Druga generacija Googleovih Pixela stigla je na hrvatsko tržište. Očekivano, Pixel 2 i brat mu Pixel 2 XL, skupi su k’o suho zlato. Svejedno, svidjeli su mi se jako, a vrijede li tih para doznajte iz još jedne iscrpne recenzije koju je omogućio HGspot i njihova bogata ponuda smartphonea.
Budući da Google svoje top modele nije diskriminirao kao što to čini Apple, Pixel 2 i Pixel 2 XL se u naravi razlikuju samo u veličini. Stoga sam se i odlučio na dvostruku recenziju umjesto dvije zasebne.
Krenimo najprije sa ključnim specifikacijama gdje se te razlike najviše i vide.
GOOGLE PIXEL 2 SPECIFIKACIJE
GOOGLE PIXEL 2 i 2 XL |
|
dimenzije i masa |
145.7 x 69.7 x 7.8 mm i 143g 157.9 x 76.7 x 7.9 mm i 175g |
zasloni |
5” AMOLED 1080 x 1920 (~441 ppi); GG5 6” pOLED 1440 x 2880 (~538 ppi); GG5 Always ON |
CPU GPU |
8 x Snapdragon 835 @max 2.5 GHz Adreno 530 |
RAM |
4 GB |
podatkovni prostor |
64/128 GB |
kamere |
straga: 12.2 MP; fazni + laserski autofokus; HDR+; dual LED; 4K video sprijeda: 8 MP 1080p |
povezivost |
4G; WiFi; Bluetooth 5.0; GPS; Wi-Fi hotspot; NFC |
baterije |
Li-Po 2700 mAh integrirana; QC 3.0 Li-Po 3520 mAh integrirana; QC 3.0 |
OS |
Android 8.0 Oreo |
GOOGLE PIXEL 2 DIZAJN I ERGONOMIJA
Pixel 2 i Pixel 2 XL stižu u kućištu otpornom na prodor vode i prašine po certifikatu IP67, a izrađeno je od metala i stakla. Ono što je izuzetno cool je to što su taj metal tretirali nečim što ga čini hrapavim u ruci i tako znatno manje skliskim. Oba modela na fronti imaju stereo zvučnike podno i poviše zaslona, a na leđima uz sam vrh i prepoznatljiv stakleni prozor, koji je ove godine nešto manji.
Dok mali 5-inčni Piksel 2 fura tradicionalan izgled sa hrpetinom mesa podno i poviše zaslona, njegov veći brat Pixel 2 XL ima 6-inčni zaslon formata 18:9 sa znatno manje prostora oko ekrana i zaobljenim uglovima pa svakako izgleda modernije.
Ni jedan i drugi model ispod zaslona nemaju ništa osim zvučnika, a poviše uz zvučnik imaju i selfie kameru te na ovim crnim modelima nevidljive senzore. Ni jedan, ni drugi nemaju notifikacijsku LED lampicu što će vam pokušati nadoknaditi Ambient Display prikazom obavijesti.
Na lijevom boku oba modela imaju ladicu za nano SIM karticu, a na desnom tipke Power i tipku kontrole glasnoće. Na vrhu telefona samo je sekundarni mikrofon, a na dnu USB C konektor za sinkronizaciju, priključivanje slušalica i punjenje baterije te glavni mikrofon. Nažalost, nemaju 3.5 mm auido izlaz, premda su se iz Googlea lani zbog toga rugali Appleu.
Oba Piksela u bokovima imaju ugrađene senzore jačine pritiska pa ćete kao na HTC U11 stiskanjem telefona u ruci ovdje brzo pozvati Google Asistenta. Zasad tu gestu službeno nije moguće koristiti za pokretanje drugih aplikacija, no postoje neke aplikacije u Trgovini Play kojima je moguće reprogramirati stiskanje. U ovih tjedan dana korištenja skroz sam se naviknuo na ovakvo pozivanje Asistenta.
Na leđima se u onaj gornji stakleni prozor smjestila glavna kamera sa dual LED bljeskalicom, a ispod je okrugli čitač otisaka prstiju. Još dolje niže je samo ponosno G kao Google.
Sukladno razlici u gabaritima, ispod haube imamo i različit kapacitet baterija pa mali Pixel ima 2700 mah bateriju, a veliki bateriju kapaciteta 3520 mAh.
Zbog metalnog kućišta ni jedan ni drugi ne podržavaju bežično punjenje ali podržavaju brzo žično.
Zbog navedene hrapave završne obrade i jedan i drugi Pixel jako lijepo leže u ruci. Moram priznati da sam sa zadovoljstvom uokolo više nosao “mali” 5-inčni model i tako odmorio šaku od velikog Galaxya S8+ kojeg koristim kao svoj glavni telefon već neko vrijeme.
GOOGLE PIXEL 2 ZASLONI
Sukladno razlici u gabaritima Pixel 2 i Pixel 2 XL imaju različite, zaslone oba izvrsna na svoj način. Manji Piksel 2 ima tradicionalam 5-inčni AMOLED zaslon iz Samsunga u standardnoj full HD rezoluciji i bez zaobljenja. Veći Pixel 2 XL ima 6-inčni pOLED zaslon sa zaobljenim rubovima iz LG-a, formata 18:9 u rezoluciji QHD+. Potonjeg od izlaska uređaj na tržište ne prati baš dobar glas.
Mnogi bjelosvjetski recenzenti zamjeraju mu “ispran prikaz”, a neki primjećuju i famozni burn-in efekt nakon tek nekoliko tjedana korištenja. Osobno ne vidim neke naročite razlike u kvaliteti prikaza između jednog i drugog zaslona i obojicu smatram vrhunskim ekranima. Eventualne probleme s burn-in efektom u ovako kratkom druženju ne mogu ni potvrditi ni opovrgnuti.
Jedan i drugi zaslon na svoj su način odlični, a imaju jako osvjetljenje za ugodno korištenje unutra i vani, oštri su imaju odličnu čitljivost pod kutom. Zahvaljujući većoj dijagonali i novom modernijem formatu na zaslon Piksela 2 XL ipak stane više sadržaja, pogotovo onih koje pregledavamo u uspravnoj orijentaciji.
Znam da će mnogi graknuti na svo to meso i neiskorišten prostor podno i poviše ekrana Pixela 2, no u naravi s time nećete imati objektivnih problema. Oba je zaslona moguće uključiti dvostrukim kucanjem.
Always On prikaz obavijesti može biti stalno uključen ili će se uključivati kad uređaj podignete pred lice. Cool je što se na tom Ambient Display zaslonu prikazuju i informacije o glazbi koja svira u ambijentu u kojem se nalazite.
Oba su zaslona zaštićena Gorila Glass 5 staklom.
GOOGLE PIXEL 2 KAMERE
Super je što Google svoja dva Pixel modela nije diskriminirao ni po pitanju kamera. Oba tako straga imaju izvrsne 12.2-megapikselne kamera, otvora blende f/1.8 s optičkom i digitalnom stabilizacijom, laserskim i faznim autofokusom, dvostrukom LED bljeskalicom i podrškom za 4K videozapise. Oba modela također, na fronti imaju 8MP kameru otvora blende f/2.4. sa podrškom za 1080p videozapise. Ukratko, kamere su još bolje no što su bile na lanjskim modelima.
Google je naime razvio tzv. HDR+ koji osigurava zaista izvrsne fotografije u raznim uvjetima osvjetljenja, a laički objašnjeno, munjevito okida rafal fotografija pa iz njih najbolje dijelove kombinira u jednu savršeno izbalansiranu fotku. Pritom to sve radi neprimjetno i brzo u pozadini.
Meni se jako sviđaju fotografije koje snima i ne nedostaje mi onaj profesionalni režim s ručnim kontrolama, kakve ćete dobiti na konkurentskim Androidima. Ova je filozofija sličnija Appleovoj i funkcionira na principu pucaj s boka bez mudrovanja. Rezultati govore sami za sebe, a vidjet ćete i usporedbu s kamerama Galaxya S8 te Nokie 8.
Sučelje kamere je jednostavno i lagano za snalaženje. Na lijevoj strani je velika tipka okidača s gumbom za prebacivanje na videokameru i natrag. Tu je i prečac za Galeriju te gumb za prebacivanje na selfie kameru.
S lijeve strane su kontrola blica, balansa bijele, prikaz mreže za lakše kadriranje, gumb za uključivanje Motion opcije (snima par sekundi videa prije okidanja, kao iPhone), Timer te Meni. U meniju možete još birati Slow Motion, Panorama, Photo Sphere panorama, Portret te Postavke, gdje birate veličinu i kvalitetu fotki i videozapisa, video stabilizaciju i slično. Tu se opcija HDR+ može i isključiti, no ne vidim zašto biste to htjeli.
Dodirom zaslona dok snimate možete usmjeravati fokus, a klizačem kompenzirati ekspoziciju. Vjerujte, više od toga vam ni ne treba.
Pixelov Portretni režim rada je zaista impresivan i snima izvrsne portrete premda nema dvije kamere, a koristi softverske algoritme i machine learning. Snima ih i prednjom kamerom, a jako dobro odrađuje posao pa ne reže uši i kosu kao što je to čest slučaj kod Appleovih portreta na iPhone 8 Plus ili iPhoneu X.
Video snima u najviše u 4K rezoluciji pri maksimalnih 30fps, a kombinacija optičke i digitalne stabilizacije posao odrađuje solidno. Kvaliteta snimljenog zvuka baš i nije naročita, no koliko čitam nadogradnja na 8.1 to ispravlja.
Ponovit ću jer je bitno, apsolutno iste rezultate, dobit ćete s malim Pixelom 2 i velikim Pixelom 2 XL.
Fotke u punoj veličini pogledaj OVDJE
GOOGLE PIXEL 2 SOFTVER
Možda i najvažniji adut kupnje Googleova telefona je softver. Čisti, neokaljani, glatki Android kakvim ga Google zamišlja, jedini je u biti posve usporediv s iOS-om, kojeg nudi Apple. Ovdje s ovako moćnim hardverom i Androidom 8.0 Oreo, rekao bih da su po glatkoći i stabilnosti nadmašili moja ovogodišnja iskustva s iOS-om na iPhoneu 8 Plus i iPhoneu X.
Izgled izvornog Androida, nije se odveć mijenjao u odnosu na lanjski. Sad imamo okrugle ikonice, Početni zaslon se rotira, duljim pritiskom na ikonice pojavljuje se izbornik s prečacima ili pretpregled primljenih obavijesti i slični dodatci, a ponovno je redizajniran Centar za obavijesti s Brzim sistemskim postavkama. Sve skupa izgleda još nešto bolje. Barem meni.
Zaslon zaključavanja je skoro pa identičan lanjskom. Prikazuje vrijeme, datum sljedeći alarm te prečace za kameru i Google Asistenta. Početni zaslon osim okruglih ikonica i novog At a Glance widgeta Google tražilicu sada smješta dolje ispod doka. Sviđa mi se, a lakše ju je i dosegnuti. Istini za volju, skoro pa da nije ni potrebna s obzirom da je Google Asistent samo stisak telefona dalje.
U izbornik s aplikacijama se uklizava odozdo prema gore, a pozadina je bijela ili tamna ovisno o boji wallpapera. Isto vrijedi i za pozadinu Centra za obavijesti, odnosno Brzih sistemskih postavki.
Klikom na lijevu navigacijsku tipku dobije se kartični prikaz nedavno korištenih aplikacija, a duljim pritiskom na istu prozor dijelite na dva dijela za Split Screen rad u dvije aplikacije istovremeno.
Sve se odvija glatko i bez zadrške. Nema štucanja, zastajkivanja, razmišljanja. Kud ti okom, on skokom. Zapravo je teško objasniti dok ne isprobate i jedno i drugo jer glatko radi i HTC U11, P10 iz Huaweia pa i Galaxy S8 ali ovo je nekako još glađe. Ako je cijena tome, jednostavniji softver s manje trikova, koje ionako baš ne koristim, pristajem.
Zadani web preglednik je naravno Chrome, a posao odrađuje glatko i brzo. Ovdje će prednost ipak imati Pixel 2 XL, na čiji zaslon stane više toga, no nije presudno. Gboard tipkovnica je vrhunska, precizna, brza, pametna i prilagodljiva.
Google Fotografije tu su za fotke i video. Sve sinkroniziraju s Googleo Photos oblakomk u maksimalnoj kvaliteti i bez ograničenja. To je privilegija vlasnika Pixela, dok će se svi ostali morati zadovoljiti s i dalje odličnom kvalitetom pohranjenih sadržaja. Veliki Pixel 2 XL Youtube vrti i u 1440p rezoluciji te može video razući preko cijelog 6” ekrana. Pixel 2 vrti standardno 1080p kvalitetu.
Frontalno usmjereni zvučnici su jako dobri. Sama činjenica da pucaju u čelo je već veliki plus, a k tome zvuče dosta dobro i glasni su. Lani su se rugali Appleu, a ove godine i sami miču 3.5 mm audio izlaz s oba modela. U paketu se dobije adapter za priključivanje na USB C. Slušalice ne daju u paketu, što je s obzirom na cijenu obaju modela bezobrazno. Isprobao sam neke sluše s adapterom iz paketa i zvuk je odličan. FM Radio nije podržan.
Gaming performanse nisu uopće upitne. Oba modela će i najopakije naslove zavrtjeti glatko, bez pregrijavanja i bez neke pretjerane potrošnje baterije. Isprobao sam RR3 jurnjavu i pucačinu Modern Combat 5. Opet, zahvaljujući većem zaslonu, ljepše se igrati na veće, Pixelu 2 XL, no i mali ima svojih prednost u tim debelim bezelima na koje možete smjestiti prste bez da prekrijete zvučnike.
Kao i obično, broj predinstaliranih aplikacija sveden je na minimum. Bloatwarea nema na vidiku, sve što vam fali u osnovnoj postavi instalirajte sami.
GOOGLE PIXEL 2 PERFORMANSE I BATERIJA
Google ni ovdje nije škrtario ni činio razliku između dva modela. Oba pogoni moćni Snapdragon 835 s 8 Kryo jezgri maksimalnog takta 2.5 GHz s Adreno 540 grafikom i 4 GB RAM-a na raspolaganju. Oba se mogu dobiti s 64 i 128 GB pohrane bez podrške za microSD kartice. Uz Cloud prostor bi vam trebalo biti dosta. Podržan je i USB OTG uz adapter na USB C.
Performanse su izvrsne i bez mane. Sve radi brzo, glatko i bez pregrijavanja. Multitasking, rad i dvije aplikacije odjednom i skakanje iz appa u app je brzo i bestrzno. Onako kao i treba biti s obzirom na cijenu.
S kvalitetom poziva ni s jednim ni s drugim modelom nisam imao problema. Nekakvo krčanje i krckanje koje neki spominju, nisam baš iskusio. 4G internet leti, a GPS lokaciju određuje brzo i precizno.
Uz dijagonalu zaslona i gabarite, razlika između dva modela je i u kapacitetu baterije. Mali Pixel 2 ima 2700 mAh bateriju, a veliki Pixel 2 XL 3520 mAh bateriju. Ni jedan ni drugi ne pune se bežično, a s punjačem u paketu podržavaju brzo punjenje. Za nekih pola sata na punjači i jedan i drugi će dosegnuti 40-50% kapaciteta no do 100% im treba oko 2 sata.
Autonomija im je usporediva. Oba će pružiti dan prilično intenzivnog korištenja s 6-7 sati uključenog zaslona na jednom punjenju. Za sat vremena YouTubea oba će pojesti oko 8-9% koliko i za pola sata Real Racinga 3. Razlike su minimalne, tipa Pixel 2 XL u svemu pojede u prosjeku 1% više od malog brata.
GOOGLE PIXEL 2 – OCJENA
Osnovno pitanje na koje tražite ovdje odgovor je vrijede li Pixeli tih para. Naime, skupi su obojica i to poprilično. Moji testni primjerci su iz ponude HGspota, koji ih koliko vidim jedini i imaju u ponudi. Pixel 2 tako košta 6 499 kuna ili 861 euro, a Pixel 2 XL košta 8 399 kuna odnosno 1113 eura. Dakle, puno. Cijena je pogotovo nategnuta za manji model s manjim zaslonom i ne baš modernim dizajnom.
Da vidimo koje su im prednosti. Jako su lijepo izrađeni, završna obrada mi jedna od trenutno najboljih na tržištu – metal koji u ruci nije sklizak. Reagiraju na stisak. Oba imaju izvrsne zaslone, ovisno o tome želite li manji ili veći. Da je recimo Pixel 2 s makar 5.2-inča bacio bih se na njega odmah. Oba imaju vrhunske kamere, jedne od najboljih na tržištu, te odlične frontalne stereo zvučnike. Performanse su im top, a autonomija posve OK. Sada su i vodootporni. S njima uvijek imate zadnju verziju Androida i dolaze bez ikakva bloatwarea.
Mane: visoka cijena i jednog i drugog no ipak usporediva s modelima iz top segmenta. Nemaju microSD, ni notifikacijsku LED-icu i nemaju 3.5 mm audio izlaz. Nekima će zasmetati što nemaju FM Radio, a ja mislim da bi s obzirom na cijenu u paketu trebale biti i slušalice.
Ja znam da ću osobno neko vrijeme patiti kad ih vratim natrag. Jako su mi se svidjeli. Svaki na svoj način. Veliki zbog većeg zaslona i modernijeg dizajna, a manji zbog lakšeg baratanja i kompaktnijih gabarita unatoč zadržavanju svih moći koje ima veliki model.
![]() |
![]() |
|
|
Usporedi cijene mobitela 
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Super recenzija kao i uvijek. Vrhunski mobiteli. Nema šta. Međutim cijena manjeg modela od 6500 kuna ne da je nategnuta nego je nerazumno ekstremna (Ok. Tek su stigli u prodaju ali ipak). Pa Mate 10 Pro košta manje i rekao bih da je u svemu bolji od “dvojke”. Šteta što nema više noćnih fotografija snimljenih sa manjim modelom.
Pa kakve ima veze s kojim modelom je snimljena fotografija iste su kamere. Mate 10 nema bolju kameru pogotovo što se tiče HDRa
Tablica sene vidi cjela na mobitelima
U Srbiji ima za 720€ 2 a 2XL za 1190€, al za mesec dana oni su 200€ jeftiniji
Pozdrav ,
Ja imam Google pixel telefon 3-4 godine star model i danas mi se desilo da sam slucajno nesto pritisnuo i sad nemogu da koristim touch screen kao ranije tj na jedan dodir prstom nego moram sve da klikam dva puta ,zaista ne znam sta sam pritisnuo dok sam ulazio u auto …….ako neko moze da mi pomogne i objasni kako da vratim u prvobitno stanje telefon ,kako bih mogao da listam ijednim pritiskom koristim telefon .
Hvala puno 🙂
Goran