Povoljnih pametnih telefona, koji izgledaju posve pristojno i pružaju solidne performanse je sve više i sve je teže odabrati pravog. Još jedan koji se cijenom od oko 1400 kuna uklapa u taj segment povoljnih smartphonea je i Wiko View, a i on nudi novi moderan dizajn s 18:9 zaslonom. Vrijedi li tih para te koji su mu aduti, a koje mane, pročitajte i pogledajte u nastavku u još jednoj recenziji.
SPECIFIKACIJE
Wiko View |
|
dimenzije masa |
151.5 x 73.1 x 8.7 mm 160 g |
zaslon |
5.7” 18:9 IPS LCD 720 x 1440 (~282 ppi); |
CPU/GPU |
4x Snapdragon 425@ 1.4 GHz; Adreno 308 |
RAM |
3 GB |
podatkovni prostor |
32 GB + microSD |
kamera |
glavna: 13 MP; autoHDR; LED; 1080p; prednja: 16 MP; LED; 1080p; |
povezivost |
4G; WiFi; Bluetooth 4.2; GPS; Wi-Fi hotspot; dual SIM |
baterija |
Li-Po 2900 mAh izmjenjiva! |
OS |
Android 7.1.2 + Wiko UI |
DIZAJN I ERGONOMIJA
Wiko View izvana izgleda aktualno i moderno. Tu mu prije svega pomaže novi format zaslona, koji solidno prekriva prednjicu i ima zaobljene uglove. Okviri možda nisu tako tanki ali u ovom cjenovnom segmentu to se ni ne očekuje. Budući da su navigacijske tipke na zaslonu, podno ekrana nema ničega, a poviše su selfie kamera s vlastitom bljeskalicom, slušalica poziva, senzori i notifikacijska LED-ica.
Lijevi bok je čist, a desni nosi dvodijelnu tipku kontrole glasnoće i tipku Power, kojom brzo možete pokrenuti i kameru. Gore je samo 3.5 mm audio izlaz, a dolje glavni mikrofon i mikro USB za sinkronizaciju i punjenje.
Na leđima su 13 MP kamera, LED bljeskalica, čitač otisaka, Wiko logo i dolje niže glavni zvučnik.
Moram priznati da me dojmom u ruci Wiko View prevario da sam na prvu pomislio da je riječ o unibody kućištu s metalnim leđima, no kad sam shvatio da nemam gdje gurnuti SIM karticu, otkrio sam da se stražnji poklopac skida. Izrađen je od kombinacije plastike i metala, a ispod njega su dva utora za mikro SIM kartice te jedan za microSD. Zanimljivo je i to da je baterija izmjenjiva, što također možemo smatrati odavna zaboravljenim adutom.
Opći dojam u ruci je vrlo pozitivan. Wiko View djeluje izdržljivo, a unatoč poklopcu koji se skida, pod pritiskom ne krcka niti se uvija.
Što se ergonomije tiče, nije neugodan za baratanje. Nije sklizak, a oni s kraćim prstima će nešto teže dosegnuti vrh zaslona, odnosno statusnu traku. Wiko je tu pomogao mogućnošću smanjivanja prikaza, klizanjem prsta preko navigacijske trake, a to mu nije jedini pametni trik u portfelju gesta.
Sve u svemu, za tu lovu, vrlo dobro.
ZASLON
Wiko View ili Wiko Pogled tako se i zove ponajprije zbog zaslona, koji po njima pruža širok pogled na sadržaje, u koje buljimo svaki dan. Opremljen je 5.7-inčnim IPS LCD zaslonom formata 18:9 sa zaobljenim uglovima. Nije mu prevelika mana ni niža rezolucija od 720 x 1440 piksela pa u zbilji ne izgleda naročito pikselizirano. Ipak u ovom segmentu se već mogu naći i 1080p ekrani.
Čitljivost pod kutom je vrlo dobra, a boje očekivano blijede pri nagibu. Jačina pozadinskog osvjetljenja je mogla biti još nešto jača, barem za korištenje na otvorenom gdje je dosta reflektivan. Unutra je posve OK. Podržan je i tzv. Ambient Display štedljivi prikaz obavijesti u monokromatskom izdanju, a uključuje se na kratko po primljenoj obavijesti.
Sve u svemu, pristojan je to zaslon, atraktivna izgleda za uživanje u web sadržajima, igricama i YouTubeu, kojeg ipak vrti u maksimalnih 720p.
U specifikacijama se ne navodi koji oblik zaštite nosi pa ne znam ima li kakav Gorilla Glass ili nešto slično.
KAMERE
Na papiru kamere modela Wiko View zvuče super, no odavna znamo da nije sve u megapikselima. Glavna kamera je 13 MP s podrškom za 52 MP fotke u tzv. Super Pixel režimu te 1080p videozapise s digitalnom stabilizacijom. Sprijeda je 16 MP selfie kamera s vlastitom LED bljeskalicom za selfije u raznim uvjetima te 1080p video.
Sučelje kamere donekle podsjeća na ono s modela LG G6, prije svega zato što je 18:9 ekran iskorišten za prikaz sličica nedavno snimljenih fotografija na lijevoj strani. Na desnoj su tipke okidača fotoaparata i videokamere te prečac za Galeriju. S lijeva su gumbi za odabir režima rada, među kojima su i spomenuti super piksel, Profesionalni s kompenzacijom ekspozicije, ISO osjetljivosti, balansom bijele, fokusom i oštrinom, a tu je i danas neizbježan Portretni režim.
Fokus je moguće prstom usmjeravati u fotoaparatu i videokameri, a za one koji najviše vole automatiku poput mene, tu je i autoHDR.
Kvaliteta fotografija i videozapisa je pristojna pa za ovaj cjenovni rang i nešto bolja od očekivane. Taj Super Piksel režim me nije nešto oborio s nogu. Snimanje takve fotke potraje i po par sekundi, a fotografija rezolucije 8320×6240 teži 10 MB.
Evo pa se uvjerite i sami.
Fotke u punoj veličini OVDJE
SOFTVER
Wiko View vrti Android 7.1.2 i Wiko sučelje preko njega. Zaslon zaključavanja je tipičan, a Početni zaslon ima neke svoje trikove. Prikazuje okrugle ikonice aplikacija s podrškom za prečace duljim pritiskom. Zadano je na krajnjoj lijevoj strani uključena stranica Smart Left Page, koji prikazuje informacije o vremenu, nekakve vijesti, prečace aplikacija, kontakte i slično. Zaključio sam da dodatno usporava rad sučelja pa sam to ubrzo isključio.
Dolje je dok s četiri prečaca po izbori i centralni za ladicu s aplikacijama. Ispod njega je i navigacijska traka s prilagodljivim rasporedom gumba.
Klizanjem prsta preko Početnog zaslona prema dolje, otvara se univerzalna tražilica. Klikom na gumb multitasking dobije se kartični prikaz nedavno korištenih aplikacija, a podržan je i Split Screen rad u dvije aplikacije odjednom.
Navigacija sučeljem je pristojno glatka, no u ovih par dana druženja, iskusio sam i više trzuckanja no što sam očekivao. Rekao bih da je to rezultat previše trikova, gesti i kerefeka implementiranih u Wiko sučelje, a ovom su hardveru previše za prožvakati.
Tu su raznorazne geste od uključivanja zaslona dvostrukim kucanjem, zaključavanja dvoklikom na Home tipku, primanja poziva podizanjem telefona na uho do iscrtavanja slova za pokretanje kamere… Od svega toga meni osobno najkorisnije je okidanje screenshota gestom s tri prsta.
Zadani web preglednik je Google Chrome, a zadana tipkovnica Gboard. Posao odrađuju očekivano i posve prihvatljivo za ovaj cjenovni rang. Web sadržaji na ovom visokom ekranu izgledaju lijepo premda ne baš onako oštro kao na 1080p zaslonima.
Wiko instalira vlastite aplikacije Glazba i Galerija, kojima ćete reproducirati takve sadržaje. Nemam nekih zamjerki u tom pogledu. Zavrtjet će raznorazne formate videa i glazbe. Zvučnik je na leđima, što nije bađ idealno ali je prihvatljive glasnoće i kvalitete zvuka. Kroz 3.5 mm audio izlaz na vrhu telefona također nisam bio nezadovoljan kvalitetom zvuka. Uz priključene slušalice, možete slušati i FM radio.
Wiko View nije preopterećen hrpom aplikacija. Uz FM radio i Upravitelj datotekama, dobro će vam doći set alata pod imenom Optimizacija, a ima i aplikaciju Zaključavanje datoteka, kojom ćete PIN-om ili otiskom prsta zaštititi određene sadržaje na telefonu. Naletjet ćete i na 360 Security i Booking aplikacije ali se daju deinstalirati.
PERFORMANSE I BATERIJA
Iako osobno benchmarke ne smatram naročito relevantnim, AnTuTu ovdje ovakvim rezultatom nagovješćuje što od ovog uređaja možete očekivati. PokreĆe ga skromni četverojezgreni Snapdragon 425 s 4 Cortex-A53 jezgre takta 1.4 GHz u ovom slučaju s 3 GB RAM-a i 32 GB podatkovne memorije proširive memorijskim karticama. Postoji i 2/16 GB opcija, no tu bih svakako zaobišao.
Performansama će oni ne navikli na bolje biti uglavnom zadovoljni, a još glađi rad odnosno navigaciju sučeljem postići ćete instalacijom nekog drugog launchera iz Trgovine Play. Kao što rekoh ranije, u želji da omoguće svašta nešto, napucaše ga s toliko trikova i gesti da mu je to sve skupa previše pa trzuckanja i zastajkivanja ima.
Može se na njemu i multitaskati pa i vrtjeti dvije aplikacije istovremeno, samo budite realni u očekivanjima, koliko glatkom će to sve skupa raditi.
Isprobao sam i par igrica. Real Racing 3 Wiko View vrti bez problema i preuočljivih zapinjanja i pregrijavanja. Jednostavnije igrice će mu biti još manji problem.
32 GB pohrane je pristojno, a podržane su microSD kartice i USB OTG.
Čitač otisaka otiska prstiju na leđima nije najbrži ali je pouzdan. Demonstraciju pogledajte u video recenziji.
Kvaliteta poziva je prosječna, a podržan je i dual SIM rad za one kojima je to bitno. GPS funkcionira očekivano precizno i brzo.
Baterija kapaciteta 2900 mAh pružit će jedan dan intenzivnog korištenja ili do dva dana umjerenog. Najviše energije cuclaju igrice pa bi ono koji puno vremena provode baveći se tim sportom mogli punjač potražiti i ranije, a mogu iskoristiti i činjenicu da je baterija izmjenjiva pa uvijek imati drugu u džepu.
Umjerenim korištenjem meni bi na kraju dana ostajalo i više od 40% kapaciteta i s preko 4 sata uključena zaslona, a bez problema bih mogao izgurati i veći dio sutrašnjeg dana.
Za sat vremena Wi-Fi Surfanja oko 10% kapaciteta, za sat vremena YouTubea videa oko 15%, a za 30 minuta Real Racinga 3 oko 12% kapaciteta. Brzo punjenje nažalost nije podržano pa se s punjačem iz prodajnog pakiranja baterija do 100% puni oko dva sata.
OCJENA
Kao što u uvodu rekoh, danas je na tržištu sve više dobrih uređaja u cjenovnom segmentu do 200 eura. Wiko View svojim modernim dizajnom traži svoje mjesto u toj ekipi i kod nas se može dobiti za oko 1400 kuna. Aduti su mu novi 18:9 ekran, opći dojam u ruci, za taj segment pristojne kamere straga i sprijeda, dual SIM telefonija te vrlo dobra autonomija te izmjenjiva baterija.
Volio bih da je glađi u radu te da mu je zaslon ipak u 1080p rezoluciji. U ovom mu je trenutku najjači oponent Xiaomi Redmi 5 Plus, koji za istu lovu nudi i više.
|
|
Uređaj na test ustupio: Wiko
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Pa ! Slažem se Toni majstore! Ima dosta toga za ponudit u tom rangu! Lijepo izgleda! Sviđa mi se! Vidjet ću za godinu dana što ću poslje SAMSUNG GALAXY A3 2016 ! Velik je broj tih pametnih telefona! Teška odluka !
E pa ako je njemu glavni oponent Redmi 5 Plus onda se ovom Wiku jako lose pise na trzistu.
Molim za pomoć: imam WIKO JERRY2 i ne mogu prebaciti slike snimljene na njemu na moj PC, NEMAM njegov originalni USB micro kabel već koristim zamjenski za punjenje baterije ali ne reagira kad želim prebaciti slike, ne znam zašto? Kad upotrebim neki drugi kabel, na ekranu PC-a se pokaže “JERRY2” i piše da nema nikakvih slika na mobitelu što nije točno! Da li je problem u kabelu ili mikro-utičnici na mob.telefonu, što mislite? Ima WIKO predstavništvo u HR, da li znate?
Hvala unaprijed uz LP,
B.Širola