navikli, pogotovo u ovom cjenovnom razredu. Doživljavam kao kao svojevrstan eksperiment u postupku nastanka novopristiglog isto tako metalnog LG G5 zmaja. Izrađen u potpunosti od metala, u ruci ostavlja dojam skupljeg uređaja.

Volio bih reći kako je prednjica uređaja obilježena 5-ičnim zaslonom, no nije. Obilježena je poprilično debelim crnim okvirima tog zaslona. Naime, sa svake strane zaslona imamo par milimetara debele crne okvire, koji nisu baš neka slika i prilika. Da se razumijemo, ne manjka Zeru mesa ni gore ni dolje, odnosno poviše i ispod zaslona. Ispod zaslona svoje je mjesto našao LG logo, a iznad zvučnik slušalice, oko prednje kamere, senzori te LED lampica obavijesti.

Lijevi je metalni brid čist, a desni nosi dvije male ladice s utorima za nano SIM i microSD karticu.  Na donjem bridu je mikro USB za sinkronizaciju i punjenje, glavni mikrofon te 3.5 mm izlaz za slušalice. Dva zvjezdasta vijka valjda imaju i neku funkciju osim estetskog dojma. Nalazimo ih i gore. Dok su bočni bridovi zaobljeni, gornji i donji su ravni pa je Zero moguće postaviti da na stolu ponosno stoji uspravno poput kipa slobode.

[photomosaic nggid=786 padding=”5″ columns=”3″]

Stražnji poklopac je također izrađen od metala, a iz ravne površine blago zaobljene prema bridovima, mnogima ne baš oku ugodno strši sklop četvratskog modula kamere s LED bljeskalicom ispod te tipkama Power i onima za kontrolu glasnoće. Meni osobno to nije ružno. Djeluje mi onako industrijski i moćno.  Malo udesno je procjep s glavnim zvučnikom, a po sredini je LG logo. Negdje u dubini duše, ispod tog poklopca je baterija, koju mogu zamijeniti oni u servisu ili susjed sa spretnim rukama i zvjezdastim šarafncigerom.

Već rekoh kako je kvaliteta izrade impresivna, a ni ergonomija mu nije mana. Premda je s obzirom na okvire zaslona, Zero svakako mogao biti i manji, relativno tanko kućište osigurava lako baratanje jednom rukom. Unatoč metalnom kućištu nije odveć sklizak, no neki će svejedno rado optočiti ga protukliznom slikonskom maskicom.

ZASLON

LG ZERO RECENZIJA

LG Zero ima posve solidan 5-inčni IPS LCD zaslon rezolucije 720 x 1280. Na toj dijagonali daje oko 294 ppi gustoće piksela, tik ispod tzv. Retina granice i osigurava solidno oštar prikaz, lijepu premda ne baš živu reprodukciju boja te pristojnu čitljivost pod kutom. Razina maksimalnog osvjetljenja zaslona pristojna je za korištenje unutra i vani na direktnom suncu prihvatljiva, a podesiva je automatski ili ručno, klizačem smještenim u Centar za obavijesti.

Zaslon mu tako ponajviše zbog podebljih okvira možda nije najjači adut ali je posve solidan. Odziv zaslona na dodir je na najvišem nivou, a svakako je plus i to što ga možete uključiti i isključiti dvostrukim kucanjem.

KAMERE

LG ZERO RECENZIJA

LG Zero na leđima nosi 13 MP kameru s LED bljeskalicom i podrškom za 1080p videozapise. Na čelu ima solidnu 8 MP kameru za selfije i 1080p videozapise. Sučelje kamere poznato nam je s modela LG G3, a i mnogih nakon njega. Fokusom možete upravljati i ručno dodirom zaslona pri snimanju fotografija i 1080p videa.

Zadano sučelje kamere ne prikazuje tipke pa se fotografije u automatskom režimu okidaju dodirom zaslona. Klikom na tri točkice dobit ćete standardne tipke okidača fotoaparata i videokamere ali i tipku Postavki, kontrolu bljeskalice, tipku za odabir prednje/stražnje kamere te tipku za skok u Galeriju. Prebacivati sa stražnje na prednju kameru i obrnuto možete vertikalnim klizanjem prsta preko tražila.

13 MP fotografije Zero snima u 4:3 formatu, a 16:9 fotke su 9-megapikselne. Pohvalna je opcija Auto HDR, koja se onda uključuje po potrebi, a od režima snimanja uz pristojan automatski je u ponudi tek Panorama.

Prednja kamera ima one trikove poljepšavanja, selfije možete okidati gestom stiskanja šake ili glasom, a tu je i praktična virtualna bljeskalica gdje vas zaslon osvijetli pod uvjetom da ne stojite predaleko i nije vam bitno što će sve oko vas biti zrnato.  Kameru je moguće brzo pokrenuti dvostrukim klikom na Vol Down tipku bez otključavanja zaslona, a njome možete lakše okidati i selfije glavnom kamerom.

Kad podvučemo crtu, zaključak je da je ovdje riječ o solidnoj kameri za ovaj cjenovni rang Androida. Kvaliteta snimljenih fotografija i videa u dnevnim je uvjetima na pristojnom nivou, a u uvjetima slabijeg osvjetljenja fotke nisu idealne ali mogu proći. Bljeskalica je adekvatne jačine. Dnevni 1080p video je posve dobar, a noćni prihvatljiv.

Evo par primjera koristeći automatske postavke:
[photomosaic nggid=787 padding=”5″ columns=”3″]

Fotke u punoj veličini pogledaj OVDJE

SOFTVER

LG ZERO RECENZIJA

LG Zero je moj test prošao temeljen na Androidu 5.1.1 Lollipop začinjenom LG UX 4.0 korisničkim sučeljem poznatom prije svega po svojoj prilagodljivosti. Izgled korisničkog sučelja možete mijenjati raznim temama, moguće je mijenjati izgled svake ikonice posebno, prilagođavati animacije, izgled i visinu tipkovnice, navigacijske tipke, a prilagodljiv je i Centar za obavijesti.

Zaključani zaslon podržava prikaz prečaca, a adut mu je i poznati Knock Code pametni način otključavanja. Početni zaslon ima sveukupno 7 stranica koje uređujete mapama, prečacima i widgetima po želji, a na dnu je dock s četiri prečaca po volji i onim za skok u ladicu sa svim ostalim aplikacijama.

LG ZERO RECENZIJA

Još niže je također posve prilagodljiva navigacijska traka u kojoj je moguće prikazivati standardne tri ili više virtualnih tipki s prilagodljivim izgledom i pozadinskom bojom. Klikom na tipku Multitasking dobije se kartični prikaz nedavno korištenih aplikacija za skakanje iz jedne u drugu ili jednim klikom očistiti sve odjednom.

Povlačenjem statusne trake premda dolje otvara se Centar za obavijesti s kliznim nizom brzih postavki te klizačima za razinu osvijetljenja i jačinu zvuka. Iste možete po volji i ukloniti. Odatle možete skočiti i u glavne Postavke, čiji izgled također možete mijenjati. Navigacija korisničkim sučeljem na Zerou je uglavnom je glatka, brza i fluidna.

LG ZERO RECENZIJA

Internetom se ovdje surfa glatko i brzo, doma na Wi-Fi-ju, a uokolo na podržanim 4G brzinama. Surfa se Google Chromeom ili nekim drugim preglednikom po vašem izboru, a pinch-to-zoom je gladak.

Odlična virtualna tipkovnica, kojoj je moguće mijenjati boju, raspored tipki i visinu i ovdje je LG-ev adut. Pametnim gestama povlačenja prsta prema vrhu tipkovnice po sredini, lijevo ili desno, brzo odabirete ponuđenu riječ, a klizanjem po razmaknici pomičete kursor od znaka do znaka ako nešto poželite ispraviti.

LG Zero bez napora vrti i 1080p filmove, a uz neki od playera iz Play Trgovine imat ćete i podnapise te podršku za sve moguće formate. Zvuk iz na leđa postavljenog zvučnika je pristojne glasnoće i kvalitete, a nije loš ni kroz 3.5 mm izlaz za slušalice, koje će vam pak omogućiti i prijem FM radija. Galerija je standardna, a katalogizira sve vaše fotke i videozapise dok Glazba radi isto s glazbenim datotekama.

LG ZERO RECENZIJA

Kako bi testirao gaming performanse, opet sam zaigrao Real Racing 3 jurnjavu i Modern Combat 5 pucačinu. Još ranije sam se uvjerio da je Snapdragon 410 s Adrenom 306 posve solidna gaming konfiguracija, a ovdje je podebljana s 1.5 GB RAM-a. Obje igrice se vrte glatko i bez pretjeranog zagrijavanja.

LG ZERO RECENZIJA

Od ostalih predinstaliranih aplikacija korisnim bih istaknuo odličan Preglednik datoteka, vrlo praktičan QuickMemo+, FM Radio za slušanje radio postaja sa slušalicama, LG SmartWorld za dodatne aplikacije i teme.

PERFORMANSE I BATERIJA

LG ZERO RECENZIJA

LG Zero (H650E) pogoni dobro mi poznati četverojezgreni Snapdragon 410 s  četiri Core-A53 jezgre takta 1.2 GHz, Adreno 306 grafikom i 1.5 GB RAM-a. Od 16 GB proširivog podatkovnog prostora, iskoristivo je nešto oko 11 GB. Plus mu je podrška za prebacivanje aplikacija na microSD karticu. USB OTG protokol priključivanja memorijskih USB stickova nije podržan barem s ovim adapterom kojeg inače koristim.

Performansama će LG Zero zadovoljiti većinu pa i one zahtjevnije korisnike. Navigacija sučeljem je glatka, podnosi multitasking, a posve je ok i za gejmere.

Kvaliteta telefonskih poziva je uredna, zvuk u slušalici je solidne glasnoće i kvalitete, a nisu se žalili ni moji sugovornici. GPS signal na otvorenom lovi prihvatljivom brzinom.

Integrirana baterija kapaciteta 2050 mAh ne zvuči naročito ali nudi posve prihvatljivu jednodnevnu autonomiju. Ako ste navikli koristiti danju i puniti noću, nećete imati zamjerki. Za recimo sat vremena reprodukcije HD filma ode oko 15% baterije, a za sat vremena Wi-Fi surfanja oko 14%, a navečer bih one dane kad sam ga baš jašio premašio 5 sati uključenog zaslona. Rezultati će naravno, varirati o uvjetima i načinu korištenja.

ZAKLJUČAK

LG Zero se od većine LG braće ali i od većine smartphonea u ovom cjenovnom rangu ističe po metalnom kućištu i iznadprosječnom kvalitetom izrade. Nasreću nije mu to jedini adut. Nudi on i posve solidan 5-inčni zaslon, doduše odebljih okvira, solidne performanse i pristojne kamere. Sve to skupa nudi po razumnoj cijeni od oko 1600 kunica.

Zamjeriti mu, ako baš želimo možemo izostanak NFC-a i podrške za USB OTG.

  • solidan dizajn i impresivna kvaliteta izrade
  • solidan zaslon
  • vrlo dobre performanse
  • Knock Code
  • 4G/LTE
  • FM Radio
  • utor za microSD
  • cijena
  • nema NFC (kome to smeta)
  • USB OTG nije podržan

Uređaj na testiranje ustupio LG Hrvatska

Usporedi cijene mobitela Nabava.net

Svi mobiteli na jednom mjestu.

Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.

LG ZERO VIDEO RECENZIJA

Subscribe
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

22 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zdravko

Ovaj ili P8 lite?

Zdravko

Koji je ugodniji u ruci i jednostavniji za korištenje?

Andrija

Šteta što nije podržan OTG. 😀

Demius

Kamere su podjenake,”Huawei P8 Lite” ima više RAM-a + mnogo bolje izgleda.Jedina prednost ovog LG “retro” modela je ta što će potonji dobiti dobiti upgrade na android M, dok ga L8 Lite zvanično neće dočekati nikada.Mislim dobar je LG Zero, ali ako hoćeš da nekog potegneš u glavu, tj, da ga koristiš umjesto hladnog oružija. :)))

nele nelic

Toni, reci mi, zar ne mislis da je stvarno previse dati preko 200 evra za telefon koji ima entry level cpu snapdragon 410 i svega 1.5 GB ram-a?! Ima ipak dosta jeftinijih telefona od ovog sa vlo slicnim osobinama i performansama, na primer, DOOGEE X5 Pro. Znam, verovatno ces mi reci da je to sam jedan kinez, ali i taj kinez sa sve carinom i porezom mozes platiti upola manje od ovog LG-a a vrlo slicne karakteristike imaju! A mozda ces mi reci da je razlika u ceni opravdana zbog samog brenda LG ili zbog metalnog kucista ili zbog neke… Read more »

Srkee

Dobra je ta cijena od 1600mAh 🙂

TT

Pod specifikacijama dimenzije/masa nisu ispravne.

Lp

korbu

dizajn iz 2010. ne sviđa mi se odozada, ali vjerujem da je ok mob

Alen

Dolazi li android 6 na lg Zero,ja sam čuja da oče…??

Kidrock

Xiaomi Redmi 3 gazi ovakvu konkurenciju
🙂

Daki

Izgled je fenomenalan,steta sto nije vise premium a ne samo po izgledu,jer slabiji procesor,baterija i rami mi nisu bas nesto.
Kupio bih ga samo zato jer je metalan,ali ispada losiji i od G2ojke.
Bilo bi odlicno kad bi pustili isti ovakav model sa nabrijanijim specifikacijama..

Tarik

Zdravo
Po vama da li je bolji lg zero ili lg g3 ?

Josip

G3 jbt

AKM

Najbolji izbor mobitela do nekih max. 2000 kuna?

AKM

Nadoh, Huawei p8 lite,LG Zero, LG G3, HTC Desire 626, m4 aqua, Galaxy j5. Svi tu negdje po lovi, ali me zanima tvoje misljenje, posto se definitivno vise od mene razumijes u mobitele.