Huawei Mate serija ove godine učinila je odlučan korak u pravom smjeru. Čak četiri Mate 10 modela napadoše tržište, a udar im je takav da su se gaće zatresle i onima, koji već godinama suverenom vladaju segmentom uređaja, koje nekad nazivasmo phabletima. Ovdje na tapetu, Mate 10 Pro u odnosu na prethodnika donosi moderniji dizajn, bolji zaslon, bolje kamere, bolju autonomiju, bolji zvuk ali i nikad višu cijenu. Ima li Huawei ovdje srebrni metak za Galaxy Note8? Doznajte iz još jedne iscrpne recenzije.
SPECIFIKACIJE
Huawei Mate 10 Pro |
|
dimenzije masa |
154.2 x 74.5 x 7.9 mm 178 g; IP67 |
zaslon |
6” AMOLED; 18:9; 1080 x 2160 (~402 ppi); Gorilla Glass 5 |
CPU GPU |
8 x HiSilicon Kirin 970 @ max 2,4 GHz; Mali-G72 MP12 |
RAM |
6 GB |
podatkovni prostor |
128 GB |
glavna kamera: selfie kamera: |
12 MP RGB f/1.6 + 20 MP f/1.6 Mono; OIS; fazni + laserski autofokus; HDR; dual-LED; 4K; Leica optika 8 MP; f/2.0; 1080p; |
povezivost |
4G; WiFi; Bluetooth 4.2; GPS; Wi-Fi hotspot; NFC; Dual SIM; IR daljinski |
baterija |
Li-Po 4000 mAh integrirana; Super Charge |
OS |
Android 8 + Emotion UI 8.0 |
DIZAJN I ERGONOMIJA
Huawei je svog Matu 10 Pro opremio nikad ljepšim dizajnom. Dok obični Mate 10 fura klasičan 16:9 ekran, kojeg mnogi i dalje preferiraju, Mate 10 Pro ima novi 18:9 ekran pa je uži, a viši s minimalnom količinom mesa oko zaslona. Naspram Galaxya S8+, koji fura edge zaslon, ovdje je prednje staklo ravno, odnosno minimalno je zaobljeno uz sam rub. I to je nešto, što mnogi i dalje preferiraju.
Podno zaslona je ostalo taman toliko mjesta da zavijori Huawei logo, a poviše ekrana svoje mjesto ima slušalica, odnosno ovdje u funkciji jednog od dva stereo zvučnika, selfie kamera, senzori i notifikacijska LED-ica.
Metalni okvir ima onima koji su dosad koristili Huaweieve top modele, standardan raspored. Na lijevom je bridu ladica za dvije nano SIM kartice (čitaj: Gdje je microSD utor?), a na desnoj strani su tipke kontrole glasnoće te tipka Power. Na vrhu telefona su IR blaster univerzalnog daljinca i sekundarni mikrofon, a dolje USB C, glavni mikrofon i glavni zvučnik, koji u paru s onim poviše zaslona daje pristojan, no ne baš i savršen stereo zvuk. Ako se pitate gdje 3.5 mm audio izlaz, e pa nema ga.
Metalni okvir sada povezuje staklo straga i sprijeda pa Mate 10 Pro izgleda vrlo sofisticirano i u ruci pojačava premium utisak. Zli jezici će reći da će se zbog toga lakše razbiti, a ja ću reći da je trebao podržavati i bežično punjenje. U svakom slučaju, zbog stakla straga teže klizi iz ruke no onaj metalni.
Straga imamo dva Leica oka, postavljena okomito. S jedne strane je dvotonska LED bljeskalica, a s druge otvor laserskog autofokusa. Nešto niže je odličan čitač otisaka, a još niže Huawei logo. Kapacitet baterije ispod poklopca je 4000 mAh.
Kvaliteta izrade je na najvišem mogućem nivou, a dojam u ruci izvrstan. Mate 10 Pro se ne boji ni vode, a štiti ga IP67 certifikat. Dizajn je moderan i elegantan, a po meni bi bio još veći pogodak da je zadržao 3.5 mm audio izlaz te da podržava bežično punjenje baterije.
Silikonska maska u prodajnom pakiranju, zaštitit će ga od ogrebotina i dodatno poboljšati grip u ruci pa preopručam da je svakako nabacite.
ZASLON
Huawei napokon uvodi AMOLED! Mate 10 Pro dolazi s 6-inčnim 18:9 AMOLED zaslonom rezolucije 1080p+ odnosno 1080 x 2160, što rezultira s opet posve oštrih 402 ppi. Istina je da konkurencija u premium segment ugrađuje Quad HD zaslone, no softverski im prikaz ionako zadano postavlja na full HD, a najvišu rezoluciju koristi tek u VR svrhe, odnosno skoro nikad. Oštrine vam ni ovdje neće nedostajati. Opet, pomalo je čudno što su običnog Matu 10 opremili Quad HD ekranom.
AMOLED ekran donosi življi prikaz boja, bolji kontrast i duboke crne. Ovaj njihov nije onako upečatljiv kao što su Samsungovi ali je meni opet bolji od LCD-a, koje Huawei inače koristi. Čitljivost pod kutom je izvrsna, a jačina osvjetljenja opet nešto slabija od konkurencije no i to se vidi samo na direktnom udaru sunca.
Sve aplikacije još nisu prilagođene za prikaz na 18:9, no Mate ih razvuče jednim klikom. Zahvaljujući tom formatu, još više sam uživao surfajući internetom i povremeno radeći na podijeljenom zaslonu u dvije aplikacije odjednom, a ni video ni igrice ne izgledaju loše.
Podržan je i Always ON prikaz obavijesti i točnog vremena, no zakopan je pod tri metra postavki. Čini mi se da za razliku od Samsungova, ovdje poprilično utječe na autonomiju. Fali mi mogućnost uključivanja i isključivanja ekrana kucanjem. To se da impementirati nadogradnjama pa se nadajmo da će me i poslušati.
Prekriven je Gorilla Glass 5 staklom, no nemojte se iznenaditi da na njemu nađete i foliju, koju možete ukloniti.
KAMERE
Huawei Mate 10 Pro ima i odlične kamere. Straga dvije i jednu sprijeda. Na leđima je par 12MP + 20MP s Leica optikom, obje otvora blende f/1.6 s time što je opet ova prva optički stabilizirana i u boji, a druga monokromatska. Uređaj kombinira informacije s oba senzora, što osigurava dodatnu oštrinu, kontrast ali i dubinu te bokeh zamućene portretne fotografije. Fokus je vrlo brz, a kombinira fazni i laserski. Uz 1080p video pri 30 i 60fps, snima i 4K videozapise, SloMo, Timelapse i sve što volite.
Sprijeda je isto tako solidna 8MP f/2.0 kamera s 1080p vidozapisima i selfijima često ispeglanim do neprepoznatljivosti.
Sučelje kamere je identično ili vrlo slično onome na modelu P10 i napucano je opcijama. Uz umjetnički Monokromatski i nezaobilazni Portretni način snimanja sa zamućenim pozadinama tu su i Profesionalni Fotoaparat te Profesionalni Video. Tamo će oni koji znaju što rade, u fino štelati ISO osjetljivost, duljinu ekspozicije, balans bijele, načine fokusiranja, snimati RAW fotografije i ine varošarije.
Zahvaljujući NPU čipu i mašinskom učenju Mate 10 Pro inteligentno prepoznaje scene, zna na fotografiji vašeg vjenčanja prepoznati vješticu, razlikuje mačku od špageta bolonjez i cvijeće u tegli od bebe u naručju pa prema tome odabire najbolji algoritam, odnosno post obradu slika. Tu ponekad zna pretjerati u uljepšavanju, no budući da danas većina ionako živi fejk živote s fejk fotografijama na društvenim mrežama, sumnjam da će to mnogima smetati.
Kao što u prvoj rečenici ovog segmenta rekoh, Huawei Mate 10 Pro ima odlične kamere i tu nema prevelike filozofije. Razlike u odnosu na kamere Galaxya S8 i LG V30 su minimalne, a ta priča s mašinskim učenjem, u teoriji bi s vremenom kameru trebala učiniti još boljom.
Evo par primjera koristeći automatske postavke:
Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte OVDJE
Test video kamere
SOFTVER
Huawei Mate 10 Pro se isporučuje s Androidom 8, debelo zamaskiranim EMUI 8 korisničkim sučeljem. Ono vam se ili sviđa ili ne. Mene baš ne obara s nogu što se vizualnog efekta tiče ali se njegovoj fludinosti ne može puno toga prigovoriti. Iako zadano nije uključena, tu je i opcija prikaza izbornika s aplikacijama, a kompletan izgled sučelja da se prilagođavati temama. Podržan je i prikaz prečaca duljim pritiskom na ikonice,kao što vidite na screenshotu poviše.
Zaslon zaključavanja prikazuje propuštene obavijesti i točno vrijeme te oduševljava svaki put novim wallpaperom, a stranice Početnog zaslona uređuju se prečacima mapama i widgetima po želji. Povlačenjem statusne trake svrha zaslona prema dolje otvara se zavjesa s obavijestima te prikaz brzih sistemskih postavki. S obzirom na visinu zaslona bilo bi lijepo kad bi se ona mogla spustiti gestom klizanja prsta prema dolje bez dohvaćanja vrha, no to nije moguće jer se tako na EMUI priziva brza tražilica. Ipak, to možete učiniti klizanjem prsta preko čitača otisaka na leđima, samo će vam trebati neko vrijeme da vam taj potez uđe u mišićnu memoriju.
Tipka Multitasking pruža prikaz aplikacija, a moguće je lako podijeliti ekran na dva dijela i koristiti dvije aplikacije odjednom, a na 18:9 zaslonima poput ovog to ima više smisla no ikad dosad.
Jednostavne, a praktične stvari poput uključivanja i isključivanja zaslona kucanjem su preskočili ali su zato opet nabacili meni i dalje neprirodne Knuckle Sense geste člancima prstiju. Tako se ovdje za moj pojam neugodnim lupanjem člancima po ekranu okidaju screenshotovi i snima zaslon. Klizanjem prsta preko navigacijske trake moguće je smanjiti prikaz kako biste uređajem lakše baratali jednom rukom i to pozdravljam premda osobno nikad ne koristim.
Zadani web preglednik je Google Chrome. Mate 10 Pro web stranice otvara brzo, pinch-to-zoom klizi, a na ovom zaslonu web sadržaji izgledaju fantastično.
Zadana tipkovnica je Swiftkey, meni i dalje mrska premda je s vremenom stasala u jednu od najboljih Android tipkovnica. Ako vam se ne sviđa, jednostavno preuzmite neku drugu.
Mate 10 Pro pružit će vam i vrlo dobro iskustvo po pitanju uživanja u glazbi i videu. Zvuk ispušta kroz dva zvučnika – onaj na donjem bridu i onaj poviše zaslona pa ćete dobiti solidan premda ne savršen stereo zvuk kao na HTC top modelima. Mana mu je izostanak 3.5 mm audio izlaza pa ćete morati koristiti USB C slušalice ili adapter, a kvaliteta zvuka je tada dosta dobra. FM Radio nije podržan. Na vrhu je vrlo praktičan IR univerzalni daljinac za bilo koji uređaj u vašem ili tuđem domu.
Galerija poslovično spretno katalogizira sve fotografije te videozapise, a Glazba isto radi s glazbenim datotekama. YouTube vrti u 1080p kvaliteti.
Googleov neizbježni set predinstaliranih aplikacija Huawei je i ovdje nadopunio svojim standardnim paketom alata. Od zanimljivijih aplikacija i alata tu su Datoteke, Zdravlje, Snimač zvuka, Univerzalni daljinski, Ručna svjetiljka, Ogledalo i slične manje i više korisne aplikacije.
PERFORMANSE I BATERIJA
Mate 10 Pro spada u sam vrh ponude smartphonea i po pitanju performansi odnosno sirove snage, koja bi vam trebala potrajati barem sljedeće dvije godine. Njega pogoni tvrtkin dosad najjači čip Kirin 970 s osam jezgri s 4x Cortex A73 jezgre na 2.4 GHz i 4x Cortex A53 jezgre na taktu 1.8 GHz. Na našem je tržištu u prodaji samo izvedba s 6 GB RAM-a i 128 GB pohrane, dok postoji i 4/64 GB. Utora za microSD kartice nema ali podržava dvije nano SIM kartice za dual SIM telefoniju. USB OTG je također podržan.
Taj Kirin 970 integrira i posebnu “neuralnu jedinicu” iliti ga NPU, a zadužena je za danas sve popularnije “strojno učenje” kroz koje uređaji postaju sve pametniji i bolje služe svog gazdu. Po meni je priča još debelo u povojima ali ima neki potencijal. Uređaj će iz korisnikovih navika prilagođavati svoj rad kako bi pružio što bolje korisničko iskustvo. Taj NPU između ostalog koristi i u kameri pa nikad brže prepoznaje što je u kadru i sukladno tome prilagođava algoritme.
S ovim čudima ispod haube, Mate 10 Pro leti u svim situacijama, ne zastaje da razmisli osim u trenutku kad povučete prstom preko zaslona kad otvara tražilicu pa tipkovnica iskoči nekako čudno, kao da je iznenađena. Animacije su nekako odsječene, što ubrzava rad ali nekako mi to kvari dojam fluidnosti.
Zahvaljujući tako moćnim iznutricama, stereo zvuku i velikom zaslonu Mate 10 Pro nudi i izvrsno gaming iskustvo. Grafički zahtjevne igre poput Real Racing 3 jurnjave ili pucačine Modern Combat 5, Mate vrti glatko i bestrzno uz minimalno zagrijavanje.
Kvaliteta telefonskih poziva je solidna s izraženom supresijom okolne buke pa su mi sugovornici prijavili da me jako dobro razumiju i u bučnim ambijentima. GPS lokaciju određuje brzo i precizno.
Čitač otisaka nalazi se na leđima i jedan je od najbržih na tržištu. Dovoljno ga je dotaknuti, a on munjevito prepoznaje prst i otključava uređaj. Klizanjem preko njega prstom možete spuštati i dizati Centar s obavijestima.
4000 mAh kapacitet baterije pruža vrlo dobru autonomiju usporedivu s onom Galaxya Note8. Onima koji svoje telefone neumorno jašu, Mate 10 Pro će izdržati do navečer bez problema pa i s 6-7 sati uključena zaslona. Začudio me battery drain u stanju mirovanja, pogotovo s uključenim Always On zaslonom pa tijekom 7 sati na noćnom ormariću bez da ga itko išta pita zna negdje izgubiti i po 15% kapaciteta. Tu se dakle još može optimizirati.
Vjerujem da već znate da je Huawei razvio vlastitu tehnologiju brzog punjenja, a zovu je Super Charge i dolazi s punjačem za ubiti vola. Do 100% Mate 10 Pro se napuni za oko 1 sat i 20 minuta, što je odličan rezultat s obzirom na 4000 mAh. S drugim se punjačima puni sporije, a nije podržano ni bežično punjenje.
OCJENA
Svima je jasno da je Huawei Mate 10 Pro najbolji Huaweiev telefon dosad. Po mojem mišljenju to je i tvrtkin najvažniji telefon dosad jer ih dosad nijedan njihov telefon nije ovako približio Samsungu. Mnogi će danas s pravom odvagnuti isplati li se za Note8 iz Samsunga dati minimalno 200 eura više. Mate 10 Pro visoku cijenu od 5000 – 6000 kuna ili 800 eura opravdava nikad boljim dizajnom, nikad boljim zaslonom, kamerama, vrlo dobrom autonomijom i vrhunskim performansama. Dalo bi se još poraditi na sučelju i na kamerama, dodati praktične trikove koji bi olakšali korištenje ovako velika telefona, bežično punjenje i bio bi korak bliže savršenstvu.
Njegov direktni konkurent, Note8 ima ipak nešto ljepši zaslon, nešto bolje kamere i S Pen olovku, a vrijedi li vam to razlike u cijeni, ovisi samo o vama. Onaj argument da je Huawei neki tamo Kinez, a Samsung renomirani brand više ne drži vodu.
|
|
Uređaj na testiranje ustupio Huawei Hrvatska
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
kakva je kamera u low light
na toj muci se poznaju junaci
Dosta dobra. Imaš tu par primjera kao i u usporednom testu s s8+, LG V30 i op5t od prije neki dan pa pogledaj
Dobar mob ali nedostatak 3.5mm ulaza i memorijske kartice je preveliki gaf Huaweija i zato rađe kupim preko njuške novog ili malo rabljenog Note 8 za cca 4500 ili 5000 kn.
Toni,po tebi,mate 10 ili oneplus 5T ?
Meni osobno op5t draži. Ukupno korisničko iskustvo, nevjerojatna fluidnost i bolji zaslon te autonomija su na njegovoj strani. Mislim da je kamera na mati možda i nešto bolja ali ne toliko da idem njemu. Cijena je također na strani OP5T naravno
kako bi ocijenio brzinu i fluidnost između Mate 10 pro,OnePlus 5t i Pixela 2?koji je tu naj?
Fluidnost počela i oneplusa je ista, Mate dlaku iza
Da, memoriska kartica fali, ak je Android u pitanju, pa to je “condicio sine qua non” (uvjet bez kojeg se nemoze), barem za mene! Doduse to sam skuzio tek kad sam ga kupio (glupko) – drazi mi je od Galaxy S8+, a mogli cu dodat #buđenje” ekrana sa double touch, kao LG npr.
Baterija i upravljanje potrosnjom mu je odlicna!
Sve u svemu, jako dobar fon!
Toni, pitanje.. O NPU I mogućnostima učenja? Očito je da ti svoju punicu voliš, ja svoju baš i ne. E sad, hoće li to NPU naučiti i dodatno je “poružniti” na obiteljskim fotografijama da joj se svi još više izruguju?
pozz.
1. Uz telefon se dobiju slusalice na usb-c i mali adapter sa usb-c na 3.5mm.
A kao 2. ima 128gb memorije sta ce vam sd kartica… jer su sve kartice od 8-16-32gb zavisi od koje su klase i usporavaju telefon…ni iphone nema utor za karticu pogotovo slabiji modeli
nekontam uopce…
koristim huawei ( mate 6 , mate7, honor 5x, honor 6 ,p10lite i sada mate 10 pro ) vec dosta dugo i jednostavno sam izbacio sd karticu, redovito sinkroniziras podatke i sve ti se cuva u laptopu….
Toni, hvala na recenziji. S obzirom da ste u posjedu i OnePlus5T mene zanima kakvo je Vaše mišljenje o zaslonima OnePlus 5T vs Mate 10 Pro?
Toni, sve pohvale na odličnoj recenziji. A sada jedno pitanje od kojeg će ti se dignut kosa na glavi a to je:
Što je bolje kupiti Mateta iili Note 8 ? Hvala
Ovisi o tome što ti je bitnije. Note8 ima svojih prednosti samo je pitanje vrijede li ti toliko više
Fali memorijska koja usporava rad a 128GB naravno da nije dovoljno. Kaj krcate u mob? Pa ne stane sve da je ne znam koja memorija. Toni mislim da je EMUI 8 a ne 5.1 🙂
Pozdrav Toni.
Ponajprije zahvala na odličnoj recenziji.
Koji bi bio tvoj osobni izbor: S8 ili Mate10pro?? Stavimo po strani veličinu ekrana – nebitno..
P.S. u mogućnosti sam dobiti s8 za nekih 400 kn manje nego li je potrebno dati za H M 10 P.
Hvala..
i mene to isto zanima
Toni? 🤔🤔🤔🤔”zna na fotografiji vašeg vjenčanja prepoznati vješticu”
Ccccccccccccccccc, mislim i žene ovo čitaju! 🤣🤣😂😂😂😂😂😂😂
Hvala na odličnoj recenziji uvijek se moram nasmijat tvom smislu za humor koji je fantastičan!
Shvatila si tko je ta vještica? 🙂
Naravno! Punica 😂😂😂😂😂😂😂😂
Toni jesi probao mate 10 pro spojit na tv pa preko desktop moda igrat koju igru? Zanima me kako to funkcionira?
I mene zanima kako funkcionise u tom modu.
Ajmo Toni
Mene isto zanima?
Neznam iz kojeg razloga podržava paralel aplikacije sve osim vibera??
Nije mi jasno zašto paralel aplikacije rade sve osim vibera
Pozdrav Toni! Od nedavno pratim tvoj kanal i jako mi se dopada. Super su ti recenzije I samo tako nastavi! E sada još nešto posle tvoje recenzije o Huawei maate 10 pro kupio sam ga sebi kao drugi telefon i ja sam prezadovolhan sa njim. Jednostavno extra uredjaj. Takodje posedujem i note 8 koji je klasa za sebe, jedino sam trebao uzeti dual sim a nisam. Pozdrav svima i sve najbolje! Deki Su
Nakon mjesec dana korištenja – sve super, baterija skoro 2 dana, kamere, Oreo, ALI – Android auto – povezivanje USB-om i prijenos aplikacija na ekran u autu – NE RADI. Osim foruma gdje se korisnici od 2016 žale na sve Huawei modele, čak i na stranici Google-ove aplikacije Android Auto stoji da BLA-L29 (kod za Mate 10 Pro) nije kompatibilan! Nažalost nisam ovaj detalj provjeravao prije kupnje, Google Maps mi je “must have”, definitivno bih tražio i kupio nešto drugo. Uzalud im hvala što Mate sam vozi Porschea, kad nije u stanju uspostaviti najjednostavniju USB vezu s vozilom.
kako uključit always on na mate 10 pro
Toni, kada kreće OTA nadogradnja na Android 9 za Huawei Mate 10 Pro?