Vrijeme doslovno leti pa Huawei ovog ljeta predstavlja već četvrtu generaciju svojeg Mate X preklopnjaka i to pod imenom Huawei Mate Xs 2. Tvrtka je prvi Mate X hibrid smartphonea i tableta predstavila 2019. a krajem prošle godine predstavili su i preklopni smartphone P50 Pocket.

Tako Huawei, unatoč američkim sankcijama prati trendove i ima vlastite rivale Samsungovim uređajima u kategoriji Foldables.

Ovaj najsvježiji, Huawei Mate Xs 2 nastavlja tradiciju svojih prethodnika za razliku od Samsungova Galaxy Z Folda, fura jedan veliki zaslon, a uređaj se presavija prema vani. To mu daje određene prednosti ali i mane.

Mate Xs 2 koristim praktički sve otkako su ga predstavili na velebnom globalnom eventu u Istanbulu prošlog mjeseca i spreman sam vam otkriti o njemu sve što oni nisu. Sasvim je jasno da se radi o nečem posebnom, a je li za vas ili nije doznajte iz recenzije.

HUAWEI MATE XS 2 SPECIFIKACIJE

HUAWEI MATE XS 2
7.8“ OLED
FHD+ (2200 x 2480); 424ppi
6.5″ OLED (1176 x 2480) preklopljen*
120Hz
156.5 x 139.3 x 5.4 mm
156.5 x 75.5 x 11.1 mm preklopljen*
257g
Metalni okvir, plastični zaslon sprijeda i straga
stereo zvučnici: DA
Vodootpornost: NE
Snapdragon 888 4G (5 nm) (1×2.84 GHz Cortex-X1 & 3×2.42 GHz Cortex-A78 & 4×1.80 GHz Cortex-A55)
Adreno 660
256/512GB UFS 3.1

microSD: NE
8/12GB
4600 mAh
66W žično (100% za 90 minuta)
Straga:
50 MP, f/1.8, (wide), PDAF, Laser AF
8 MP, f/2.4, 81mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom
13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide)

Selfie:
10.7 MP, f/2.2
Straga:
4K@30fps, 1080p@30/240fps

Selfie:
4K@30fps, 1080p@30/240fps
čitač otiska na boku
Face Unlock
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Bluetooth 5.2,dual-band  A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC
3.5mm audio: NE
IR Univerzalni daljinski: DA
FM Radio: NE
NFC: Da
Ultra Wideband (UWB): NE
pretraži cijene na nabava.net

HUAWEI MATE XS 2 DIZAJN I ERGONOMIJA

U uvodu već rekoh da je Huawei Mate X serija preklopnjaka značajno drugačija od Galaxy Z Fold uređaja iz Samsunga. Tim hibridima mobitela i tableta zajedničko je što bi trebali predstavljati dva uređaja u jednom i imaju savitljive zaslone.

Međutim, dok Galaxy Z Fold3 i ekipa ima dva zaslona – vanjski manji i veći unutarnji koji se presavija, Huawei fura drugačiju filozofiju. Njihovi Mate X modeli imaju jedan veliki zaslon koji dok je presavijen prekriva prednjicu i poleđinu uređaja, a presavija se prema vani.

Dok takav koncept nisam isprobao, moram priznati da o njemu nisam imao neko pozitivno mišljenje. Sad kad sam ga imao prlike koristiti neko dulje vrijeme uviđam da nije tako čudan. Svejedno mi je trebalo nekoliko dana i nekoliko desetaka presavijanja da od užasa prestanem škgrtutati zubima. Uvjerio sam se da je Huawei napravio pouzdan mehanizam preklapanja no i dalje se pitam kako bi ovako izložen zaslon izgledao nakon par mjeseci i godina svakodnevnog korištenja.

Zaslon je plastičan i time osjetljiviji na oštre predmete od stakla, a budući da obavija uređaj izvana, s njim ipak treba pažljivije no s konceptom kakvog gura Samsung. Rasklopljen, ovaj Mate Xs 2 zapravo je vrlo tanka naprava, dok je Galaxy Z Fold3 više nalik na dva telefona, spojena šarkom.

Dok je preklopljen, Mate Xs 2 je 6.5-inčni pametni telefon, koji s lijeve strane nema uobičajenog metalnog okvira. Druga polovica zaslona tada je isključena, no pritiskom na gumb na poleđini otvara se i razvlači na 7.8 inča dijagonale u neobičnom četvrtastom formatu.

Zaslon u gornjem lijevom uglu ima otvor selfie kamere, a čitač otisaka, nalazi se na boku u sklopu tipke Power. Tamo desno su i tipka kontrole glasnoće.

U tankom procjepu poviše zaslona je slušalica poziva, a dva zvučnika Huawei je impementirao gore i dolje. Gore još ima još jedan mikrofon ali i IR lampicu univerzalnog daljinskog upravljača, Dolje je glavni mikrofon, USB C te ladica, koja prima ili dvije nano SIM kartice ili jedan nano SIM i NMcard memorijsku karticu. Tako u sklopljenom izadnju ima tri, a u rasklopljenom četiri metalna brida.

Poleđinu prekriva polikarbonat s hrapavim uzorkom, a s lijeve strane je zadebljanje prekriveno staklom. Ono nosi tri kamere i LED bljeskalicu, još jedan mikrofon i gumb za rasklapanje.

Najveća prednost ovakvog koncepta je u tome što je zaslon u raslopljenom izadnju sasvim ravan i bez one dobro poznate brazde odnosno udubljenja, kojeg ima Galaxy Z Fold serija iz Samsunga. Pregib je oku praktički potpuno nevidljiv, a jedva ćete ga osjetiti i pod prstom. Time je uranjanje u sadržaje na zaslonu još ljepše, a bilo bi još bolje kad bi baš sve aplikacije bile prilagođene njegovu 8:7.1 formatu.

Huawei se potrudio Mate Xs 2 učiniti izdržljivijim u odnosu na prethodnika. Šarku su redizajnirali i poboljšali, a sveukupno je navodno 2.5x izdržljiviji pri padu, 2.8x otporniji na udarce te 1.4x otporniji na gnječenje. I dalje nema IP certifikata pa ga treba čuvati od vode.

Preklopljen je debljine 11mm, a rasklopljen samo 5.5mm. Masom od 257g je ipak teži od klasičnih smartphonea, no i dalje lakši od Galaxy Z Fold3 rivala.

Baratanje jednom rukom u preklopljenom izdanju nije naročit problem mada je i dalje dosta težak, a nedostaju mi i neke pametne geste, koje bi dodatno olakšale žongliranje jednom rukom. Masa je dobro izbalasnsirana pa mi uspijeva palac razvući do vrha zaslona kad treba spustiti Centar za obavijesti i Kontrolni centar.

Ukratko, uvjerio me da ovaj koncept nije tako kriv kako sam prije mislio.

HUAWEI MATE XS 2 ZASLON

Zaslon ovdje je savitljivi plastični OLED panel dijagonale 7.8 inča i rezolucije 2200 x 2480 te sa 120Hz stopom osvježenja. Preklopljen se pretvara u 6.5-inčni vanjski zaslon rezolucije 1176 x 2480, na kojem ćete obavljati većinu zadataka.

Prikaz na zaslonu je oštar i lijep, izraženih boja s odličnom čitljivošću pod kutom i osvjetljenjem koje će zadovoljiti unutra ali i na otvorenom.

Zahvaljujući stopi osvježenja, koja ide do 120Hz, a zadano će se dinamički prilagođavati sadržajima na zaslonu, animacije su uglađene, a skrolanje fluidno i bez trzuckanja.

Tako je bilo da gledate u 6.5 ili cijelih 7.8 inča dijagonale. Realno ćete većinu radnji odrađivati na manjem ali sasvim dovoljno velikom 6.5-inčnom zaslonu. Kad god poželite opet sve možete uvećati i razvući pa internetom surfati kao na manjem tabletu, gledati video i igrati igrice. Neke se aplikacije u potpunosti prilagođavaju formatu zaslona, a neke ne.

S obzirom na format zaslona, videozapisi će najmanje profitirati jer se prikazuju između dviju podebljih crnih traka, ispod i poviše kako god da uređaj okrenuli.

Zaslon inače podržava i Always ON prikaz obavijesti.

Pod prstima, naročito dok je preklopljen, zaslon ne ostavlja dojam plastike, mada je jasno da jest. Ono što mi realno i najviše smeta kao i na drugim plastičnim zaslonima je što su više podložni skupljanju masnoća s prstiju pa stalno izgledaju muljavo i traže brisanje.

U ovih par tjedana korištenja, ne pokazuje nikakve tragove ni oštećenja, a kakav će biti nakon dulje uporabe iz ove perspektive mi je teško reći.

HUAWEI MATE XS 2 KAMERE

Mate Xs 2 nosi 10.7 MP, f/2.2 selfie kameru, kojom snima i video do 4K pri 30fps te pristojne portretne fotke. S obzirom da preklopljen ima zaslon i na poleđini selfie fotke i video moguće je snimati i stražnjim kamerama, a zaslon straga koristiti za kadriranje.

Na poleđini su tri kamere – Glavna 50MP, ultra-široka 13MP i 8MP telefoto za 3x optički zum, ujedno i jedina s OIS stabilizacijom. Straga također snima video u maksimalnih 4K 30fps.

Sučelje kamere je već viđeno s drugih Huawei telefona s pregršt režima snimanja. Pronaći ćete Portretni, Noćni profesionalni i brojne druge.

Adut mu je i opcija snimanja selfie fotki i videa boljim stražnjim kamerama koristeći zaslon na poleđini za kadriranje.

Najbolje kamere Huawei je sačuvao za svoj P50 Pro, no i Mate Xs 2 će snimiti impresivne fotografije makar svojom glavnom kamerom. Dnevne fotke obiluju detaljima, širokim dinamičkim rasponom i živim bojama. Noćne će uz Noćni režim i mirnu ruku također ispsati dosta dobro no vidio sam i bolje.

Fotke snimljene ultra-širokom kamerom su ipak slabije kvalitete no i dalje mogu proći:

Telefoto kamera postiže 3x optički i do 30x digitalni zum:

Od 4K videa sam očekivao više, a kakav je pogledajte u video recenziji na kraju.

EMUI 12

Već smo navikli da Huawei u zadnje izbjegava spominjati Android pa tako u opisu uređaja stoji da pokreće EMUI 12, koji je vjerojatno temeljen na nekoj verziji AOSP Androida, no bez pristupa Google Play trgovini i servisima. Poznata je to priča i uteg oko vrata Huaweievu smartphone biznisu, zbog kojeg se mnogi ne usuđuju kupiti njihove nove telefone.

Onima s iskustvom korištenja Huawei telefona, sučelje će biti dobro poznato, mada je ovdje donekle drugačije kako bi se prilagodilo savitljivom zaslonu.

Podržane su Teme za prilagodbu izgleda sučelja, a birat ćete oblik i izgled ikonica, izgled Always ON prikaza i pozadine. Birati možete i između gesta i navigacijskih tipki. Ono što nedostaje je izbornik s aplikacijama pa su sve aplikacije po stranicama Početnog zaslona.

Jednako tako, nedostajat će vam i gesta spuštanja Kontrolnog Centra odnosno Centra za obavijesti pa ćete prstom morati dosegnuti vrh zaslona. Gesta klizanja prstom po zaslonu vezana je na univerzalnu tražilicu.

Bočni izbornik kojeg izvlačite iz desnog ruba zaslona zgodan je dodatak za brzo otvaranju para aplikacija na podijeljenom zaslonu.

Za mene osobno jedna od najvažnijih stvari je glatkoća sučelja i tečne animacije, a tu Mate Xs 2 nije podbacio.

Set Huawei aplikacija i alata ponudit će vam uglavnom sve što trebate. Umjesto Trgovine Play Huawei nudi App Gallery, kojeg žustro nadopunjavaju pa ćete tamo iz daa u dan pronaći sve više najtraženijih naslova.

Petal Search moćna je tražilica kroz koju ćete između ostalog instalirati aplikacije kojih u App Gallery trgovini još nema poput WhatAppa i sličnih, nakon čega će raditi posve normalno. Petal Maps kao alternativa Google Kartama nude sad i navigaciju i također su iz dana u dan sve bolje.

Google aplikacija nema, a po mom mišljenju polovično rješenje je instalacija istih kroz Gspace. Na taj ćete način instalirati i Gmail i Google Karte i YouTube, no računajte da se tako instalirane aplikacije pokreću sporije, a obavijesti nerijetko kasne.

HUAWEI MATE XS 2 PERFORMANSE, ZVUK I BATERIJA

Opet zbog pritiska sankcija, Huawei je bio prisiljen Mate Xs 2 opremiti lanjskim Snapdragon 888 4G čipom. I dalje je to moćan čip pa ovdje osigurava odlične performanse i gladak rad u svim scenarijima. Doduše okrnjen je 4G modemom pa 5G ovim uređajem loviti nećete. Nije neki realan minus jer nećete na ovim prostorima ni mnogim 5G telefonima.

8GB RAM-a s 512GB podatkovne memorije, ovdje se pokazalo više no dovoljnim za performanse bez zamjerke. Sučelje je glatko, aplikacije otvara brzo, zadržava ih u RAM-u dugo, a i najzahtjevnije gaming naslove vrti jednako glatko dok je preklopljen i na cijeloj dijagonali zaslona.

Nudi otključavanje brzim čitačem otisaka na boku i prepoznavanjem lica.

Kvaliteta telefonskih poziva je uzorna, a nisam imao problema ni s drugim oblicima povezivosti. Ima NFC za Huaweievu uslugu plaćanja, a GPS funkcionira standardno dobro.

Baterija kapaciteta 4600 mAh pruža vrlo dobru autonomiju i uglavnom cijeli dan korištenja, no ovisit će o tome koliko često ćete gledati u cijelu dijagonalu zaslona kao i o tome što ćete uglavnom raditi na telefonu.

Podržano je samo žično punjenje i to pro 66W s punjačem u paketu, a do 100% mu treba oko 80 minuta.

HUAWEI MATE XS 2 OCJENA

Huawei Mate Xs 2 četvrta je već generacija njihova preklopnog Mate X hibrida tableta i pametnog telefona. Ujedno je to i prvi Mate X s kojim sa se imao prilike podružiti neko dulje vrijeme.

Moram proznati da me u mnogočemu ugodno iznenadio, a prije svega me razuvjerio da ovaj njihov koncept 2u1 uređaja sa savitljivim zaslonom nije onako pogrešan kao što sam mislio.

Format preklopljenog uređaja znatno mi je prirodniji od onog kakvog fura Galaxy Z Fold, a brazde na zaslonu nema.

Iako ga pokreće lanjski čip, performanse su odlične, a memorijske konfiguracije raskošne. Stereo zvučnici su vrlo dobri, a plus mu je i IR lampica univerzalnog daljinskog upravljača.

Autonomija je solidna, uglavnom dovoljna za cijeli dan korištenja, no ovisi o načinu korištenja. Punjač i maska u paketu u svakom su slučaju plus.

Ja ovakav uređaj ne bih kupio ponajprije zbog njegove izuzetno visoke cijene (1999 EUR), a ne bih ga kupio ni zbog izostanka podrške za Google servise. K tome je i dosta težak. Pitam se i koliko će dugo ovaj njegov plastični zaslon biti bez ogrebotina, koje bi me nervirale.

To što nije vodootporan i što nema 5G mi ne igra bitnu ulogu.

PLUS MINUS
✅ inovativan koncept savitljivog zaslona⛔visoka cijena
✅ smartphone i manji tablet u jednom uređaju⛔nema Google Play servise
✅ odlične performanse⛔težak u ruci i džepu
vrlo dobre kamere⛔plastični zaslon osjetljiviji na grebanje
pregib zaslona gotovo neprimjetan⛔4K video ispod očekivanja
stereo zvučnici⛔nije vodootporan
preklopljeni format bolji od konkurencije⛔ne podržava bežično punjenje
solidna autonomija⛔ne podržava 5G
punjač i maskica u paketu
dual SIM*
IR univerzalni daljinski

Usporedi cijene mobitela Nabava.net

Svi mobiteli na jednom mjestu.

Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.

HUAWEI MATE XS 2 VIDEO RECENZIJA

Subscribe
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

12 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nikos

Koristio sam i samsungom preklopni telefon,mislim da samo vredi zaslon onaj veci,onaj drugi ne mogu da ga gledam,jel ja onakav zaslon ne mogu da korustim…

Sir

Sve si napisao u ocjeni na kraju teksta.

Zoki385

Čak i da imam te novce, te da mi 2000€ ne znači ništa…
a on da mi malo upadne u vodu ili neki bazen , na kratko, a da mi pri tom crkne, pa mislim da bih ga od ljutnje ciglom još opalio još 20 puta.
A o psovkama da ne pričam.

Last edited 2 years ago by Zoki385
Perica Bukic

Sve si super napisao. Kraj odnosno zaključak je ono što i sam mislim. Dobar mobitel, nije to loše sa dva ekrana no cijena i bez Google servisa se stvarno ne isplati i za mene je “no go”. 5g je stvarno nebitan u ovom trenutku.

He3.14 Black

ne dam Kinezima aka Zapadnom Tajvanu pare

MIB

Ovakav uređaj s mnogo mana i ranjivosti po ovakvoj, a ni po značajno nižoj cijeni, ne bih kupio. Ekran je lijepi i izdaleka dobro izgleda no stari je to koncept sa starim komponentama i hrpom propusta te ograničenja. Čak je to i malo memorije 512GB, odmah bi trebala i NM kartica. Više mi se sviđa X2, ali debeli je pa je i taj koncept too much. Što se tiče kamera na Xs 2 baterija i pogonskog čipa trebali su odraditi bolji posao s boljim komponentama. Nismo im mi krivi za sankcije.

Last edited 2 years ago by MIB
Litra

Nebi ga kupila i nije mi jasno zašto se tako sporo puni baterija a 66w punjač?

MIB

Dobro si primjetila, Xs se puni na 55W i to 80% u 30 min i 100% u 57min. I taj model je išao s 65W punjačem, ali eto moguće da se ni Xs 2 ne puni najjačom snagom. Prije da se puni na 30W s tim brzinama. To je isto samo jedan od 10ak velikih minuseva kojih ne bi smjelo biti za 1999€. Huawei srlja u mobilnom poslovanju kao i LG, ali puno većim intezitetom.

Last edited 2 years ago by MIB
du6mi

Naježim od samog spomena NMmemory card

MIB

Prema gsmareni ima puno više ozbiljnijih mana preko kojih je Toni uobičajeno “prešao”, a baterija je katastrofalno slaba kao što sam i pretpostavio. Za te novce apsolutna katastrofa.
https://www.gsmarena.com/huawei_mate_xs_2-11503.php