Uz novi iPhone 11 Pro Max dobio sam priliku isprobati i novi Apple Watch 5. generacije. Appleova najnovija pametna čuka napokon donosi Always On prikaz, integrira kompas, a jedini u smartwatch areni zasad upozorava i na nepravilan rad srca.
Kako mi je bilo tjedan dana nositi zlaćani Apple Watch 5 i je li zasluženo najprodavaniji smartwatch na svijetu doznaj iz iscrpne recenzije.
KLJUČNE ZNAČAJKE
Procesor | Apple S5 |
Memorija | 32GB |
RAM | ??? |
Zaslon | 40mm: 1.57″ LTPO OLED Always-On Retina display with Force Touch 44mm: 1.78″ LTPO OLED Always-On Retina display with Force Touch |
Senzori | GPS, Glonass, Galileo, QZSS, senzor otkucaja srca, EKG senzor, akcelerometar, žiroskop, barometar, kompas, NFC, senzor svjetla |
Baterija | 40mm: deklarirano 18 sati rada 44mm: deklarirano 18 sati rada |
Gabariti | 40mm: 40 x 34 x 10.74mm 44mm: 44 x 38 x 10.74mm |
Masa | 40mm: 30.8g (aluminij) 44mm: 36.5g (aluminij) |
Zvučnik | DA |
Otpornost | 5ATM |
Software | Watch OS 6 |
APPLE WATCH 5 DIZAJN, ERGONOMIJA I NOSIVOST
Dok konkurencija već dugo okruglim zaslonima pokušava što više nalikovati na klasične ručne satove, Apple Watch je i u 5. generaciji standardna četvrtasta oblika. Meni osobno ne smeta i to ponajprije jer ima izvrstan zaslon, a na ruci je kompaktan i lagan.
Pogotovo je to slučaj s ovim manjim “ženskim” 40mm modelom, kojeg sam ja ponosno iznosio, mada ne vjerujem ni da bi mi veći 44 mm Apple Watch 5 prevelik.
Veliki plus mu je to što je relativno tanak ili bolje reći nizak pa njime nećete zapinjati o dovratke, što je redovit slučaj s onim masivnim pametnim satovima iz Android tabora.
U ponudi su četiri izvedbe sata s obzirom na korištene materijale. Na izbor imate aluminijski (ovaj moj), model od nehrđajućeg čelika, titanski i keramički, no taj je dostupan samo u bijeloj boji.
Na lijevom boku je zvučnik, iz kojeg viču Siri ili punica, glazba i notifikacije. Na suprotnoj strani su fantastična digitalna kruna, gumb za navigaciju Watch OS sučeljem i mikrofon.
napokon Always ON zaslon
44 ili 40mm zaslon je odlični LTPO OLED Always-On Retina display kako ga zovu u Appleu, a podržava i Force Touch, odnosno razaznaje jačinu pritiska. Izuzetno je oštar, čitljiv iz svih kutova ali i svijetao tako da ćete i na direktnu udaru sunca lako vidjeti što prikazuje.
Zahvaljujući tom novom panelu, zaslon po prvi put u 5 generacija može biti i stalno uključen. U prigušenom ali i dalje itekako čitljivom izdanju, tako stalno prikazuje točno vrijeme ali i aktivne aplikacije poput onih koje prate sportske aktivnosti. Podizanjem pred lice bljesne u punom sjaju, a spuštanjem ruke, opet se vraća u štedljivi režim.
S donje strane kućišta je senzor za praćenje otkucaja i rada srca. Funkciju EKG-a imao je i Apple Watch 4, a ako je uključite pratit će rad srca i upozoriti vas ako zamijeti nekakve nepravilnosti u radu.
Integrirana baterija puni se bežično punjačem u obliku okrugle pločice za koju se sat lijepi magnetom.
Apple Watch 5 je vodootporan do 50 metara i može se koristiti u bazenima i morima ali ne za ronjenje na velikim dubinama.
Narukvica je naravno Appleov dizajn i ne da se zamijeniti bilo kakvom. Naime, način kako se kači na tijelo sata je poseban što komplicira situaciju. Apple nudi razne izvedbe narukvica, od sportskih do elegantnih.
Ukratko, s dizajnom Apple Watcha 5 nemam osobno nikakvih problema. Na zapešću je vrlo udoban i lagan da zaboravite da je tu. Ovisno o tome kako ćete ga koristiti, punit ćete ga svaki dan ili ćete rastegnuti na dan i pol.
SOFTVER I UPRAVLJANJE
Moj prvi susret s Watch OS-om prošao je prilično dobro. Jako mi se svidjelo kako je Apple zadržao visoku razinu kohezije između iOS-a. Mac OS-a i Watch OS-a. To osigurava ugodno iskustvo korištenja. Sučelje je u dobroj mjer nalik na ono s iOS-a ali prilagođeno za prikaz na ovako malom zaslonu.
digitalna kruna je zakon!
Navigacija sučeljem obavlja se dodirivanjem zaslona, klizanjem prsta preko njega i jačim pritiskom na elemente sučelja. Digitalna kruna na boku je fantastičan izum. Možete ju pritiskati kao gumb ali vrtnja je ono što ispunjava takvim zadovoljstvom da vam to ne mogu riječima opisati.
Naime, dok je tako vrtite u stilu navijanja nekadašnjih klasičnih ručnih satova, listate kroz menije ili zumirate kroz njih. Pritom sat uzvraća izuzetno jasnim i odlučnim mini vibracijama da imate dojam da zaista vrtite neki sustav zupčanika u njegovoj utrobi. Iskustvo je nalik onom zakretanju aktivnog prstena oko Galaxy Watch sata ali još bolje.
Klizanjem s vrha prema dolje spušta se Centar za obavijesti, a s dna prema gore podižete Kontrolnu ploču nalik na onu s iPhonea. Tu su sklopke i tipke za najvažnije stavke poput Wi-Fi-a zrakoplovnog načina, kontrole vibracije i zvukova, lampe i sl.
Klikom na digitalnu krunu zaslon se ispuni rojem aplikacija, a navijanjem krune taj prikaz povećavate ili smanjujete kako biste lakše naboli ono što tražite. Klikom na drugi gumb na desnom boku otvarate dok s nedavno korištenim aplikacijama.
Watchfaceva odnosno dizajna onog osnovnog prikaza sata s mini widgetima na njemu je mali milijun, a među nekoliko osnovnih možete skakutati i jednostavnim klizanjem prsta s ruba zaslona prema sredini. Detaljniji odabir obavit ćete ipak kroz Watch aplikaciju na uparenom iPhoneu.
Apple Watch se uparuje samo s Appleovim iPhoneima. Pokušaj uparivanja s Android telefonom završio bi neslavno. To znači da nema notifikacija, sinkronizacije podataka i ostalog zbog čega zapravo nosite pametni sat na ruci.
Uparivanje s iPhoneima je lagano i brzo, a Bluetooth 5.0 veza je stabilna i na veće udaljenosti. Unutar stana su u mojem slučaju stalno bili povezani. Kroz aplikaciju Watch, odabrat ćete koje to notifikacije želite primati i na satu.
iMessage, Whatsapp, Instagram i slične poruke moći ćete u cijelosti pročitati na satu pa i odgovoriti na njih nekom preddefiniranom porukom ili diktatom na engleskom jer Siri i dalje ne razumije Hrvatski.
Dok god je Apple Watch 5 u vezi s uparenim iPhoneom, na njega možete primati pozive ali ih i upućivati. Razgovarati u zapešće nije neka naročita fora ali će recimo poslužiti dok vozite ili se želite na brzinu javiti na poziv, a telefon vam nije baš pri ruci. Čuje se pristojno, a i oni s kojima sam razgovarao nisu se žalili na neku baš lošu kvalitetu poziva.
Appleova trgovina aplikacijama za Watch OS je izuzetno bogata i vjerujem da ćete pronaći sve što vam treba pa i ono što Apple osobno nije ponudio poput aplikacije za praćenje kvalitete sna.
Ako ćete koristiti baš sve što nudi, Apple Watchem ćete plaćati beskontakno, slušat ćete glazbu s njega, navigirati ulicama i prirodom.
PERFORMANSE I BATERIJA
Kako to obično biva Apple ne govori otvoreno o detaljima unutarnjih komponenti svojih uređaja pa tako i ovdje znamo malo, no realno nikoga ne bi trebalo biti ni briga što je unutra.
Znamo da ga pokreće Appleov S5 čip i da ima 32GB podatkovne memorije, od čega oko 25 možete iskoristiti za aplikacije, glazbu i multimediju. U Android taboru, pametni satovi u pravilu nemaju više od 4GB skladišnog prostora.
S iPhoneima se uparuje Bluetooth 5.0 vezom, a podržan je i NFC za lakše uparivanje i mobilno plaćanje Apple Pay uslugom.
jak fokus na zdravlju
U ovako malom tijelu je hrpa senzora. Unutra su akcelerometar, barometar, žiro senzor, senzor za mjerenje otkucaja, senzor svjetla, senzor buke, senzor otkucaja srca i funkcionalan EKG senzor.
Poslovično kontinuirano broji korake, pretvara to u potrošene kalorije i podsjeća vas da budete aktivni. Jedino što mu fali je analiza kvalitete sna, no to možete dobiti aplikacijom, koja doduše nije Appleova ali ipak postoji.
U stanju je pratiti čini se, mali milijun različitih sportskih aktivnosti ali za razliku od Samsungovih satova, koji mnoge aktivnosti prepoznaju, ovdje ih ručno treba pokrenuti i zaustaviti.
Točan kapacitet baterije Apple Watch 5 satova nije otkriven, a Apple autonomiju deklarira na 18 sati na jednom punjenju. Meni je u pravilu na jednom punjenju trajao više od 24 sata ali najpraktičnijim se pokazalo puniti ga svaku noć, vjerujem da biste i vi tako.
Na autonomiju naravno, najviše utječu aktivno korištenje GPS-a i slušanje glazbe putem Bluetooth veze.
Puniti sat svaku noć zvuči zamorno, no realno kad već iPhone stavljaš na punjač preko noći, do njega nakeljiš i čuku i miran si. Apple doduše na kraju nije ponudio 2u1 bežični punjač za Watch i iPhone ali su ga ponudili neki drugi pa pronjuškajte po internetu.
OCJENA
Apple Watch 5 je za većinu skup sport ali i iPhone je pa oni koji imaju i žele potrošiti na iPhone, logičan izbor je i Apple Watch. Tima koji koriste iPhone, iPad i Mac računalo, Apple Watch će biti izvrsnim dodatkom koji će upotpuniti to iIskustvo.
Odlučite li s iPhoneom upariti neki Samsungov ili Huaweiev smartwatch, uspjet ćete ali opet neće sve funkcionalnosti biti omogućene pa u tome nema previše smisla.
Meni se Apple Watch svidio zbog kompaktna dizajna, izvrsna zaslona, fantastične digitalne krune, kohezije s iOS-om i drugim iUređajima. Sviđa mi se hrpa naprednih funkcionalnosti poput plaćanja, te onih koji u fokusu imaju zdravlje i kretanje.
noću ionako na punjaču
Po meni mu još nedostaje praćenje kvalitete sna, automatsko prepoznavanje i praćenje aktivnosti, a kad bi autonomiju razvukli na barem 40 sati, bilo bi lijepo.
Apple Watch 5 je bez dvojbe, najbolji dodatak vašem iPhoneu.
Nabavite ga u ponudi iStyle trgovine po cijeni od 3619kn ili €486
PLUS | MINUS |
👍 izvrstan zaslon čitljiv u svim uvjetima | 👎 visoka cijena |
👍 kompaktan i udoban | 👎ne prati kvalitetu sna |
👍 GPS + hrpa fitness senzora | 👎aktivnosti ne prepoznaje automatski |
👍 EKG upozorava na nepravilan rad srca | 👎 na punjač mora svaki dan |
👍 vodootporan do 50m | |
👍 eSIM opcija | |
👍 Bluetooth 5.0 + NFC | |
👍 bogat eko sustav aplikacija |
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Moj Apple Watch 4 prepoznaje aktivnosti, nor. nakon 5 minuta bržeg hoda javi mi da sam aktivan i želim li pokrenuti praćenje aktivnosti. A baterija mi traje više od dva dana. Znači od 7 ujutro do 22-23 sata i nakon drugog dana ostane 15-20% baterije.
Isto vrti Watch OS 6?
Da.
Ista stvar i kod mene na 4 – Watch OS 6 – sve prati uredno i javlja kada dođe do promjene.
2 korekcije:
1. prepoznaje aktivnost iako ne svaki put, barem kad je hodanje u pitanju
2. ima analizu sna (ako je na ruci kroz noc 🥴)
ali treba skinut posebnu aplikaciju – ja koristim SleepWatch i daje hrpu podataka!
Znam za tu aplikaciju za praćenje sna i da radi pristojno ali nije Appleova, sat bi svakako trebao imati vlastitu inačicu.
Što se te automatske detekcije aktivnosti tiče, ja je u 7 dana korištenja nisam uspio sresti iako bi od Watch OS-a trebala biti podržana.
Samo sam htio reci da sat analizira san, ali zašto to nema Ifon 🤔 – možda zato jer se SleepWatch plaća mjesečno, pa se negdje putevima čudnim dio ili sva zarada opet slijeva na Apple-ov, ionako krcat bankovni račun!
A aktivnost se fakat aktivira na meni nepoznat algoritam (kao i svima koji imaju taj sat).
P.S. Namjerno sam spomenuo Iphone, a ne sat, jer će malo tko gledat te podatke na satu, a ne na telefonu 😉!
Dosta se pisalo o Sleep Trackeru po stranim site-ovima, tako da mislim da je samo oitanje vremena kad će se pojaviti i ta Appleova aplikacija. Vjerojatno u nekoj od sljedećih nadogradnji Watch OS-a.
S druge strane imao sam tu mogucnost na Fitbit-ovom satu ali sam ju rijetko koristio jer ne volim spavati sa satom, a i noć koristim za punjenje baterije sata.
Iz zdrastvenih razloga ga nosim stalno – jedan je na ruci, drugi na punjaču! Ujutro ih samo zamijenim i Iphone se automatski prebaci na sat koji je na zapešću sa preslikom podataka prethodno nošenog sata, a postavke satova nemoraju biti iste!
Eto tako i ja čitam dvije Samsungove čuke, dok je jedna na punjaču druga je na ruci 👍
Koristim već duže vrijeme Galaxy Watch 42 mm koji mi dok vozim brod registrira vožnju biciklom,dok radim oko kuće opet očitava nešto sasvim deseto…Često u šetnji gubi otkucaje srca..Bilo koju poruku sa slikom ne mogu otvoriti bez mobitela,e-mail moze otvoriti samo onaj trenutno pristigli,a ove pročitane ni ne registrira..Bilo kakvo čitanje sadržaja sa okruglog ekrana je stvarno zamorno…O Bixby te kvaliteti poziva neću ni pisati jer me ljudi upozoravaju da me jako loše čuju kad se javim na čuku😔Veza sa Notom 9 mi puca ako odem u drugu prostoriju,sve u svemu Apple watch je neka druga dimenzija trenutno.
Samsungovi satovi su fensi/šmensi. Lijepo ih je za vidjeti na ruci, imaju predivne ekrane za pokazivanje, i tu priča staje.
Za sve ozbiljnije stvari sport i praćenje što dalje od Samsunga.
Šteta što Apple Watch nema tu kompatibilnost sa androidom, valjda će i njima jednom iz dupeta u glavu.
1. Diktat radi i na iPhone i na Apple Watch na Hrvatskom. Ne radi sa Siri, ali radi kad fizički pritisneš tipku za diktat. Radi i interpunkcija samo što moraš govoriti točka, zarez itd.
2. Aktivnosti prepoznaje po default nakon 10 min, samo treba u postavkama uključiti podsjetnik za početak treninga.
3. Praćenje sna još nije službeno podržano od strane Applea.