Samsungov Exynos 2300 SoC najvjerojatnije nećemo vidjeti u nijednom Galaxy telefonu ali će u nekoj modificiranoj varijanti biti temelj novog Google Tensor G3 čipa za Pixel 8 seriju. Otkrivene su ključne značajke.
Prvi Google Tensor čip, koji je pokretao Pixel 6 seriju bio je 5nm čip iz Samsungovih pogona, a temeljen na njihovu Exynosu 2100.
Lani je pak predstavljen Google Tensor G2, zasad u Pixel 7 seriji, a uskoro navodno i u Pixel Foldu i Pixelu 7a, u biti je modificirana verzija Exynosa 2200, koji je lani pokretao Galaxy S22 seriju.
Kako stvari stoje Google će se i ove godine osloniti na Samsung, koji će za njih štancati novi Tensor G3 čip za Pixel 8 seriju.

Bit će to opet posebna inačica Exynos 2300 čipa temeljenog na Samsungovom 4nm tehnološkom procesu. Kako se doznaje imat će konfiguraciju 1+4+4 pri čemu će glavna jezgra biti Cortex-X3 jezgra na taktu 3.09GHz.
Nadalje, imat će četiri jezgre ARM Cortex-A715 takta 2.65GHz te četiri jezgre ARM Cortex-A510 takta 2.10GHz.
Za grafiku će se pobrinuti Samsungov Xclipse 930 GPU, a priča se i o posebnoj procesorskoj jezgri namijenjenoj isključivo optimizaciji One UI korisničkog sučelja, no ta zasigurno neće igrati ulogu, završi li ovaj čip ispod haube Pixel 8 telefona.
Samsung navodno nije odustao od razvoja svojih Exynos čipova za top segment pa se priča da se Exynos 2500 vraća s AMD RDNA2 GPU grafikom u Galaxy S25 seriji.

Dotad ćemo sa zanimanjem popratiti nadolazeću Pixel 8 seriju, koja će prema objavljenim renderima donijeti osvježeni dizajn s ravnijim zaslonom Pixel 8 Pro modela i još kompaktnijim gabaritima Pixela 8.
Znači da ne budu top perfotmanse nego će opet zaostajati 20 do 25%. Volio bih vidjeti ojačanje kućišta i nestanak hardverskih i softverskih propusta koji uvijek isplivaju.
Pa pixel 7 pro se pokazao vrhunskim mobitelom, a tih 20% perfomansi normalnom, naglasavam normalnom korisni je bitno kao lanjski snijeg.
Što se mene tiče trebaju popraviti battery life i stopu osvježavanja spustiti ispod 60Hz ako je to potrebno jer to nije bio slučaj unatoč specifikacijama…Učvrstiti kućište da se ne polomi na bend testu uz overhaul camera bara…Brzinu punjenja vratiti, ali na pravih 30W(ne 22W s oznakom 30W ni 23W pa u prosjeku 15W), uključiti hrvatski A1 kao dobavljača i otključati 5G te proljepšati UI. Ostatak telefona mi se dapače sviđa, kamere ponajviše iako nisu top najprirodnije su.
Pokazalo se kao cesme bit ce opet isto