LG G7 ThinQ direktni je nasljednik lanjskog LG G6, a stiže kako bi osvjetlao obraz posrnule LG-eve mobilne divizije. Sve o njemu te je li LG G7 dovoljno dobar da tvrtci povrati ugled i suprotstavi se nikad jačoj konkurenciji u smartphone areni doznajte iz još jedne recenzije.
LG G7 SPECIFIKACIJE
LG G7 ThinQ |
|
dimenzije masa |
153.2 x 71.9 x 7.9 mm 162 g; IP68; MIL-STD-810G |
zaslon |
6.1” MLCD+ IPS LCD 1440 x 3120 ~564 ppi; 19.5:9; Dolby Vision/HDR10; Always ON; Gorilla Glass 5 |
CPU |
8x Snapdragon 845 @ max 2,8 GHz; Adreno 630 |
RAM |
4 GB |
podatkovni prostor |
64 + microSD |
glavna kamera selfie kamera |
16 MP f/1.6 + 16 MP f/1.9; 4K; OIS, Laser+PDAF; autoHDR; LED; 4K 30fps 8 MP; f/1.9; 1080p |
povezivost |
4G; WiFi; Bluetooth 4.2; GPS; NFC; Wi-Fi hotspot; USB C |
baterija |
Li-po 3000 mAh integrirana; Quick Charge 3.0; USB C; Qi bežično punjenje |
OS |
Android 8.0 + LG UX |
LG G7 DIZAJN I ERGONOMIJA
LG G7 ThinQ svojim dizajnom u jednu ruku hrabro gazi naprijed, a s druge strane ide i par koraka unatrag. Pritom ne mislim da su išta odradili krivo. Dapače. Naime, implementacija notch zaslona je nešto što možemo smatrati bezidejnošću i neoriginalnošću, a s druge strane je jednostavno “the way of the future”. Ljudi žele što veći zaslon u što manjim gabaratima, a ovaj zubni koncept, trenutno je najbolje dostupno rješenje premda se tu neki neće složiti.
Koraci unatrag koje spominjem gore, odnose se na povlačenje svojeg nekadašnjeg koncepta s tipkama Power i tipkama kontrole glasnoće na leđima, koji je meni osobno bio super pa i originalan. LG G7 sada i Power tipku vraća na bok, gdje dodaje još jednu – onu za pokretanje Google Asistenta.
Rezultat je vrlo kompaktan, lagan i elegantan telefon s 6.1-inčnim zaslonom, koji lijepo leži u ruci i kao podmazan uklizava u tijesan džep traperica. Meni osobno, to je skoro pa idealan dizajn.
Prednjica je jako lijepo prekrivena zaslonom (~82.6%), čije se staklo lagano savija prema bokovima. Mesa ispod je taman onoliko da ga možete udobno smjestiti u dlan i ne bojati se neželjenih dodira zaslona. Famozni zub u vrhu zaslona nosi selfie kameru, koja je dosta bolja no na prethodniku, slušalicu poziva, senzore i notifikacijsku LED-icu, koju njegov prethodnik nije imao.
Tu moram istaknuti kako mi je trebalo nekoliko dana da se naviknem na položaj slušalice poziva, koja nije točno na sredini telefona već malo udesno. Ljusko tijelo očito posve automatski sredinom telefona pogađa uho, a ovdje da biste čuli punom glasnoćom morate prilagoditi držanje. Nije presudno ali će se oni koji ga budu koristili zasigurno naći u istoj situaciji.
Okvir LG-a G7 je izrađen od metala, a na lijevoj strani imamo tipke kontrole glasnoće i tipku Google Asistenta. Na suprotnoj je povratnička tipka Power, a gore sekundarni mikrofon i hibridna ladica za nano SIM + microSD karticu. Bilo bi lijepo da se u istom povratničkom stilu gore pojavila IR lampica univerzalnog daljinca ali nažalost nije. Na donjem bridu su USB C, 3.5 mm audio izlaz (aplauz od mene), mikrofon i rekao bi čovjek tek par rupica glavnog zvučnika. Ali to nije običan zvučnik, to je BoomBox zvučnik, koji skida prašinu s obližnjih površina.
Naime, dok su se drugi odlučili na dvostruke zvučnike, LG je u utrobi G7-ice konstruirao svojevrsnu rezonantnu komoru, koja ozbiljno pojačava reprodukciju zvuka, pogotovo kad uređaj leži na stolu ili još bolje nekoj šupljoj komori, kutiji i slično. Da se razumijemo, i dalje je to zvučnik na donjem bridu, kojeg možete nehotice zagušiti prstima dok ga držite ali je po meni najbolji takav zvučnik na ijednom telefonu i ne srami se stereo zvučnika Huaweia P20 Pro ili Galaxya S9.
Na staklenim leđima (Gorilla Glass 5 kao i sprijeda) pronaći ćete još novotarija. Tamo je u LG ergeli po prvi put okomito postavljeni modul duo kamere, ovdje u konfiguraciji 16+16 MP, a nešto niže je i čitač otisaka, koji je sad samo to i ne može se pritiskati kao na dosadašnjim modelima. G7 tipku Power nosi na boku.
Ispod poklopca je baterija kapaciteta 3000 mah, koja će pružiti zadovoljavajuću autonomiju s podrškom za bežično punjenje.
Pitate li mene, izvana LG G7 ima apsolutno sve što treba imati flagship u 2018. Kompaktan je, elegantan, lijepo izgleda, odlično leži u ruci, vodootporan je, otporan je na udarce po certifikatu MIL-STD-810G, ima 3.5 mm audio izlaz i podržava bežično punjenje. Neki će mu zamjeriti zub, no čak će i ti hejteri pronaći zadovoljštinu u softverskom skrivanju istog, prije no što shvate da se pjene bez razloga.
LG G7 ZASLON
Veliki iskorak u pravom smjeru u odnosu na prethodnika LG G7 čini i po pitanju zaslona. Iako bi iskorak bio još bolji da je riječ o OLED zaslonu, ovaj tzv. Super Bright MLCD+ IPS LCD dijagonale 6.1 inča, najbolji je LG-ev LCD dosad, a rekao bih možda i najbolji LCD na ijednom telefonu, koji je prošao kroz moje ruke.
Format je 19.5:9, a rezolucija 1440 x 3120 s 564 ppi pa se dobije visok zaslon, odličan za pregledavanje sadržaja vertikalno, što je u doba ovisnosti o društvenim mrežama, te internetu dobitna kombinacija. Da usporedite ovaj zaslon s klasičnim 16:9 ekranom vidjeli biste razliku u količini sadržaja, koju prikazuje jedan odnosno drugi.
Prikaz boja je živ, a opet realan i ne pretjeran. Može se u fino štelati u postavkama. Čitljivost pod kutom izvrsna, a jačina pozadinskog osvjetljenja takva da ga se može čitati i na direktnom udaru sunca, kada možete dodatno boostati jačinu na 5 minuta. Učinite li isto u noći osvijetlit će vam njušku tako da će vas punica spaziti s drugog kraja države. Oštrina prikaza je na razini perjanice, a rezoluciju po želji u Postavkama možete i spustiti.
Urez u vrhu zaslona, kao što rekoh, može se u Postavkama skriti, a možete ga ponosno i istaknuti.
Plus su mu i opcije uključivanja i isključivanja zaslona kucanjem te Always ON prikaz točnog vremena i obavijesti.
LG G7 KAMERE
LG G7 bez ikakve dvojbe ima kamere kojima može parirati bijesnoj konkurenciji. Na leđima nosi duo kameru u konfiguraciji 16+16 MP. Glavna kamera ima otvor blende f/1.6 i optički je stabilizirana, a koristi laserski i fazni autofokus. Druga je kamera zadužena za širokokutne fotke i ima otvor blende f/1.9 ali nije optički stabilizirana. Snima video do 4K kvalitete pri 30fps i 1080p pri 60fps.
Prednja je kamera učinila bitan korak unaprijed pa sad ima 8 MP senzor otvora blende f/1.9, a snima 1080p video.
Softver kamere dodatno je osvježen u odnosu na onaj s modela V30, kojeg sam također testirao, intuitivno je i lako za korištenje. To ThinQ u njegovu imenu pojaviše se odnosi na AI kojeg koristi kamera kako bi prepoznala što to vi snimate i tako prilagođava algoritme snimanja. U tome je relativno uspješna i mislim da svakako ima mjesta za dodatnu doradu. U krajnjem slučaju AI u kameri ne morate ni koristiti. Uz njega tu je i poseban Portretni režim snimanja kako straga tako i sprijeda na prednjoj kameri.
Oni kojima automatika, usmjeravanje fokusa, kompenzacija ekspozicije i automatski HDR nisu dovoljni, u ponudi imaju i sposobne Ručni Fotoaparat i Ručnu Videokameru za fino manualno štelanje ISO osjetljivosti, balansa bijele, fokusa i duljine ekspozicije do 30 sekundi. Cool je i onaj Cine Video režim snimanja, kakav sam već iskušao na V30.
Dok svi ostali isfuravaju dvostruki pa i trostruki optički zum, LG se drži širokokutne kamere i jedini na tržištu nudi tako širok kadar, što je često puno praktičnije i upotrebljivije no zum. Nekad jednostavno nema više mjesta za korak unatrag kako bi u kadar stalo baš sve što ste naumili, ovdje jednostavno klikom na mini gumb na vrhu tražila odabereš širokokutnu leću i okineš cool fotku.
Kvaliteta fotografija i videa je generalno na vrlo visokom nivou. Ako ćemo biti realni, danas će u idealnim uvjetima praktički bilo koji telefon srednjeg ranga snimiti odlične fotografije pa ništa manje nisam očekivao ni od G7-ice. U direktnoj usporedbi s OnePlusom 6, primjećujem da LG G7 u automatskom režimu voli naglasiti boje, što mi osobno ne smeta. U uvjetima slabijeg osvjetljenja G7 koristi poseban režim kako bi dodatno izvukao što više svjetla, a čini to na uštrb detalja, koji se onda gube.
Mislim da se tu još da poraditi na post obradi pa se nadam će nakon budućih nadogradnji G7 snimati još bolje fotke u zahtjevnijim uvjetima jer hardverski ima sve što mu treba.
Videozapisi danju su solidni, a od noćnih sam definitivno očekivao više, kako po pitanju detalja tako i stabilizacije.
Fotke u punoj veličini pogledaj OVDJE
LG G7 SOFTVER
LG G7 vrti Android 8.0 Oreo prekriven LG UX korisničkim sučeljem. Ono mi je dobro poznato, radi fluidno, a podržava prilagodbu izgleda temema. Pri prvom pokretanju Početni zaslon zadano neće prikazati izbornik s aplikacijama, no može ga se uključiti u Postavkama. Možete imati gumb u doku ili jednostavno uklizavati s dna prema gore kao što je danas moderno. Volio bih da podržava i spuštanje zavjese s obavijestima obrnutim klizanjem, no ipak se mora prstom dosegnuti vrh ekrana ili eventualno postaviti četvrti gumb za to dolje u prilagodljivu navigacijsku traku.
Zaslon zaključavanja prikazuje točno vrijeme, primljene obavijesti te prečace za Kameru i Telefon. Budete li koristiti čitač otisaka ili prepoznavanje lica, nećete ga često ni vidati. Telefon jednostavno podignete pred lice, a on automatski odradi prepozna vašu ili tuđu njušku pa otključa, odnosno ne.
Centar za obavijesti je također osvježena izgleda i prikazuje hrpu gumba za sistemske postavke
Klikom na tipku Multitasking uz kartični prikaz nedavno korištenih aplikacija dostupan je i gumb za ubijanje svih odjednom, a naravno, podržan je i Split Screen za rad u dvije aplikacije odjednom.
S modela V30 LG G7 posuđuje floating bar kao svojevrsnu alternativu onog Samsungova Edge Zaslona. Tu ćete postaviti prečace za neke omiljene aplikacije, kontakte ili radnje poput okidanja screenshotova i slično.
Zadani web preglednik je Chrome, a svoj posao odrađuje izvrsno. On se recimo još ne razvlači oko notcha već sadržaje prikazuje do njega. LG-eva tipkovnica je i dalje odlična, prilagodljiva i precizna.
Kad je LG najavio G7 pa se doznalo da nema dvostruke stereo zvučnike moram priznati da sam se razočarao onoliko koliko mi je bilo drago što nisu ukinuli 3.5 mm audio izlaz. Ispostavilo se međutim, da osim što je zvuk kroz taj 3.5 mm audio port zahvaljujući Hi-Fi Quad DAC-u izvrstan, glasan i pun, da ni zvuk kroz taj BoomBox zvučnik na donjem bridu nije za baciti. Dapače, zvuk koji izvire kroz te tri male rupice skida prašinu s okolnih površina, a pogotovo kad se osloni o tvrdu podlogu. Rezultat je to nekakve rezonantne komore ispod haube G7-ice. Zaista nije patka, premda možda zvuči kao marketinški spin. Pokušajte to čuti uživo i uvjerit ćete se. Nekima će biti važno pa da napomenem da je i FM Radio podržan. Drugim riječima ako vam je bitna ona multimedijalna komponenta, LG G7 vas neće razočarati.
Od predinstaliranih aplikacija pored Googleovih, od koristi će biti i neke LG-eve poput QuickMemo+, LG Health, Preglednik datoteka, FM Radio, a tu je i Smart Doctor za optimizaciju rada uređaja.
LG G7 PERFORMANSE I BATERIJA
LG G7 pogoni osmojezgreni Snapdragon 845, a znamo da je to trenutno najmoćniji mobilni čip na tržištu. Ovdje ga prati 4 GB RAM-a i 64 GB proširive memorije. Doduše, postoji i model LG G7 Plus s 6 GB RAM-a i 128 GB pohrane ako ga negdje uspijete naći. Podržan je i USB OTG.
G7 leti kroz korisničko sučelje, multitasking, reprodukciju i snimanje multimedije te igrice. Ništa mu nije problem, no to do uređaja ovog profila i očekujemo. Mobilni gejmeri će uživati u lijepu zaslonu, jaku zvuku i glatkoj grafici. Zagrijavanje je pritom umjereno do jače nakon duljeg igranja, no bez vidljiva pada performansi.
Čitač otisaka na leđima je brz i pouzdan, a praktično je i otključavanje licem, kad je G7 dovoljno podignuti da on automatski skenira lice i otključa ako je zadovoljan onim što vidi.
Kvalitetom poziva sam zadovoljan izuzmem li gore spomenuti položaj slušalice na kojeg se naviknete nakon par dana korištenja. GPS na otvorenom lokaciju određuje brzo i precizno.
LG G7 dolazi s 3000 mAh baterijom ispod staklenih leđa. Podržava QC 3.0 brzo punjenje i bežično punjenje po Qi standardu. LG G7 će zadovoljiti i autonomijom. Punit ćete uglavnom svaku noć, a na jednom punjenju se da izvući 6-7 sati uključena zaslona uz mješovito korištenje s najmanje poziva. Autonomija je dakle prosječna ili nešto slabija od prosjeka.
LG G7 OCJENA
U trenutku kad pišem ovu recenziju nemam pouzdanu informaciju o cijeni po kojoj će se LG G7 ThinQ kod nas prodavati. Ako su europske cijene nekakav pokazatelj, trebao bi koštati oko 800 – 840 eura, što ga svrstava u cjenovnu kategoriju Galaxya S9+ i Huaweia P20 Pro, koji ga već čekaju utaboreni na tržištu. Realno gledano G7 nudi sve što i oni, a za njima tek donekle zaostaje po pitanju kamere u noćnim uvjetima te s nešto slabijom autonomijom.
Aduta ima pregršt. Oduševili su me izuzetno kompaktan dizajn te vrlo ugodno baratanje u ruci, izvrstan zaslon, vrhunske performanse, vrlo dobre kamere, vodootpornost, bežično punjenje te odličan zvuk kroz slušalice i glavni zvučnik.
Pitate li mene, sve to je više no dovoljno da mu date priliku, kupujete li smartphone iz top segmenta.
|
|
Uređaj ustupio LG Hrvatska
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Dobar model. Nek mu još implemetiraju kad već ima face unlock desni namig odgovor na poziv a lijevi namig odbijanje poziva i kupujem ga 🙂
Baterija i dalje katastrofa!
Imam note 8,strasan stroj,note je klasa za sebe ostalo si telefoni……
Toni (nevezano za temu), koristim operu i mozilu kao web preglednike dugi niz godina. Izgled tvoje web stranice, na operi je zabagovan tj. čudan, dok je na mozili sve ok. Ovako loš izgled stranice na Operi pojavio mi se prije mjesec dana. Popravi to ukoliko možeš.
Redovno ažuriram web preglednike.
i ja također sa Firefoxom imam problema i to traje već neko vrijeme ..
Adblock je problem…
i na chromeu izgleda grozno, kao kad je ono neka stara web stranica pa su slova različita, sve fotke u kutevima itd.. nešto se poremetilo.. fix this.. btw na microsoft edgeu izgleda ok.
Problem je u adblocku. Onemogući ga na ovoj domeni i izgledati će normalno…
Isključio sam adblock, sad je ok 🙂
meni se prikaz normalizirao kada sam isključio Adblock Plus, koji je po defaultu uvijek uključen;
Toni, jel se zna kada počinje prodaja u HR ??
Jedva se dočekao i konačno ga kupio u Sancta Domenici. Uređaj je predivan, uzeo plavog i radi perfektno.
Pozdrav susedi. LG G7 je došao u slobodnu prodaju u Srbiji i košta (početna cena) 700€ što je svega 30€ više nego P20 a 60€ manje nego S9, a za skoro 200 odnosno 250 € manje nego P20 pro odnosno S9 plus. Jasno je kome će on u stvari biti konkurencija. Toni, zamolio bih ako može jedno iskustveno poredjenje sa ovim modelima. Bratski pozdrav iz Srbije. Najbolji si.
Kod nas u HR pušten u prodaju potiho bez nekih najava i objava LG-Hrvatska (malo čudno i za LG kao i do sada ništa neobično jer imaju čudnu politiku i jako loš marketing). Može ga se kupiti u par web-trgovina, a cijena je tu negdje oko 800€.
Uzeo sam mate 10 pro u vipu i nije me nešto dojmio potom ga zamijenio za tjedan dana star lg g7 i mogu reći da je ipak klasa više. – mate ima amoled i svejedno je ovaj lcd ima bolji prikaz ( ubijte te me nekako oštrije ispada) , – zvuk na slušalicama je odličan ( na mati prosječan ) . -Na mati pubg zna štekat dok je na g7 osjetno fluidniji ( mada će mate dobiti upgrade turbo gpu ali mi se nije dalo čekati ) -kamere su na kraju tu negdje (AI je na mati bolje implementiran) a… Read more »
Kao korisnik LG telefona u dilemi sam da li vredi sa LG G6 preci na G7 ili sacekati G8s? Koristim G6 i osim baterije koja je katastrofalna i lose selfi kamere nemam neke zamerke. Ekran, procesor, kamere dobro odradjuju posao. Obzirom da se G7 moze naci za 330 eura vredi li preci na njega?