HTC U12+ recenzija

HTC U12+ nastavak je staklo-metalne HTC U tradicije, ovdje sa sveukupno četiri kamere i najjačim dostupnim hardverom na tržištu. Opravdava li onim što nudi cijenu od oko 800 eura, doznajte iz ove detaljne recenzije.

HTC U12+ SPECIFIKACIJE

HTC U12+

dimenzije

masa

156.6 x 73.9 x 8.7 mm

188 g; IP68

zaslon

6″ Super LCD6 1440 x 2560, 537 ppi, Gorilla Glass 

CPU

GPU

8 x Snapdragon 845 @ max 2.8 GHz

Adreno 630 

RAM

6 GB

podatkovni prostor

64/128 GB + microSD do 512 GB

glavna kamera

 

selfie kamera

dual: 12MP (f/1.75, 1.4µm, OIS+gyro-EIS; Dual Pixel PDAF; Laser) + 16MP (f/2.6, 1.0µm, 2x zum) dual LED; auto HDR; 4K 60fps;

dual: 8+8MP (f/2.0); 1080p

povezivost

4G; WiFi; Bluetooth; GPS; NFC

baterija

Li-Po 3500 mAh integrirana; QC 4.0+

OS

Android 8.0 + HTC Sense 8.0

HTC U12+ DIZAJN I ERGONOMIJA

Na prvi pogled pa i na onaj drugi dizajn se ovdje u odnosu na U11+ nije odveć mijenjao. Imamo prilično uzak i visok telefon izrađen od kombinacije metalnog okvira nafilanog senzorima stiska i staklenu prednjicu i leđa. Sve to skupa u ruci ostavlja dojam izuzetne kvalitete izrade ali i onaj strah da će se razbiti pri prvom padu. Ruku na srce, takav će vam dojam danas ostaviti većina top modela jer furaju isti odabir materijala.

Zaslon dijagonale 6 inča bez zuba i formata 18:9 ima izuzetno tanke bočne okvire, a mesa podno i poviše zaslona ima više no na konkurentskim uređajima. Podno zaslona nema ničega, a poviše je zato hrpa toga. Gore su dvije 8 MP selfie kamere, jedan od dva BoomSound zvučnika, mikrofon, senzori i notifikacijska LED-ica. 

Na desnom je boku hibridna ladica za dvije nano SIM kartice ili jedan SIM i microSD karticu. Na suprotnoj strani je možda i najveći odmak od dosadašnjeg dizajna, a da budem iskren, volio bih da su ga propustili. Naime, HTC je odlučio ekperimentirati s nečim izuzetno važnim – fizičkim gumbima. Tipke kontrole glasnoće i tipka Power više ne klikaju kao tradicionalne fizičke tipke već su digitalne, a vibracijski motor unutra simulira klik. Slično smo upoznali na iPhoneu 7 i kasnijim modelima koji furaju takvu tipku Home, no ovdje je to nekako nespretno i čudno i nakon skoro tjedan dana korištenja. Jednostavno mi se ne sviđaju. 

Donji dio okvira telefona ponovno integrira senzore jačine pritiska pa se stiskanjem uređaja u ruci mogu pozivati neke aplikacije i radnje. Stiskom, dugim i kratkim pa i tapkanjem mogu se odraditi neke radnje, a bit će tu i puno neželjenih, slučajnih akcija, koje će vas nervirati pa u konačnici možda odustanete.

Na vrhu telefona je samo jedan od mikrofona, a dolje glavni mikrofon, USB C koji je ujedno i jedni način priključivanja slušalica te glavni zvučnik, koji zvuk ispucava zajedno s onim poviše zaslona. 

Na leđima HTC U12+ nosi dvostruku kameru s laserskim autofokusom, dvostrukom bljeskalicom, još jednim mikrofonom i čitačem otisaka podno. Svi ti pusti mikrofoni osiguravaju možda i najbolju kvalitetu snimljena zvuka na smartphonima. 

Ispod poklopca je baterija kapaciteta 3500 mAh. Certifikat IP68 pruža sigurnost od zalijevanja vodom pa i uranjanja telefona do dubine 1.5 metra ako baš morate. 

Staklena leđa zdušno prikupljaju otiske prstiju, a telefon je u ruci je poprilično sklizak pa će vam svakako o koristi biti plastična maska s otvorima po bokovima – čini ga manje skliskim i štiti ga makar donekle. 

Masa od 188 grama nije zanemariva i osjeti se, a vrh zaslona prilično je visoko pa je HTC omogućio spuštanje Centra za obavijesti gestom klizanja prsta prema dolje pa i smanjivanje cijelog prikaza, a i stiskanjem možete odraditi neke stvari. Svejedno riječ je o telefonu kojim nije baš super ugodno baratati jednom rukom. 

HTC U12+ ZASLON

Ne znam koliko se i jeli se zaslon ovdje u odnosu na prethodnika mijenjao. Opet imamo Super LCD6 panel rezolucije QHD+ i formata 18:9. Riječ je o jednom od najboljih LCD ekrana pa u oštrinu ne trebate sumnjati ni trenutka. Boje su prilično izražene, a crna duboka. Čitljivost pod kutom je također vrlo dobra, a ono gdje se ne može mjeriti s aktualnom konkurencijom je čitljivost na dnevnom svjetlu na otvorenom, gdje mu jednostavno fali jačine osvjetljenja. 

Podržan je i Always ON prikaz točnog vremena i obavijesti. Može biti uključen stalno ili se uključivati kad uređaj podignete pred lice. U prvom slučaju jede previše baterije, a u drugom i nema nekog prevelikog smisla s obzirom da imate i notifikacijsku LED-icu i nije baš naročito uočljiv.

Zaštićen je nekakvim posebnim oblikom Gorilla Glass stakla i u ovih tjedan dana korištenja nije pokupio ogrebotina, Kakav je na duge staze, pokazat će vrijeme. 

HTC U12+ KAMERE

HTC U12+ recenzija

HTC U12+ stiže s po dvije kamere sa svake strane. Sprijeda imamo dvije 8 MP selfie kamere za one bokeh portrete i 1080p video, a straga odličnu kombinaciju 12+16 MP kamera, obje optički stabilizirane. Pritom je ova glavna otvora blende f/1,75 sa UltraPixel 4 senzorom veličine 1/2,55″, UltraSpeed AF i PDAF autofokusom te 4K videom pri 60 fps, a druga s otvorom blende f/2.6,laserskim autofokusom i telefoto lećom za 2x optičko povećanje te ispomoć pri bokeh efektima. Riječ je o zaista izvrsnoj kameri iz samog vrha ponude smartphonea ovog ljeta.

Sučelje kamere nije se odveć mijenjalo i poznato mi je. Uz automatiku imamo i raskošan Pro režim snimanja s RAW fotkama. Duljina ekspozicije tu seže do 32 sekundi ali ISO ide samo do 800.  Uz usmjeravanje fokusa prstom, u automatskom režimu možete na brzaka klizačem kompenzirati ekspoziciju, a u ponudi ćete još naći i Usporeno snimanje (ne onako fensi kao na Sony Xperiama ili Galaxyu S9, Hyperlapse, Portrete i slične režime rada. Razinu zamućenja u bokeh portretima možete prepustiti automatici ili je ručno podešavati pa i nakon što snimite fotku.

Kamera se pokreće brzo stiskanjem telefona dok ga podižete pred lice, a kad ste u kameri stiskom možete okinuti fotku ili prebacivati s glavne na selfie kameru.

Zahvaljujući HDR Boost opciji, koja posao odrađuje automatski, snimat ćete vrhunske fotke i videozapise u manje, više svim uvjetima snimanja s prilično širokim dinamičkim rasponom. Za stabilizaciju koristi kombinaciju OIS-a i Gyro EIS-a pa su videozapisi mirni, a detalja ima napretek. Ukratko, riječ je o vrhunskoj smartphone kameri. Volio bih da je još nešto brža u radu.

U kvalitetu fotki i videozapisa uvjerite se i sami iz galerije:

Fotke u punoj veličini OVDJE

HTC U12+ SOFTVER

HTC U12+ SOFTVER

HTC U12+ vrti Android 8.0 Oreo i Sense sučelje preko njega i ne razlikuje se praktički nimalo od onog što biste dobili na U11 i U11+, a neke se aplikacije nisu mijenjale više od 3 godine. Možda je već vrijeme za lagani redizajn. Zaslon zaključavanja kao i obično prikazuje obavijesti te prečace za 4 aplikacije. Podržane su i geste poput uključivanja zaslona kucanjem te brzi skok u neke aplikacije klizanjem preko “isključena” zaslona.

BlinkFeed prikaz kratkih vijesti s temama na koje ste se pretplatili i onima s društvenih mreža i dalje je zadano na krajnjoj lijevoj stranici Početnog zaslona, no ne morate ga koristiti. Stranice Početnog zaslona uređujete prečacima, mapama i widgetima. U dok stane do 4 prečaca jer se HTC ne želi odreći centralnog za skok u ladicu s aplikacijama, premda u nju možete i uklizati s dna ekrana.HTC U12+ SOFTVER

Cool je opcija klizne navigacijske trake pa ćete tako guranjem iste ulijevo dobiti prečace za skrivanje navigacijskih gumba, okidanje screenshotova, snimanje zaslona i isključivanje ekrana. Tipka Multitasking daje prikaz svih nedavno korištenih aplikacija s tipkom za čišćenje, a podržava i Split Screen rad u dvije aplikacije odjednom.

S obzirom na visinu zaslona, lijepo je što su omogućili spuštanje statusne trake klizanjem prsta prema dolje.

Izgled sučelja je prilagodljiv temama, kojih ima puno, a možete kreirati vlastite te prilagođavati pojedine dijelove preddefiniraih tema ikonicama, bojama i wallpaperima.

HTC Sense Companion će vas podsjećati na ovo i ono, no mene osobne nije uvjerio da je bolji od Google Asistenta. HTC U12+ SOFTVER

Google Chrome zadani je web preglednik, a zadana tipkovnica je Touchpal. Osobno radije koristim Gboard ali nije ni ova loša. Surfati na U12+ je milina, što zbog prostrana i visoka zaslona, to zbog moćnih iznutrica.

U pogledu multimedije, HTC već dugo ima najbolje zvučnike na telefonu,a  bogme daje i najbolje slušalice u paketu. U12+ nema 3.5 mm audio izlaz, a ne nudi bogme ni adapter pa ćete morati koristiti dotične slušalice, no to vam ne bi trebalo pasti odveć teško jer su odlične. Još bolji i glasniji BoomSound stereo zvučnici no na prethodniku pružaju glasan i kvalitetan zvuk pa je izgledno da ćete i češće tako slušati glazbu u uredu, na klupi u parku ili na plaži. 

Edge Sense stiskanje ažurirano je pa osim stiskanjem stvari možete odrađivati i tapkanjem po boku uređaja. Zadano se tako smanjuje prikaz radi lakšeg dohvaćanja ekrana, a kao i dosad kraćim odnosno duljim stiskom ćete pokretati kameru, okidati fotke, uključivati lampu ali je moguće dodjeljivati akcije i unutar drugih aplikacija pa recimo zumirati fotografiju ili Google Karte ili pak dodati novi termin u kalendaru. Znat će kad samo jednom rukom držite telefon pa neće rotirati zaslon dok vam to ne odgovara, na primjer dok ležite u krevetu. Koliko god se to činilo zabavnim, mene osobno ne oduševljava jer prečesto on moje dodire shvaća preozbiljno. Vjerujem da bih u konačnici koristio samo onaj jači dulji stisak.HTC U12+ SOFTVER

Od korisnijih HTC aplikacija spomenut ću Boost+, koji čisti RAM i automatski ubrzava performanse te uređivač Zoe filmića. Sve drugo preuzmite i instalirajte po potrebi. To izbacivanje duplih aplikacija mi osobno paše, kad već svi moraju imati Googleove. 

HTC U12+ PERFORMANSE I BATERIJA

HTC U12+ SOFTVER

Kad lansiraš flagship sredinom godine, moraš u njega napucati i najbolje iznutrice, a HTC tu nije škrtario.  Dobro nam poznati i moćni Snapdragon 845 s 6 GB RAM-a i 64/128 GB skladišnog prostora uz microSD kartice i USB OTG recept je za vrhunske performanse. To ćete i dobiti. Super uglađen rad bez pregrijavanja. Bilo da surfate, skakućete po društvenim mrežama, igrate se, slušate glazbu ili multitaskate, HTC U12+ pruža glatkoću u radu usporedivu s Pixelima. Tko želi baš glatko HTC U12+ svakako mora biti na vrhu liste želja. HTC U12+ recenzija

Za gejmere sam isprobao Real Racing 3 i PUBG Mobile, obje vrti glatko i bez muke, a zvuk je izvrstan.

Kvaliteta poziva je poslovično izvrsna, a nisam uočio nevolja ni s brzinama mobilnog interneta, Wi-Fi povezivosti i GPS-a. 

Uz odličan čitač otisaka na leđima, HTC U12+ podržava i vrlo brz Face Unlock, koji radi u skoro svim uvjetima. Kad je svjetla premalo njušku će vam osvijetliti zaslonom. Radi odlično iako se sigurnost ne može mjeriti s čitačem otisaka ili dobrim PIN-om. 

Integrirana baterija, kapaciteta 3500 mAh s podrškom za QC 4.0+ brzo punjenje osigurava cijeli dan intenzivna korištenja s 6-7 uključena zaslona. To je realna i posve zadovoljavajuća autonomija. Kako nisam dobio kompatibilan QC 4.0+ punjač ne mogu vam reći koliko se zaista brzo puni. Šteta je što nisu implementirali i bežično. 

HTC U12+ OCJENA

HTC U12+ recenzija

Cijena HTC-a U12+ je visoka ali očekivana. Za njega će vam u slobodnoj prodaji trebati oko 800 eura ili više od 6000 kuna. Za tu lovu on nudi vrhunsku mašinu s prostranim i vrlo dobrim zaslonom iako ne na razini onog s Galaxya S9+ ili OnePlusa 5T/6. Dobit ćete vrhunsku kvalitetu izrade uz dizajn bez zuba, najbolje moguće performanse, odličan zvuk, vrhunske kamere i vrlo dobru autonomiju. K tome je i vodootporan i s njim u paketu dobivate izvrsne slušalice te masku. 

Meni osobno najviše smetaju te čudne tipke na boku, na koje se treba navići te izostanak 3.5 mm audio izlaza. Volio bih i da mu je zaslon na suncu još nešto svjetliji. Neki će cviliti za FM Radiom, meni u 2018. ne fali. 

  • lijep dizajn i kvaliteta izrade
  • vrlo dobar zaslon
  • vrhunske performanse
  • 6GB RAM-a i 128GB pohrane
  • odlične kamere
  • odlični zvučnici
  • izvrsne slušalice u paketu
  • utor za microSD
  • Dual SIM*
  • IP68 vodootpornost
  • solidna autonomija
  • visoka cijena (očekivana)
  • nema 3.5 mm audio izlaz ni adapter u paketu
  • čudne tipke na boku
  • zaslon je mogao biti svjetliji na otvorenom
  • nema bežično punjenje
  • nema FM Radio (kome je to bitno)

Uređaj na testiranje ustupio HTC

Usporedi cijene mobitela Nabava.net

Svi mobiteli na jednom mjestu.

Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.

HTC U12+ VIDEO RECENZIJA

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

5 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Žvane

Top recenzija

Max

Prema ovoj recenziji koja je vrhunski odradjena i svaka cast uredniku koji zna znanje ipak imam utisak da ovom telefonu fali nesto koje se prozima kroz celu recenziju i za pare od 800 evra bogami nebi trebalo da se ima taj utisak necega koje fali.. mozda gresim ovo je vrhunski telefon ali taj utisak nedostatka necega je ipak tu!

dado

Ne kupuj šta kupuju svi nego kupi šta je dobro.Pošto ne iskače iz svake paštete fali ti ono nešto.

Alexxx

Mogao si malo i elaborirati što je to što fali….

goc

Meni se ovo svida