Nasljednik iPhonea SE iz 2016 čeka se cijelu vječnost i sad kad je napokon stigao, primljen je s očekivanom polarizacijom zainteresiranih i kategorički nezainteresiranih. Ili u njemu vide svoj budući telefon ili na njega gledaju kao na uvredu. Bilo kako bilo, iPhone SE (2020) koristim proteklih tjedan dana i znam za koga je, a za koga nije. Doznajte i vi iz još jedne iscrpne recenzije.
Kao svojevrstan uvod u recenziju ovog telefona koji će bez ikakve dvojbe obilježiti 2020. prisjetimo se kako je Apple prije četiri godine vrlo uspješno zaigrao istu igru. Tada je iskoristio komponente i razvoj iPhonea 5 i Apple fanovima nespremnim za prelazak na u to vrijeme veliki iPhone 6/6S ponudio iPhone SE.
Taj prvi iPhone SE (Special Edition) našao je milijune poklonike, a Apple je zaradio lijepo.
U situaciji nikad većeg sunovrata tržišta smartphonea, Apple lansira novi iPhone SE po nevjerojatnoj cijeni od $399 i tako unosi pomutnju u taj cjenovni rang.
Ja osobno nemam nikakve dvojbe da će se na zapadu prodavati jako dobro, a neće puno lošije proći ni kod nas.
iPhone SE SPECIFIKACIJE
iPhone SE (2020) | |
dimenzije | 138.4 x 67.3 x 7.3 mm |
masa | 148g |
zaslon | 4.7” IPS LCD; 750 x 1334 (~326pp); 16:9; True-tone |
CPU | 6X Apple A13 Bionic (7 nm+) (2×2.65 GHz Lightning + 4×1.8 GHz Thunder) |
GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
RAM | 3GB |
Podatkovna memorija | 64/128/256GB |
Glavna kamera | 📷12 MP, f/1.8 (wide), PDAF, OIS 4K 60fps |
Selfie kamera | 📷7 MP, f/2.2; 1080p 30fps; Gyro-EIS |
Povezivost | 4G; WiFi; Bluetooth 5.0; A-GPS, GA-GPS, GLONASS; NFC |
Baterija | 🔋 Li-Ion 1821 mAh integrirana; 18W žično + Qi bežično |
OS | iOS 13 |
pretraži cijene na nabava.net |
iPhone SE DIZAJN I ERGONOMIJA
Razlikovati iPhone SE i iPhone 8 nespremnu oku skoro je pa nemoguće. Apple je mudro iskoristio kućište posljednjeg iPhonea s 16:9 zaslonom i Touch ID tipkom, koju mnogi i dalje štuju. To znači da iPhone SE baš nikako ne izgleda kao telefoni na koje smo navikli u posljednje 2-3 godine.
Okvir njegova 4.7-inčnog zaslona inače u HD rezoluciji naspram i značajno jeftinijih Androida danas izgleda kao Blast From the Past. Komad mesa ispod pa jednako debeli komad poviše zaslona, a onda i ne baš tako tanki okvir sa strane ne izgleda nimalo privlačno, no i to je nešto što neće baš svi doživjeti jednako.
Podno zaslona je opjevana Touch ID Home tipka i to kapacitivna s najboljim vibracijskim odzivom u klasi da ju je praktički nemoguće razlikovati od one fizičke kakvu su imali iPhone 6 i stariji. Uređaj toliko odlučno klikne da ste biste se zakleli da je ste pritisnuli fizički gumb. Osim za otključavanje telefona, autorizaciju i prijavu otiskom prsta koristi se i za navigaciju iOS sučeljem.
Poviše zaslona svoje mjesto imaju procjep slušalice odnosno zvučnika, 7MP selfie kamera i senzori. Pozdravljam odabir crne prednjice na kojoj se ništa od tih otvora zapravo ne vidi. Na bijelim iPhoneima mi je to uvijek izgledalo malčice bezveze.
Okvir je izrađen od legure aluminija i zaobljen je. Na lijevoj strani je sklopka su isključivanje zvuka i gumbi kontrole glasnoće, a na desnoj gumb Power s ladicom za jedan nano SIM. Na vrhu iPhonea SE nema ničega, a dolje su Lightning port za punjenje, sinkronizaciju s računalom i priključivanje slušalica te simetrični otvori zvučnika i mikrofona.
Leđa su prekrivena ravnim staklom iz kojeg tek neznatno strši oko samo jedne kamere s LED bljeskalicom.
Ono po čemu ćete iPhone SE razlikovati od iPhonea 8 je Apple logo koji se spustio niže, a natpis iPhone nestao je u potpunosti.
klon iPhonea 8
Kroz ta staklena leđa funkcionira i Qi bežično punjenje.
iPhone SE će ponuditi i ono što baš u za ovu lovu u Android taboru nećete naći, a to je certifikat vodootpornoti. Riječ je doduše o IP67 koji garantira zaštitu od prodora vode na dubini do 1m do 30 minuta.
Kvaliteta izrade i dojam u ruci je apsolutno premium, kao uostalom i s najskupljim u njihovoj ponudi. Za nekoga poput mene naviknutog na ogromne telefone, iPhone SE je ovih proteklih tjedan dana bio pravi odmor za ruku i džep.
Svim korisnicima iPhonea 6 i 6S pa i iPhonea 7, iPhone SE će u ruku leći kao kao kec na deset. Pruža isti, rekao bih dobar osjećaj pa je on dizajnom idealan nasljednik.
iPhone SE ZASLON
Dio te kontroverze i cijele priče “kako se usuđuju u 2020.” je naravno i zaslon. Em je mali em je tek HD rezolucije em je 16:9, a ima i debeli okvir. To je gola istina, no je li bitno? Većini vas koji danas čitate ovu recenziju ovaj će zaslon izgledati smiješno, no Appleovoj ciljanoj publici će biti baš ono što traže.
Zaslon je isti onaj 4.7-inčni IPS LCD rezolucije 750 x 1334 s 326ppi. Format je old school 16:9, a dobro je što je riječ o Appleovu True Tone panelu koji inteligentno prilagođava prikaz ovisno o ambijentu. Tu funkciju možete i isključiti.
Oštrinom prikaza se naravno ne može mjeriti s modernim AMOLED panelima u full HD+ i QHD+ rezolucijama, a i osvježenjem od 60Hz također ne prati danas moderne 90 pa i 120Hz zaslone. Jednako tako, njegovo osvjetljenje ne ide toliko nisko i toliko jako koliko mogu OLED-i.
Unatoč tome riječ je o lijepu zaslonu, koji će ciljanoj publici biti taman ono što su tražili.
Da bi bilo lijepo da su ga razvukli od Home tipke do vrha, bi no u tom slučaju bi imao notch ili rupicu selfie kamere.
Posve je jasno da surfati internetom, igrati igrice i gledati YouTube na ovom zaslonu nije jednako lijepo kao na nekom modernom većem zaslonu tankog okvira, no ponovit ću se, ciljanoj publici će biti taman.
iPhone SE KAMERE
Danas i kudikamo jeftiniji telefoni dolaze s tri kamere straga i jednom do dvije sprijeda. iPhone SE ima jednu sprijeda i jednu straga. Riječ je o istim onim kamerama koje fura iPhone 8. Sprijeda je tako 7MP f/2.2 selfie kamera s 1080p videom, a na leđima 12MP f/1.8 kamera s OIS-om, PDAF autofokusom i 4K 60fps videom.
Ipak, zahvaljujući modernom A13 čipu i Appleovu ISP-u, iPhone SE s obje kamere snima i portrete sa zamućenom pozadinom i svjetlosnim studio efektima. Ma koliko taj čip bio moćan, ipak ne može zamijeniti širokokutni i telefoto objektiv kojeg danas ima i telefon od 200€, a iPhone SE nema.
Sučelje kamere tipično je za iPhone i svi oni koji su dosad koristili neki od modela s iOS-om 13 neće im biti nepoznato.
Apple se kao i uvijek fura na to da njihovi inžinjeri znaju najbolje pa je sve čista automatika bez ikakvih ručnih postavki koje Androidi obično nude u Pro režimu. Filozofiju izvuci iz džepa i pucaj s godinama su zaista usavršili i ja s tim nemam nikakvih problema.
Autofokus je super brz, kamera se pokreće munjevito, a među ponuđenim režimima snimanja kliže se glatko.
Premda nema druge kamere, koristeći AI snima i vrlo dobre portrete s dosta dobrom separacijom subjekta od pozadine, no naravno, ovisit će o količini svjetla.
SmartHDR posao odrađuje odlično pa je dinamički raspon širok, a reprodukcija boja negdje između one prenaglašene i prigušene.
Ono gdje se iPhone SE ipak ne može natjecati s iPhoneima serije 11 je snimanje u mračnim uvjetima. Naime iPhone 11 ekipa ima odličnu implementaciju Noćnog režima, koji iz mrčine izvlači maksimum svjetla.
Mislim da je iPhone SE mogao podnijeti i Noćni režim te da je odluka da ga izostave čisto taktička.
najbolji video u klasi…
iPhone SE snima i odličan video glavnom kamerom maksimalno u 4K 60fps, a prednjom 1080p 30fps. Od oštrine i količine detalja pa do stabilizacije, Apple je opet napravio odličan posao.
Sumnjam da ćete u ovom cjenovnom rangu naći bolju videokameru.
Samo dio onog što može pogledaj u galeriji ispod, a svakako pregledaj još više fotografija u punoj rezoluciji na poveznici ispod.
👉preko 50 u fotki punoj rezoluciji👈
iPhone SE iOS 13
Ovaj dio bi se dao lako sažeti riječima “iOS je iOS”. Za mene osobno dosadan ali i očekivano ispeglan do besvijesti. Ovaj drugi dio neće smetati nikome jer tko ne voli super gladak rad sučelja telefona. Glatke i fluidne animacije nisu izostale ni na ovom “budžetnom” iPhoneu, a u Android svijetu tako glatke i nakon mjeseci pa i godina korištenja sam ih pronašao samo u OxygenOS-u iz OnePlusa.
Kao i dosad, prilagodba izgleda sučelja svodi se na izmjenu pozadine i odabira tamne odnosno svijetle teme. Priča se o konačnoj implementaciji widgeta s iOS-om 14 no zasad još uvijek iOS izgleda kako je izgledao oduvijek, a to je opet ono što ciljana publika i očekuje.
Mene osobno veseli sve manje izražena ovisnost u iTunesu i sinkronizaciji s računalom. Tijekom ovih tjedan dana testiranja, mrski mi iTunes nisam upogonio nijednom. Neka tako i ostane.
Ista ona ograničenja iOS-a naspram Androida i dalje su tu. Dakle ne možeš tek tako s interneta skidati datoteke i raditi s njima što te volja, a nabaciti par mp3-ica s računala jednostavnim copy/paste zahvatom kao što možete s Android telefonima i dalje ne dolazi u obzir. Možda jednog dana…
iOS je iOS…
Navigacija sučeljem ovdje nije onoliko temeljena na gestama kao na friškim modelima bez tipke Home. Ovdje kikom na tipku ispod zaslona uključujete zaslon, otključavate telefon, vraćate se na početni zaslon, dvoklikom prikazujete nedavno korištene aplikacije, a duljim pritiskom pozivate Siri. Moram priznati da mi nije bilo teško prisjetiti se. Dapače, nekako mi je prirodno, a tako će biti i svima onima koji stižu s iPhonea s tipkom.
Internetom se brzo i glatko surfa Safari preglednikom, no ako to želite lako možete instalirati i druge preglednike. u App Storeu su i Chrome i Firefox i Opera i drugi. Jednako tako ako vam Appleova tipkovnica nije po volji možete instalirati Gboard ili neku treću.
To surfanje internetom i društvenim mrežama, kao i gledanje YouTubea naravno nije baš onakav gušt kao na telefonu s većim zaslonom, tanjeg okvira, no nije da se ne može. Slušalice se priključuju na Lightning port, a dva zvučnika (onaj u slušalici i na donjem bridu) posao odrađuju odlično. Odnedavna je u Hrvatskoj dostupan i Apple Music koji će za male pare ponuditi svu glazbu ovoga svijeta.
Appleov eko sustav bogat je izvrsnim aplikacijama i App Store ih je prepun. Predinstalirane ćete dobiti i iMovie i GarageBand, sve uredske alate i hrpu toga, a ono što vam nedostaje znate gdje ćete naći.
iPhone SE PERFORMANSE I BATERIJA
Top performanse i nevjerojatno ispeglan rad ovog mališana osigurava Apple A13 Bionic čip s 3GB RAM-a. Isti taj čip pokreće i aktualni top model iPhone 11 Pro Max, no kažu da ga je Apple ovdje underclockao, vjerojatno kako bi postigli bolju autonomiju.
U svakom slučaju performanse su izvrsne, kako u svakodnevnom korištenju tako i pri onim najzahtjevnijim igricama mada one ne izgledaju ni približno dobro kao na modelima s većim zaslonom tanjeg okvira. Uvjerio sam se da iPhone SE bez problema vrti Asphalt 9, Fortnite, PUBG i COD.
Nakon jedno pola sata igranja osjeti se toplina no ne i pad performansi. Ne čudi me jer je ipak riječ o vrlo tanku telefonu.
iPhone SE možete dobiti s 64, 128 ili 256GB podatkovne memorije. U ovih tjedan dana korištenja napunio sam ga do pola. Pritom neke igrice kao što je Fortnite sama zauzima čak 9GB prostora. Rekao bih da se može i s 64GB ali ako ga kupujete za narednih 4-5 godina korištenja, preporučio bih ulog u 128GB verziju pa da ste mirni.
TouchID čitač otisaka radi izvrsno. Nije me u ovih tjedan dana ostavio na cjedilu nijednom, a u doba kad su lica uglavnom prekrivena maskama i praktičniji je od Face ID otključavanja.
Kvaliteta telefonskih poziva je vrlo dobra i odlična, a nisam uočio nevolja ni po pitanju GPS-a odnosno lokacijskih usluga.
iPhone SE 2020 prima jedan fizički nano SIM, a za drugi broj možete uzeti eSIM pod uvjetom da ga vaš operater podržava na ovom telefonu.
a može li izgurati dan?
Jedna od najvećih kontroverzi u svezi s ovim telefonom je i njegova baterija kapaciteta tek nešto preko 1800mAh ili manje od pola od onoga što nude Androidi u ovom cjenovnom segmentu pa i jeftiniji. Naravno da autonomija nikad nije ovisila samo o veličini baterije.
Apple je ovdje uspio osigurati jednodnevnu autonomiju opet za ciljanu publiku, rekao bih. Ja sam bez problema svaki dan izvlačio između 4 i 5 sati uključenog zaslona, a nijedan dan mi nije krepao prije odlaska na spavanje.
Kao i obično riječ je o mješovitom korištenju s naglaskom na surfanju, društvenim mrežama i YouTubeu uz nešto malo igrica i najmanje tel. poziva. Pritom valja imati na umu i da je uglavnom bio na Wi-Fi-u jer hodanja uokolo nije bilo previše. Ukratko, iPhone se autonomijom neće zadovoljiti gamere i one koji dnevno iz nekog razloga provode više od 5 sati buljeći u ekran telefona.
iPhone SE podržava i 18W punjenje ako dodatno platite za punjač, a podržano je i Qi bežično punjenje. S punjačem u paketu do 100% se puni otprilike sat i pol jer ipak ne mora nafilati baš veliku bateriju.
iPhone SE – Za koga je, a za koga nije?
Baš tako. Za koga je iPhone SE? iPhone SE je za dosadašnje korisnike iPhonea 6, 7 i starije pa u neku ruku i za korisnike iPhonea 8. U odnosu na njega donosi svježinu, jači procesor nešto bolje rezultate kamere i prednost softverske podrške za narednih 4-5 godina.
Korisnicima tih iPhonea, iPhone SE će ponuditi dobro poznato korisničko iskustvo, jednaku lakoću baratanja i navigacije sučeljem, dakle novi stari telefon.
Za one navikle na velike zaslone od ruba do ruba iPhone SE jednostavno nije osim ako im nisu dodijali i spremni su na nešto kompaktnije bez napuštanja Apple eko sustava. Svima ostalima bih prije preporučio iPhone 11.
Iz perspektive te ciljane skupine iPhone SE 2020 nema puno mana. Mogao je biti milimetar deblji s jačom baterijom i to je to, no u tom bi slučaju Apple morao sve iznova, a onda ni cijena ne bi bila takva kakva je.
Ako je nakon svega ovoga iPhone SE 2020 telefon kojeg vidite kao svoj sljedeći potražite ga u iStyleu gdje 64GB model košta 3999 kuna ili 530€. Ako ga kupujete na baš duge staze, razmislite o 128GB modelu. Imaju i njega.
✅ PLUS | ⛔ MINUS |
✅ kompaktan i praktičan za baratanje | ⛔skučen zaslon niže rezolucije |
✅ moćne performanse i uglađen rad | ⛔granična jednodnevna autonomija |
✅vrlo dobar fotoaparat | ⛔ izostanak širokokutne ili telefoto kamere i noćnog režima |
✅odlična videokamera | ⛔ brzi punjač treba platiti dodatno |
✅Touch ID tipka | ⛔ nema standardni 3.5mm audio jack |
✅podrška za brzo i bežično punjenje | ⛔standardna ograničenja iOS-a naspram Androida (*kome to igra ulogu) |
✅izvrstan haptički odziv | |
✅najdulja softverska podrška na tržištu (4-5 godina) | |
✅stereo zvučnici | |
✅podrška za e-SIM* |
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Da. Dobro si rekao Toni. Zna se za koga jest a za koga nije taj Iphone SE 2020. Za mene definitivno nije. Ha ha. Malo pre kompliciran sustav. Kad je u pitanju skidanje datoteka na kompjuter , laptop itsl. Lp.😎
Ekran nema 3D Touch ?
Nema, a moj stari iPhone 8 je imao.
Nema ali nema ni iPhone 11 Pro Max. Zamijenili su to duljim pritiskom
Ne, zamijenili su to duljim pritiskom na novijim iPhoneima
NAJBOLJI IPHONE IKADA
Ovo je uređaj za sve ne zahtjevne ili točnije manje zahtjevne ljubitelje Apple Ios sustava i naravno sve one koji žele manji drugi telefon, a da ne kupuju neki stariji manji.
Zašto u minusima nije to što ima mesa više već prase?
Zato što ti ovdje nije bitno. Ovaj se telefon ni ne natječe s telefonima sa zaslonom preko cijele prednjice.
Onda se natječe sa onima koji imaju omjer 60-70% ekrana i zaslona?
Samo neznam koji su to uređaji….
Jedino ovi stariji modeli iz iste kuće?!😗
Pitanje Samsung Galaxy s10e ili Iphone Se 2020?
Toni, ne znam jesi li znao, no postoji aplikacija koja omogucava skidanje MP3-ca na Iphone uredjaj.
Je li? Do tell!😃
Koristim iPhone već godinama, od 3gs pa nadalje. Trenutno posjedujem sedmicu, već 3 godine, no mislim da više neću kupovati iPhone jer su postali stvarno preskupi. Razmišljao sam o ovom SE, no za tu lovu je moguće kupiti Xiaomi note 10 pro ili slično, koji ipak imaju puno bolje karakteristike u gotovo svemu. Respect za iPhone, mislim i dalje da je najbolji, ali za tu lovu ipak ne hvala
Prvi put uzimam iPhone pa jel bolje uzeti XR ili 11, po mn je razlika minimalna za 100€.
11 pro
Solidan telefon
Ovo je odlicno kupiti voljenoj osobi,ta osoba bila zadovoljna poklonom… Ja imam samsung s10e ali taj telefon nudi vise a kosta sad i manje od ovog iphonea
Moze li se on upariti s appli watsch6
Kupio sam Apple iPhone SE 2020 mobitel u 7 misecu zdravlje baterije je bilo uredu 7 mj i u 8 mj i krajem 8 mj sa 100% zdravlje baterije na 99% pa na kraju 98% Toni dali se isplati mjenja bateriju ili cu je mora minja svaki mjesec u k*ur* više
Mislim da najprije trebaš prestati gledati u postotak baterije odnosno njeno zdravlje. Koristi telefon i uživaj. Razlika između 100% i 98% i 90% je nebitna. Ako autonomijom nakon mjesec dana nisi zadovoljan, onda ti nije telefon za tebe. Treba ti neki s boljom autonomijom
Zdravlje baterije do 80%,kako navodi Apple,je sasvim u redu.Do 80% stigne za otprilike 2 godine,a poslije toga moguca su iznenadna gasenja telefona.Ja sam se takodje opterecivao procentima,ali kad covjek razmisli i na ostalim telefonima zdravlje baterije opada svakog mjeseca samo sto se na njima to nemoze pratiti.
Da li je neko uradio update na iOS 15.x i kako je zadovoljan baterijom i radom telefona?