vivo y81 recenzija

Nakon modela Vivo Y85, evo i recenzije nešto slabijeg ali povoljnijeg Vivo Y81 telefona iz ponude mobis.hr web trgovine. Izvana ta dva uređaja zbog skoro istih gabarita i slična dizajna jako liče jedan na drugog, no razlika naravno ima pa je stoga Vivo Y81 taman 100 eura jeftiniji. Koji su njegovi aduti, a koji minusi, doznajte u nastavku. 

VIVO Y81 SPECIFIKACIJE

VIVO Y81

dimenzije

masa

155.1 x 75 x 7.8 mm

146.5 g

zaslon

6.22″ Full View IPS LCD 720 x 1520

CPU

GPU

8 x MT6762 Helio P22 @ max 2.0GHz;

PowerVR GE8320

RAM

3 GB

podatkovni prostor

32 + microSD

glavna kamera

selfie kamera

13MP (f/2.2); PDAF; HDR; LED; 1080p;

5MP (f/2.0); 1080p

povezivost

4G; WiFi; Bluetooth; GPS; Wi-Fi hotspot; Dual SIM; microUSB, 3.5mm audio

baterija

Li-Po 3260 mAh integrirana

OS

Android 8.1 + FunTouch OS 4.0

DIZAJN I ERGONOMIJA

Vivo Y81 je kao što rekoh u uvodu, prilično nalik na brata mu, kojeg sam također testirao pa je osjećaj u ruci približno takav. Ovdje se stražnji poklopac izrađen od sjajne plastike, koja vrlo dobro glumi staklo, savija preko bridova uređaja praktički sve do prednjeg stakla. Sprijeda je 6.21-inčni zaslon moderno tankog okvira i zaobljenih uglova. Mesa poviše zaslona praktički nema uopće izuzmemo li notch u kojemu su ovdje 5MP selfie kamera i slušalica poziva. Notifikacijske LED-ice ni ovdje nema i meni osobno nedostaje, a nedostaje li i vama recite mi u komentarima ispod.

Raspored otvora i gumba po bridovima je identičan onome na Y85 pa na lijevoj strani nosi hibridnu ladicu za dvije nano SIM kartice i microSD, a na suprotnoj su gumbi za kontrolu glasnoće i onaj za uključivanje/isključivanje. Ni ovdje nemam zamjerki na kvalitetu gumba ni njihov klik pod prstima. Na vrhu nema ničega, a dolje onda opet imamo mikro USB po sredini za punjenje baterije i povezivanje s računalom, glavni mikrofon, glavni zvučnik i 3.5mm audio izlaz.

Dok su leđa na Vivu Y85 ravna, ovdje su još udobnije zaobljena, a gore lijevo imamo jednu kameru s LED bljeskalicom i Vivo logom po sredini. Ovdje je izostao i čitač otisaka pa ćete se morati osloniti na doduše vrlo dobar Face Unlock.

Vivo Y81 mi u ruci leži nešto sigurnije od modela Y85, valjda jer je zaobljen, a stražnji poklopac se prevlači preko rubova pa se lijepi za dlanove. Svejedno pozdravljam silikonsku maskicu u paketu, kojom ćete ga dodatno zaštititi od ogrebotina i veće nevolje. Dojam kvalitete izrade je unatoč korištenim materijalima na visokom nivou, a pod pritiskom ne krcka ni ne šuška. 

Prednjica je zaštićena Gorilla Glass staklom i folijom, a vodootporan nije, što u ovom cjenovnom segmentu ionako dosad nije viđeno. 

ZASLON

Vivo Y81 ima 6.22-inčni IPS LCD zaslon u HD+ rezoluciji (720 x 1520) i uživo izgleda posve solidno. Pikselizacija prikaza nije uočljiva dok god mu se ne približite jako, što na ovako veliki zaslon nije ni realno. Tako ćete njegove 720p rezoluciji biti svjesni tek u YouTube-u kojeg naravno vrti u maksimalnoj 720p kvaliteti. 

Čitljivost pod kutom je i ovdje pristojna, a jačina osvjetljenja dovoljna za korištenje unutra i vani. Nije me razočarao ni prikazom boja, koje nisu AMOLED-ovski naglašene ali nisu ni isprane. 

Zaslon je inače moguće uključivati kucanjem ili podizanjem, što će lijepo raditi s Face Unlock opcijom. 

Ovaj će vam prostran zaslon tako biti vrlo dobar za surfanje internetom, gledanje filmova, bauljanje društvenim mrežama pa i Split Screen rad u dvije aplikacije odjednom.

Na Corningovim stranicama se navodi da je njegov zaslon zaštićen Gorilla Glassom, no preko njega je i zaštitna folija. 

KAMERE

vivo y81 recenzija

Vivo Y81 na leđima nosi jednu kameru, rekao bih istu onu s Y85 modela ali bez pomoćnog senzora dubine. Tako je riječ o 13MP f/2.2 kameru s PDAF autofokusom i 1080p videozapisima. Sprijeda nosi 5MP selfie kameru, koja snima i 1080p video.

vivo y81 recenzija

Sučelje kamere je isto kao na Y85 pa uz automatski, nudi i hrpu režima rada poput tog portretnog, uljepšavanja, panorame, skeniranja dokumenata pa i Profesionalni s kontrolama brzine zatvarača (do 16 sekundi), balansa bijele, ISO osjetljivosti i fokusa. U Auto režimu možete usmjeriti fokus i kompenzirati ekspoziciju, a autoHDR pomaže u zaguljenim situacijama. 

Od fotografija i videa u ovom cjenovnom rangu ne očekujem previše pa sam rezultatima posve zadovoljan. U uvjetima idealnog osvjetljenja ćete posve očekivano snimiti vrlo dobre fotografije, a u zahtjevnim i noćnim uvjetima isto tako nastaju fotografije i video koji su također posve upotrebljivi pa i bolji od očekivanja. 

Fotografije i video u punoj rezoluciji pogledajte OVDJE

SOFTVER

vivo y81 recenzija

Vivo Y81vrti  Funtouch OS u verziji 4.0. s  Androidom 8.1 Oreo u podlozi. Upoznao sam ga testirajući Vivo Y85 pa mi nije nepoznanica, a nudi mi isti omjer pozitivnih i manje pozitivnih značajki. S trenutnim softverom nije podržan HR izbornik, no iz mobisa me uvjeravaju da će i to doći budućim softverskim nadogradnjama.

 Zaslon zaključavanja klasično prikazuje točno vrijeme, pristigle obavijesti i prečace za telefon i kameru. Početni zaslon nema izbornika s aplikacijama pa je to jedan od glavnih razloga zašto bih ovo sučelje prekrio Nova launcherom ili nekim sličnim. Brze sistemske postavke nisu na vrhu u sklopu Centra za obavijesti već se izvlače s dna zaslona prema gore. Nema geste za spuštanje statusne trake pa ćete prst morati razvlačiti do vrha zaslona, no i to je rješivo drugim launcherom.

vivo y81 recenzija

Na dnu Početnog zaslona je dok s do 5 ikonica, a ispod navigacijska traka koju možete zamijeniti i gestama. Nedavno korištene aplikacije prikazuju se horizontalno, a klizanjem s tri prsta pokreće se Split Screen rad u dvije aplikacije. 

Za one koji vole mijenjati i prilagođavati izgled tu je i podrška za Teme.

Ono što je u konačnici najvažnije je da je sučelje vrlo glatko i fluidno, a zastat će nakratko kako bi razmislio tek pri povratku iz neke zahtjevnije aplikacije.

vivo y81 recenzija

Kao i obično surfao sam Google Chrome web preglednikom i to posve lijepo. Zadana tipkovnica Touchpal i nije mi prvi izbor ali je lako zamijenite Gboardom ili nekom trećom. 

Premda je zaslon tek u HD+ rezoluciji Y81 je lijepo poslužio i za gledanje YouTube klipova, a glavni zvučnik na dnu telefona dovoljno je glasan. 3.5mm audio izlaz osigurava i rad FM radija ako vam je to bitna stavka.

vivo y81 recenzija 

Nisam našao nikakvih kineskih bloatware aplikacija, a uz Googleove tu su i neke Vivove poput preglednika datoteka, upravitelja telefona i FM Radija.

PERFORMANSE I BATERIJA

vivo y81 recenzija

Vivo Y81 je pogonjen osmojezgrenim Helio P22 čipom iz Mediateka. Riječ je o 12nm čipu maksimalnog takta 2.0GHz s 3GB RAM-a i 32GB proširive podatkovne memorije od čega je raspoloživo oko 22 GB. Da bude posve jasno, Za tu se lovu može dobiti i jači telefon, no ni ovaj za većinu neće biti preslab. Dokaz za to je prilično gladak i fluidan rad u svakodnevnim zadaćama, a zavrtio je momčina i PUBG na onim zadanim grafičkim postavkama. Split Screen rad u dvije aplikacije također je sposoban prožvakati.

vivo y81 recenzija

Čitača otisaka nema pa ćete se osloniti na Face Unlock, koji radi prilično dobro, brzo i pouzdano. Da ćete na nekim drugim telefonima za iste pare dobiti i čitač otisaka, hoćete. 

Kvaliteta telefonskih poziva je posve uredna, a isto vrijedi i za GPS pozicioniranje na otvorenom. Podržan je i dual SIM rad uz istovremeno proširenje podatkovne memorije.

Baterija kapaciteta 3260 mAh ovdje osigurava natprosječnu autonomiju s preko 10 sati uključena zaslona ako je to ono što tražite pa to možete razvući i na dva dana korištenja. S punjačem u paketu do 100% se puni oko dva sata.

OCJENA

vivo y81 recenzija

Vivo Y81 kao i Y85 prije njega pruža jedno posve solidno Android iskustvo i to po još nešto primjerenijoj cijeni. Razlike među njima ipak po meni nisu toliko velike da bi Y85 zavrijedio 100 eura višu cijenu, a oba bi uređaja još nešto nižom cijenom bila konkurentnija u ovom cjenovnom segmentu, gdje suvereno vladaju Xiaomi i Honor.

U mobis.hr webshopu  Vivo Y81 košta 1549 kn ili €208 eura, a za tu lovu možete dobiti i Honor 10 Lite ili Redmi Note 6 Pro, koji s lakoćom onim što nude imaju prednost pred ovim Vivom Y81.

Uz tu cijenu, zamjeram mu izostanak čitača otisaka i notifikacijske LED-ice, samo 32GB podatkovne memorije. Nema NFC-a, zaslon je niže rezolucije, a nekima će zasmetati što nema HR izbornika.

  • moderan dizajn i kvaliteta izrade
  • prostran zaslon
  • gladak rad
  • pristojne kamere
  • Fingeprint + Face Unlock
  • uključivanje zaslona podizanjem pred lice
  • natprosječna autonomija
  • dual SIM*
  • FM Radio (kome treba)
  • zaslon niže rezolucije
  • nema notifikacijsku LED-icu
  • nema čitač otisaka
  • tek 32GB memorije
  • nema NFC
  • nema HR izbornik

Usporedi cijene mobitela Nabava.net

Svi mobiteli na jednom mjestu.

Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.

VIVO Y81 VIDEO RECENZIJA

Subscribe
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

4 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
krtičar

Glupo pitanje, ali: je li zakonom uopće dozvoljeno u HR prodavati uređaje bez HR izbornika/jezika?

krtičar

Nisam neki turbo ‘rvatina iz ‘ercegov’ne ali redovito koristim HR izbornik na svim uređajima koje koristim. Valjda je to stvar navike.

samac

Ovo je zapravo jako dobro pitanje. Svi proizvodi koji se u Hr prodaju, moraju imati sastav, nacin koristenja i slicno na hr jeziku. Eh sad tehnicki uredjaji, prema zakonu (isto je i u bih) dovoljno je da na deklaraciji bude prevedeno tip, model, vrsta uredjaja, ali komande (kako ih definisu) da bi se koristio isti ukoliko tehnicke mogucnosti ne dozvoljavaju (ne)moraju biti na jeziku trzista gdje se prodaju. Ok svima nam je jasno da su mobiteli daleko napredovali da ne bi imali izbornik na nekom jeziku, ali desava se da (konkretno ja) korisniku je zapravo najteze snaci se na njegovom… Read more »