OnePlus 3 ove godine stiže kao treća generacija flagship ubojice, a svoje ubilačke nakane izvršava bolje no ikad dosad. Opremljen AMOLED zaslonom i najžešćim čipom na tržištu te s čak 6 GB RAM-a da vam ne pomanjka u naredne dvije godine, OnePlus 3 uz konkurentnu cijenu ima pregršt aduta u rukavu.
Zahvaljujući Honorbuy.com web shopu dobio sam priliku podružiti se s ovim asasinom, a što sam o njemu naučio pročitajte i pogledajte u recenziji u nastavku.
SPECIFIKACIJE
OnePlus 3 |
|
dimenzije masa |
152,7 x 74,7 x 7,4 mm 152 g |
zaslon |
5,5” AMOLED 1080 x 1920 (~401 ppi); Gorilla Glass 4 |
CPU/GPU |
quad-core Snapdragon 820 2,15 GHz; Adreno 530 |
RAM |
6 GB |
podatkovni prostor |
64 GB; nema microSD! |
kamera |
straga: 16 MP OIS; f/2.0; fazni autofokus; HDR; LED; 1080p/4K; sprijeda: 8 MP; f/2.0; 1080p |
povezivost |
4G; WiFi; dual SIM; Bluetooth 4.2; GPS; Wi-Fi hotspot; NFC |
baterija |
Li-Po 3000 mAh integrirana Dash Charge brzo punjenje |
OS |
Oxygen OS 3.2.1 (Android 6.0 Marshmallow) |
DIZAJN I ERGONOMIJA
OnePlus 3 u odnosu na svojeg prethodnika dolazi u znatno ljepšem, boljem i jačem premium izdanju. Umotan u metal od glave do pete, ne srami se ni najskupljih smartphone perjanica na tržištu. Podsjeća li dizajnom više na neki od HTC modela ili pak Appleove aktualne iPhone, zaključite i sami.
Crna prednjica izgleda jednako impresivno dok je zaslon isključen, a i kad njegov AMOLED zasja i oduševi vas bojama i oštrinom. Zaštićena je 2.5D Gorilla Glass 4 staklom, no unatoč tome kinez voli nalijepiti foliju na njega.
Ispod zaslona centralna kapacitivna tipka Home ispod integrira i odličan senzor otiska prstiju. Sa svake strane je osvijetljena kapacitivna tipka označena tek točkicom jer njihovu funkcije možete podešavati kroz Postavke.
Poviše zaslona su zvučnik slušalice, LED lampica obavijesti, senzori i oko prednje kamere.
Na lijevom je boku ono što bi po meni morao imati svaki pošteni smartphone – klizna sklopka po uzoru na onu iPhoneovu, kojem ćete lako i bez gledanja promijeniti zvučni profil napipavši ga u džepu i dok igrate ćorabake. Tu na lijevom boku je i tipka kontrole glasnoće.
Na suprotnom bridu je tipka Power za kojom ni nećete pretjerano često posezati jer je podržano uključivanje zaslona dvostrukim tapkanjem po njemu ili dodirom senzora otiska prsta. Tamo je i ladica za dvije nano SIM kartice.
[photomosaic nggid=860 padding=”5″ columns=”3″]
Na gornjem bridu je 3.5 mm izlaz za slušalice, u kojeg sve manje njih vjeruje s jednim od sekundarnih mikrofona, a na donjem novi USB C port za sinkronizaciju i punjenje te dvije rešetkice s glavnim zvučnikom i mikrofonom.
Metalna leđa OnePlus 3 zmaja podjednako su lijepa kao i prednjica mu. Tamo straga ćete naći oko 16 MP kamere s dual LED bljeskalicom. OnePlus logo je još nešto niže. Ispod tog metala je, kažu, integrirana baterija s podrškom za Dash Charge brzo punjenje.
Kvaliteta izrade je na najvišem mogućem nivou. Uređaj djeluje čvrsto i robusno, a k tome nije predebeo pa ni pretežak. Ono što će mu svatko zamjeriti je iznimna skliskost pa bih svakako preporučio neku od zaštitnih maskica, koje poboljšavaju grip, a zaštitit će i taj metal od ogrebotina.
Sviđa mi se.
ZASLON
Korak naprijed u odnosu na prethodnika je svakako i zaslon. Umjesto LCD-a ove godine imamo tzv. Optic AMOLED, koji pruža još življi prikaz boja i kontrast,ne baš na razini Galaxya S7 ali bolji od LCD-a. 5.5 inča i rezolucija 1080p s oko 401 ppi osigurava oštar prikaz premda danas sve više top modela fura Quad HD oštrinu. Osjetljivost na dodir je na najvišem nivou, a neće razočarati ni čitljivošću pod kutom.
Jačina osvjetljenja je odlična i unutra i vani, a štedljivi prikaz obavijesti na crnom (isključenom) zaslonu je hvalevrijedan. Kad poželite vidjeti ima li šta nova, dovoljno je dlanom preletjeti iznad zaslona i on će se nakratko uključiti pa na te obavijesti možete prstom i kliknuti i odskočiti direktno u aplikaciju.
Zaslon OnePlusa 3 je tako izvrstan i nemam mu puno toga zamjeriti osim ove bezvezne zaštitne folije koju su nalijepili, no nju možete i trebate skinuti.
KAMERE
Poboljšanja imamo i po pitanju kamera. Lanjskih 13 ove je godine 16 MP s otvorom blende f/2.0, brzim faznim autofokusom i optičkom stabilizacijom. Video snima u 4K rezoluciji ako to želite. Sprijeda je solidna 8 MP kamera za selfije, a snima video u 1080p kvaliteti.
Softver kamere mi se svidio premda se treba navići na navigaciju klizanjem prsta preko tražila jer isprva ćete nehotično skakati posvuda. S desne strane tražila je velika okrugla tipka okidača, tipka za odabir glavne i selfie kamere te tipka postavki.
Kliznete li prstom ulijevo otvorit će se Meni za odabir režima snimanja, a nude se: Timelapse, Slow Motion, Automatski, Manual, Video i Panorama. Ako vam Automatski s automatskim HDR-om i kompenzacijom ekspozicije nije dosta, kroz ručni režim možete upravljati ISO osjetljivošću, duljinom ekspozicije, balansom bijele i fokusom.Vertikalnim klizanjem prsta također možete jednostavno skakati između načina snimanja.
Fokus možete usmjeravati ručno dodirom zaslona kako u fotoaparatu, tako i u video kameri. Video snima u 4K rezoluciji, a vjerojatno ćete više koristiti standardni 1080p ili 720p.
OnePlus 3 ima prilično dobru kameru i može konkurirati razvikanim super smartphone kamerama na tržištu premda mu malo nedostaje po pitanju otvora blende gdje danas imamo smartphone kamere i s F/1,7. LED bljeskalica dovoljno je jaka za noćne uratke. Prednja kamera ispucava solidne selfije pod uvjetom da ste i vi solidni.
U nastavku pogledajte galeriju fotografija i videa snimljenih uglavnom u automatskom režimu, a bacite oko i na usporedni test kamere OnePlus 3 vs. HTC 10.
[photomosaic nggid=861 padding=”5″ columns=”3″]
Fotke u punoj rezoluciji pogledaj OVDJE
SOFTVER
OnePlus 3 vrti Oxygen OS v3.2.1 s Androidom 6 u podlozi. Riječ je o svojevrsnu čistom, izvornom Androidu na steroidima. Zaključani zaslon prikazuje vrijeme te ikonice za brzi skok u kameru i Google Now. Otključavate klizanjem prsta po njemu, ukucavanjem šifre ili skeniranjem otiska prsta, što je u konačnici najpraktičnije i najbrže.
Početni zaslon izgleda gotovo pa identično onome kakvog biste vidjeli na Nexusima. Na krajnjoj lijevoj stranici možete imati tzv. Shelf s prikazom vremenske prognoze, najčešće korištenih aplikacija i kontakata. Po stranicama Početnog zaslona klasično se postavljaju prečaci, widgeti i mape, a dolje je standardan dok s četiri ikonice po izboru i prečacem za ladicu s aplikacijama na bijeloj podlozi.
Opet ako želite još niže možete imati i navigacijsku traku s virtualnim tipkama pa isključiti fizičke ispod zaslona.
Izgled sučelja moguće je mijenjati jednostavnom instalacijom paketa ikonica s Trgovine Play. Klikom na tipku multitasking dobit ćete kartični prikaz aplikacija u pozadini, a povlačenjem statusne trake Centar za obavijesti i hrpu sistemskih sklopki.
Klizanjem prsta s dna zaslona prema gore otvara se Google Now tražilica, a klizanjem prema dolje spušta Centar za obavijesti pa ne morate prst rastezati do sve do nekima dalekog vrha zaslona.
U postavkama ćete pronaći i opciju prilagodbe funkcionalnosti fizičkih kapacitivnih gumba ispod zaslona i određivati što će raditi kad ih kliknete, jednom, dvaput ili kad ih zadržite dulje.
Zadani internetski web preglednik Google Chrome, koji posao odrađuje vrhunski. Web stranice se učitavaju brzo, a pinch-to-zoom je gladak k’o pašteta na plaži. Zahvaljujući velikom zaslonu i jakom procesoru, surfanje internetom na OnePlus 3 zmaju je zakon.
Virtualna tipkovnica je ovdje Swiftkey. Meni nije nikad sjela premda je danas puno bolja ni nekad. Radije sam koristio Googleovu pa i Touchpal na koju sam se naviknuo na HTC 10-ki.
OnePlus 3 je i multimedijalna zvijer. Galerija prikazuje i katalogizira sve fotografije i videozapise, bilo da su tu lokalno ili gore u Googleovu oblaku. Reprodukcija zvuka je kroz rupice glavnog zvučnika na donjem bridu OK, no očekivao i da bude nešto glasnija. Nažalost u paketu nećete pronaći i slušalice pa se za njih morate pobrinuti sami.
Za potrebe gaming testa zaigrao sam klasično Real Racing 3 i Modern Combat 5 te došao do očekivana zaključka. OnePlus 3 je i gaming stroj. Sve vrti glatko i bez pretjerana zagrijavanja.
OnePlus 3 nije pretrpan aplikacijama, a naročito ne nekim kineskim čudesima. Uz Googleove tu je još File Explorer i to je to. Sve što vam treba pronaći ćete u Trgovini Play.
PERFORMANSE I BATERIJA
Na AnTuTu testu 1+3 rastura, a rastura i u naravi. Opći dojam je da je jako brz. U svemu. Kako ne bi bio kad ga goni moćni Snapdragon 820 s četiri Kryo jezgre svrstane u dvije gomilice, a maksimalnog takta 2.15 GHz. Adreno 530 se već otprije dokazao, a da vam ne bi pofalilo, OnePlus je unutra nakrcao 6 GB RAM-a i 64 GB interne memorije.
Oni inicijalni problemi s agresivnim RAM menadžmentom u međuvremenu su riješeni nadogradnjama pa takvih nevolja nisam uočio. Generalno sam performansama ovog macana više no zadovoljan premda vam zasad tih 6 GB neće dati neku naročitu prednost nad aktualnih 4 GB u jednom Galaxyu S7, LG G5 ili HTC 10.
Ako ste navikli na microSD kartice, ovdje ih nažalost nećete moći upotrijebiti ali bi vam 64 GB interne memorije uz sve moguće Cloud servise trebalo biti dosta.
Senzor otiska prstiju ispod tipke Home je brz i pouzdan. Bez uključivanja zaslona prst samo treba položiti na njega i u tren ste na Početnom zaslonu. Dvostrukim tapkanjem po njemu dok je zaslon uključen, možete ga isključiti.
Što se telefonije tiče, treba znati da je podržan dual SIM rad s dvije nano SIM kartice. Podržane su i 4G brzine mobilnog interneta. Kvaliteta poziv je pristojna. Zvuk u slušalici je mogao biti i nešto jači, no ne bih rekao da je pretih.
USB OTG priključivanje memorijskih stickova je navodno podržano, no nisam ga osobno isprobao.
Integrirana baterija, kapaciteta 3000 mAh nešto je manja od baterije koju je imao njegov prethodnik, no autonomijom su tu negdje. Drugim riječima možete računati na standardnu jednodnevnu autonomiju i punjenje svaku noć.
S uključenim svim oblicima povezivosti, jednom aktivnom SIM karticom i automatskim osvjetljenjem zaslona, navečer bih uhvatio i preko 5 sati SOT vremena. Kao nekakav orijentir vam može poslužiti i podatak da za sat vremena YouTubea pojede oko 16% baterije, za 30 minuta 3D gaminga ode oko 13%, a za sat vremena Wi-Fi surfanja oko 16% kapaciteta.
Veliki plus je i izuzetno brzo Dash Charge brzo punjenje baterije s priloženim punjačem. Od 0-100% ide za oko 60 minuta.
ZAKLJUČAK
OnePlus 3 je zasigurno najsposobniji flagship killer dosad. Moćne iznutrice, ove su godine popraćene premium dizajnom i kvalitetom izrade, još boljim zaslonom i kamerama te brzim punjenjem baterije, a dodan je i NFC za one koji su patili za njim. 6 GB RAM-a trenutno možda nije od prevelika značaja, no namjeravate li ga koristiti dvije godine, dobro će vam doći.
Realnih mana OnePlus 3 zmaja je zaista malo. Po meni mu je najveći krimen izuzetno sklisko kućište, no s obzirom da je tanko i to je rješivo tananom silikonskom maskom.
OnePlus 3 u Honorbuy.com web shopu košta €423.19 + troškovi dostave što je oko 3400 kuna s dostavom i uračunatim svim porezima, ako naručujete s EU skladišta u EU zemlju. Iskoristite li promotivni kod SMART5 dobit ćete još 5 eura popusta.
![]() |
![]() |
|
|
Uređaj na testiranje ustupio Honorbuy.com
Usporedi cijene mobitela 
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Toni da kupuješ za sebe,ne za punicu, što bih uzeo, ovo čudo ili G5
Uzmi rađe oneplus.Jeftiniji je,ljepši i brži.
Moj prijatelj se misli između Htc-a 10 i Lg g 5-ice.
Molim vas preporucite mu koji da uzme.
Unaprijed hvala.
Definitivno One Plus, cijena je nestvarno niska za ovakav telefon, jako dobar izbor dodatne opreme sa službene stranice, i konačno uveden dash charge
Razlika u cijeni nije toliko velika, pedesetak eura.Mislim da ostvariva garancija i dobra servisna podrška vrijede puno više.
A kod OnePlus je neostvariva?kupis na OnePlus.net,odaberes HR i imas EU garanciju 2god.
Dobro ali reci mi u koji ga servis nosiš ili šalješ i za koliko bude gotov. Ja sam G2 nosio u MR-ov servis ovdje u Splitu i za 3 dana je bio gotov a sa OnePlusom mislim da to ne bih bilo moguće.Ispravite me ako griješim
Pa imao si srece,inace ni kod nas nije bajno iako je nasa garancija ipak prednost.ali da je garancija u slucaju OnePlus neostvariva,to nije tocno…
Kad se vec bojis toga kupi G5 i miran si…
Ma nije da se bojim ali imam prijatelja koji je kupio Xiaomi Mi4 preko neta pa je sve to bilo toliko mučno i dugotrajno da je na kraju kupio drugi aparat. Ne tvrdim da bi sa OnePlusom bilo tako, upotrijebio sam tešku riječ ali kod kineza to često puta zna biti jako teško i dugotrajno
Ovdje se ne radi o kupnji na aliexpressu gdje je sve dvojbeno kod garancije.ovdje imas Honorbuy koji ima EU servis i 1god.garanciju ili najsigurnije OnePlus.net sa 2god.garancije…
honorbuy nema EU servis, tj ima nekakav u sloveniji za banalne stvari, dok za sve ostalo šalju u kinu, pogledaj malo njihova ppravila o garanciji, kao naprimjer kada ga salju na servis ti plaćaš poštarinu kada ti dolazi s popravka. Također to zna trajati jako puno (sam da bi iz slovenije doslo u kinu treba vise od 20 dana (barem je kada sam ja slao im je trebalo). Necu niti govoriti koliko im je očajna aftersale služba. Ja sam je cca 1,5mj s njima natezao oko slanja telefona koji je umrao nakon 4mj koristenja, popravka, cijene, svega…nakraju sam odbio bilo… Read more »
Bravo Bojane, činjenice su činjenice, o tome sam i ja govorio na ovom portalu prije pola godine ali nisam se baš proveo dobro…da kao šta ja hoću još i servis za nešto kupljeno povoljno!(Mi Pad 2 plaćen 2000 kuna)…a neki dotični su ‘samo’ recenzirali proizvode sa te web stranice ali o servisu niti slova niti riječi a kamoli rečenice, da kao to nije njihov posao…
To je očito Bojane tvoj i moj posao!
Tvoje su strelice upućene meni pa eto. Ne znam u biti što ti nije jasno. Ja ko i svi ostali koji se ovime bave testiraju telefone. Ne dućane u kojima se prodaju. Moj je posao, ako ćemo ga tako zvati, prosuditi kojim adutima i manama barata neki uređaj. Naći ćeš tu more ljudi koji će potvrditi da to radim dobro. To što u recenziji ima link na neki dućan te nikako ne prisliljava da ga tamo i kupiš. Slobodno si nađeš neki koji je po tebi bolji. Ljudi mi ustupe telefon na recenziju pa je posve u redu da dobiju… Read more »
Šta se tiče recenzija, one su jako dobre, uostalom da nisu, nebi ih niti čitao. Imaš pravo, toj “posao” je recenziranje i novosti, te staviti link od sponzora, šta je i u redu. Da je to plaćen članak u kojem sve uređaje samo hvališ rekao bih nešto, ali ako ti sponzor ustupi telefon, a ti ga objektivn ocijeniš, onda svaka čast. Drugi je par cipela ono šte se dešava s njihove strane, pogotovu nakon kupnje i nedaj bože kakvih kvarova (prije kupnje su super, dostava u dva dana..). Ja sam osobno imao problem s njima radi kvara na meizu telefonom… Read more »
Pa o tome ti pričam. Ne recenziram dućan ni njihovu servisnu podršku. Po meni je kupnja izvana uvijek nekakav rizik kojeg ćeš prihvatiti ili ne. Ja znam dosta ljudi koji su kupili telefon preko ovog webshopa i imaju pozitivna iskustva za razliku od priča s gearbestom i inim kineskim webshopovima.
Tak je 😜
Trenutno imam iPhone 6, isplati li se prijeći na ovo čudo?
dual led bljaskalica? pa nema dvije..jedna je samo? ja drugu nigdje ne vidim..
Ne vidim smisla kupovini OnePlusa 3 preko ovog webshopa, kad ga se za 300 kuna manje može kupiti direktno od OnePlusa iz EU skladišta.
mozes, ali cekas dugo. OnePlus je stopirao prodaju u vecini EU jer ih nemaju vise na zalihi…tako da u narednih mjesec dana, nista.
Ali Toni ti daje još 37.5 kuna popusta pri kupovini na honorbuy-u😆
Tak je 😃
OnePlus 3 sam kupio prije mjesec i pol dana, mob je odličan, neman ni jednu zamjerku, i smatram da ne zaostaje u ničemu za ostalim top mobitelima, a što je najbitnije dosta je jeftiniji od njih.
Ovaj s honorbuya da li ima iste frekvencije kao onaj s oneplus.neta?
Mislim da ima.
Nema. LTE 20 mu nedostaje. Malo proguglaj, a3000 je azijska verzija, a3003 je eu/uk verzija.
Da li netko zna kako se isključuje čitač otiska prsta ili bar vibracija tokom skeniranja?
Toni pomoć!
Na Op3 ne mogu aktivirati ono kad prelaziš dlanom preko ugašenog zaslona da se pokaže sat i obavijesti
Pozdrav ljudi! E Toni, svaka cast na recenzijama, najbolji si! E sad me zanima, imam 1+1, e sad dal je bolje uzeti 1+3 ili Samsung Galaxy S6 Plus? Ta dva sam si zagledao, uzeo bih jednog… Najvise mi je zbog kamere
I kak stoji S6 edge Plus s ovim novima, LG G5, Huawei P9…itd…sto se tice kamere? Koji bi preporucio? Osim S7..
Hvala, Lp