Isprobao sam još jedan tražen telefon brenda Realme. Realme 7 iz ponude aloalo.hr webshopa naočigled ima sve da pokupi titulu novog kralja za 200€. Je li doista vrijedan vaše pažnje, koji su mu aduti, a tko bi ga trebao preskočiti doznajte iz recenzije.

REALME 7 SPECIFIKACIJE

REALME 7
dimenzije162.3 x 75.4 x 9.4 mm; Gorilla Glass 3 sprijeda, plastični okvir i pozadina
masa196.5 g
zaslon6.5” IPS LCD; 1080 x 2400 (~405 ppi); 90Hz; 20:9; Gorilla Glass 3
CPU8X Mediatek Helio G95 (12 nm); (2×2.05 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55)
GPUMali-G76 MC4
RAM4/6GB
Podatkovna memorija64/128GB UFS 2.1
Glavna kamera48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 4K 30fps video
8 MP, f/2.3, 119˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm
2 MP, f/2.4, (depth)

2 MP, f/2.4, (macro)
Selfie kamera16 MP, f/2.1, 26mm (wide), 1/3.1″, 1.0µm; 1080p 30fps
Povezivost5G/4G; WiFi; Bluetooth 5.0; A-GPS, GLONASS, BDS
BaterijaLi-Po 5000 integrirana; 30W žično
OSAndroid 10 + Realme UI
pretraži cijene na nabava.net

REALME 7 DIZAJN I ERGONOMIJA

Realme 7 dizajnom i dojmom u ruci ne odstupa previše od svojeg prethodnika. Opet je to plastičan telefon s Gorilla Glass 3 staklom na fronti, koje prekriva 6.5″ zaslon. Pozadina je doduše nešto ljepša u mat frosty izdanju pa ne skuplja otiske prstiju, a ima i nešto drugačiji modul kamere.

Okvir zaslona nije predebeo, a rupica selfie kamere u gornjem lijevom uglu je nešto na što smo sad već navikli. Na vrhu poviše ekrana je samo slušalica poziva. Nema lampice ni stereo zvučnika.

Na dnu telefona su USB C, 3.5mm audio jack, jedini zvučnik i mikrofon. Lijevi bok nosi tipke kontrole glasnoće i ladicu za dvije SIM kartice i microSD, a na desnoj je utisnuta tipka Power s čitačem otisaka na pravoj visini.

Na leđima je sad pravokutni stršeći modul s četiri objektiva i LED bljeskalicom. U njemu ima promjena u odnosu na prethodnika.

Realme 7 je prilično težak telefon, a bio bi i teži da fura staklo i metal. Razlog za masu je vjerojatno 5000 mAh baterija. Realme UI u dobroj mjeri olakšava baratanje jednom rukom gestama za spuštanje Centra za obavijesti, uklizavanje u izbornik s aplikacijama pa i okidanje screenshotova te isključivanje zaslona kucanjem.

Lijepo je što paketu dobivate i silikonsku maskicu u kojoj je zaštićen i manje sklizak u ruci.

REALME 7 ZASLON

6.5-inčni LCD u FHD+ rezoluciji i formatu 20:9 s 90Hz osvježenjem nije se mijenjao u odnosu na prethodnika. Pristojan je no, nije za pasti u nesvijest. Boje su pomalo isprane, a prikaz blijedi pod kutom vrlo rano.

realme 7 recenzija zaslon
6.5″ IPS LCD FHD 90Hz

Osvjetljenje je OK za unutra, a i za na otvorenom, pogotovo u ove oblačne zimske dane. Po suncu će vjerojatno nedostajati za ugodniju čitljivost.

Podržava i Dark Mode iako je LCD. Always ON nema, no ni ne čudi. Šteta je što onda nema makar notifikacijsku LED-icu.

90Hz osvježenje se osjeti u glatkom i fluidnom listanju kroz sadržaje. Može biti uključeno dinamički ili stalno, kako sam ja koristio.

Poslužit će više no pristojno za surfanje, društvene mreže i YouTube.

Gorilla Glass 3 i tvornička folija su mu dodatni plus.

REALME 7 KAMERE

Uočljivih promjena po pitanju selfie kamere u odnosu na prethodnika, ne donosi. Opet je to 16MP selfie kamera i može proći. Snima OK portrete i 1080p video.

realme 7 kamera

Na leđima pak ima promjena i to reklo bi se da su korak unatrag. Tako je barem na papiru. Naime, 64MP kamera je zamijenjena 48MP s objektivom f/1.8 i pikselima veličine 0.8 mikrona. Podržan je auto HDR i PDAF autofokus, a snima i 4K video pri 30 fps.

Uz nju opet ima 8MP ultraširoku kameru te 2MP senzor dubine i 2MP makro kameru.

Ovisno o svjetlosnim uvjetima i mirnoći ruku, mogu se s Realme 7 snimiti pristojne fotografije. Noću će pomoći poseban Noćni režim, no ne očekujte čuda.

Ultraširoka je isto tako danju OK, a noću izbjegavajte.

Snima dosta dobre portrete sa zamućenom pozadinom, opet dok je dosta svjetla.

Sučelje kamere jednostavno je za snalaženje. Uz automatski nudi i Noćni, Profesionalni, makro i Portret režime snimanja.

Nudi on i 2x te 5x povećanje ali su isključivo digitalni.

Što se videa tiče, 4K svakako pruža više detalja pa ga koristite dok se ne krećete jer je u protivnom dosta treskavo. Za mirniji video koristite poseban stabilni režim, koji koristi EIS i snima u 1080p.

Evo jednog dijela snimljenih fotki, a više njih pronađite na linku ispod u punoj kvaliteti.

👉još veća hrpa fotki u punoj rezoluciji👈

ANDROID 10 REALME UI

Realme UI sad mi je već poznat i ne dolazi s nikakvim iznenađenjima. I dalje je temeljen na Androidu 10 i i dalje je vrlo blizak stock Androidu uz neke praktične dodatke. Podržane su sve praktične geste pa i okidanje screenshotova s tri prsta po zaslonu.

Podržava prilagodbu sučelja kroz pozadinske slike, rešetku ikonica na početnom zaslonu pa i njihov oblik. Krajnja lijeva stranica je Google Feed.

Meni osobno izgleda posve OK, a radi vrlo glatko i fluidno pod prstima. Cool je i svojevrstan bočni izbornik, kojeg možete kao na Samsung telefonima povući s ruba zaslona prema unutra. Tu možete imati praktične prečace tipa za snimanje zaslona i slično.

Zaslon zaključavanja isto tako ne donosi iznenađenja, a preskakat ćete ga koristeći brz čitač otisaka na boku i Face Unlock.

Ima i onaj Widevine certifikat za Netflix u HD kvaliteti, a na tom se velikom zaslonu lijepo daju gledati filmovi i YouTube klipovi. Zvuk dolazi s na uređaja i dovoljno je glasan. 3.5mm audio jack dodatan je adut i pruža također pristojan zvuk.

Google servise ima pa tako i Trgovinu Play sa svim aplikacijama pa vam neće nedostajati ništa. Neki od njihovih alata poput onog za optimizaciju i čišćenje RAM-a te onaj za kloniranje podataka sa starog telefona, dobro će vam doći.

REALME 7 PERFORMANSE I BATERIJA

Realme 7 pokreće 8-jezgreni Helio G95. Riječ je o solidnu 12nm čipu srednje klase, koji ne podržava 5G ali jamči vrlo dobre performanse pa i za one koji se namjeravaju igrati. Ovdje je uz 6GB RAM-a i Mali-G76 MC4 ponudio gladak rad uređaja i dosta dobro gaming iskustvo.

Igrice kao PUBG i Asphalt 9 vrti bez muke i pregrijavanja. Vjerujem da ćete biti zadovoljni.

Realme 7 PUBG
Realme 7 PUBG

U ponudi su razne memorijske konfiguracije, a moja preporuka je 6GB RAM-a i 128GB podatkovne memorije, koja se još da proširiti microSD karticama.

Biometrijska autorizacija je ponuđena u obliku kapacitivnog čitača otisaka na boku i manje sigurnog Face Unlocka selfie kamerom.

5G mreže Realme 7 ne podržava no sumnjam da će vam još nedostajati. 4G radi posve OK, Wi-Fi također, a nisam imao problema ni s kvalitetom telefonskih poziva. Ima i NFC za mobilno plaćanje.

Ono čime će vas oduševiti je autonomija i brzina punjenja. 5000 mAh ovdje nudi preko 10 sati SOT vremena pa če bez problema izgurati i dva dana bez punjača. U paketu se dobije brzi 30W punjač, koji ga za pola sata nafila do 65%, a do 100% mu treba nešto ispod 60 minuta.

REALME 7 OCJENA

Realme 7 se svime što nudi nameće kao izbor broj jedan u segmentu telefona do 200 eura. Nije on tu jedini kandidat ali je svakako jedan od najboljih. Ima veliki 90Hz zaslon, odlične performanse u klasi, pristojne kamere i izvrsnu autonomiju. Rekao bih i da izgleda prilično atraktivno, a dolazi uz brzi punjač i maskicu.

Ja bih volio da je taj zaslon još nešto ljepšeg prikaza te da ima makar notifikacijsku LED-icu kad nema Always ON. Recimo da sam i od kamera očekivao nešto više.

Za nekoga tko već ima Realme 6, ovaj Realme 7 ne predstavlja nešto naročito bolje, a za sve druge koji traže telefon i potrošili bi najviše 200 eura, Realme 7 je odličan izbor.

Realme 7 6/64 na aloalo.hr košta 1555 kuna ili 200 eura. Potraži ga brzo jer navodno leti s polica.

Najveća konkurencija bi mu mogao biti Poco M3, a on je sljedeći na testu pa svakako navratite opet.

PLUS MINUS
✅90Hz zaslon⛔nema Always on ni notifikacijsku lampicu
✅atraktivna poleđina⛔dosta težak u ruci
✅vrlo dobre performanse⛔kamere su mogle biti i bolje
odlična autonomija
vrlo brzo 30W žično punjenje
maskica u paketu
dual SIM + microSD
✅3.5mm port za slušalice
✅dobra cijena

Usporedi cijene mobitela Nabava.net

Svi mobiteli na jednom mjestu.

Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.

REALME 7 – VIDEO RECENZIJA

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

9 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vepar

Realme 6 verzija s 8 GB RAM-a i 128 GB memorije trenutno je oko 1530kn. Ima bolju glavnu kameru (64 MP) i nešto slabiju bateriju (4300 mAh). Po meni bolji izbor…

Vuki

To da li kamera ima 64MP ili 48MP nije previše važno. U pitanju su Sony senzori IMX682 (64MP) i IMX586 (48MP). Ako bi laički pogledali samo te brojeve, jasno je da bi taj senzor od 64MP bio bolji. Ali ako pogledamo liste uređaja koji koriste jedan ili drugi od ta dva senzora, videćemo da stvar nije baš onakva kakva nam se u prvi mah učini. Među boljim modelima koji koriste 64MP Sony IMX682 senzor su Samsung M51, Redmi K30, Realme 7 pro… A 48MP senzor imamo kod OnePlus 8T, OnePlus 8T pro, OnePlus 7T, Black Shark 2 pro, Oppo Find… Read more »

Vepar

Ok, samo mi nije jasno zašto su se mnogi bunili da je globalna verzija okljaštrena zbog navodno lošijeg glavnog senzora. Ispada da je upravo suprotno. I ne postoji OnePlus 8T Pro. Ako si mislio na OnePlus 8 Pro, on koristi 48 MP Sony IMX689.

Vuki

Mislio sam Na OnePlus 7T pro, lapsus. Inače čak 284 uređaja koristi taj IMX586 48MP senzor, ja sam naveo samo par njih. Tu su i Samsung S10 lite, Huawei Nova5T, Asus Rog i mnogi, mnogi drugi. Čak 4 puta je manji broj uređaja koji koriste IMX682 64MP. Iako su u pitanju dva Sony senzora. Sve u svemu, očito je da od softvera zavisi kvalitet fotografija. Da je tako najbolje dokazuje činjenica da uređaji koji koriste Snapdragon postižu bolje rezultate kada se instalira G- cam. To znači da nije do senzora, već do softvera.

Surfer 22

Ovako…relme 7 sam mogao nedavno kupiti u trgovini za samo 750 kuna. Ali nisam. A razlog je sto sam vidio fotke koje je toni stavio u punoj rezoluciji. Znaci ni tako niska cijena nije bila dovoljna da ga kupim, a sve zbog koma kamere. Isto tako sad mogu kupiti relme 6 za 800 kuna ali necu. A razlog je opet kamera. Pa sad vi raspravljajte jel bolja od 64 mpx ili od 48 mpx. U biti obican redmi 8a ima bolje fotke. Eto toliko o kamerama od 64 mpx 😁

Mladen

Toni poslao sam ti mail pa pogledaj molim te o čemu se radi da ne trolam ovdje .

Realme bi mogao biti moj izbor X3 SZ ili
7 pro sjajno izgledaju.

Damjan

Odličan dizajn stražnjice! Like!

Surfer 22

Te kamere od 60 i nesto i od 40 i nesto mpx su izgleda samo obicna laz. I vrijeme je da netko to napise. Skinuo sam par fotki koje je taj mobitel napravio sa interneta , naravno u punoj rezoluciji. I odgovorno tvrdim da jedna obicna noa n1 ima daleko bolju kameru. Sa fotkama od realme mogu jedva nesto malo da ih zumiram i odmah gube kvalitetu dok fotke koje su mi ostale od noe n1 mogu zumirati bar tri puta vise. A zumiranje fotki je najbolji nacin da se vidi kvaliteta fotografija.

davor španović

ni ti nisi neki da znaš,odi na ogledalo